Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Multimedya

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-09-2007, 21:43
Üye Değil

Standart Re: "Tanrı Yanılgısı" - Richard Dawkins

Günümüzde, Essensi Tarikati’ne ait oldukları kesin saptanan ”ÖLÜ DENİZ PARŞÖMENLERİ” Ölü deniz’in Kuzey batısında 1947 yılında Kurman mağaralarında bir Arap çoban tarafından bulundu. Bunu diğer mağaralarda bulunan binlerce parşömen izledi. Radyo-karbon tesleri parşömenlerin MÖ200 – MS100 aralığında yazıldığını gösterdi. *…Bulunan 40.000 elyazması tomar sonunda 500 kitaba yol açtı. El yazmaları arasında Tevrat’ın neredeyse bütün bölümlerinden parçalar vardı….

…Esseni rahipleri günde 3 kez soğuk suyla yıkanırlardı. … Daha sonra bu suyu, müritlerinin başaına sürerek, bir nevi kendi enerjilerini müritlerine aktarmış olurlardı.İncillerde bahsedilen ve bir Esseni olduğu neredeyse kesin olan VAFTİZCİ YAHYA’nın yaptığı bu törenlerle daha sonra Hıristiyanlıkta karşılaşacağımız “vaftiz törenleri” arasında büyük benzerlik vardır….

Bütün bunlar yeni aldığım GNOSTİK İNCİLLER adlı kitaptan. Sargon ve Habilis’in İncil çalışmalarına katkıda bulunmak üzere yaptığım bir çeviri, beni belli hususlarda meraklandırdı. Bu kitaba da rastlayınca içine şöyle bir bakıp hemen aldım. Ancak eve gelince Harun Yahya’ya da referans verildiğini gördüm ve bozuldum. Daha sonra bir sürü kaynağın içinde bir tanesinin fazla bir şey fark ettirmeyeceğini düşünerek rahatlamaya çalıştım ama nedense hep aklımda kaldı.

Kitapta çok kısa olarak Meryem İncili, Philip İncili, Peter İncili ve Thomas İncilinden alıntılar var. Ama Barnabas İncili – Muhammet’in son peygamber olarak daha sonra geleceğini bildiriyormuş - bayağı yer tutuyor. Bu İnciller Kilise tarafından yasaklanmış İnciller. Çünkü bunlarda İsa’nın tanrının oğlu olmadığı vs gibi Katolik öğretisine uygun düşmeyen olgular var. Beni fazla ilgilendirmediği için sıkılarak detaya girip İncilleri okumadım. Dolayısıyla bunların alıntılar olup olmadığını bilmiyorum, yani belki de bütün ele geçenin, o kadar olması mümkündür. Ancak bazılarının başındaki 1-2 sayfalık açıklama merakımı giderdi.

Kitabın diğer kısımları Eski Ahitteki çelişkiler, Yeni Ahitteki Çelişkiler ve Sonuç. Burada da ilginç gözlemler var. Bu ahitlerin eskisi de yenisi de o kadar çok değişmiş ki, - M.Ö. 13000’e giden öyküler arasında - insan din kavramını şaşırıyor.

Sonuç kısmı ise aynı cins belirsizlikleri, öyküleri, rivayetleri tekrarlayarak – bu arada Marduk falan devreye giriyor - *bir sonuca varmıyor. Darwin’in evrim teorisinin Homo Neandertalensis ile günümüz insanı arasında geçiş formu bulunamadığı (“Çünkü bu iki ırk beraber yaşıyordu. Yani bir geçiş ya da evrim olmamıştı”) şeklindeki söylemi tamamen hayal kırıklığı yarattı. Muhterem yazar ırk yerine “tür” demeyi bile beceremeyecek kadar evrimden bihaber olmasına rağmen yargılayıveriyor. Bu korkunç hata daha önceki okuduklarımda kitabın ne kadar tutarlı, geçerli olduğu hususunda da kuşku yarattı. Ama bir şey kesin: Bu hususta kirlilik had safhada. Kavram kargaşası gittikçe artıyor. (Tabii hemen bu durum kimin yararına diye sormadan edemiyorum!)

Benim sonuç olarak söyleyeceğim, meraklısına ilginç bir kitap, ama güvenilir mi?

----------------------------------------------------
Bu başlığı unutmuşken 20 Ekim tarihli iletiler sayesinde Liop'un aşağıdaki iletisini gördüm. Eksik olmasın pek güzel niteleyivermiş benim evrim bilgimi. Aslında haklı çünkü parantez ve tırnak işaretlerini tümcenin başından almam gerekliydi . Neyse, özgün yazıyı olduğu gibi bıraktım elbette. Ancak bir noktayı daha aktarmalıyım. Forumlardan birinde Barnabas'ın metninin bir "gospel" değil de "epistle" - mektup - olduğu aktarılmıştı. Bunu inceledim. Gerçekten öyleymiş. Dolayısıyla bu kitabın belli bir görüşle basıldığını düşünüyorum ve salık vermiyorum.
Alt 11-09-2007, 10:02
liopleurodon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
liopleurodon liopleurodon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

>>> “Çünkü *bu *iki *ırk *beraber *yaşıyordu. *Yani *bir *geçiş *ya *da *evrim *olmamıştı”) *şeklindeki *söylemi *tamamen *hayal *kırıklığı *yarattı. *

Eh, bunu diyen insan evriminden habersizse, öyle olması normaldir. Neanderthal insanın atası filan değildir, asla da olmadı.. Tahminen bir tür gen alışverişi oldu, ama gen alışverişi, Neanderthal-sapiens arasında gerçekleşti..

Evet, iki tür aynı zamanda yaşadılar. Neanderthalin ortadan kalkmasına da büyük ihtimalle modern insan sebep oldu.. Bu adam ne hayal kırıklığı yaşamışki? Sadece insan evrimi konusunda cahilmiş o kadar..
Alt 20-10-2007, 10:43
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Son aylarda ateizme meyletmeye başlamıştım, tanıtımımda da yazmıştım bunu.
Fakat Tanrı Yanılgısı kitabını okumaya başladığımdan beri, ki henüz bitmedi, deistliğe iyice yaklaştım.

Tercümeden kaynaklı veya İngilizceye özgü kullanılan kelimeler ve ispatlar beni hiç mi hiç tatmin etmediği gibi, Tanrı konusunda değilse de evrenin oluşumu için düğme basan bir şeyin varlığına (şimdilik) inanıyorum. Richard Dawkins'in ispat olarak ortaya koyduğu felsefe oldukça yetersiz ve kafa karıştırıcı geldi bana.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 20-10-2007, 11:50
okinono
Üye Değil

Ne zaman evrim olmadı dense tırtılı hatırlarım.

Derim ki,

Oki;

Madem Allah var ve her şey ona musahhar. Allah insana tanıttırmak istiyor kendini. Bütün eşya mevcudatıyla ona ayinadarlık eder.;

Peki o zaman bir tırtılın aynı şehadet aleminde, aynı hüveyi teneffüs ederek kozadan kelebek olmasını nasıl anlayacağız ve Allah'ın tanıttırmak istediği hangi esmasını göreceğiz.

Tırtılın kelebek olması bilimsel ne olarak açıklanırsa açıklansın. Bu kelime olarak evrime canlı bir şahitliktir bence.

Ayrıca bir tırtılın bende bıraktığı güzellik ile bir kelebeğin güzelliği arasında, yükselen bir doyum algılıyorum.

Bu tırtılın koza sonra da kelebeğe özgürce çırpılan bütün renklerinin kanat çırpmasıdır oysa sadece zahirde.

Bir kelebeğin ömrünün *kısa olduğunu bilmek ise çok acı..

İşte bu acıdandır ki, yazılmıştır bütün münacaatlar, bunu içindir kutsal kitaplarda ki Güneş, Ay tasvirleri. ve herşey ona

Evrimi kabul etmeden nasıl okuyacağım sahi, Allah inancı ile dolu olarak; tırtılı ve kelebeği. (oki ciddi soru sordu)

Sonra diyorum ki;
Oki,

Tırtıl tırtıl ise , neden kelebek olsun ki? Tırtılın kelebek olmak için neden bir gayreti olsun ki,

Hadi sen nefret ettiğin için insanlık kelimesinden, eşşek oldun. İyi de bütün insanlar eşşek olacak ki

O zaman, ancak bütün tırtıllar kelebek olabilsin. Bunu bir tesadüfe veya bir öğrenmeye değil, bir iradeye bağlamak, velev ki yanlış olsa, daha evla değil mi?

Hem tırtılın ölümü kelebek olmak kadar güzelse, ölümü neden kozaya sıkışmış gibi algılayım ki.

Bir tırtıl kadar zevk almak kabirden; eşşek okinin de hakkıdır.

Ve bu hazzı duymak için inanmak kadar aydınlık bir hedef olamaz.
...

Bu duygusal doğaçlamaya bir çıkıp , labaraturar ortamında yapılan deneyler diyerek, latince kelimeler ile lepistes olmaz inşallah. *:twisted:

Selamlar
Alt 31-10-2007, 13:14
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

K.C.";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Son aylarda ateizme meyletmeye başlamıştım, tanıtımımda da yazmıştım bunu.
Fakat Tanrı Yanılgısı kitabını okumaya başladığımdan beri, ki henüz bitmedi, deistliğe iyice yaklaştım.

Tercümeden kaynaklı veya İngilizceye özgü kullanılan kelimeler ve ispatlar beni hiç mi hiç tatmin etmediği gibi, Tanrı konusunda değilse de evrenin oluşumu için düğme basan bir şeyin varlığına (şimdilik) inanıyorum. Richard Dawkins'in ispat olarak ortaya koyduğu felsefe oldukça yetersiz ve kafa karıştırıcı geldi bana.
KC nin bu mesajı dikkatimi çekti ve kitabı okumaya başladım. Henüz bir fikir sahibi olacak kadar
ilerlemedim. Ama başlangıç bölümlerinde bir şey dikkatimi çekti. ABD'nin kuruluş felsefesi laik
esaslara dayanmasına rağmen artan dinsel yükseliş. R.Dawkins ABD kurucu önderlerinin çoğunun agnostik hatta ateist olduğunu söylüyor. Ama bu gün gelinen noktada dinsel
inançların giderek artan egemenliğine işaret ediyor.

Ülkemizle bir benzerliği var aslında bu durumun. laik esaslara bağlı bir kuruluş felsefesi olan
Türkiye Cumhuriyeti örneğin cami sayısında sanırım monarşist/islam ülekelerininden bile
çok önde. Bu iş gerçekten ilginç. Tartışmaya değer gibi duruyor.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 01-11-2007, 00:20
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sevgili KC, bir tetikleyici olmasi onu tanri mi yapar? Tetikleyicinin *iradesi olup olmamasi muhim, yoksa bir baslangic oldugunu ve bunun da bir tetikleyici etkenle basladigini herzaman iddia edebiliriz
* Bence baslangicin fiziksel etkenlerle oldugunu soylemek, bir insani deist yapmaz. Irade dedigimiz sey insanla baslamis, iradeli bir tetikcinin 15 milyar sene beklemesi benim mantigimla celisir. Richard Dawkins'in kitabini henuz okumadim, ancak birkac deistle olan reportajlarinda, argumanlari bana daha makul geldi. En kisa zamanda god's dellusionu ingilizce okumayi planliyorum, okuduktan sonra fikrimi soylerim.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 01-11-2007, 00:34
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kitabın tanıtımına katkıda bulunalım. Belki K.C. gibi düşünenler artabilir. *

http://www.kuzeyyayinlari.com/__ky/p...tail.asp?ri=13

Kitap ve yazarı ile Amerika'daki ateistlerle ilgili 2 de İngilizce video var linkte.
Alt 01-11-2007, 02:53
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sevgili Pante, 2 degil, 14 video varmis, cogunu seyerettim, bizim hergun forumda tartistigimiz konular gibi, Bu linki verdigin icin tesekkurler, Dawkins'i daha iyi tanimamama ve begenmeme sebep oldu.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 01-11-2007, 06:35
hysteria hysteria isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bende kitqabin ing versiyonunun e book u var, isteyen olursa palasabilirim 1.8mb pdf dosyasi halinde.

ingilizce bilenler icin youtube da dawkins, 70dak video da universitedesorulari yanitliyor.. baya da iyi yanitlar vermis bence.

edit: url linkde sorun vardi duzelttim
Alt 01-11-2007, 10:15
Üye Değil

Bu kitabın 353. sayfasında "dinlerden kurtulmak için yardıma ihtiyacı olanlara web siteleri" gibi bir başlık altında bir bölüm var. O kısımda ABD, İngiltere, Hindistan, Avustralya, Kanada başlıkları ile birlikte İslami adlı bir başlık da var. Bu başlıkta kitabın ileriki baskılarında sitemizin de yer alabilmesi için çalışmamızda fayda görüyorum.

http://richarddawkins.net/ sitesiyle iyi bir iletişim kurar isek neden olmasın diyorum.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil