Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-11-2008, 15:19
kararsiz kararsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

karadenizli laz abim, ben sana asil anlatilmak isteneni basitce anlatayim.

Simdi diyo ya yutupda komik dinci amca, camiye giderken onume bir dere cikti. Sonra oradaki dal parcalari tesadufen birlesip kayik oldu diye. Hah iste ornekte dal parcalari zeka ve tasarim olmadan hictir diyor, sonra da hikayenin sonucunu baglarken o degersiz olarak niteledigi dal parcalarini hikayenin sonunda zeka ve tasarim urunu olarak tanimliyor. Soyle yani:

"Bir alman otomobili murat131'i yokusta nasil kolaylikla geciyorsa, bizim turk arabalari da oyle hizlidir" Celiskiyi kes abim.
Alt 13-11-2008, 15:19
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

"sen bir saatin insan vüsudundan ve şu kusursuz işleyen kainattan daha kıymetli olduğunu ve daha mükemmel işlediğini söylüyorsan"
Ben ne saat mükemmel dedim ne de Dünya. İkisini de mükemmel görmüyorum. Doğayla saat kıyaslanmaz bile çok farklı işliyorlar Voltaire o sözü neye istinaden söylemiş söylemiş mi bilmem ama söylediyse ve bunu doğa bilinçle işler bu da bir tasarımcının varlığı diye açıkladıysa Voltaire, Chaos'a katılıyorum. Sadece Chaos'un sözlerini onayladım. Bunu yaparkende arada doğanın ve canlıların koşullara göre şekillendiğini izah etmeye çalıştım. Saygılar. Aslında kararsız benim ne dediğimi çok iyi anlatmış.

Konu yucemanitu tarafından (13-11-2008 Saat 15:31 ) değiştirilmiştir.
Alt 13-11-2008, 15:33
karadenizli karadenizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Arkadaşlar karmaşıklığa gerek yok basitlik ilk kuraldır,

Biz bu örneğin altından kalkamayız itirafını yapın tıpkı benim dilavere'' kütle çekim kanununu anlatamam yeterli bilgiye sahip değilim '' itirafını yaptığım gibi

Daha önce dediğim gibi ''itiraflar güzleldir''

Hem hiç kimse herşeyi bilmek zorunda değildir Benim taktirimi kazanmanız için itiraf etmeniz yeterli.
Alt 13-11-2008, 20:34
Chaos Chaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Her şeye tersinden bakıp iskemleyi çekmek yerine piyanoyu kendine çekmeye çalışan mantıklarıyla ünlü karadenizli laz arkadaşım. (Sanırım din ve yaratılış fikrini de ilkin lazlar icat etmiş olmalıdır)

Neyi itiraf edelim? Senin takdirini neden kazanalım? Senin yeterli bilgiye sahip olmadığını anladık ve takdir ettik aferin bilmiyorsun fizik yasalarını ne mutlu sana. Peki bazı şeyleri bilmiyor olmak tanrıyı nasıl ispatlıyor bunu açıkla o halde. Her şeyi bilemiyoruz evet itiraf ediyorum çünkü herşeyi bilseydik merak ediyor olmazdık. Devam edeyimn mi? Her şeyi bilseydik herşeyin ta kendisi olur ve bilinçsiz olurduk çünkü dışımızda hiç bir şey kalmazdı. Bilmek kendi sınırlı varlık koşulunu çevreden aldığın algıların vasıtasıyla şekillendirmektir. Bunu anladın mı laz arkadaşım. Tekrar anlatayım. Eğer seni sınırlayan bir bedenin,özerk bir yapın olmaz ise dışarısı diye bir şey olmayacağı için bilincin de olmaz. Bilincin niye var? Çünkü sen varsın ve yaşamak için çevreni şekillendirmek zorundasın. Hayvanın bitkinin yok mu hiç? Var o da çevreden aldıklarını kendine uygun hale getirmekte yaşadığı sürece. Hayvan ise direk şekillendirmekte, insan ise daha da ötesinde tasarımlamakta taklit etmekte.

Peki sen şimdi bu çok bilmeyen beyninle herşeyi bilmediğini anladın aferin sana pek zekisin bunu tespit etmekle gerçekten de. Peki şu önerme nasıl saçma bir önermedir,mantığı nedir açıkla.

Her şeyi bilmiyoruz, demek ki Allah var.

Bunu nereden biliyorsun peki madem birşey bilmiyorsun da? Allah ne? Yaratıcı. Yaratıcı ne demek? Birtakım malzemeleri belli amaçlar için şekillendirip kendi amaçları için kullanan adam demek. Yani senin tanrın bilmediğin doğanın yerine koymuş olduğun Adam. Bu mudur tarafından takdir görmemizi sağlayacak düşünce sistemi? Gerçekten de pek mantıklıymış bravo.

Bir ağacın tasarlandığını nereden çıkardın? Tasarlanarak yapılmış olsaydı bir ağaç yapabilirdik. Çünkü tasarım sabittir planı çizilir ve alacağı şekil bellidir. Doğa öyle değildir. Doğada birbirini etkileyen sayısız etkenin karşılıklı ilişkisi mevcuttur ve bu ilişkiler bizim tasarımssal modeller içersinde idealize ettiğimiz yasaları oluştururlar.

Ancak bu model ve yasalar önceden belirlenmemiştirler çünkü biz onları sistematiğe oturtmak zorundayız tasarımcı olan biz olduğumuz için.

Evrendeki düzen,bizim alet yapma becerimizin sonucu bulduğumuz kendimize indirgemedir. Aslında bir düzen yoktur. Aslında gezegenler düzenli yörünge çizmezler. Aslında güneş durmaz çünkü. Aslında samanyolu da durmaz. Hepsini birden düşünebilir miyiz? Hayır bize bir merkez bir referans gerekir ki tasarımlayabilelim bir yerden başlayalım. Başladığımız yer bir sabittir öyle sayarız. Diyelim ki güneş sabit deriz. Diyelim ki evren big bang ile oluşmuş olsa deriz. Bunu deneriz teori deriz oluyosa ve bu sayede mars a uydu gönderebiliyorsak yanılmamışızdır şimdilik.

Ama diyelim ki Allah var demek bir gerçek değildir. Çünkü sadece diyelimkiden ibaret olup hiç bir şey açıklamaz ve hiç bir işe yaramadığı gibi tembel temel kafalar yaratır.

Ağacı tanrı nasıl tasarımlamıştır? Ol demiştir olmuştur. Evreni Allah nasıl yaratmıştır? Ol demiştir olmuştur. Kimmiş bu böyle ol dediğinde bir şeyler oluyor? Hayır yani olmamış birşeye ol diyerek nasıl olduruveriyor. At yok ama ol diyor at oluyor. Hani tasarım? Evrene ol dedi daha olmadan oluverdi o ol dedi diye. Hani nerede tasarım? O kadar saçmadır ki bu, nasıl inanıyorlar bilmiyorum. Akılla değil kalbimizle inanıyoruz cevap o zamanda. Kıçınla da düşünüyorsundur sen şimdi. Heyecanın kalp atışını yükseltmesi, gönül gözüyle gerçeği kavrama bıdı bıdı. Uçuyor adamlar oturdukları yerde. Aşağı in ayakların zaten yerde bir yere gitmiş değilsin uyan bi.

Tanrı neye ol diyor? Evrene. Ee evren yok daha? Olsun o ne derse olur o herşeye kadirdir. Bunu kim uydurdu? Kitap da var. Hangi kitapta? Kutsal kitap da. Kim yazmış onu? Allah yazmış. Nereden biliyorsun? Kitapda öyle yazıyor. Kitapta bu kitabı ben yazdım ben Allahım diye bir cümle var onu anladık da o cümleyi kim yazdı? Vahiy geldi peygambere yazdılar. Nereden biliyorsun? Kitapda öyle yazıyor.

Sen itiraf et dinin ve yaratıcın hakkında bildiğin hiç bir şeyden emin olunamayacağını biz de seni takdir edelim karadenizli. Çünkü aslında hiç bir kanıtın yok uydurmadan olmadığına dair. Yani sen tamamı uyduruk olma ihtimali olan ve buna karşı hiç bir savunma yapamayacağın şu düşünceye dair tek bir şüphenden bahset yeter. Biz zaten herşeyi biliriz demiyoruz herşey benim inandığım gibidir aslında diyen sensin. Anladın mı? Anlamadın anlarsan dinden çıkarsın.
Alt 13-11-2008, 20:43
Üyeliğini Sonlandırmış

Sevgili chaos sana cevabımı 1 önceki sayfada verdim onu oku lütfen
Alt 13-11-2008, 21:11
Kıdemli Üye

E iyi de bu ne şimdi ağaç var o zaman Allah var. Çiçek böcük var o zaman Allah var. Allah'ın var olduğu kanıtlanabilse zaten Ateist kalmazdı ki dünyada. Bu inançtan başka bir şey değil ki ya inanırsın ya da inanmazsın. Kanıt yok ki.
Alt 13-11-2008, 21:53
Üyeliğini Sonlandırmış

Sevgili atlas senin mantığınla siz allahın yokluğunu ispatlasaydınız((ki bir şeyin yokluğu ispatlanamaz diye daha önceki yazılarımda yazmıştım)) o zaman dünyada inançlı kimse kalmazdı.

Bak şimdi hiç demagoji ye karmaşıklığa gerek yok şu kainatta toplu iğne bile tesadüflerle olmazken nasıl oluyorda insan gibi en kompleks varlık tesadüflerle oluyor.
Bir resim ressamsız olmaz, bir yapı ustasız olmaz.

İşte avam halkında bir profesöründe anlayabileceği ispat.

Karmaşıklık sarıldığınız, Basitlik ise en korktuğunuz silahtır (anlaşılmak)
Alt 13-11-2008, 22:00
kararsiz kararsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

karadenizli abim dogada cicekte agacta Allah'i gorurken, Iran yonetimi baska birsey goruyor olacak ki, cinsel organa benzeyen agaclarin kesilmesini oneren bir yasa cikartmislar. Bu agaclar kendileri yoldan cikmis heralde yoksa hasa yuce Allah'in tasarladigi sey neden elli sene sonra &*##*ima benzesin?
Alt 13-11-2008, 22:07
Üyeliğini Sonlandırmış

Thumbs up

Sevgili kararsız ne alakası olduğunu anlayamadım. neyse keşke herkes senin kadar saygılı olsa
Alt 13-11-2008, 22:22
Kıdemli Üye

"Sevgili atlas senin mantığınla siz allahın yokluğunu ispatlasaydınız((ki bir şeyin yokluğu ispatlanamaz diye daha önceki yazılarımda yazmıştım)) o zaman dünyada inançlı kimse kalmazdı."

Bir şeyin var olmadığı ispatlanamazsa bu cümle de ne demek ki şimdi? Bir şeyin var olduğu kanıtlanır. Yok olduğu kanıtlanmaz. Sen de bunu demişsin ardından da yokluğunu kanıtlasaydınız demişsin. Kardeşim varlığı kanıtlanır bir şeyin yokluğa kanıt aranmaz ki.
Kararsız şunu diyor o ağaçları Allah tasarladıysa neden ağaçları öyle bir şekilde tasarlamış diyor.

Önerilen Siteler

Etiket
adalet

Başlık Düzenleme Araçları
Stil