Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-08-2008, 23:04
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Boşlukta yer kaplayan tanecikli yapılara madde denir.
Selamlar.
Alt 09-08-2008, 23:29
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger vgm;

Bu maddenin kendi kendini nesnel veya objektif olarak tarifi mi? yoksa, senin yani insanoglunun oznel yani subjektif tarifi mi? Eger, ikincisi ise; sana, bu tarifi yaptiran bir ideolojik temel varmi, varsa temel nedir? benim bu tarifi kabul etmem, bir inanc mi? senin ideolojik temelini kabulum mu?

Karsi, cikmam halinde, yapilacak tartisma; maddenin ne oldugu tartismasimi? Yoksa, senin subjektif tarifinle, benim subjektif tarifimin tartismaya girmesi mi?, yani ideolojiler arasi bir tartisma mi?, Bu tartismalarin sonucunda bir evrensel hemfikirlilik mumkun mu?, degilse, neden degil?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 11-08-2008, 16:12
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Evrenselciğim kafanmı iyi, güzelleşmişsin.

Selamlar.
Alt 11-08-2008, 19:17
Kıdemli Üye

Saygideger vgm;

Bunlar, soruma cevap olmasada, kisiligime yonelik vermis oldugun cevabin icin, tesekkurler. Bu arada, en saglam yerim, kafamdir-hem ici hem disi- hatirlatayim.Sorular, cok mu agir geldi?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 12-08-2008, 08:55
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

"kafanmı iyi, güzelleşmişsin"

İnsan ülkesinden ayrı kalınca ana dilinin incelikleri zamanla azalır.
Sn. evrensel-insan,
Muhtemeldir ki, bildiğiniz ve uttuğunuz bir hatırlatma yapmak isteriz.
Bu söz, iki ayrı deyimimizin birleşiminden oluşmakta. Her ikisinin de gösterdiği sonuç dışsal bir etkidendir ve de kalıcı değildir. Deyimleri olumlu da alsanız kalıcı değildir, olumsuz da alsanız kalıcı değildir. O anı bağlar.
Ancak sizin konuya muhattap edilmeniz; nedenlerin fizikselliğinden öte düşünsel olmasındandır. (Bu durum da sonuca etkiyi Y ekseninde azaltır )
Bu deyimlerin fiziksel nedenleri ile sonuç elde ettiği üye bizce Sn. dilaver'dir.
(Son sözümüz de bizi X ekseninde bağlar...!)
Dostların hoşgörüsüne binaen...
Alt 12-08-2008, 11:27
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bence doğuştan yani konjenital bir güzellik söz konusu

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 12-08-2008, 14:56
Kıdemli Üye

Saygideger mhmmd;

nedenlerin fizikselliğinden öte düşünsel olmasındandır. (Bu durum da sonuca etkiyi Y ekseninde azaltır )
Bu deyimlerin fiziksel nedenleri ile sonuç elde ettiği üye bizce Sn. dilaver'dir.
(Son sözümüz de bizi X ekseninde bağlar...!)-mhmmd

Sence, burada bir celiski yok mu? hem nedenler, fizikselligimden ote, dusunsel; hemde son sozunuz sizleri, x ekseninde-yani dilaver'in ekseninde, yani fiziksel nedenler de baglar.

Buradan cikan sonuc, demekki, ben ancak, fiziksel algilaniyorum. Aslinda, bu da, sizlerin beni tanima ortaminizla celisiyor. Yani sizler beni sanal dunya dan, taniyorsunuz. Yani fiziksel tanima olanaginiz yok. O zaman, geriye beni birtek dusunsel tanima olanaginiz kaliyor, bu da maalesef, sizin tanima alginizla celisiyor. Ne olacak simdi. Ya beni fiziksel olarak, algilamadan hic, taniyamayacaksiniz, ya da beni ancak dusunsel tanima olanagina razi olacaksiniz. Secim sizin.

Bu arada, benim hic boyle bir sorunum yok. Ben sizi dusunsel olarak tanimaya calisiyorum, ve de oyle oluyor. Cunku, benim sizleri sanal dunyada, fiziksel olarak tanima olanagim yok. Zaten boyle bir de celiskim yok.

Zaman olur, devran doner, belki bazilarinizi, fiziksel olarakta tanima olanagi bulurum. Yani tanisma olanagimiz olur. Ama bu da, tum site uyeleri acisindan, ve benim tum site uyelerini tanima acimdan, mumkun degildir. O yuzden, sizler beni, dilaver gibi, fiziksel tanima dan vazgecin. Ancak, tanisma olanaginin, sanal dunya da dusunsel olabileceginin bilincine varin. Bilmem, haksizmi dusunuyorum?,dusuncelerimi-fiziksel yapimi degil-yeteri kadar iletebildim mi?

Ayrica, vgm' nin beni fiziksel olarak algilayamayacagini bildigim icin, onun cumlesini, gercek ve bilinen anlamiyla degil de; dusunsel algiladim. Yoksa, allaha sukur, Turkce dilinde hic bir sorunum yok. Bunu da, herzaman her ortamda kanitliyabilirim, tabi dusunsel olarak.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 12-08-2008, 14:59
Kıdemli Üye

Saygideger aydoe;

Bence doğuştan yani konjenital bir güzellik söz konusu-aydoe

Yukarida ki, senden yaptigim alintiyi, senin, guzel bir varsayimin olarak algiliyorum. Umarim, yanilmiyorumdur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 24-11-2008, 00:06
Chaos Chaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

evrensel-insan

Kafana kocaman bir taş atarsam kafan yarılır ah diye bağırır ve noldu ya dersin. İşte o maddedir ve senden bağımsızdır. Kafana düşüp hasara neden olmuştur. İdeoloji veya fikir ile ilgisi yoktur. Anladın mı? Anlamadın illa kafana düşecek.
Alt 09-04-2009, 18:10
Ayejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ayejj Ayejj isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kanıt

is. 1. Bir şeyin doğruluğu, gerçekliği konusunda kanaat verici belge, delil, iz, argüman:

TÜRK DİL KURUMU
Güncel Türkçe Sözlük
http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori...limesec=179969

Kanıt nedir,ne değildir? Sorusuna bir örnekle cevap ermek istiyorum.

Bir çocuğun doğduğunu ve babasının kim olduğunun şimdilik bilinmediğini varsayalım. Çocuğun babasının kim olduğu hakkında annesinin ifadesi kimlik tespiti için yeterli mı? Değil.

Baba adayının çocuğun annesiyle beraber olduğunu kabül etmesi, kimlik tespiti için yeterli mi? Değil.

Başka bir kişinin babalık iddiasında bulunmaması çocuğun kimlik tespiti için yeterli mi? Değil.
Bütün bu saydıklarım öznel kalacaktır.Ön yargılardan ön kabüllerden etkilenecektir.Bunlara dayanılarak verilecek yargı her zaman tartışmaya açık kalacaktır.

Oysa yapılacak DNA testleri sonucunda babanın kim olduğunun tespiti %99 ortaya çıkacaktır. Tamamen nesneldir kişiye ,yere, zamana göre değişmez hiçbir ön yargı veya ön kabül taşımaz zihnin kurmacalarından bağımsızdır. İşte kanıt budur.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil