Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-01-2009, 16:23
karadenizli karadenizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart chaosa katılıyorum

Evet Arkadaşlar cahosun bütün fikirlerini kabul ediyorum. artık hayatımı bu yönde değiştireceğim ve yapacağım şeyleri maddelar halinde yazacağım işte benim günlük programım

1-)Artık bu siteye girmeyeceğim nasıl olsa birisi tesadüfen girer ve tesadüfen benim nicimi yazar tesadüfen şifremi girer ardındanda tesadüfen islam forumuna girer(çünkü daha çok orda takılıyorum)Oralarda birşeyler yazar artık

2-)Artık televizyonu açmaya çalışmayacağım nasıl olsa televizyonun düğmesine tesadüfen birşey düşer ve tesadüfen televizyon açılır.

3-)Artık kendime yemek hazırlamıycam çünkü yemek malzemeleri mutfakta onlar rüzgarın ve havanın etkisiyle karışır ve muhteşem bir mıhlama olur veya kuru fasülyede kabulüm tabiki tesadüfen.

4-)Çocuklarım olursa onları öss ye hazırlamıycam nasıl olsa rastgele işaretledikleri kutucuklardan tıb fakültesini kazanırlar hiç olmazsa mühendislik kazanırlar.

5-)Artık müzik dinlemiycem çünkü çevremde duyduğum sesler tesadüfen birleşip güzel bir karadeniz türküsünün notalarını tesadüfen oluşturabilir

6-)Artık rizeye gitmek içinde bilet almama gerek kalmadı nasıl olsa birisi tesadüfen bileti düşürür ve onunla giderim.

Not;Bu yazı tesadüfler sonucu oluşmuştur
Alt 13-01-2009, 19:15
kappapi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kappapi kappapi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

@karadenizli: chaos yazısına biraz dikkatli bakarsan rasgeleliliğin atom altı parçacıklarda olduğunu göreceksin.
(Gerçi gazlarla ilgili birkaç detay hatası var ama önemli değil)

Mutlaka ilgili - ilgisiz herşeyin başına bir "Quantum" eklendiğini görmüşsündür. Nedir bu quantum ? Kısaca doğa deterministik(öngörülebilir) DEĞİLDİR ! (Lise fiziği zaten bu cümlede öldü)

Bu örneğin bir merminin ivmesi, hızı, konumu bilinse dahi t süre sonra nerede olacağı kesin olarak bilinemez. Ancak "olasılık dağılım yoğunluğu"(Probability density function) bilinebilir diyor.

Eminim top oynarken hiç bir zaman, "bazen" topun kendini ışınlayıp* Ay'a gittiğini görmemişindir. Fakat bu olay atom altı parçacıklarda oluyor !!!

Nasıl ki Topun kendini ışınlayamaması, elektronunda ışınlayamaması için bir sebeb değilse, senin makro örneklerinde atom altı için bir referans değil.

*Quantum tunnelling
Alt 13-01-2009, 21:06
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Tesadüf dediğin ne Karadenizli? Olaylar var aralarında neden-sonuç ilişkisi var şimdi şu bilimin anmadığı bazı arkadaşlarınsa hararetle tekrarladığı tesadüf dediğiniz şey nedir?
Alt 14-01-2009, 01:53
kararsiz kararsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bence bunlarin hicbirini yapmaya gerek yok karadenizli abim. nasil olsa allah tesadufen farkeder, 'ol' der ve olur. dusundugun seye bak, fatihalar yasinler bitmez karadenizde.
Alt 15-01-2009, 02:31
Chaos Chaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Komik. Karadenizlinin ters düşünme lakırdılarına gelmişiz yine.

Ben kime benim gibi düşünün demişim?

Kime böyle düşünün demişim?

Gazlar konusundaki detay hatası nedir? Gazlardan bahsetmedim atomlardan ve moleküllerden bahsettim.

Tesadüf televizyon açmak mıdır? Neden bu kadar salakça benzetmeler kurmaktaki inat? Yoksa siz herşeyi kendi tasarımlarınız mı zannediyorsunuz evrende,televizyon,sanal tuşlar,öss sınavı herşey bunlar sayesinde mi?

Boşuna yazıyorum burada tek gördüğüm herkesin kendi egosunu reklam etme çabası. Benim de fikrimm var ben de birşey biliyorum demmeye çalışıyorsunuz.

Ama ne biliyorsunuz? Televizyon,günlük sosyal hayat,insan denen memeli hayvanın ağ gibi örerek oluşturduğu kendi yaşamsal ihtiyaçlar örgüsü.

Başınızı çevirip aman dışarı bakmayın. Uydurduğunuz tanrılara tapının ve bilmediğinizi de onunla açıklayın.

Tesadüfü kendi anlam veremediği kendi istediği biçimde isimlendiremediği doğada arayanlara cevap;

Sizler Allahist siniz.

Her şeyi Allah kavramıyla açıkladığını sananlarsınız.

Allah sadece putperest bir kelimedir

Hiçbirşeydir.
Alt 15-01-2009, 04:34
Serdar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Serdar Serdar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

En uzun dilimli DNA sözcüğünden ne kastediyorsun? Birbirine bitişik nükleik asit dizilerini mi? DNA'nın toplam nükleik asit sayısı çok fazla olan bir türde, kromozom sayısı o canlıdakinden çok daha fazla olan bir başka türdekinden de nükleikasit(na) sayısı bakımından fazla olabilir. Dolayısıyla toplam na sayısı veya birbirine bitişik en uzun na molekülü ile kromozom sayısı aynı şeyler değildir. En uzun dilimli DNA terimini ilk defa duydum bu değilse.

Bir diğer nokta, zar dediğin lipidler(burada fosfolipidler), su ortamı içerinde enerji dengelerine göre zar yapısı oluşturabilecek şekilde düzenlenirler sanırsam. Hidrofilik kısımlar suya ve plazmaya, hidrofobik kısımlar iç tarafa bakır. Proteinsiz, saf olarak yapılan deneylerde benzer yapılar oluşturdukları gözlenebilmiştir gene bildiğim kadarıyla. Ama bu organik moleküllerin inorganik elementlerden ve molekülerden evrimi sırasında zar yapıyı kullanmadığını ve çevresinde toplamadığını değiştirmez elbette.

Üçüncüsü tek zincirli DNA çözelti içersinde elementlerle bağ yapmaz. Su molekülleriyle bağ yapmakta olduğunu biliyorum ki su element değil moleküldür.

Gene canlılar ilk önce ırklara sonra türlere değil, ilk önce türlere sonra ırklara ayrılabilmeleri söz konusu olabilir.

Bu olanları bir yaratıcı yok diye tesadüf kelimesiyle, rastgelikle açıklamak bence bir gizemcilik, kontrolsüzcecilik anlamı katmakta gibi. Evet bu olayları bir yaratıcı yapmıyor, ama her molekül kendi bağ yapma kapasitesine, enerjiyi absorbe etme ve boşaltma kapasitesine göre birbiriyle ilişkiye giriyor ve düzenleniyor. Birçok özellikte atom bir araya geldiğinde ise, atomlar enerji dengelerine göre birleşiyor ve ya kimileri başka bir konuma itiliyor. Aynı deneyi tekrar yapsan ametaller örgensel bir yapı oluşturur, soygazlar ise bir kenara itilirler. Örgensel yapıyı oluşturan ametaller de kendi örgenleri içerisinde de enerji dengelerine göre belli bir düzen içerisinde örük bir yapı oluştururlar. Mesela, bir hidrojen atomunun üç tane bağ yaptığı bir molekül göremezsin ve karbon atomu genellikle ve çoğunlukla iskeleti oluştururlar, hiç bir karbon atomu uzun zincirli bir molekülün en ucunda dımdızlak tek bağ yapar halde bulunamaz. Bu rasgelelilik veya tesadüf değildir. Ametaller, karbon ile birlikte örgensel bir yapı oluşturuyor. Metaller ve soygazlar ise, böyle bir yetenekte değil. Ama metallar iz miktarda da olsa örgensel yapılar içerisinde hayati öneme sahipler. Soygazlar ise kararlılar.

Ama genel olarak yazının kompozisyonunu sevdim diyim.

Konu Serdar tarafından (15-01-2009 Saat 05:08 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-01-2009, 18:00
karadenizli karadenizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Chaos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Komik. Karadenizlinin ters düşünme lakırdılarına gelmişiz yine.

Ben kime benim gibi düşünün demişim?

Kime böyle düşünün demişim?

Gazlar konusundaki detay hatası nedir? Gazlardan bahsetmedim atomlardan ve moleküllerden bahsettim.

Tesadüf televizyon açmak mıdır? Neden bu kadar salakça benzetmeler kurmaktaki inat? Yoksa siz herşeyi kendi tasarımlarınız mı zannediyorsunuz evrende,televizyon,sanal tuşlar,öss sınavı herşey bunlar sayesinde mi?

Boşuna yazıyorum burada tek gördüğüm herkesin kendi egosunu reklam etme çabası. Benim de fikrimm var ben de birşey biliyorum demmeye çalışıyorsunuz.

Ama ne biliyorsunuz? Televizyon,günlük sosyal hayat,insan denen memeli hayvanın ağ gibi örerek oluşturduğu kendi yaşamsal ihtiyaçlar örgüsü.

Başınızı çevirip aman dışarı bakmayın. Uydurduğunuz tanrılara tapının ve bilmediğinizi de onunla açıklayın.

Tesadüfü kendi anlam veremediği kendi istediği biçimde isimlendiremediği doğada arayanlara cevap;

Sizler Allahist siniz.

Her şeyi Allah kavramıyla açıkladığını sananlarsınız.

Allah sadece putperest bir kelimedir

Hiçbirşeydir.
Neden? "Tabiat anamız" bir bebeği dünyaya getiriyor büyütüyor her azasını eşit derecede geliştiriyor bu derece kainatı kontrolü altına alan veya almaya çalışan bir insan "yaratıyor" da neden basit bir kurufasülyeyi yaratamıyor neden bir takım olaylar sonucu mıhlama olmuyor bunlar dahamı muhteşem şeyler yoksa Şimdi kainatın kurufasüllye yapma kanunu diye bir kanunu yoktur diyeceksin bence kanun kelimesini ateistlerin kullanmaması lazım çünkü kanun tesadüfler sonucu oluşmaz o ancak bilen birinin eseri olabilir.

Bir hayal yolcuğuluğuna çıkalım saatin içinde saatten milyonlarca daha küçük robotlar yaşasaydı ve aralarında tartışsaydılar birisi;

-Bu elimdeki aletlerin bir ustası varken nasıl olurda bu saatin ustasız olduğunu söylersin bak bilim adamlarının sözlediğine göre salise döner saniye döner yelkovan döner akrep döner sonuçta hepsi birbine bağlı bir sistem nasıl bunun bir ustası olmadığını söylersin

-Kainatta(saatte) senin aletlerinin oluşumu diye bir kural bir kanun yoktur ama senin anlattığın o sistemin kanunu vardır

Bak bak şu aptal robota bir bak bilmezki o dediği kanunu oraya biz yani insanlar yerleştimiştir.

İşte ikimizin hikayesi bu...burdan bakınca saatin içindeki hangi robot aptal görünüyor?
Alt 16-01-2009, 18:15
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

http://www.nasa.gov/mission_pages/ma...rsmethane.html

"Kızıl Gezegen’i inceleyen NASA sonunda sadece biyolojik aktivite sonrasında ortaya çıkan metan gazı buldu. Uzmanlar bu gazın gezegende bulunan bakteriler ve mikroplar tarafından üretildiğine inanıyor.

Mars’ta hayat olduğuna dair yedi yıldır yürütülen araştırmalar nihayet meyvelerini vermeye başladı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi, (NASA) uzmanları gezegenin çevresinde ve üzerinde aynı dünyaya benzer, metan gazı bulutları bulduğunu açıkladı. Metan gazı sadece canlı organizmalar tarafından biyolojik aktivite sonucunda ortaya çıkıyor. Yani bu gaz, birkaç istisna dışında sadece canlı bakteriler, mikroplar tarafından üretiliyor. Dünyadaki metan gazının yüzde 80’i de canlılar tarafından üretiliyor. Sadece yüzde 20’si volkanik hareketler nedeniyle ortaya çıkıyor. Ancak Mars’ta bilinen bir volkanik hareketlilik bulunmuyor. "

http://haber.gazetevatan.com/Mars_ye...18469/7/Manset

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 20-01-2009, 14:23
Ki-Adi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ki-Adi Ki-Adi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Herşeyin Allah tarafından yaratıldığına yaratılan biri bana şunu açıklayabilir mi. Dinazorların nesli tükenmemiş olsaydı dünya insanın kolayça yaşayıp çoğalabilceği yer olmaktan çıkabilirdi. Şöyle diyebilirsiniz Allah bu yüzden dinazorların neslini tüketti. Peki madem dinazorların neslini insanların yaşamı için yok etti peki baştan niye dinazorları yarattı?
Alt 21-01-2009, 00:08
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Deneme yanılma yöntemini kullanmış.
Bizlerde kobayız bizim üzerimizde sınamalar yapıyor.
Belkide dinazorlar gibi bizide yok eder yeni daha gelişmiş bir canlıyı test için dünyamıza yollar.
O'nun hikmetinden sual sorulmaz,fazla ölçüp biçilmez,üstüne laf edilmez.

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil