Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-09-2008, 20:08
imhotep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
imhotep imhotep isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Sakin Solcu, Endişeli Sağcı

"Science" dergisinde yayımlanan, ABD'deki Rice, Nebraska-Lincoln, Illinois üniversiteleri ve Virginia Psikiyatrik ve Davranışsal Genetik Enstitüsü'nden bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, siyasi duyarlılık bazı psikolojik tepkilerle bağlantılı bulundu. Araştırmaya göre, sakin yapıdakiler sola, endişeli yapıdakiler sağa eğilimli olduğu ortaya çıktı.

Siyasi duyarlılığın bazı psikolojik tepkilerle yakından bağlantısı bulunduğu, sakin yapıdakilerin sola, endişelilerin sağa oy verdikleri ortaya çıktı.ABD'deki birçok üniversiteden bilim adamları, ani bir sese ya da yüzünde örümcek olan panik halindeki bir kişiye, kurtçuklarla dolu bir yara veya kanlı bir yüz gibi endişe verici görüntülere verdikleri tepkileri görmek amacıyla 46 kişiye test yaptı.

Daha sonra katılımcıların, göz kırpması, terleme gibi fiziksel tepkileri ölçüldü ve bu kişilerden siyasi düşüncelerine ilişkin sorulara yanıt vermeleri istendi.
Sonuç olarak yurtseverlik, idam cezası, Irak savaşı, askeri harcamalar gibi konulara sıcak bakan, muhafazakar tutum sergileyenlerin, Amerikan solunun barışseverlik, silah denetimi, kürtaj hakkı, eşcinsellerin evlenmesi gibi geleneksel değerlerine yakın olduklarını söyleyenlere göre daha fazla fiziki tepki verdikleri görüldü.

Ancak araştırmacılar, siyasi fikrin mi fiziki tepkiyi yoksa fiziki tepkinin mi siyasi fikri doğurduğunu bilemiyor.

ABD'deki Rice, Nebraska-Lincoln, Illinois üniversiteleri ve Virginia Psikiyatrik ve Davranışsal Genetik Enstitüsünden bilim adamlarının yaptığı araştırma "Science" dergisinde yayımlandı.

Cumhuriyet
Alt 21-09-2008, 17:34
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger imhotep;

Gunumuzde artik, sagci-solcu terimi gecerli degildir. Cunku, bugun sagci-solcuyu birbirinden ayiracak ve evrensel temelde kabul goren, bir ilke, olgu veya ozellik kalmamistir.

Devletler ve yonetim olarak; sirf kendi cikarini dusunen dunya da; bilhassa gelismis toplumlarda, bireysellik veya bireycilik one cikmaktadir. Bu herseyden once, bireyin-eger ozel bir ilgi duymuyor ve mesleki veya gonullu olarak icinde yer almiyorsa-devletin politikasina karismamayi getirmektedir. Cunku, bireysel olarak onun tek dusuncesi; kendi hak ve hukukunu saglamak ve dusunce ve ifade ozgurlugunu dile getirmektir. Devleti ile, sadece kendine yapilan hukuki bir girisim varsa; ancak o zaman karsi karsiya gelmektedir. Birey, bireysel olarak; cogu soyut degerini yitirmis; milliyetcilik-dini pratik v.s., ya da bunlari baska bir bireyin hak ve ozgurlugune dokunmadan ve saygi gostererek uygulamaktadir. Gozle gorulur, bir toplumsal kutuplasma yoktur. Sadece, belirli bir amac temelinde biraraya gelmis gruplasmalar vardir. Bu da, anarsizme veya terorizme yoneldiginde; devletle hesaplasir.

Aci olan, bireylerin, bireyci akilcilik temelinde, sirf kendini dusunur, bencilligi, egosu ve guc kullanimidir. Bu bireycilik, bireyleri, insanliktan uzaklastirmakta ve robotlastirmaktadir. Benim acimdan olay cok aciktir.

Insan olma, insanlik sunma ve kendini bu konuda herturlu, yetistiren ilerleten sorgulayan ve nedenleyen birey, ilerici; dunyayi geri cekmeye calisan, cikarci egoist kendinden baskasini dusunmeyen veya cesitli ideolojik icerikte, insanlar arasinda ayrimcilik yaratan, kendi her turlu farkini, diger farklara her konuda ustun saymaya yonelen ve calisan, baskasinin hak ve hurriyetlerine saygi gostermeyen, herkesi kendi dusuncesine cekmeye calisan, kendi gorusunu baskasina empoze eden v.s. ise gericidir.

Bu temelde, yeryuzundeki sistemler ve devletlerin idare sekilleri yonetim ve yonlendirimleri de gericidir. Hic bir toplumsal cikis, evrensel sorunlari icermedigi surece basari saglayamaz. Hic bir fark, baska farklarin farkina varamaz ve kendi farkini koruyup kolladigi gibi, baska farklari korumaz ve kollayamazsa yasayamaz.

Cikarci butun yanasimlar, cikar konusunda guc sahibi olanlarin tekelindedir. Bugun artik; ayrimci, bolucu, ayirici, savasci, cikarci, bencil, kutuplastirici v.s. icerikli evrensel dogal dusunce gericidir.

Bireyler, artik dusunen dusunceyi gelistirmeli, tartisma ve biribirini ikna etme-olma savasi yerine, hem kendini hemde baskasini dusundurtucu dialoga zorlamalidir.

Tanrisal temelli dogal dusunce, hem felsefe hemde bilimde; bireyler eliyle evrensel ve insansal icerige tasinmalidir. Ispat, kanitlama ve veri kullanimi, gunumuzde hep tanrisal dusunceye yaramaktadir. Oyuzden, curutme, yalanlama ve yanlislama yolu secilmelidir.

Tanrisal dusunceden, arinilmadikca ve onun alternatifi ortaya konmadikca, bu ayrimcilik temelli yasam ve iliski suregelecek ve bu ayrimciligi korukluyenler, her turlu kazanimi; insanoglunu biribirine dusurerek ve savastirarak sagliyacaklardir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 21-09-2008, 20:32
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

''Tanrisal temelli dogal dusunce, hem felsefe hemde bilimde; bireyler eliyle evrensel ve insansal icerige tasinmalidir. '' evrensel-insan

Doğal düşünce Tanrısal temelli değildir.Evren de insanda doğaldır.
Doğal düşünce adı üstünde doğa dışı bir içeriği barındıramaz,Tanrı'ya yer vermez.
sevgiler

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 21-09-2008, 21:33
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger aydoe;

Dogal dusunce ile dusunen dusunce arasindaki farki daha once de ortaya koymaya calistim.

Bireyler, artik dusunen dusunceyi gelistirmeli, tartisma ve biribirini ikna etme-olma savasi yerine, hem kendini hemde baskasini dusundurtucu dialoga zorlamalidir.-e.i.

Benim dedigim, ozetle; yukaridaki benden yaptigim alintidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 11-11-2008, 21:35
karadenizli karadenizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sadece bir şiir:

Kalbimi ve aklımı hep sağ elime verdim
Görevi olmasaydı sol elimi keserdim
N. fazıl

Saygılar
Alt 11-11-2008, 22:05
Titan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Titan Titan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

imhotep´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
[B]
Ancak araştırmacılar, siyasi fikrin mi fiziki tepkiyi yoksa fiziki tepkinin mi siyasi fikri doğurduğunu bilemiyor.
Bence dananın kuyruğunun koptuğu ana fikir, gün gelipte kesin olarak kanıtlanırsa sağ-sol fikir çatışmasından sonra, fiziksel çatışma olarakta yeni polemikler çıkacak.

"Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar"

Ernesto Che Guevera
Alt 12-11-2008, 01:25
KızıL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızıL KızıL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sakin olmaktan mutluyuz...

ÖRGÜTLENİN!!!
Alt 12-11-2008, 02:03
Ayejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ayejj Ayejj isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Beynin sag ve sol loblarıyla bir bağlantısıda olabilir mi?

Sağ lob uzamsal ve matematiksel
Sol lob sözel ve analitik düşünürmüş.

Sağ lob erkeklerde daha etkin
sol lob da bayanlarda daha etkin,

Bayanlar metafizik konulardada erkeklere göre biraz daha meyilli gibi geliyor bana.

burdan yola çıkarak beynin sağ lobu etkin olanlar normal hayatta solcu olurlar diye bir iddiada bulunuyorum.
Alt 12-11-2008, 12:08
kandahar
Üye Değil

Ah ekmek parası diyorum başka bir şey demiyorum. Adamlar durup durup bir şeyler yumurtluyor.
Alt 12-11-2008, 12:52
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İlk etapta; garip, kategorize eden, kafatasçı bir haber gibi geldi.

Sn. evrensel-insanın da üzerinde durduğu konuya bir ekleme de bizden olsun.
Sağcılık ve solculuktan hasıl olan şey zamana, mekana, kişiye göre değişiklik gösterir.
Bizim solcularımız ile (sitedekiler üzerlerine alınmasın, politik solcularımızdan bahsediyoruz) ABD solcuları arasında pire ile deve arasındaki fark kadar fark vardır.

Adamların solcuları demokrattır ve halkın alt katmanını kucaklar.
Bizim solcularımız elitist demokrasiden dem vuran seçkincilerin içindendir.
Adamların solcuları sivil inisiyatifin alternatifini düşünemezler bile.
Bizim solcularımız militarist ve şövendir.

1980 den önce bizde de gerçek solcu ve idealistler vardı, lakin dedik ya zamana göre değişen bir özellik içerir sağcılık ve solculuk. O zamandan sonra ülkemizdekiler bir hayli değişti.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil