Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-11-2008, 15:30
karadenizli karadenizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Nietzsche evrim teorisine karşı

Nietzsche yi seçmemin nedeni onun bu sitedeki arkadaşlarla aynı düşünceye sahip olmasıdır. şahsen bende Nietsche yi bazı fikirlerinden dolayı severim bu düşüncesinde olduğu gibi.(ama ''tanrının ölümü'' düşüncesini asla).Onun fikirlerini yazıyorumki belki evrim teorisine biraz daha objektif yaklaşırsınız. o başka çıkış kapısı olmadığı için onu seçmedi eleştirmesinide bildi.Her zamanki o ateşli ifadeleriyle;

''İnsan türünün bir ilerleme olduğu dünya üzerindeki en akılsızca iddiadır.Onlar şimdilik bir seviye oluştururlar.Daha yüksek canlıların daha aşağı canlılardan gelmiş olmaları,şimdiye kadar ispatlanmış birşey değildir.Ben alçaktaki canlıların çoğunlukla kurnazlık ve hile ile ağırlık kazandıklarını görüyorum'' (Güç istenci)

Özellikle son cümleye dikkat etmenizi istiyorum.Kendi fikirlerine dayanak olması için evrime balıklama atlayan marks birde nietzche ye baksaymış hiç olmassa biraz objektif olurdu.

Hani siz arageçiş formu diyordunuz ya birde nietsche ye soralım bakalım ne diyor;

''Hiç bir geçiş birimi yoktur.Varlıkların büyüyen gelişimi iddia edilir.Bunun için her türlü temel mevcut değildir.Her tipin bir sınırı vardır.Onu aşacak hiçbir gelişme yoktur.Oraya kadar mutlak düzenlilik egemendir''(güç istenci)

yürü be nietsche amca

''Ben darwin ekolünün her yerde yanıldığı yönünde bir önyargıya eğimliyim''(güç istenci)

evet arkadaşlar bence nietsche darwini her türlü döver.siz ne düşünüyorsunuz bu konuda

Saygılarımla
Alt 21-11-2008, 15:36
Üyeliğini Sonlandırmış

fikirlerinizi bekliyorum
Alt 21-11-2008, 16:40
meaculpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
meaculpa meaculpa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sen hiç birşeyi doğru anlayamayacakmısın? Hadi anlama da bari anlamadıgın yerlerden o anlaşılmaz aklına kapı arama. Nietzche yi ne tanıyor ne biliyor ne fikirleri ve görüşleri hakkında bir bilgiyle yola cıkmıyorsun. Ordan burdan alıntıladığın iki üç tane sözünü de çarpıtıp burda heyy bakın nietzche evrime karşıymış gördünüzmü diyorsun. Karadenizli sen gercekten ne öğrenmeye, ne de bilgiye saygı duymuyorsun.

Nietzche nin burda evrim karşıtı olarak gösterilmesi tam bir fiyasko ve de karalamadır. Nietzche i tanıyan herkes bunu rahatlıkla ifade edecektir sana. Ama sen sırf evrim karşıtlığına kilitlendiğin için kim ne derse desin inanıp direk sokacaksın beynine yalan yanlış verileri. Boşluklar ve bilinmeyenlerle savundugun fikirlerin de destekçisi kim olursa olsun senden olacaktır.

Nietzche i başka zaman olsa bir kaşık su da bogarsınız sen ve senin gibi gürühlar. Adamı yıllarca faşistlikle, ırkcılıkla, kafirlikle suçladınız kendi küçük dünyalarınızda. Şimdi kalkmış aman efendim Nietzche şöyle iyi adamdır bakın darwini bile döver şeklinde feveranlar ediyorsunuz.

Gelelim şimdi ordan burdan kırpıp da en alakasız mantıkla kurgular yaratıp nietzche yi anlamadıgını komikçe ortaya koydugun alıntılarına. Öncelikle nietzche bir filozoftur. Darwin ise bir bilim insanıdır. Senin önce iki insanın ilgi alanları arasındaki farkı hazmetmen lazım. Nietzche bi evrim yok demez. Fakat Darwinden ayrılan bir düşünce sistemiyle bunu ifade eder.

Darwine karşıt fikirlerini dile getiridigi alıntısını ise aynen aktarıyorum;

Ünlü yaşam mücadelesi , bugün bana kanıtlanmıştan çok , öne sürülmüş gibi geliyor.Bu olabilir.Ama istismadır.Yaşamın ana teması açlık ve sıkıntı değil , refah , lüks , hatta garip bir savurganlıktır.Eğer bir mücadele varsa , bu güç mücadelesidir.Malthus , doğayla karıştırılmamalıdır.Bu mücadelenin olduğunu varsayarsak -aslında bir mücadele var- sonucu Darwin okulunda beklenenin ve arzulananın aksi olacaktır.Yani güçlünün , ayrıcalıklının ve şanslı istisnaların yenilgisi.Türler gittikçe daha çok yetkinleşmezler.Güçsüz , her seferinde güçlüye egemen olur.Çünkü çoğunluktadır ve daha akıllıdır.Darwin , zayıfların zekasını unutmuş : güçsüzlerin daha gelişmiş zekası vardır.Zeka sahibi olmak için , buna gerek duymak lazımdır.Kullanılmayınca kaybolur.Güç sahibi olan , kendisini zekadan yoksun bırakır. ( nietzche )

Alıntıladım ama nerenle okur nerenle anlarsın orası işte muaamma. Evrime karşı çıkmaz nietzche, onun karşı çıktıgı nokta sadece dilbilimsel bir kıvamdadır. Bilimsel anlamda Darwine karşı çıkmnaz Nietzche o sadece güç ve güçsüzlük kavramlarının etrafında farklı bir yorumla şunu ifadeye çalışır;
Güçlü olanın hayatta kalması kavramına Nietzsche karşı çıkar.Çünkü ona göre en iyi uyum sağlayan , "güçlü" olarak adlandırılmamalıdır.Bu yanlış adlandırma dolayısıyla Nietzsche , Darwin'i eleştirir. Nietzsche'ye göre güçlü olan , zayıfların çoğunluğu oluşturması sebebiyle yok olur veya asimile olur. Durum çok da farklı değil bugünümüzden. Malum düşünen ve zakasal anlamda güçlü olanların azınlıkda olması ve kabul görmeyip dışlanmalarıda bugün kü dünyanın dayattıgı ahlaksız bir olgu olmuş çıkmıştır.

Sürü dediğimiz gürüh her zaman en akıllı ve de zekiler değillerdir. Çoğunlukta olmaları onların aklı ve duygularıyla uyum içinde bir tümselliği sağlayan insanları asimile etmeleriyle de neticelenebilir. Nietzche bu konuda da aklın sürünün elinde olan tek kuru silah oldugunu da ifade eder. Ama bu demek değildir ki Nietzche aklı yadsır. Ona göre yaratıcı insan aklı ve zekasının yanında duygu durumlarınıda aklın egemenligine katmayan ve evrenin özünde çekirdekleşip bir bütünlük kurandır.
Aklın egemen oldugu ve duygu durumlarını bastırdıgı yerde aklın tek öngörüsü hayatta kalabilmek için her türlü olumsuz yönlendirmeyi faal kılmaktır. Güç için sadece akıl yetmez. Duygularlada çoşkunlaşıp taşmak lazımdır. Bu yüzden de duygu durumlarını yaşayamayan ve arzularına bu anlamda cevap vermeyeneler başlı başına güçlü olanlar değildirler.

Tüm bu ifadelerin yanında nietzchenin karşı çıktıgı diğer bir nokta da inanlıgık tarihinin sürekli iyiye evrilmesidir. Ki evrim zaten bu demek değildir. Evrim sürekli daha iyiye kanalize olmak demek de değildir. Kendi içinde binlerce bagılla var olan milyon yıllık bir mekanizmadır.

Darwin ile aralarında ifade farklılıkları ve evrime bakış acısındaki yaşam görüşü ayrılıkları vardır. Darwin konuya bir bilim adamı mantıgıyla yaklaşırken , nietzche bir filozof mantıgıyla yaklaşır. Ayrıca Nieztche’ nin üzerinden çok sular aktı bugün evrim artık reddi olmaz bir konuma yükseldi. Evrim dışında var oluşumuzu daha mantıklı bir şekilde ifade edebilecek başka hiçbir veri yoktur.

Nietzche Tanrıyı öldürürken, dünyayı yaratanın insna oldugunu da ifade etti aynı zaman da. Madem tanrısızlıgına asla katılmıyorsun oyleyse evrimsizliği diye algıladıgın bu konulara nasıl katılıyorsun onu da anlamış değilim. Bu konu üzerinden istediğin tatmini yakalayamazsın çok üzgünüm. Ama ısrar edersen Nietzche nin inanclar konusundaki argümanlarınıda buraya dökmekten zevk duyarım bakalım o zaman Nietzche bu kez kimi açık ara döver…
Alt 21-11-2008, 17:12
Üyeliğini Sonlandırmış

''Ben darwin ekolünün her yerde yanıldığı yönünde bir önyargıya eğimliyim''(güç istenci)

Bir kere de saygı duy yazılarıma. neden hep saldırgan yazıyosun ondan sonra niye böyle yapıyorsunuz diyosunuz.senin saygı konusunda özellikle bir ders alman gerektiğini düşünüyorum.

Karşısındaki kişiyi sürekli bilgisizlikle suçlayan bir anlayışla nasıl tartışma yapabiliriz.O zaman siteye kayıt yaparken sorun ateist olmayanları almayın bu kadar basit.sen ilk önce saygıyı öğren.

''Bir yerde avcılık yapılıyormuş adamın biride onları izliyor.ama avcılar sürekli bu adamı ayı zannedip ateş açıyorlarmış.oda şikayet etmiş tabi demişlerki önüne ''Ben ayı değilim'' yazısı as sana ateş etmeyiz.oda asmış yine ateş etmeye başlamışlar. hani demiş ateş etmeyecektiniz.ya demişler biz şimdi ayı avlıyoruz ''ben ayı değilim'' yazısı astın ya ordaki ''ayı'' yı görünce gerisine bakmadan hemen atlıyoruz ne yapalım.

Herşeye atlama balıklama

Konu karadenizli tarafından (21-11-2008 Saat 17:19 ) değiştirilmiştir.
Alt 21-11-2008, 17:29
Kıdemli Üye

Karadenizli boşversene bu ayakları. Saldırganmışım demek ve de saygısız... Gececeksin bunları sen dün gece küfür tehditleri ile ortada nara atan ben değildim. Sendin! Şimdi burdan kalkıp da bana saygı öğretmeye çalışma. Yazdıklarımı deş sen. Anlamıyorum bunca sacmalamandan sonra durup da usluba takıldıgını. Senin niyetin hezeyanlarını tatmin etmek, öğrenmek yada araştırmak falan değil. Burası rehabilitasyon merkezi değil karadenizli. Kapımız herkese acık ama durup durup kafasından yargılarla, kurgular kurup sonra ona buna mal edenler pek fazla barınamıyorlar. Ateist olup olmamanı yada inanclı olup olmamanı ise hiç kaale almıyorum. Benim için sıfıt etikin bir özellik. Burda saygıyı hak edene veririm. Hak etmeyen ise ayı görünür avlanır ( yanlış anlama örneginden yola cıktım )
Alt 21-11-2008, 17:36
Üyeliğini Sonlandırmış

sen bi daha bu başlığa yazı yazma
Alt 21-11-2008, 17:38
Kıdemli Üye

Aahahah.... Komikmisin ya sen ??? Senmi karar veriyorsun nereye yazıp nereye yazmayacagıma. Sen saçmaladığın müddetce ben hemen yanıbaşında olacagım. Hiç yanlız kalmayacaksın merak etme
Alt 22-11-2008, 00:49
Onursal Bedirhan
Üye Değil

Ya arkadaşım hadi farz edelim Nietzsche evrim teorisine inanmasın. Ama Nietzsche'in bir dinsiz olduğundan kimsenin şüphesi yok. Hem insanların dinleri red etmek için evrim teorisini desteklemesinede gerek yoktur. Her dinleri red eden kişiyi evrim teorisine inanıyormuş gibi görmek komikliktir. Ben dinlere inanmıyorum sebebim ise peygamber ve vahiy gibi bir olguya inanmadığım için ve daha bir çok neden. Bu nedenler arasına evrim teorisinin doğruluğu girse ne olur girmese ne olur.?
Alt 22-11-2008, 00:54
Üyeliğini Sonlandırmış

Sevgili onursal

Ben sadece nietsche nin evrim teorisine karşıtlık yönüne dikkati çekmişim.Zaten dinsiz olduğu için o yazıyı yazdım gerekli açıklamaları yazının başında yapmıştım.

Saygılar
Alt 22-11-2008, 03:47
Chaos Chaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nietszche yi anlamak için 10 fırın ekmek yemek gereklidir. Karadenizli ise anlayamaz temelden çarpık ve Nietszche nin döveceği bir mantık için onu ispat seçmesi de son derece ironiktir. Filozofumuz eleştiri yaparken topluma mal olmuş genel-geçer kavramların yorumlarını eleştirmiştir. Nietzsche eğer birini yanlış olarak adlandırmış ise bunun nedeni üstün insan a köprü oluşturacak ahlak kırıcılığı içindir bunun eleştirdiği kişi ile doğrudan ilgisi yoktur. Nitekim Sokrates i de eleştirir yerer yerden yere vurur ama, onu yine üstün insanlar arasında sayar. Çünkü küçük insanların ortadan kalkması gerekmektedir. Karadenizli gibi öte dünyalardan haberler getiren ölüm vaizleri bunların başındadır ve derhal intihar etmelerini,çünkü beyinsiz oldukları gibi asla üstün insana köprü olamayacaklarını dahası,üstün insanları ruhsuz varlıkları ve korkaklıklarıyla,ulu ruhlara ağlayan aşağılık şehvet düşkünlükleriyle engellediklerini söyler.

Buradan hareketle komik yazarımızın konusuna bir bakalım,nasıl bir Harun Yahya lık yapmış.

''İnsan türünün bir ilerleme olduğu dünya üzerindeki en akılsızca iddiadır.Onlar şimdilik bir seviye oluştururlar.Daha yüksek canlıların daha aşağı canlılardan gelmiş olmaları,şimdiye kadar ispatlanmış birşey değildir.Ben alçaktaki canlıların çoğunlukla kurnazlık ve hile ile ağırlık kazandıklarını görüyorum'' (Güç istenci)

Özellikle son cümleye dikkat etmenizi istiyorum.Kendi fikirlerine dayanak olması için evrime balıklama atlayan marks birde nietzche ye baksaymış hiç olmassa biraz objektif olurdu.
Nietzsche burada evrim teorisini eleştirmez bay sivri akıllı. Değindiği şey hıristiyan felsefesidir. Eğer bir geri zekalı iseniz bunu anlamayabilirsiniz. Ancak düşünme özürlüler için bu alıntıdaki püf noktasının ve yapılan allegori nin son cümlede olduğunu belirtelim. Nietsche de çok iyi bilmektedir ki,hile ve kurnazlık insan zihninin kavramları ve sıfatlarıdır. Güç istenci konusunda da salt insana gönderme yapmıştır. "Nerede insan varsa orada güç istenci gördüm" der. Aşağı varlıklar olarak da karadenizli gibi kişileri görür. Bu ölüm vaizi ve tanrıbilimci son insan adını verdiği en aşağı inssan grubunun hile ve kurnazlıkla güçlülerin iradesini merhamet vasıtasıyla kırdığını belirtir. Tanrı nın ölümü konusundaki ölüm nedenini merhamet e bağlama nedeni de budur. Tanrı düşüncesini zavallı küçük insana onun bu uyduruk varlığının ölümünü de yine hıristiyan ahklakından gelme merhamet anlayışına bağlayarak bu sahte yaratıcının nasıl kendi kendini yok ettiğini anlatır. Yani bahsedilen zayıfların nasıl kazandığıdır. Ağırlık kazanan aşağılık canlı, zayıf insanlardır. Söylediği budur ve Darwinin biyolojik evrim ilkesi sadece allegorik olarak insan toplumuna uygulanmıştır. Anlamak için dindar olmamak gereklidir. Dindar kişi Nietzsche anlamaz, bu mümkün değildir.

evet arkadaşlar bence nietsche darwini her türlü döver.siz ne düşünüyorsunuz bu konuda
Bu konuda senin bir karadeniz fıkra karakteri gibi düşündüğünü görüyorum. Çünkü yine bu alıntıda allegori yapmıştır ve söylemeye çalıştığı yine üstün insana köprü olamayacak iradesi zayıf insanların ahlakının yaygınlığından bahsetmektedir. Darwin in türlerin kökeni eserini eleştirmez. Eleştirisi biyolojik değildir. Nietzsche varolan toplumsal ahlak açısından,onu tüm kurumlarıyla reddettiği ve insan iradesinin, yani aslolan güç istencinin ahlakın yok edilerek serbest kalmasından yana olduğu için zayıfların ahlakının baskınlığını eleştirir. Söylemeye çalıştığı budur. Üstelik bu söylediği aslında Darwinin ilkesine de uygundur. Nietzsche der ki bu uyduruk tanrılar,levhalar insanlığın zayıf yönnünün hile ile adaleti ile güçlünün varlığını tehdit ediyor. Bunu doğaya yani üstün insana aykırı bulur.

Bunun dışında Nietzsche nin genel felsefesi aslında şiddetli bir eleştirel felsefedir. Her türlü kavramı kullanarak fantastik allegorilerinde kullanır. Genel teması da daima ahlakın ve dinin bunun da ötesindeki tüm değer yargılarının eleştirisidir. Nietzsche den hareketle evrimi reddedip tanrının varlığı noktasında sanki tanrı bir alternatif düşünceymiş bir gerçeklikmiş gibi objektiflik için buradan tema üretmeye çalışmak ancak Laz kafasıyla düşünülebilecek bir mantıksızlıktır.

Dahası Darwin den bugüne evrim teorisinde çok şey değşmiştir. Bunun ötesinde Nietzsche Darwin i çürütebilecek biri değildir zaten çünkü kendisi yunan felsefesi uzmanıdır ve toplumu eleştirir Darwin ise bilim insanıdır onu eleştirmek de yine bilim adamlarının işidir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil