Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Dil, Mantık & Zihin Felsefesi

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-05-2018, 14:19
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yüzlerce kez denedim ve istediğim çarpıcılıkta ve berraklıkta bir metin olmuyor...

-Müslüman Ateist Deist Din Bilim Tarih Ve Felsefe Tartışma Platformu-facebook

Soran:
Müslümanlar hariç:
Öldükten sonra ne var ne olacak diye soru işareti oldu mu kalbinin bir köşesinde ???

Yanıt:
düşündük ve taşındık... ölüm ve son kavramları bileşmiyor.. ölümden sonra diye bir düşünceyi geliştiremiyoruz bile... Ölümden sonra zamanı diye bir zaman işaretlenemiyor...

yaşam akış halinde evet ama zamanın ne olduğunu bilmiyoruz.. daha doğrusu ise kendi ve ben deninin nasıl bir evrensel gerçeklik olacağından haberimiz yok..
öncesi olmayanın sonrası olmaz...
felsefi tabanda ölümün öncesi olmalı ki sonrası olsun.. zaman içinde aynısı
sonra kavramı sadece önceyle ilişkilendirilebilir.
bugün bugünle ve şimdi şimdiyle ..
zaman hep şimdi ve bugünle deneyimlenen bir yapıdır...
şimdi bütün zamanların ortak zamanıdır ve geçmiş ve gelecek denilen şimdi ile bağlı...
evrensel bir şimdi diyebiliyoruz bu durumda ancak ve öncesiz bir şimdi ve zaman...şimdi zamanı....
şimdi uzun ve kısanın ortası mı? bir dairenin merkezi mi? nedir?

--

Ölümden sonra subjektif bir yapı bir kendi bilme mi?siz neysiniz ve kimsiniz?
bir kere ölümden sonra biliş varsa ortak bir biliş olur evrensel bir kaynaşma benzerine geri dönüş vb. olmalı ki kendinizi bilesiniz.zaman kalmaz ve kaynaşık bilinç olur .zamanda yön bulamazsınız... ilerisi gerisi yok. ölüm sonrası denilen evrensel hiçlik ya da ortak bilinç alanı vb. n de .ben bulunamaz ya da bulunan ben bu değildir... Subjektif algılılığınız burdaki. Fizik beden bağımlı bir biliş-subjektif ..Ben denilen kurumsal ve kendini bilme olma denilen (genel kavramsal evrensel) araştırılmalı...evrensel varlık evrensel varlıklaşma araştırılmalı..ben kavramı delinmeli açılmalı...

subjektif bir yapı bulamazsınız o kesin...evrensel yön de zaman da .kişi kimlik nasıl olacak?
bilincinizin süreceğini ve buradaki gibi süreceğini önerirsiniz. bu neredeyse mümkün değil-fizikselliğe bağlısınız.
bilincin bilinci olsa bile bilinç böyle olmazdı eminim ve ben böyle...

--
bunu yazmak için yardıma ihtiyacım var.iyisini.çok iyisini yardım istiyoruz-istiyorum?
--

Ölümden sonra bilinciniz olursa ki; yani açık bir bilinciniz olursa, fizik bedeni olmayan bir bilinciniz olur.. yani fizik bedeni olmayan bilinç olursunuz...saf kendini bilme. ki bu maddesi olmayan saf kendini biliş olmaktır.... bir maddeniz yok-bedeniniz bunu düşünün...biliş olarak bilişsiniz.. bunu yapılandırın ve düşünün..bilinç ve ben bilme denilen tek kaldı-beden yok somut
-mekan? mekansa soru işareti ama bilişsiniz.
anılar toz bulutuydu dünyada değilsiniz...fiziksel gerçekliğiniz yok ya da bir biliş düzlemi olmalı sadece..
olsun biliş olmaktan zarar gelmez...

"KUTSAL KASE"

"insan olmak'ın ağırlığı eşit mi olmak'ın ağırlığına ..."

"Dışarıda bırakılmak içeri kapatılmakla aynı şeydir."- Foucault

Bilgi güçtür - cassiopaean experiment

"İLETİŞİMLER; İNDİRİLEBİLİR VE MOBİL OKUNABİLİR METİN LİNKİ"
~~~~~~~~~~
Alt 10-05-2018, 09:07
Üye

-facebook kayıtları;
Müslümanlık, İslamm ve Muhammed'in İnkılapçılığı
--

1,5 milyar insana kıyından köşesinden bulaşmış olan bu şey bir tabansızlık ifade etmez diyoruz o halde/ yapılmamış inkılaplara! son inkılapçı mı? İşin aslı ve gerçeği birbuçuk milyar insana bulanmış bir olgu yükünün kısa ve ortak adıdır Muhammed....

Muhammedi'in dinini inceliyoruz ve onun yıkım yollarını da tıpkı onun yıkıp, kırdığı putlar gibi araştıracağız... Bunu Muhammed'i suçlamadan (ve sevgiciliğini de bağışlayarak) yapmanın da bir yolunu deneyeceğiz..ama çağdaş gerçeklere bakmalısınız çocuklar ve gençler.. Bilimde yoksa felsefe de var. ya da serbest araştırma da var.... ve Hatırlayın Muhammed tek devrimci değildi...Tarih birbirine karışmış durumda ve tarihsel gerçeklerde...Böyle biri var mı yaşadı mı? kim? neler yaptı bilmiyoruz ancak din denen bir puttur kendi başına ve Tanrı denen de. ve O halde o yıkılmalıdır. Muhammed'in yolundan başlayın ve gidin. onun dinini yıkın. Muhammed adına bugüne putlanını kırın ve yıkın/çözün/düşünün...onu asıl öyle onurlandırın....kimsenin kara çalacak bir şeyi de kalmasın geleceklerin özgürlüğünde....

--

Tutunan kitlenin tabanı onu belirliyor... Ya da Yahudiliğin gölgesi ve ikincisi gibi bir şey. Ya da bize de sahip çıkan bir Tanrı/Patron Efendi varmış ya da Tevrat ve Yahudilik şeçkinlerinin alt seçkinleri olan ikinciler ya da bu ikisi arasında kapışma... Temel olarak Rab denilene göre evdeki kedi ve hemen kapının önündeki kedi...
Hayvan benlik yakını doğa-bağ duyan bu kitle Minions tarzı bir desteğe zaten ihtiyaç-arayış duyuyor- Sahiplenilme arayışında.. İnsan bunu anlayıp çözümleyemezse ve Minion'un kendisi hedefi olmazsa bu dini çözümleyemez. Ortalama arabesk-insancıl romantik sevgi ve bir hayvan ilgisi gibi bir yakınlık ve sahip çıkılma arayan bir kitleden sözediyoruz. İnsancıl bir sıcak sevgi ya da karın İslam denilen dini çözebilir ve çökertebilir.. Kişi (Muhammed) tanrıyla ya da evren varlıkla araya çekilmiş bir set gibi... Yani siz de tanrıya göre önemlisiniz demek ama sahip çıkma/çıkılma. Muhammed'in sahip çıkması ya da sahip çıkmacılığı ve bunun bir sevgi olarak adlandırıması ay da yansıması.. Bu babacıl bir koruma ya da yine babacıl bir elinden geleni yapma... Sahip çıkılmayı istiyorlar... Bilgilendirmeden ya da çatışmadan daha fazla refleks buna dönerse? daha hayvanbenlik, doğa-benlik bir psişe çözümlemesi ve yakınlaşması gerekiyor...Bir kere kitlenin evcil bir hayvan yavrusu benzeri gibi ele alınması gerekiyor...
Burada sadece İsa-Doğu -Batı sentezi bir şeyler işe yarayabilir. Hepimiz tanrının çocuklarıyız ve seviliyoruz. Hepimiz doğanın varlıklarıyız ve siz ya da başkaları daha az değerli değillerden tutunda her türlü korumacıl ve bilgilendirimecil sevgi ve varlı küçümsemeden ve zaten anlaşılmayacak bilgi savaşına girip bilgisiz etiketi vurmadan varlığı kabul ederek yaşam alanı açma ve fırsat tanıma...

"KUTSAL KASE"

~~~~~~~~~~
Alt 11-05-2018, 10:43
Üye

Ateizm Deizm Panteizm ve Agnostisizm FAcebook Group
11.02.2018

--

Paylaşan:
Admin lütfen onayla bana yardimci olsunlar?

Arkadaşlar 5. Siniftan beri namaz kiliyorum suan 12. Sinifim yeni biraktim namazi kuranda aklima takilan bazi seyler oldu hepsini burada açamayacagim bi çok seyin cevabini buldum ama 2-3 şey kaldi.Şuanki düşüncelerim şunlar
Allah vardi bizi yarattı acaba yoktan varolduda sonradan yoktan yok olup öldümü?
Allah varsa din gönderir dinler ise mantıkla celişiyor
Bu dünyada bu kadar sey tesadüf olamaz yani buna inanamıyorum ben şahsen
Kararım Allah var ama dinler yalan desem ne bileyim dinler insanlara ahlaki ogretir dinsizlik sacma geliyor bana. İnsanlar her halti yiyor örneğin bir ateistte namus kavrami yok herkes ateist olsa ciplak ciplak bile gezerler evlenmeden once 1000 kisi ile bile iliskiye girer amaç bu olmamali ateistlikte cok amacsiz geliyor.
Eger obur dunya yoksa lan insanliktan banane herkese serefsizlik yaparim çalar çırpar rahatca yaşar ölür giderim nede olsa ceza felan çekmeyecem ohhhhhhh misss gibi bi algi oluşuo valla kafam Allah bullah Nabacami sasirdim İNTİHARİ bile dusundum belki islam dogruysa henuz sapmadan Allah belki affeder zaten dinsiz yasam boş gibime geliyor Allahim yazamiyorum bile fena dusunceler icerisindeyim.

--

Yorum/Katkı:

düşüncelerinizi açar mısınız?

vardı da ,yarattı da (di-li geçmiş zaman kalıplarıdır)
ne varlıkta ne de tanrı denilenin ontolojisinde böyle bir zaman bulunamaz.. Ne tanrı ne de varlık denilen ontolojik bir di'li geçmiş zaman-a işaretlenemez..

varolmanın kendisi tesadüf değil de zorunluluk (yani zaten varolma/olmak realitedir) olarak sözedilir fesefe de ..olmama tersi. olma vardı.bunu değiştiremeyiz...göz ardı edemeyiz. yok değiliz kısaca.

ateist gibi kavramlar ne saçma. tanrı diye bir başvarlık ve ilk vareden ilk varlık, varlıkta zaten yoksa yoktur. Olamaz da.. Ateist gibi kavramlara ve argümanlara kanmayın.. Böyle kalıplar uydurmayın önce..

Varolanı bir ilk vareden olması saçmalığı
Varolan varken ve ortadayken? anlıyor musun?
Bu ontolojinin kendiyle, Varlıkın varlıkıyla çelişir.çıkmazdır.. İlk varedici varolmayı tanımlamıyor çünkü tanımlamıyor. var zaten varsa neyi varetti? Varolanın ve zaten zorunlu olarak ortada varolanın ilk varedeni de olamayacaktır... bu felsefe ve bilgi sorunudur. Varlıkta bir başvarlık ve ilk varlık yok diye varlık ta mı yok diyeceğiz?! Biz de mi yokuz? Kendimizi mi inkar edeceğiz? varolduğumuz ve birbirimize bağlı oluşumuzu inkar mı edeceğiz?

Varlıkta genel olarak bir amaçsallık/ereksellik yok diyoruz..zorunlu devinim benzeri niteleme. ama gerçek bu/realite yüzleşmeliyiz...
Tüm var/varlık birbirinin (kendinin ve diğerlerinin) biçimleri olduğunda ya da bu kavrandığında ve sen-ben gibi ontolojik kavramlar ve aryrılıklar/ayrımlar kalmadığında görürsünüz kimin ne olduğunu-olacağını...

çocukken ben de kıldım ucundan kıyından. geçip gitti hepsi.. bilgi.. sadece bilgi bizi kurtarır..

"KUTSAL KASE"

~~~~~~~~~~
Alt 11-05-2018, 11:17
Üye

tanrı ... ?!? ...

Hocam tanrı hem var hem yok ..ne var ne yok diyoruz kısaca ve kabaca...
İsterseniz oluyor istemezseniz olmuyor..
size kalmış..

sonuç olarak dinler (ve tanrı) her halükarda çöpe gidiyor yani?

çöp değilde tarih-mitoloji ,olgu gerçeklik, gerçeklik var, realite var ve her taşın gereği var. zorunu var.

---
Arkadaşlar benimde islam konusunda kafam çok karisik
Siz Neden ateist oldunuz?

ateist olmak tanımlamasını sevmiyorum. benimsemiyoruz da.. doğal bir biçimde yaşarken ve varolurken ve öğrenirken oynarken ve hayatı anlamaya çalışırken (birilerinin bana verdiği ve hatta cebime koyduğu ve elime-aklıma tutuşturduğu) tanrıyı bir yerlerde kaybettim ve bir yerlerde düşürdüm... onu bulamıyoruz artık.....

---

Ve gelinen ve olunan yer her zaman ve her durumda ;
gözlemciye göre ve olana göre de; varlığın şimdi ve burası olarak işaretlenebiliyor. Gelinen ve gidilen tüm yerler ancak ve ancak şimdi ve burada olarak işaretlenebiliyor.
Şimdi ve buradan geldik ve şimdi ve buraya gidebiliyoruz işte bu yüzden.

Şimdi ve buradan gelip şimdi ve buraya gidiyoruz...

"KUTSAL KASE"

~~~~~~~~~~
Alt 11-05-2018, 13:17
Üye

Standart Bu kadarını da beklemiyorduk!

Ontolojik Yüzleştirmenin ve Yüzleşmenin Dibi

Müslüman Ateist Deist Din Bilim Tarih Ve Felsefe Tartışma Platformu Günlükleri

Eeeeeeeey Ateist.
Sana basit bir soru soruyorum.
'Atom hücre bir kainat ve icindekileri nasıl oluşturuyor?'bunu cevapla dınmı zaten ateizm doğru dur deriz.Ama sen tesadüf kendi kendine,rastlantı vs.dersen sana biz birşeyler anlattığımız için üzülürüm.Mantıklı şu soruya cevap ver arkadaşım herkesin anlayacağı dilden.Bu cevabı verdi mi grupta tartışma bitecek zaten.

---
Yanıtlamalar

oluşturulma ifadesini reddetiğimizi okumadınız mı? görmezden mi geliyorsunuz artık!.. Mutlu Öykü Deniz'in savunmalarını da bir okumalısınız..

oluşturulma daha önceden olmamış ve oluşmamış olanın olma ya da hiç varolmamış olanın olmasına ilişkin bir tanım. oluşturucu felan yok/olamaz da kafanıza sokmayın böyle şeyleri. aklınızı aldatmayın....

oluşturulma diye bir şey yok önce. bunu kafanıza -bir- iyice bir sokun önce.... oluşma da yok..

olma var olma. sadece..sadece ve sadece olma var -divenire... (olma ya da olmama). olma zorun...luluk....bitti...

olmanın niye olduğu yine zaten olduğuna (yokolmadığına) çözümleniyor..

oluşmamış ya da zaten daha önceden oluşmamış bir şey oluşabilir...
evren sonsuzdur ve evrenin zamanı şimdidir. gelecekte değil evren. şimdideyiz. şimdi burda..oluşanlar şimdi oluşuyor ve oluyor...zamanı kavramıyorsunuz henüz...

olma varolduğu için var diyebilirsin sadece...
felsefeden arınık siyaset ? le
niye diye bile soramazsınız. bir niyesi yoktur..
neden niye bulamazsınız çünkü de ondan...vardı var sadece varolacak...

olma olmadır-..öylecedir.. olmak olmaktır..
olmak olduğu için var.... varolma var...var olma var olduğu için var... .. varoluşma yok.. varoluşturma yok...

----

oluşturulma yok diyorum ...neyi kim oluşturuldu diyorsun.
Oluşturulma kavramını reddettik diyorum .
oluşturulma kavramıyla olma kavramını artık bağdaştırmıyoruz diyoruz
oluşturulma yok bitti. oluşturan yok bitti.
hala kim oluşturdu diyorsun kim var mı? kim ne
kimse oluşturmadı tamam mı? oluşmadı -oluşturulmadı çünkü...
olmak olmaktır...

oluşmamış olarak varız ve oluşturulmamış olarak varız... olduğumuz için varız...bir şeylerin hep var olduğu ve olacağı için vardık..

---

Profilimde 5 ayrı yazımcı kimliğinin 5 yıllık emeği ve her-hangi türden teistik -bilimsel karşılaşmanın sunuları/savunularını ve setenzlerini içeren forum kimlikleri var. Savunmalarımız var. Tüm tarihe yetecek kadar savunma ve karşı duruş var... Din alimi ve filozof felsefeci sandıklarınızın tozunu attıracak kadar da bicze yazdık...

Kendinizi kandırmayın gençler. Kandırılmanıza da izin ve geçit vermeyin...Sorup soruşturun ve öğrenin/sorgulayınız...

---

Hacın, Hocan,alimin bilenin kim varsa söyle gelsin kendini avutma..
Bizle söyleşsin /tartışsın gelsin...

----

yokluk olmadığımız ve yok olmadığımız için varız. varolduğumuz için varız..
varlıkta herşey (ne varsa) aynı kaderi paylaşıyor.. olma denilen varolma denilen..varız denileni...herşey aynı anda paylaşıyor...
birilerine ve bir şeylere tanrı ve baş varlık ya da ilk varlık bile desen ki bu bulunamaz-olunamazdır...
varlığın ilki mi olur? zaman bu değil, mekan bu değil ki! içiçe bölünemez
ne varlığın ne zamanın başı sonu yok....

onda bir baş başlatıcı olamaz çünkü başlama yok

---

varlık ya da olma başlatılmadı ki başlatanı olsun /başı olsun sonu olsun..
ne başı var ne de sonu bunun..

varlığın hiç bir yerini /yönünü baş ve son diye işaretleyemeyeceksiniz...

varlık için de hiç bir varlığı başvarlık ve ilkvarlık ve yönetici diye bulamazsınız ve işaretleyemezsiniz .kendinize gelin...zaman yok ve zamanın da bir başı yok ki? kırk yıl akıl çürüttük. delirdik -sorduk baktık araştırdık ve soruşturduk...

bir delinin ve minion'un hami seçmesi gibi .Bir evcilin kendine sahip seçmesi gibi gider varoluştan bir sahip edinirsiniz. Sizden zeki bir varlık sizi kullanır. Başınıza da tam olarakta bu gelir. kullanılırsınız.
Özgürlüğü ve kendinizi kaçırır ve kaybedersiniz...

.dürüstçe yazıyoruz arkadaşım. kan kana varlıkdaşız senle/seninle. cancanayız. bundan içresi yok. bundan içre biliş yok/taşım yok.bilgi bilme bildirme de de yok. olmayacaktır..

canımda cansın/canında canız.bu kadar.herkeste öyle. herşeyde birbirine göre öyle...

-nefsi müdafaadır...yazıldı söylendi çizildi...canıma vuran canına vurur.canımı alan canını alır beler.,kanıma vuran kanını akıtır. vuruldu yazıldı söylendi ve perçinlendi...

--

kargın kargın ateşler yanıyordu/şafaklar şafaklar tutuşuyordu///
..

"KUTSAL KASE"

~~~~~~~~~~
Alt 11-05-2018, 14:45
Üye

Müslüman Ateist Deist Din Bilim Tarih Ve Felsefe Tartışma Platformu Günlükleri -E. Arkadaş'a

Güncel tanım: İslam, Yapaklopedi Ansiklopedisi;

Bir Tanrıya/Sahibe/Efendiye teslim olmak ya da onun himayesine girmek (İslam/Teslim) (ya da daha geniş ve gerçek anlamda ise kölelik ve tabiyet anlamına gelen) kendi varlığını (yokeden ve hiçe sayan ve) yönetemeyen küçük -görülen- azınlığın ve (düşük sayılan) varlığın himaye dilmesi, himaye altına alınması ya da henüz bireysel otorite geliştirmemiş evcil hayvan benzeri küçük yalın benliğinin yanılsaması yoluyla büyükten himaye ve medet umması ve istemesi ile kendi kontrole girmesi ve kendini kontrole açması yoluyla ya da zaten zorunlu ve doğal yoldan büyük sayılan ve himaye edence evcimenleştirme ve uygarlaştırma adları altında (üst varlık/kontrolör) tarafından köleleştirilmesi, esir/esaret ve kontrol altına alınması ve kontrol altında tutulması girişimleridir..Eşittir İslam esarettir saf köleliktir. Varlık üzerinde kontrol ve himaye kurdurmak ya da obsedasyon sağlamak/sağlanması yoluyla kullanılmak ve kendini kontrole açmaktır.. ve himayetine tabiyetine hizmettir.ve daha kısaca ve özetle (yüksek görülen sayılan ve sanılan) başka bir varlığın uzantısı ve ... sı gibi ve onun işlerini yapanı gibi olmaktır... nokta...tanımlandı...

Varlık Sözlüğü

---

"KUTSAL KASE"

~~~~~~~~~~
Alt 11-05-2018, 15:51
Üye

Standart Cehennem Kapatma, Söndürme ve Mühürleme Ekip Üyeliği Daveti

Müslüman Ateist Deist Din Bilim Tarih Ve Felsefe Tartışma Platformu Günlükleri

Sorun:

evrimi savunanlar ''sanat varsa sanatkar da vardır'' sözünü hiç mi duymadınız? nasıl oluyor da hala evrimi savunabiliyorsunuz bu sözün üstüne?

--
Yanıtlayan:

evrimi değil de çevrimi savunuyoruz..

bir de ve yaratmak için bir ilk tablo/tuval vardı ve boştu diyorsunuz...
tanrının kendini bir boşluk tuvaliyle bulması da hayli ilginçtir ancak...
biz böyle bir durum yoktu hiç gerek kalmadı her yer ve her şey doluydu zaten diyoruz...

Bir daha yapmaya ve yaratmaya ve oluşturmaya gerek kalmadı çünkü oluşmuş olarak oluşmuş şeyler vardı ve herşey kendi kendine oluşuyordu ve oluşmaya da devam ediyordu...

Tanrının zaten olanı tekrar yapmasına ve oluşuk varlığı tekrar oluşturmasında da gerek kalmadı diyoruz...
Tanrıdan önce de bir şeyler vardı diyoruz...

varlık hep doluydu .hep vardı...

tanrı yaratmadan önce de varlık vardı-boş tuval yoktu...
dolu tuvalle birlikte varlık vardı...

Soran:
biraz kısa yazsan? kim okuycak bu kadar şeyi

Yanıtlayan

sanat yoktur o zaman yahu. ne diyelim siz ne düşünüyorsunuz bu tanrıyla ilgili onu söyleyin yazalım kısacık...
Yapılma eylemi gibi bir eylemin varlıkta olmadığını söylüyoruz. Varlık kendine varlık.kendinden varlık. varolmak için yapılmaya gerek yok...
Var demek zaten yok olmayan demektir...Olmak demek zaten ortada olan demektir. Ortaya getirilmemiştir ve koyulmamıştır...

Olanı bir daha/yeniden olmayana yarattırıyorsunuz...

Yok değildi ki arkadaşım varlık yaratılsın yapılsın ve türetilsin.. Kendi imkanı ile var işte...
Yoktan onu kendide ortaya koyamaz, yokta yaratamaz, tanrı denen şey de..

Soran:

aynı tekerleme gibi konuşmuşsun kardeş

Yanıtlayan:

Yokluktan var oluşmuyor. varın tabanı var zaten ve zıt yokluğu .yokluk hareket ve değişime indirgeniyor...

Soran:

ben sana şu kadar söyleyim ben Allah var diyorum sen de yok diyosun. yok olduğunu nerden biliyorsun dünyanın evrenin her yerine gittin baktın mı da yok diyosun?

Yanıtlayan

ben yok demiyorum. yok demekte onu bir ölçüde var ortaya koyacak. ben, tanrı hem var hem yok ne var ne de yok diyorum. bu sana kalmış diyorum.. sen istersen oluyor olduruyorsun diyorum istemezsen de olmuyor oldurmuyorsun diyorum..canının istemesine kalmış...

--

Benim için yok.bilgi ile aşıldı. öğrenme ile aşıldı bu problematik. Varoluşun çözümlenmesi ve bilgilendirme ile aşıldı...

Soran:

kardeşim koskoca Allah bu. ne demek sen istersen oluyor istemezsen olmuyor? hokuz pokuz yaparak mı var edip yada yok ediyosun?

Yaıntlayan.

Var/Varlık, Olma, Oluş gibi kavramları derinden inceleyip kavrayabildiğiniz zaman anlayacaksınız..

e ben varlıkta bir başvarlık görmüyorum. istesem de onu bulamam...ne ilkvarlık ne de ilk yaratıcı da. ilk harekette görmüyorum. hareketlerin başını bulamıyorum. simetrik ve dairesel. oraya ilk koyamıyorum. zamanı başlatamıyorum.zaman yok nasıl yapayım.tanrıyı nereye sokayım katayım ve oldurayım bunu nasıl yapayım bana anlatın...akıl gösterin

Soran

sende cehenneme gidince anlıycaksın

Yanıtlayan

ben cehennemden geliyorum merak etmeyin

Oluşta cehennemler söndüryorduk biraz önce ve bir itfaiye ekibinin ,cehennem yıkma kapatma mühürleme ekibinin de ayrıca üyesiyiz

Soran

sen kesin cehennem zebanisisindir

Yanıtlayan

Bununla mı korkutuyorlar sizi ve buna inanıyor musunuz? Be neden korkmuyorum? .... . Aklımı peynir ekmekle mi yedim ben?,

Hangi çılgın sizi cehenneme atacakmış şaşarım

Tanrının -var- olmadığını bilmek için bir yere gitmem gerekmiyor. Herşeyi nasıl biliyorsam onu da öyle biliyorum. Şimdi ve burdan.. Bildiğim diğer herşeyi de şimdi ve burdan biliyorum ben... Şimdi ve buradayım ya...Evrenin bir yerine giderek bir şey öğrenmedim bugüne kadar.. Burası yeterli..

Ben kendi varolmamı biliyorum-Tanrının varolmamasını biliyorum.Bilmediğim şeye de karışmıyorum olmadığım şeye de karışmıyorum...Bilemdiğim şeyi de bilmiyorum ve bildirmiyorum da ve olmayanı varolamıyorum...Bunu da onaylamıyorum...

Velican Ersoy .Tanrıyı varlamıyorum (varlaştırmıyorum ki) yoklayayım. Yani onu reddedeyim ve bir daha yok edeyim... ve Var ortaya koymuyorum ki onu bir de yok ortaya koyayım...

ben varetmeden çözüm buldum. Ben tanrıyı hiç varetmiyorum. varsaymıyorum.. yoketmem de , yoksaymama da gerek kalmıyor..

benim için geçerli ve işe yarar bir hipotez değil...

"KUTSAL KASE"

~~~~~~~~~~
Alt 25-05-2018, 13:40
Üye

Standart karşı/karşıcı ters diyalektikler (yadsınmanın yadsınması/yadsıtılması)

Soru/n:

Her insan yaratıcıya inanır. Ateistlik kolaya kaçmaktır çünkü onlar Dünya hayatını ahirete tercih eder.
Ateistlerin Tanrı var mı varsa neye benziyor gibi soruları aslında yaratıcıya inandıklarının göstergesidir. Aksi halde olmadığını düşündükleri bir şeyin yokluğunu ispatlamaya çalışmazlardı

--
Madem ki mantıksız bir post olduğunu düşünüyorsunuz. Bunu mantıklı hale getirin. İnanmadığınız bir şeyin yokluğunu ispatlama çabası nedir. Buyrun konu bu

-
Çözüm/El-Cevap:

olmayan bir şeyin varlığını ortaya koymak çabası nedir? niyedir? bu niyeyse yine onun olmadığının ortaya konulması bu kökten geliyor... onu ortaya koyanlara ilişkin bir problem kökü var...

antiateizm yani teizm/tanrıcılık tanrı olmadığının yalanlanmasıdır/yanlışlanmasıdır ve reddeilmesidir de bu yüzden....

"teizm tanrı olmadığının kabulsüzlüğüdür ve inançsızlığıdır..
teizm yani tanrıcılık tanrı olmadığına,olmayışına inanmamaktır..
teizm tanrı olmayışını görmezden gelmektir.."

yanlışlıkla ortaya konan ya da yanlış (olmadan ve olmadığı gibi) ortaya konan bir şeyi yani tarihsel bir hatayı ve yanlışı gidermeye/önlemeye çalışıyoruz..

"bizim (olduğuna) inanmadığımız değil ..sizin olmadığına inanmadığınız tanrı var..
siz inanmıyorsunuz! siz tanrının aslında hiç var olmadığına inanmıyorsunuz... bu yüzden de siz teistler inançsızsınız.. hata bu"

bir şey ispatlanmaya çalışılmıyor hala bakın.. neden olmayanı ve hiç olmayan bir şeyi varmış gibi ortaya koyduğunuz ve öne sürdüğünüz size soruluyor sadece

El-Sorun:
Benim mantıklı bulduğum kuranı kerim gibi bir mucize ile ispatı var. Siz yoktur dediğinizi ne ile ispatlayacaksınız..

Yeniden El-Cevap:

bakın hem diyorsunuz ki ;hem yok diyorsunuz ,hem ispat diyorsunuz..
bakın bende bunu demiyorum diyorum..
siz var diyorsunuz o kadar
ben yokluğunun ispatı diye bir şey ortaya koymadım-demiyorum-orda durdum
biz var da demedik ki bu yüzden ispata gerek yok
bunu anlayın
şimdi sen benden ispat istedin ve bunu biraz önce sen benden istedin...
ben zaten olmayana tutup bir de ispat üretelim/türetelim demedim ki
ben böyle bir şey dedim mi?
sen ve senin gibiler bunu istediği/sorduğu için bu oluyor..
bu yüzden bu karmaşa var

İkincil yorumcu El Sorun:
Araştırmak diyorsunuz ancak şu soruları hiç sormuyorsunuz
Hiç bişey yokken ne vardı
Kâinat var ise amacı ne
Neden insanlar akıllı da diğer canlılarda bu kabiliyet yok

İkincil yorumcuya El-CEvaplama:

dürüst araştıracak mısın beyefendi kaçamak mı güreşeceksin? benden mi öğrenmek istiyorsun bunları? ben anlatayım mı sana? bilmediğin için mi bana soruyorsun?

--
bakın sadece şunu yapıyoruz. tarihsel bir hatayı yani olmayanın sizler tarafında ortaya konmasını ve bu hatayı/bu tarihsel hatayı ve yanlış anlamayı ) yani sizin yanlış anlamanızı) gidermeye çalışıyoruz bizler.. olmayan bir varlığı neden ortaya koyuyorsunuz onu soruyorum yeniden. .ve bunu soracağım başka da sorum yok ..

neden olmayan bir varlıktan sözediyorsun ya da neden olmayan bir varlıktan tıpkı varmış gibi sözediyorsunuz? bunu cevaplar mısın?

olmayanın olmayışını değil de olmayanın oluşunu ortaya koyuyorsunuz? onu olmayan olduğu halde olmayan olarak değil de olan olarak varlaştırıyorsunuz

El-Sorun?
Yaratıcının varolmadığına inandığınız için ateistsiniz doğru mu

inanmak değil inanmak ne?

siz ya da birileri ya da toplum yaratıcı diye bir varlık ortaya koyduğu için bunun gerçeği/doğrusu ya da tersi araştırılıyor ve o zaten bulunamadığında ve varolmadığı açık ve net-dürüst biçimde kavrandığında ve anlaşıldığında artık onu aramaktan vazgeçiliyor

El-Sorun
Aslında ben bir ispat beklemiyorum kanıt aramıyorum benim açımdan varlığı tartışılamaz. Peki siz yok der iken kendinize bunu nasıl ispat ediyorsunuz

ben bunu kendime ispat etmiyorum

tanrıyı var ortaya koymaktan vazgeçtim bir yerde ve o var demekten vazgeçtim. bu sadece böyle oldu. yani varlığını ortaya koymaktan vazgeçtim, geri çekildim sadece.. onu var öne sürmeme geri çektim/geri aldım (geri sürdüm) sadece
kendi geçmiş yanılgımı kabul ettim yani.

var olduğunu iddia etmekten vazgeçtim sadece

yanıldığımı kabul ettim sadece .daha önceden yanılıyor olduğumu. ona var demekle hata ettiğimi kabul ettim...
var demekten vazgeçtim... yok demeye de gerek kalmıyor artık...
ona var demem yanılgıymış diyorum.. o yok demiyorum

"artık tanrı var demiyorum tek durumum bu.. var da demiyorum yokta demiyorum
var demediğim için varlığını yok demediğim için yokluğunu ispata ihtiyaçta kalmıyor"

yokluğunu ispat etmeye çalışmıyoruz ..var demenizde problem olacağını,size göstermek için uğraşıyoruz...

yokluğunu ispat etmeye çalışmıyoruz ..var demenizde problem olacağını, bunun problem ortaya koyacağını (var demenin problem ortaya koyduğunu ve var denmesinin yok denmesi problematiğini getirdiğini ve doğurduğunu) size göstermek için uğraşıyoruz...

yani bu problemin ona var ve yok demeyerek aşılacağını söylüyoruz

""tanrıyı var/vardır varsaymamızı ve tanrı var hipotezini geri çektik ve sonuçsuz bulduk, ve kendi içinde çürüttük ya da onu öne sürmeyi vazgeçtik sadece ..onu yok etmedik yani
tanrı var hipotezini kendi içinde olumsuzladık... bu yokluğuna gitmiyor bakın...
tanrı var mı? sorusunun ve sorunun bozuk ve tanrı var hipotezinin hatalı ve geçersiz bir kanı ve hipotez olacağına net-dürüst bir karar verdik sadece
ve bunu tanrı var hipoteziyle yaptık/değilledik. tanrı var hipotezini olumsuzladık/değilledik. çünkü onu bulamadık ya da bunu doğrulayamadık..."""

yani bir de tanrı yok hipoteziyle ayrıca da uğraşayalım.. tanrı var hipotezi bize zaten çok şey öğretti/kattı/kazandırdı .bizi çok uğraştırdı ..orda kalalım biz

"KUTSAL KASE"

~~~~~~~~~~

Konu "ictenlik" tarafından (25-05-2018 Saat 14:31 ) değiştirilmiştir.
Alt 25-05-2018, 23:39
Üye

bu ateizm denilene ilişkin ortak bir bilinç, amaç, hedef ve yakın duruş/toplaşma oluşturuşmalı
felsefi taban gerekiyor, felsefi tabanları sağlayacak doktrinleri ise ateist kendi hiçliyor ya da çatışıyor
çok fazla bulanıklık..

bir bildirim manifesto ya da el kitabı yazılmalı
ortak bir bildiri ve ortak bilinç oluşturulmalı
bunlar toplumsal özgürlükler için önemlidir

facebook gruplarını takip ettim ve açıkçası bunaldım sanırım bırakacağım ve uzaklaşcağım
son 7-8 yıllık internet maceramın tümünde bulaşma, çatışma ve kirlenme hissediyorum
bilgisizlik o kadar yoğun ve diz boyu ki

belirli ilkeler bilinip öğretilip öğrenilip ya da yaygınlaştırılmalı

tamam vicdan özgürlüğüdür ve kimsenin açıklama yapma zorunluluğu yoktur
sessiz duruş ve durumunu bozmama , durumu geri çekmeme, atışmama, umursamama ve belki taraf olmama en iyi duruştur ama subjektif çarpışmalar var ve iş bilgiye erişme ve iletişime gelince alanı çok fazla kirletiyor
bura bilgi alanı
tanrı fundamentalinin gerçeğinin toplumdan saklanması sistemsel bir gereklilik.haliyle çok fazla bulanık alan ve zorluk burda var..

ateist tartışmaları tarafların birbirini çekimine dayalı iki yönlü tartışmalar ve subjektif eşit uçlar var..
bilgi milgi yok ortada.az empati var.biraz arayış var..
aydınlanma arayışı az ve aydınlanan kitle de diğerini çekmek istiyor.iki taraflı etkileşim istenmese bu çatışmalar ve dinamikler yine de zaten olmaz..

herkes özgürdür ve arayan bilgiyi de bulur ancak sosyal duyarlılığı ve etkileşim istencini bile doğru düzgün yansıtacak ortam zor
her yer subjektfif boğuşmalarla dolu
subjektif bildirimlere egosal takışmalara bulaşmadan 5 daka dayanıp sabredebilecek şanslı azınlıktaysanız bile dikkatli olunmalı
hastalık gibi bulaşkan kavgacılık ve subjektif tuzaklar

evrim, oluşma ya da evrenin başlaması big-bang gibi kuramlara yaslanan ateizm (açık ve dürüst olalım mı? ) oldukça çuvallıyor.
bunlar çoluk çocuğun pelesenk şeyi olmaktan öte pek işe yaramıyor
sanki takımlar taraflar ve taraftarlar var da bu bilgi yaşam yolculuğu değil
işin aslı felsefe zaten konuşamaz

bu alan tümden
tarihsel siyasi otoriter çıkarlar vb. nedeniyle fazlasıyla ve ziyadesiyle bulandırılmış, çoklu engeller döşenmiş, çok fazla bilgi kirletmesi ve karışık olan bir alan..

ama işin aslı tüm bunlar toplarlanabilir...koordine bir çalışma ve tepeden biçim verme gerekiyor belki aslında ve bu aslında belki de çok kolay olabilirdiçç

felsefe biraz doktrine edilmeli..bilgi boşlukları doldurulmalı..

çatı manifesto kavramı düşünülmeli
evrensel tanım genişletilmeli
ateizm eşittir rastgelelik yıkılmalı
peki nasıl oluştuk sorusunun bir soru olmadığı felsefi tabandan yoksun eristik bir kaçış olduğu aslında bu kaçışında iki taraflı olduğu bunların bilgi yoksunluğu çatışması olduğu ve iki tarafında çoğu zaman birbirini yokladığı ve bilgi aradığı ama işte bubi tuzaklı alana gireninde çoğu zaman kaybolduğu ve kendini ve yolunu çoğu zaman kaybettiği görülmeli

ateizm eşittir evrim ?ateist eşittir şu bu gibi tanımlar duruşla düzeltilir.. ontolojik iyi yüzleşmeler bunları yıkıyor. afallayanları gördük.hiç ummadılar. empati ise delip geçiyor. empati ve dürüstlük tabanı evet yıkıp delip geçiyor.

her atesit bilinen anlamda tam bir evrimci değildir ve evrim ateizmi tanımlamaz ve tek cevap değil ve başka açıklamalar da var tanımı geliştirilmeli..
ateizmin boşlukları doldurulmalı hocam.alt taban için gerekiyor..

siyasi bildiri gibi oldu bunu kim yazıyor
bir kaç yıllık sezgisel tecrübeme dayanarak ve altsessel içsessel duruma dayanarak söyleyebilirim ki başka bir kopuş büyük bir arayış, sarsıntısal bir deneyim bir şey var sanırım
hiç umulmadık bir kitlenin değişim istenci mi bunu çözemiyorum
emin değilim ama galiba hazır olmalıyız
büyük bir olgu geçişi bekliyoruz
bir sosyal yıkıntı ve travma belki
ilgilenen kitleyi eğer doğru sezinliyorsak bu tarafa doğru kopuyor bu bilişsellikle olacak iş değil ya da bana öyle gözüktü
sosyal tabanları ve gözlemleri doğru okuyorsak büyük bir kaynama var/hazırlık var
ney bilmiyoruz
tanrı karşıtı bir düzlem verebilecek bir sosyolojik olgu bulgu ya da başka tarihsel dışavurdu mu?bilmem
içsel mi sadece bilmem

ateizm denilen bir etik düzlem edinmeli çünkü kayış kopuş var gibi ve bu bekleniyor
ılım görülse, bilgi görülse sezilse yıkılacak/geçişecek bir kitle gibi bu
yoğun bilgi arayışı (değişim istenci ve değişim yakalama tabanı) var alt tabanda sosyal ifade de bu zayıf ancak var

hocam ateist denilenin kimliğinin temsil ettiğine ve değerlerine yakınlaşma sezilse kopan ya da kopmaya hazır grup/ekip/kitle var sanırım ya da bunun gibi bşr şey. böyle okuyoruz.bilmiyorum.inceliyorlar sadece..

hocam grup grup temaslar ve birbirini yukarı çekişler var gibi
her yer kirli
sonra bunlar onları yukarı çekecek tekrar sanırız...

bilgi temaslarından korkuluyor. değişimsiz katılık baştacı edilmiş. olumlu temaslar olumludur.bilinçaltı kapsamda bile zihne temas eden veri değişim sağlar.değişim istenci uyandırır ve tetikler

trol tanıklara aldanıp belli grupların bilgi edinemez ve açılımsız sanılması büyük hata..

özgürlük kavranmıyor bir sürü çıkar çatışması ve enerji dinamiği..

hocam tabansız kalan bir taban bilmiyorum düşünüyorum bunu...

sosyolojik belirli tabanlarda bilgisel çözülmeler var değişimler var kayışlar var taban arıyor

hocam bilgi emekçiliğinin tam zamanı ve yeri, sosyal konjektürü sanıyorum.boşa gitmeyecektir...

zemin çok kaygan ve ateist denilenin olduğu düşünülen biçim ya da ateizmi temsil ettiği düşünülen biçimler ve belirli biçimler değerler bilmiyoruz esnetilebilir mi ama belirli karşı argümanlar tarihi olarak eline verilmiş figürler ve figüranlar içtroller ve azınlık seçkinler var... ötesini görebilirse ahali ufuk var..

"KUTSAL KASE"

~~~~~~~~~~
Alt 26-05-2018, 11:42
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

uydurtu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...teizm tanrı olmayışını görmezden gelmektir.."

bu beni düşündürdü.
insan psikolojisi üzerine ve evrimin insan üzerindeki baskısı üzerine.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil