Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-01-2019, 10:46
hur-kus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hur-kus hur-kus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart İsa Haç Üzerinde mi Öldü?

Kutsal Kitabın cevabını sizinle aşağıdaki makaleyle paylaşmak istiyorum,

Pek çok kişi haçı Hıristiyanlığın en bilinen simgesi olarak görür.
Ancak Kutsal Kitap İsa'nın idam edildiği aleti tarif etmez, dolayısıyla hiç kimse bu aletin şeklini tam olarak bilemez.
Ne var ki Kutsal Kitabın sunduğu kanıtlar İsa'nın haç üzerinde değil, dik bir direk üzerinde öldüğünü gösterir.

Kutsal Kitap İsa'nın çivilendiği idam aletine değindiğinde genellikle Yunanca stauros sözcüğünü kullanır (Matta 27:40; Yuhanna 19:17).
Kutsal Kitap çevirilerinde bu sözcük sık sık "haç" olarak tercüme edilse de, pek çok bilgin sözcüğün temel anlamının aslında "dik bir direk" olduğu konusunda hemfikirdir. * Bir kaynak esere göre stauros "hiçbir zaman herhangi bir açıyla kesişen iki kereste parçası anlamına gelmez" (A Critical Lexicon and Concordance to the English and Greek New Testament).

Kutsal Kitapta stauros sözcüğüyle eşanlamlı Yunanca ksülon sözcüğü de kullanılmıştır (Elçiler 5:30; 1. Petrus 2:24).
Bu sözcük "tahta", "kereste", "direk" veya "ağaç" anlamına gelir. * Dolayısıyla bir Kutsal Kitap çevirisi şu sonuca varır: "Yeni Ahitte kullanılan Yunancada iki kereste parçasının iması bile yoktur" (The Companion Bible).

Tanrı ibadet ederken haç kullanılması hakkında ne düşünür?

Crux simplex (Bu Latince ifade suçluların gerildiği tek bir direk için kullanılırdı)

İsa nasıl bir direk üzerinde öldürülmüş olursa olsun, aşağıdaki gerçekler ve Kutsal Kitap ayetleri haç kullanmamızın doğru olmadığını gösterir.

Tanrı haç da dahil herhangi bir nesne veya simgenin kullanıldığı ibadeti kabul etmez. Tanrı eskiden halkının ibadet ederken "herhangi bir şeyin temsili olan bir şekil" kullanmasını yasaklamıştı. İsa'nın takipçilerine de "Putperestlikten kaçın" denmiştir (Tekrar 4:15-19; 1. Korintoslular 10:14).

Birinci yüzyıldaki Hıristiyanlar ibadet ederken haç kullanmıyorlardı. * Tüm Hıristiyanlar elçilerin öğrettiği ve yaptığı şeylere bağlı kalmalıdır (2. Selanikliler 2:15).

Haçın putperest bir kökeni vardır. * İsa'nın ölümünden birkaç yüzyıl sonra kiliseler onun öğretilerinden artık uzaklaşmıştı. O dönemde, kilisenin yeni üyelerinin haç da dahil "kendi putperest işaret ve simgelerini de kullanmalarına geniş ölçüde izin verildi" (The Expanded Vine's Expository Dictionary of New Testament Words). Ancak Kutsal Kitap insanların Hıristiyan olmasını kolaylaştırmak için putperest simgelerin benimsenmesini asla hoş görmez (2. Korintoslular 6:17).
Saygılar,,

"İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın."
Jesus Christ

Matta 7:12

www.jw.org
Alt 15-01-2019, 14:52
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

isa pavlusa göründüğü gibi görünseydi de gerçekleri anlatsaydı.
aslında anlatmış .dua tavsiyesinde bile bulunmuş.örnek verecek olursak :

''Bu Dua'yı Yüce İsa, şahsen kendisi 1935 yılında Wilno şehrinde (Polonya) Azize Faustyna 'ya öğretmiştir ve Bu duayı tüm Dünyaya öğretmesini rica etmiştir... ''
devamı bu linkde :
https://www.meryemana.net/misc/azize...t-tespih-duasi

geçen hafta bir mesihci ''isayı bir kaç kez gördüm ,bana insanlar için herşeyi yaptım dedi'' demişti..
meryem ana bile defalarca gözüküyor ve hala görünmeye devam ediyor.belliki inanmayanlar bunların ''demon'' olduğuna inanıyor :

https://www.meryemana.net/misc/merye...alupe-mucizesi

https://www.meryemana.net/misc/medjugorje-mucizesi

https://www.meryemana.net/misc/merye...cize-madalyonu

gerçek yaşanmış hikayeden bir sahne :

bunlara şeytanın,düşen meleklerin hilesi gözüyle bakanlar incil'i de demonlar yazdırdı deseseler ''hayır,yazdırmadı'' demekten başka savunmaları ne olacak merak ediyorum..

hristiyan mısın ? dersen..hayır..ama İsa ve Meryem ana'yı severim.eğer İncil'e iman eden bir hristiyan olmak isteseydim İsa'nın çarmıha gerildiğine bütün kalbimle inanırdım..

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 15-01-2019, 15:24
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İsa'nın tamamen bir sevimli köpek (harika köpek) hikayesi ve imajı olacağına ve bu imajla tam örtüştüğüne ya da bu imajla uyuştuğuna/uyuşturulduğuna tamamen ikna oldum.
Dövülmüş bir köpek anlatılıyor nedense. Dövülmüş ve ya da sahibinden dayak yemiş, kötü muamele görmüş masum iyiniyetli bir ...cık. Buna rağmen.. Bakın sonunuz bu olur mesajı veriyor..
Boyuna aşan işlere bulaşmış ya da tam kenarında ve yeltenmiş. Salladıracaksın Taksim meydanın da bak bi daha oluyor mu benzeri mesajıyla İsa öyküsüyle verilen içerik birebir yakın ve örtüşüyor olmalı..

Hristiyanlığın tamamen bir safcıl iyiniyet ve pasifizasyon (ve ya da sahibine dönük uysalcı-uslucul bir polarizasyon, uysallaştırma) dini olduğuna, ensesine vur lokmasını al dini olacağına (kötü sahibin ve sahipliğin de kutsanması vb. içerdiğine tanık ve ) ikna olduk.

Aşılanan sınırlanmış/düşürülmüş bir iyi ve iyilik anlayışı ki, (her davranışına) sahibinden icazet /onay bekleyen ve yine sahibinden kötülük gören diğer köpeklerin kutsanması ve sarılması, kucaklanması, iyileştirilmesi acziyeti içeriyor...
Uslu köpekçik-ler olunuz (bak nasıl da masum) diş göstermeyiniz ve küçük işlerle ve küçük iyilik sanılarıyla uğraşınız mesajlarıyla birlikte
Kendi çapınız da iyilik yapınız mesajı içeriyor..

Hristiyanlık denilen alttan alta ve içten içe tamamen iyilik denilenin sınırlanması ve düşürülmesiyle ve dar bir kaba/kalıba sokulmasıyla ya da sevgi denilen kavramın örtülmesi ve altının oyularak içinin boşaltılmasıyla ilgili..

Bir de bu şeyler modern avangart süslü modern new age dili ve edebiyatıyla da tamamen örtüşüyor.

Göklerdeki babamız-pederimiz-herşeyimizsin sen bizim ve , kralımız, Lord yüksek komutan.
Bunlar tamamen bir sahip, iye arayışını ve kayıp minionları ya da küçük aciz-zavallı alt varlıklar olunmasının kabulünü de içeriyor ve anlatıyor.

Hristiyanlığın mesajı tamamen ve bütünüyle uslu köpek ol bak baban kızar/sahibin kızar
Bir de sevimli seçkin köpekler listesine (göze) girmek istiyorsan iyi çalış, uslu çocuk ol mesajları birleşimi

Acaba Hypatia'nın ölümü/ölümleri İsa'nın gerçek ölümü müydü?
ya da nesiller boyu (sözde bilim engizisyonlarında -bilim engizisyonlarıyla) tüm kazıklarda ve yakılarak can çekişerek ölenler/öldürülenler de İsa'nın ölümleri miydi?

(filozofik bir bağlamda)
Hristiyanlık üzerine yazılabilecekler bunlardı ve İsanın ölümü üzerine de söylenebilecekler/yazılabilecekler bundan ibaret ..

İsa iyi biri ve onu seviyoruz. Amen....

Müslümanlık denilen de; her ne durumda olursa olsun, sahibi için saldırmacılık dalaşmacılık ve sahibi için ısırmacılık var. Yine Hristiyanlık vay bizim acziyetimiz ve vay bizim şu aciz halimize derken ve diyerek diğer köpeklerin durumuyla biraz ilgileniyor.

Diğer üçüncü din, o tamamen bir kopma... Diğer köpeklerin yönetimi bende dini ya da parayı ben veriyorum dini...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.

Konu "ictenlik" tarafından (15-01-2019 Saat 16:18 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-03-2019, 16:44
Üye

[QUOTE="ictenlik";631532]İsa'nın tamamen bir sevimli köpek (harika köpek) hikayesi ve imajı olacağına ve bu imajla tam örtüştüğüne ya da bu imajla uyuştuğuna/uyuşturulduğuna tamamen ikna oldum.
Dövülmüş bir köpek anlatılıyor nedense. Dövülmüş ve ya da sahibinden dayak yemiş, kötü muamele görmüş masum iyiniyetli bir ...cık. Buna rağmen.. Bakın sonunuz bu olur mesajı veriyor..
Boyuna aşan işlere bulaşmış ya da tam kenarında ve yeltenmiş. Salladıracaksın Taksim meydanın da bak bi daha oluyor mu benzeri mesajıyla İsa öyküsüyle verilen içerik birebir yakın ve örtüşüyor olmalı..

Sayın İçtenlik, Kutsal kitapta yapılan benzetme, yaratıcının yani Baba nın bir çoban olduğu ve iyi insanların da koyunlar gibi yumuşak huylu olduklarıdır. Bütün bunlar biz beşeri insanların anlayabilmesi için yapılmış benzetmelerdir.,,
Köpek benzetmesi size ait olmuş

Jesus Christ

www.jw.org
Alt 16-03-2019, 16:50
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hur-kus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın İçtenlik, Kutsal kitapta yapılan benzetme, yaratıcının yani Baba nın bir çoban olduğu ve iyi insanların da koyunlar gibi yumuşak huylu olduklarıdır. Bütün bunlar biz beşeri insanların anlayabilmesi için yapılmış benzetmelerdir.,,
bak kendin de itiraf etmişsin
koyun olduğunu
siz tanrıya değil efendilere kulluk yapan
üstelik de bunu gönüllü yapan zavallılarsınız

şimdi inancını kendine sakla

o inancı pazarlamaya kalktığın anda
egemenlerin ideolojisini kaskallamaya kalkan
teslimiyet ideolojisi üreten bi işbirlikçi pozisyonuna düşersin.

sonra çıtkırıldımı oynuyorsun
sana nezaketle bişey söyliyeyim

lütfen, siktiriniz gidiniz beyfendi
Alt 16-03-2019, 18:14
Üye

..
Sayın hur-kus

Tamamen iyiniyetli (saf niyetli) olduğunu (ve iyimser bir aldanma kanma taşıdığını) düşünüyorum. Bunu birebir kendi geçmişime de benzeterek kurulan empatiden ve aynı iyiniyetle tıpkı senin din aşılaman gibi ben de karşı bilgiyi verdim ya da bu cümleleri aynı birebir içtenlikle verdim.. Tümüyle ve tamamen aynı refleks. Sana yardım etmeye çalışıyorum. Orta da bir nötralizasyon.
Hem İsa hikayesi kutsal Hristiyanlık dürüstlüğü, içtenliği sever ve aşılar değil mi?
Tamamen kendimce dürüstüm o halde.

Pasifist bir insancıllıktan ve Pasifist fikirlerden biz çok zarar gördük. Bunu çok sonraları farkettik ve farkedebildik. Hala bu pasifist barışçıl insanlık ve safiyene iyiniyetler dediğimizi atabilmiş değiliz . Yoldayız ancak öğreniyoruz. Özgürlüğün çağrısına kulak verdik. Dış toplum denen bizi tıpkı bir hayvanın evcilleştirilmesi gibi uygarlaştırıp uysallaştırıyor. Buna boyun eğmemeliyiz. Birleşmeli doğallaşmalıyız, kaynaşmalıyız..Aramızda özel olanlar yok, Tanrı elçileri ve çocukları oğulları olanlar yok. Hepimiz hürüz. Ben böyle düşünüyorum. Ortak kaderimizi tayin etmeliyiz.
Tanrı diye bir başa bakmak yerine ve kayıp bir yitik bir özneyi aramak yerine biz birimize tutunmalı ve birbirimizi kollamalıyız.

Eğer babaysa benim babam yere düşünce beni kaldırmazdı, gütmezdi. Ben öyle gördüm. Fazla koruyup kollamaz, kendi haline bırakır karışmaz doğal öğrenmeme izin verirdi. sınırlamazdı . Annemin aşıladığı pasifizmle bu dengededir ben de... Hem Tanrı neden erildir ve erkektir bu kadınları aşağılamıyır mu? Neden kadınlardan bir kızı ve elçisi yoktur?

Doğadaki baba ve anneler salıveriyorlar. Anne baba farkı da pek yok... Nesillerine çobanlıkta etmiyorlar.
Kendi başlarının çaresine bırakıyorlar.

İyiniyetliysek ki iyiniyetli olduğumuzu düşünüyorum. Bence yazılanlar da bir zarar yok ki bu olmasa diyalektik olmazdı, nesnel/öznel buluşma, kaynaşma birleşme olmazdı. Ama bşze en çok zarar veren hu Pasifizmdir ve onun aşılanmasıdır.
Bence yazacağınızı yazın yılmayın. Tersini düşünene kadar ne istiyorsanız bunu verin ve yazın ama bizde Pasifizm alacak güç takat kalmadı. Daha aşağı çökecek ahlimiz de yok yerin dibindeyiz. Yani biz de pasifist barışçıl bir insanlığa dönecek hal kalmadı.. Orda bir milyarlık bir kitle yere tapıyor görüyoe musun?
Tanrı kavramının bizde ki mutlak ölümünü yadsıyamazsınız.

Vasiler, Veliler, ileri büyükler ve bizi tutup kollayacak yürekler ararız. Biz de arıyoruz. Küçük cılız safiyane yürekleriz dünya da küçücüğüz bunu biz de iyi biliyoruz.
İşte o zaman toplum denilen kavram/dayanışma hatırlanmalı. Birleşme hatırlanmalı.
insan olarak birbirimize ve tüm topluma bağlanmalıyız derim.. Tanrı kavramının yerini yasa ve toplum almalı derim. Kurallar ve yasalar (bizi birbirimize tutan bağlayan, birarada yaşatan ve birbirimize seçmeyen şeylerdir) yaparak birlikte dayanışarak Tanrı yı yenebiliriz. Hem Tanrı seçmiyorsa herkese ve herşeye adil olsun yarattığına hor gözle bakmasın, özellemesin elçilemesin. Başka yolla yardım etsin.
Herkes oğludur madem ben de, sen de. Ne seni bana ne beni sana seçsin. Herkes evladıdır madem eşit dursun.
Hem o iyi madem bize yardım ve babalık etsin. İşimize karışmasın. Günü gelince öğretsin yol versin ön ve yol açsın..

Biz de Tanrı kavramının nesnel gövdeye gömülerek sonsuz bir kuşakla öldüğünü yadsıyamazsınız.
Biz de doğmaz artık..

Tanrı diyenlere karşı da empatinin yeğin kılıcıyla savaşıp direniyoruz.
Babam (ve aslında annem de) olan nesnel öznel kaynaşım/ayrıksızlık ve doğa ve tüm varlık şahit olsun ...

Babam herşeydir herkes.
Oğlum babamdır ve ben babamın babasıyım.

Koyun gibi güdülmeye gelmedim, destanlar atası olmaya geldik. Birleşelim derim....

Özgür bir varlık gibi özgür bıraksın tanrı olan baba olan.
Tanrı koyun mu yaratabiliyor muş?
Benim Tanrım Komünist ve arkadaş. Hrm tek değil çoğul. Sonsuz çoğul...

Bir de İsa örneğindeki benzetmeye kırılmamayı şu anlamda rica ediyorum. Kafanızda kurduğunuz İsa diye biriyle ya da bir iyilik varlığıyla örtüştürmeyin derim. Biz öyle yaptık. Aslında yaşamamış topluma dayatılan bir imgeyi imge olarak alıp onun yorumunu ve ne denildiğini tahlil ettik. Bu İsa diye birine yakıştırılmış bir şey değil. Önce onu anlayın derim. İsa imajında bize dau2atılan şeye denmektedir..
İsa mitine nedense benim de geçmişe yönelik bir tuhaf saygım var ama bakın ne dedim..
Bizce İsa/lar birden çok kişi ve karakter. Örtülü bir hikaye. Masal da anlatıldığı gibi değil. Bir filozof ya da bir savaşçı ya da başka bir kişi. Kişiler bütünü belki.
Örneğin bir Doğa filozofu örneğin bir Jul Sezar'ın İsa olabileceği söyleniyor. Biz bunun mit tarafındaki İsa'nın yeniden doğuşu kavramını Marks'a ya da hatta tüm bir insanlığa çektik paralelledik. O yüzden İsa'nın da bir daha doğacağını doğabileceğini de sanmıyoruz. Doğup işini yaptığını işini görüp söyleyeceğini söylediğini ve doğduğu gibi battığını ve işin biz de olduğunu öngörüyoruz..
Bize göre İsa'nın son doğumu/doğuşu Marks'tır ve bu gerçekleşmiştir.
O da kitleler ve ezilenler birleşin diyor. Din afyon diyor..
İkinci bir doğuşta böyle gerçekleşebilir gerçekleştirilebilirdi.
Bunu da kağıda yazdı toprağa değil. Toplumdan ve tarihten ve kitlesel aorunlardan vahiy almış olmalı..

Sokrates Peygamber miydi? başlığına bir şeyler yazdım.
https://turandursun.com/forumlar/sho...4&postcount=19
Kimse bir, özellikle tek bir İsa ya da Buda diriltmeye kalmasın derim. Eğer İsa dirilecekse milyonlar olarak dirilmeli doğmalı uyanmalı.. Bir insana yüklenen anomaliye bakın derim tarihsel parçalanmaya. Benimle aynı uçurumları gezinmek istiyor musunuz? Rehber aranıyorsa dirilmiş kıtalar kendinin rehberidir. İsa milyonlar da dirilsin canlansın derim...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.

Konu "ictenlik" tarafından (16-03-2019 Saat 19:31 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-03-2019, 16:29
Tengrizm Tengrizm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

İsa Mesih diye birisi yaşamamıştır.İnançlar kanıta dayanmaz.Dolayısı ile kanıt olmadığı için inançlar da gerçek olmuyor.
Alt 26-03-2019, 16:04
Üye

Tengrizm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İsa Mesih diye birisi yaşamamıştır.İnançlar kanıta dayanmaz.Dolayısı ile kanıt olmadığı için inançlar da gerçek olmuyor.

Bilginler İsa'nın tarihte yaşamış biri olduğuna inanmak için sağlam kanıtlara sahip. Encyclopædia Britannica'nın 2002 baskısında, birinci ve ikinci yüzyılda yaşamış tarihçilerin yazıları hakkında şu sözler yer aldı: "Bu bağımsız kayıtlar, eski zamanlarda Hıristiyanlığa karşı olanların bile, İsa'nın tarihsel bir kişi olduğundan asla kuşku duymadıklarını kanıtlar; bu konu, temelsiz gerekçelerle, ilk kez 18. yüzyıl sonunda, 19. yüzyıl boyunca ve 20. yüzyıl başlarında tartışma konusu yapıldı."

2006'da da Jesus and Archaeology (İsa ve Arkeoloji) kitabında şöyle yazdı: "Bugün hiçbir saygın bilgin, Yusuf oğlu İsa isimli bir Yahudinin yaşayıp yaşamadığını sorgulamaz; çoğu, bugün onun yaptıkları ve temel öğretileri hakkında büyük miktarda bilgiye sahip olduğumuzu hemen kabul edecektir."

Kutsal Kitap İsa'yı gerçek biri olarak tanıtır. Atalarının ve aile üyelerinin isimlerini verir (Matta 1:1; 13:55). Ayrıca İsa'nın dönemindeki önde gelen yöneticilerin isimlerini de belirtir (Luka 3:1, 2). Bu ayrıntılar sayesinde araştırmacılar Kutsal Kitap kayıtlarının doğruluğunu onaylamaktadır.

Jesus Christ

www.jw.org
Alt 26-03-2019, 22:05
Üye

Bilginler İsa'nın tarihte yaşamış biri olduğuna inanmak için sağlam kanıtlara sahip. Encyclopædia Britannica'nın 2002 baskısında, birinci ve ikinci yüzyılda yaşamış tarihçilerin yazıları hakkında şu sözler yer aldı: "Bu bağımsız kayıtlar, eski zamanlarda Hıristiyanlığa karşı olanların bile, İsa'nın tarihsel bir kişi olduğundan asla kuşku duymadıklarını kanıtlar; bu konu, temelsiz gerekçelerle, ilk kez 18. yüzyıl sonunda, 19. yüzyıl boyunca ve 20. yüzyıl başlarında tartışma konusu yapıldı."

2006'da da Jesus and Archaeology (İsa ve Arkeoloji) kitabında şöyle yazdı: "Bugün hiçbir saygın bilgin, Yusuf oğlu İsa isimli bir Yahudinin yaşayıp yaşamadığını sorgulamaz; çoğu, bugün onun yaptıkları ve temel öğretileri hakkında büyük miktarda bilgiye sahip olduğumuzu hemen kabul edecektir."

Kutsal Kitap İsa'yı gerçek biri olarak tanıtır. Atalarının ve aile üyelerinin isimlerini verir (Matta 1:1; 13:55). Ayrıca İsa'nın dönemindeki önde gelen yöneticilerin isimlerini de belirtir (Luka 3:1, 2). Bu ayrıntılar sayesinde araştırmacılar Kutsal Kitap kayıtlarının doğruluğunu onaylamaktadır.
(Asıl metinlerim sonda. en sondadır...kıpkızıldır.)

Hypatia nasıl öldü? Kim yazacak? Bir Hypatiaist mi çıkacak?
O halde ben oyum.
Bruno nasıl?
Ya da öldürüldü mü demeliyiz?
Ya da tüm bir Ortaçağ boyunca insanlar nasıl öldürüldü? Yakıldı?

Bakın sevgili hur-kus bu tam bir yorum değil ama yakın vereceğiz

İsa, Kutsal Kase, Kan Soyu, Soy Kanı, Kutsal Soy ya da Nordik kanı, Düşmüş Melek Kanı, vb. aramaları ve arayışları "Kutsal Sevgi/Büyük İlgi" arayışı dahil birleştirdik..
Bunu çok net olarak anlıyor ne olduğunu biliyoruz artık.
Bunun haricinde genetikte aranan bir şey var sanırız kanda. ya da gizli- örtülü neyse. Bu bir.
Bu serbest bir bilime bakıyor şu an sadece...
İstenirse yarım açabilirz de bir gün bu ilginin peşine düşülürse. Genetik mühendisin kanı ve ek kanlar, genler araştırması.
Genetiği ele alın özgürleştirin görüşelim kimmiş tanrı?
Başka bir yorum var onu açamıyoruz da anlıyoruz..
İyi anlamda İsa'ya sarılan ya da İsa'ya sarılan iyi anlamdaki bekleyiş ve neyi işaret ettiğine dair bir yaklaşım. Bunu net olarak anlıyoruz. Sembolik paradoks. Açabiliriz...

Biz insan diyoruz. Gelecek diyoruz şimdilik. Zamandaki gelecek anlamında...

Şimdi İsa öyküsü varsa birincisi gerçek bir örtüyü, olayı perdeliyordur, gizliyordur. olabilir.
Yani farklı bir kişiyi durumu olmadığı gibi gösteren..Yani örneğin bir savaşçıyı..
Bu bunların huyu. Örtelimde çöp atalımda nasıl olursa olsun...
Neden? Nasıl?

Pasifist bir insancıllık ve pasifist cılız eylemsiz bir sevgi aşılıyor. Gerçek sevginin anlam ve önemini kirletiyor. Fromm ve Marks'ın örneklediği yazdığı gibi olan gerçek sevginin gerçek anlamını küçük düşürüyor-bozuyor.
İsa hikayesi başlı başına sevgi bozma hikayesi. Sevginin anlamını çarpıtma yozlaştırma hikayesi.
Bakın burdaki asıl yorumumu da şimdilik açamıyorum. Zaman bir parabol. Kitle zihinde biraz daha yıkılmalı.

"İsa hikayesinin tek çırpındığı şey, iyilik ve sevgi kavramını yozlaştırmak." tek ana işlevi

Örneğin niye İncil Das Kapital'i zorla geçmeye çalışıyor?
Neden?
Neden İncil Das Kapitali örtmeye çabalıyor?_
Neden iyi insanları gölgelemeye çalışıyor?
Neden insanlık için çırpınmış sevgi dolu, barış dolu, merhamet dolu yürekleri gölgeletmeye İncil şahsında/lafzında girişiliyor_?

İnsanlardaki iyi ve iyilik figürünü belli bir biçime sokuyor neden? Sınırlıyor neden?
Neden bunu yapıyor?lar?
İyi insan figüründeki tüm savaşçı, direnişçi imgeleri defediyor neden?

İncilin ve Hristiyanlığın bu haliyle tek yaptığı ve işlevi "iyilik" ve "sevgi" kavramını yozlaştırmak, anlamını düşürmek çarpıtmak ve bozmaktır...

Tarihteki gerçek iyi insanları, eylemcilik aşılayan pozitifleri, bir şeyler için savaşmış insanları gölgelemek, gizlemek ve safdışı bırakmak için.. Bütün bir toplumu pasifize etmek için.
İncilin ana işlevi budur.

Eğer İsa biri yaşamışsa öyle yaşamamıştır... Kim yazmış?
Öyle dememiştir. Kim yazmış? Yazdırmış?

Ne kadar iyiniyetli olursanız olun; kafa patlatarak bunları düşünmüş sorgulamış bu yolda dürüst acılar çekmiş, Tanrıya inanma konusunda dürüst açık bir geçmişi olan bizleri bir dinlemeli-kulak vermelisiniz

Bizler Azizler gibi ve kadar Tanrıya inanırdık..
Tanrı düştü..

İyilik Sevgi o değil. Merhamette o değil. Merhamet gerçek merhamet doğruları uğruna savaşmaktır, yılmamaktır, yola koyulmaktır
Öğrensin Batı dünyası da

Bu dinler yayılana kadar acılar savaşlar çekilmiş.
Sonra ellerinde İncil tutan pasifize adamlar. Pasifize sönük uyuyan uyuşan resmen uyuşmuş batı toplumı. Nasıl oluyor bu?

Size Tarkovsky'ni Andrei Rublev'ini öneriyoruz...

Son binyılda gelmiş geçmiş bir İsa/İsacıl,İsa benzeri adam/psişe, İnsancıl İyi Yürek vb. arıyorsanız Marks'a bakın. Kimilerimize göre son binyıllarda gelen en iyi -insancıl- insandır.

"İncil denen kitap zırvası Marks'ın ve diğerlerinin tarihsel düzlemde iyileştirdiği "iyilik" ve "sevgi" tanımını haşat etmekle meşgul"

"İncil denen kitab-ı zırva; baş kitaplar zırvası, Marks'ın ve arkadaşlarının yolculuğunu ve tarihsel düzlemde iyileştirdiği "iyilik" ve "sevgi" "pozitif yürek"-yürekilik ve emek, "pozitif değerler yolculuğu" "pozitif insancıllık" "gerçek emek işçiliği", "insanlık işçiliği" ; "sevgililik"; "sevgi yürelilik" ; "iyilik işçiliği" tanımlarını haşat etmekle, gölgelemekle, yerle bir etmekle meşgul kapkaranlık bir elden çıkan kapkara bir şey.. kapkara .."

Konu "ictenlik" tarafından (26-03-2019 Saat 22:58 ) değiştirilmiştir.
Alt 27-03-2019, 00:09
Üye

Sayın İçtenlik, politika ilgi alanımın dışında da yazılarınızda komünizmi ilahlaştırır gibi ifadeleriniden ötürü yazıyorum;
komünizm felsefe veya öğreti olarak kağıt üzerinde güzeldi de, sadece kağıt üzerinde kaldı ne yazık, tarih oldu.
Tanıdığım tüm eski komünistler şimdi kapitalist olup araziye uydular, nedense,,,

Jesus Christ

www.jw.org

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil