Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-05-2010, 00:49
breymin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
breymin breymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

EnvyMe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bakın, "ben inkar ettiğim sürece" diyorsunuz. O zaman bu süre henüz dolmamış ve bu süre dolana kadar ki umarım uzun olur, sizin inkar edip etmeyeceğiniz belli değildir demektir.

Allah'ın verdiği canı, O'nun izni olmadan alabilecek yoktur sevgili papillon. O'nun izni olduktan sonrada O'na kavuşmak olduğu için kimin canımızı aldığının bir önemi yok. Benim için, herkes kardeşimdir. Onlar da, siz de. Ben, yanlışta olan herkesin doğruyu bulmasından yanayım.
Sevgili EnvyMe ben allahi suna benzetiyorum,,uzak diyarlara giden büyük bir ciftlik sahibi,,,,,büyük ve güclü olanlara,,,gücsüzleri koruyun onlara yardimci olun diyor ama büyük ve güclüler onun emrinin tam tersini yapiyor ve bu ciftlik sahibi birgün geri dönücek,,,benim tanri imajim bu,,,bakalim ciftlik sahibi geri dönübce ne yapicak....

Bir dinin tabii olmasi icin akla,fenne,bilime ve mantiga uygun olmasi lazimdir.
M.K.ATATÜRK
Yalan ne kadar büyükse inanani o kadar cok olur.
adolf hitler
Söylesem tesiri yok,sussam gönül razi deyil.Fuzuli
Alt 22-05-2010, 15:44
Freester Freester isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgi dini değildir derken? Hangi sevgi? Nedir sevgi?

Bunları da tanımlamanız gerekmiyor mu?

Ferhat ile Şirin vardır, Mecnun ile Leyla'da. Bunlarda bahsedilen sevgi midir bu? Yoksa başka mı?

İslam çerçevesinde düşünecekseniz eğer, İslam çerçevesinde düşünerek Allah'ın hangi kulunu sevmediğini nasıl söyleyebiliyorsunuz?

Allah, şunu yapanları sevmez, bunu yapanları sevmez diyerek nasıl bir sevgi tanımını açıklaya kavuşturuyorsunuz biraz daha açarmısınız bunu?

Saygılarımla
Sayın Envyme şöyle bakalım afrikadaki yeni doğmuş bebekler açlık ve sefaletten ölüyor allah bunları sevdiği için mi aç bırakıyor ? Yada biraz daha somut örnek vereyim mesala israil filistindeki çoçuklara bomba yağdırırken allah bunları sevdiği için mi yardım etmiyor ? Yada koyu dinci ülkelerde kadınlara eziyet ve onları köle gibi kullanmalarını allah onları sevdiği için mi oraya yolluyor ? Ben size milyonlarca böyle soru çıkartabilirim..

Saygılarımla...

Hangi Aptal Bana Tanrı Var Diyebilcek Kadar Kesin Ve Keskin ? Ve Hangi Aptal Bana Tanrı Yok Diyebilcek Kadar Cesaretli Olabilir ? Johann Wolfgang von Goethe
Alt 22-05-2010, 15:53
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Verdiğiniz örneklerdekiler de insan sonuçta sevgili K.C. ama dediğiniz gibi, verdiğiniz örnek daha doğru olabilir. Benim sizin verdiğiniz örneği vermeyişimin sebebi, örneğini verdiğim insanın düşünen, aklı yeten birisi olduğunu aktarmaktı.

Mesela sizin sorduğunuza sizden cevap istesek, ne derdiniz?

Saygılar
Sayın envyMe,
tabii ki Tanrı'yı insanla kıyaslamakla örneklerimiz baştan yanlış. Ancak bazı sonuçlara da kıyaslama yöntemiyle ulaşılabildiğinden insan üzerinden gidiyoruz ikimiz de.

Fakat aklı yeten iki kişiyle kıyaslamak da hatalı. Zira, dinlerdeki Tanrı tanımı, herşeye gücü yeten, insandaki eksik sıfatlardan ber'i, kudret sahibi, Yaratan bir Tanrı. Onun karşısındaki insan ise, asla aklen ve ilmen kendisiyle kıyaslanamayacak bir mahluk.
Hal böyle iken, bu kadar eksik yaratılmış bir insanın o kadar yüce ve tam bir varlığı idraki beklenemez. Beklenmemeli.
Benim örneğime dönersek, dünyaya yeni getirilmiş bir bebekle, ona göre üstün düşünce ve akla sahip ebeveyn nispeten daha doğru bir kıyaslama olarak göründü bana.

Kendi örneğime cevap vermem gerekirse; bebeğin ebeveynlerini rencide etmesi, bebek onların ebeveynliğini kabul etmediği için anne-babanın zarar görmesi düşünülemez. Tabiri caizse, bebeğin "inkar" tutumu, ebeveyni ı r g a l a m a z bile. İnkar etse ne olur, etmese ne olur. Ebeveynliklerinden birşey mi kaybederler?

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 22-05-2010, 16:08
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger K.C.;

Ebeveynliklerinden birşey mi kaybederler?-K.C.-

Dogal dusuncenin onlara dayatmis oldugu "sabitlik ve bebegin uzerlerinde olduklarini dusundugu sahiplik haklari" nin duygu ve dusuncesi "zedelenir. Cunku dogal dusunce de evlat, bebek v.s. ebeveynin "malidir" ve onlarin istedigini yapmak "zorunda/durumundadir" aksi, "isyan ve karsi gelmektir."

Oyuzden ebeveynin kendi ne ise, nasilsa, evlattan da beklenen aynisidir. Cunku ebeveyn, kendi dusunup davrandiginin "dogruluguna" kendini inandirmis, evladindan da bu "dogruyu" kendi nasil uyguluyorsa, aynisini beklemekte ve bunu kendine bir hak gormektedir. Iste bu dusuncede noksan olan, birey bilincidir.

Bu da ancak ebeveynin birey bilinci ile asilabilir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 22-05-2010, 17:04
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sayın Evrensel insan,

8 aylık bebeğiniz "sen benim babam değilsin" dese "sabitlik ve bebeğinizin üzerinde olduklarını düşündüğünüz sahiplik hakları"nız "zedelenir" miydi?

Sizin için geçerli bir soru olmadığını düşündüğüm halde sordum, amaç genele sormak.

Eğer o soruya "evet" cevabı verecek bir ebeveyn varsa, psikiyatra sevki uygundur.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 22-05-2010, 17:10
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger K.C.;

8 aylık bebeğiniz "sen benim babam değilsin" dese "sabitlik ve bebeğinizin üzerinde olduklarını düşündüğünüz sahiplik hakları"nız "zedelenir" miydi?-K.C.-

Eger benim sahsima soruyorsan bu soruyu tabiki hayir.

Ama oyle babalar var ki, bu laf uzerine hemen hanimindan suphelenir ve "neden bu bebek boyle diyor, bildigi bir sey mi var/bir sey mi duydu?" v.s. diye arastimaya girer, hatta hanimini sorgular, belki de bosanma davasi acardi.:washing:

Bu yeteri kadar bir sorun degil mi?, sizce psycho ve psyche nin varlik nedeni nedir?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 22-05-2010, 17:55
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Freester´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Envyme şöyle bakalım afrikadaki yeni doğmuş bebekler açlık ve sefaletten ölüyor allah bunları sevdiği için mi aç bırakıyor ? Yada biraz daha somut örnek vereyim mesala israil filistindeki çoçuklara bomba yağdırırken allah bunları sevdiği için mi yardım etmiyor ? Yada koyu dinci ülkelerde kadınlara eziyet ve onları köle gibi kullanmalarını allah onları sevdiği için mi oraya yolluyor ? Ben size milyonlarca böyle soru çıkartabilirim..

Saygılarımla...
Sayın Freester,

Karnı tok olanlarda ölüyor. Barış içinde yaşayanlarda ölüyor. Özgür insanlarda ölüyor.

Sorun ölmeleri değil, sorun örneğini verdiğiniz olayları anlamada. Anlayan ne yapıyor, o önemli.

Saygılarımla

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 22-05-2010, 19:08
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

insan tanrıyı kendi suretinde yarattığına göre, tanrının arada bir sevgiden bahsetmesi neyi ispat eder.

allahın kimi sevip kimi sevmediği üzerine söyledikleri sonucu değiştirmez.
allah inanan cennete , inanmayan cehenneme gide.

allah iyilikle yada kötülükle lafın gelişi ilgilidir.
onun asıl ilgisi kendisine inanılması üzerinedir.

inanmayanın iyilikleri boşa gider, inananın kötülüklerini örter.
demekki iyilik yada kötülük değil tanrıya göre önemli olan.
tanrı sadece kendi yalakalarını seven bir şovendir.
Alt 22-05-2010, 21:34
Freester Freester isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın Freester,

Karnı tok olanlarda ölüyor. Barış içinde yaşayanlarda ölüyor. Özgür insanlarda ölüyor.

Sorun ölmeleri değil, sorun örneğini verdiğiniz olayları anlamada. Anlayan ne yapıyor, o önemli.

Saygılarımla
Sayın EnvyMe Benim kasttetdiğim orda dini bakımdan demiştim sosyal anlamda demedim. Tekrar ediyorum afrikadaki bebek açlıkdan ölürken filistindeki insanların kafasına bomba yağarken ve çoçukları eziyet görürken. Vede sokaktaki yoksullar açlıkdan ölürken hoş görü ve sevgi nerde bana bunun açıklamasını yapın ?

Saygılarımla...

Hangi Aptal Bana Tanrı Var Diyebilcek Kadar Kesin Ve Keskin ? Ve Hangi Aptal Bana Tanrı Yok Diyebilcek Kadar Cesaretli Olabilir ? Johann Wolfgang von Goethe
Alt 23-05-2010, 00:06
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Freester´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın EnvyMe Benim kasttetdiğim orda dini bakımdan demiştim sosyal anlamda demedim. Tekrar ediyorum afrikadaki bebek açlıkdan ölürken filistindeki insanların kafasına bomba yağarken ve çoçukları eziyet görürken. Vede sokaktaki yoksullar açlıkdan ölürken hoş görü ve sevgi nerde bana bunun açıklamasını yapın ?

Saygılarımla...
Sayın Freester,

Bakın, aç insanlara sığınmanızın amacı nedir? Neden aç insanlar? Ben size tok insanlarda ölüyor diyorum. Bizim karnımız doyuyor diye ölmiyeceğimiz anlamına mı geliyor bu? Neden mesela, çok mutlu bir hayat yaşayıp, hiç açlık, sefalet çekmeden yaşayıp ölen bir insanın ardından siz veya başkası, bu insanı Allah sevmiyordu öldü demiyorsunuz da, aç insanları söylüyorsunuz?

Ben, kendi adıma, şunu söyleyecek kadar cesur aynı zamanda utanç duyan bir insanım. Her gün yediğim yemeklerden biraz azaltıp, bunu aç dediğiniz insanlar ile paylaşsaydım, acaba o aç dediğiniz çocuklar yine aç kalırlar mıydı? Kalmazlardı...

Demek istediğim, İslam paylaşmayı öğütler iken nasıl sevgi göstermeyen bir din olsun ki? Bunu yapmayan ben, biz değil miyiz? Eksiklik bizler de, İslam'da değil.

Saygılar

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil