Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-07-2006, 03:49
İTTİHAD'I-İSLAM İTTİHAD'I-İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart KADININ HAKKINI EN İYİ İSLAMİYET VERİR

Arkadaşlar!...Herhangi bir konuyla alakalı bir arkadaşımız bir başlık açıyor ama o başka mecralara kaçıyor.Rica ederim açtığım bu başlık sadece "İslamiyette Kadın Hakları" üzerine tesis edilmiş olsun.Diğer bir ricam da yazılarınızı çok uzatmayın.Bu konu hakkındaki görüşlerimi yazarak,efkar-ı umumiyeye buyrun diyorum...

*Cahiliye dönemi arkada bırakılmış ve o döneme ait her şey artık, ya acı bir teessür ve bir hasretle, ya da müstehzi bir edayla anlatılıyordu. Evet, o dönem anlatılırken ya dudaklar geriye gidiyor, ifadeler tebessüme bürünüyor veya bir iç burkuntusuyla kekeleniyordu. Bir gün yine bâdiyeden gelen bir bedevi, mescidde Allah Rasûlü’ne bazı şeyler anlatmıştı. Ve anlattığı şeyler arasında bir de şu vardı: “Ya Rasûlallah! Ben de kız çocuklarımı kendi ellerimle gömmüştüm” demiş ve devam etmişti: Bunlardan birinde, kızımın elinden tuttum götürdüm; ki kızım, tam da gelişip çarpıcı bir hâl aldığı çağdaydı. Çölde iyice uzaklaşabildiğim kadar uzaklaştım. Sonra da bir yeri, kazma ve kürekle kazmaya başladım. Zavallı gafil çocuk, hiçbir şeyden haberi yoktu. Benimle beraber o da kendi çukurunu kazıyordu. (Adam bunları anlatırken Allah Rasûlü bir bahar bulutu gibi dolmuş ve gözyaşları boşalmaya başlamıştı.) Kazma işi bitince geriye çekildim. Küçük yavru ne olacağından habersiz çukura bakıyordu. Aniden sırtına bir tekme indirdim. Başaşağı kuyuya giderken, “Babacığım babacığım!” diye feryat ediyordu. Allah Rasûlü, hıçkıra hıçkıra ağlayınca sahabei kiram, adama “Rasûlullah’ı ne diye müteessir ediyorsun”, diye itap etmeye başladılar. Evet, işte o zamanki insanların durumu buydu. Kadının hakk-ı hayatı yoktu. Ve Allah Rasûlü böyle bir cemaat içinde zuhur ediyor, her şeyi kendi değerine irca ettiği gibi, kadına da değerlerüstü değer kazandırıyor. Evet, o gün kadın hor görülüyor, irdeleniyor, yedi kapı kovuluyor, baba ona karşı yüzünü ekşitiyor ve yeni doğan kız çocukları babadan saklanıyordu. Vakıa, o gün istatistik bilinmiyordu ve öyle bir istatistik de yapılmamıştır. Ama, yaşayan kadınlar, zannediyorum % 50, babalarına gösterilmeden, kaçırılan kadınlardı. Belki sadece Hz. Ebu Bekir gibi fıtraten selim olarak doğan ve temizliğe açık olan ruhlar çocuklarını öldürmemişlerdi. Bunun dışında gençliğinde müslümanlığı idrak edemeyen pek çok kimse mutlaka bir kız çocuğunun katili bulunuyordu. İşte bu cemaat içinde Allah Rasûlü (sav), kızları en yüksek pâyeye ulaştırıyordu.

Bakın Nesaî’nin Âişe Validemiz’den naklettiği hadise: “Huzur-u risalet penahiye bir kız geldi: “Ya Rasûlallah”, dedi “Babam beni istemediğim halde amcamın oğluyla evlendirdi.” Allah Rasûlü derhal babasını çağırdı: “Kızını, istemediği halde bir başkasıyla evlendirmeye zorlayamazsın” dedi. Adam: “Nasıl emrederseniz ya Rasûlallah” diyerek yaptığından vazgeçti. Zaten, sahabinin başka türlü düşünmesi de mümkün değildi. Adam belki de, kızını vermekle yeğenini bir sıkıntıdan ve zor bir durumdan kurtarmak istiyordu ancak, Allah Rasûlü’nün emri her şeyden üstündü. O, Allah Rasûlüne teslimiyet ifade eden sözlerini bitirince, kız ayağa kalktı ve şöyle dedi:

“Ya Rasûlallah, benim esas maksadım babama muhalefet değildi. Ancak, İslâm’da bunun hükmü nedir? Baba, kızını birine verme hususunda nereye kadar selâhiyet sahibidir? İşte bunu öğrenmek istemiştim ve buraya da bu niyetle gelmiştim.”Dün kuyulara atılan, horlanan, hakir görülen, toprağa gömülen kız, kısa bir zaman sonra Peygamberin huzuruna çıkıyor ve rahatlıkla hakkını arayabiliyordu. Acaba evleneceği kişi hakkında babası ona zor kullanabilir miydi? İşte o, bunu soruyordu. Birkaç sene evvel, böyle bir hâdise olacağı söylenseydi, o günün insanları dinlediğine inanamaz, ya da söyleyenin aklından zoru olduğunu kabul ederdi. Ama, işte, bütün bunlar oluyordu.
Saygılarımla...
Alt 28-07-2006, 04:49
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Standart Re: KADININ HAKKINI EN İYİ İSLAMİYET VERİR

Yahu desenize, muhammeten once araplar bayagi kadin sikintisi cekiyormus.
*Masali ne kadar da cok seviyorsunuz?
Kadin kitligi olan herhangi bir ulkede, kiymetinin artmasi beklenir, azalmasi degil. Eger hakikaten butun kiz cocuklarini olduruyor olsalardi, bir kariya on koca duserdi.
Muhammed'in kac karisi, kac cariyesi, kac zamazingosu oldugunu goz onune alacak olursak, o kadar da nadir olmadigini hemen anlariz kadinlarin.
* Sizin iddianiza gore, muslumanlik korumus kadinlari. Muhammed'in peygamberlik doneminden once hic kadin olmamasi gerek ortada. Halbuki, bolluktan, bir degil, 4 kadin alabilme hakkini tanimis muritlerine.
Koru korune inanmayi birakin artik, kafanizi kullanin, kadinlari esir ve erkege hizmet etmekten baska bir hak tanimayan, ikinci sinif insan sayan, hala gunumuzde, ayni sartlara mahkum eden, bir baska dindir muslumanlik.
* Oyle demis ,boyle buyurmus, gibi masal sozcukleriyle avutmayin kendinizi, musluman ulkelere bir goz atinca, gorursunuz kadina verilen degeri.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 28-07-2006, 08:28
Üye Değil

kadın *islamiyette sadece ve sadece bir *KÖLEdir
unutmayınız bunu..
Alt 28-07-2006, 08:38
Üye Değil

arkadaşım kadın hakları ile alakalı ufak başlıklar altında K.C. arkadaşımızın açtığı biçok başlık var, ve bunlar belirli bi konu üzerinden gidiyor. genelde de konuya baglı kalınıyor. Bence bunu orada daha belirli şekillerde tartışalım. Şimdi ben burada kadının hangi uğradığı haksızlığı eleştireyim, eksik akıllı sayımasını mı, mirastaki adaletsiz payını mı, şahitliğinin bile yarımsayıldığını mı vs. vs.vs. Oyuzden bence biz K.C. arkadaşımızın yaptığı gibi konu konu gidelim. Boşuna yer işgali olmasın.
Alt 28-07-2006, 08:48
deli_cevat deli_cevat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ebu Said el Hudrî anlatıyor:

- "Peygamberle birlikte Benû Mustalık Gazası'na çıktık. Ve Arap tutsaklarından tutsaklar elde ettik. O sırada kadınlar iştahımızı çekti. Bekârlık çok güç gelmişti bize o günlerde. Ve azil yapmak istedik. İs*tiyorduk azil yapmayı Ancak, Peygamber aramızdayken ona sorma*dan nasıl azil yapacağız?' dedik ve gidip peygambere sorduk. Peygam*ber de azil yapmamakta sizin için bir sakınca yoktur. (Yapabilirsiniz de. Yapmaya bilirsiniz de.) Ama bilin ki, kıyamet gününe değin mey*dana gelecek bir yavru, ne olursa olsun meydana gelir." (Bkz. Buhari, e's-Sahih, Kitabu'l-Itk/13; Tecrîd, hadis no: 1596; Müslim, e's-Sahih, Kitabu'n-Nikâh/127, hadis no: 1438; Ebu Davud, Sünen, Kitabu'n-Nikâh/49, hadis no: 2170.)

Kimileri, "azl"in ne demek olduğunu bilmedikleri için bu hadisin anlamını tam olarak anlamamışlardır.

"Azl" (azil), cinsel ilişki sırasında, erkeğin, meniyi, kadının cin*sel organına boşaltmadan çekmesidir. Yani, meniyi kadınlık organının dışına boşaltmak.

Hadiste anlatılanın özeti şu:

Müslümanlar, ellerindeki "tutsak kadınlar"la cinsel ilişkide bu*lunmak istiyorlardı. Ama bir sorunlan vardı: Ya çocuklan olursa? iliş*ki kuracaklan bu kadınlardan çocuk olsun istemiyorlardı. Tecrid "tü-tercim"i Kamil Miras, bu istememeyi, şöyle açıklıyor:

"Bu suretle (yani meniyi dışa boşaltmak biçiminde) esir kadmla-

34

*

ra yaklaşmak istemeleri (şu yüzdendir): Yüklü (gebe) veya evlat anası kadınlar satılamazdı. Halbuki gazilerin paraya ihtiyaçlan bulunduğun*dan satmak istiyorlardı." (Bkz. Diyanet yayınlanndan Tecrîd, 1596

numaralı hadis, not: 1.)

Kısacası: Tutsak kadınlann ırzına geçebilirlerdi "gaziler". Ama bu işi yaptıktan sonra da "çocuk sorunu"yla karşılaşmak istemiyorlar*dı. Çünkü gerektiğinde bu tutsak kadınlan satabilirlerdi. Buna bir en*gel çıkmamalıydı. "Azl"i bunun içki istemiş ve "Peygamber"e danış*mışlardı. Peygamber de temelde bu kadınların ırzlanna geçilmesinde bir sakınca görmüyordu, buna izin veriyordu. "Azl"e gelince. Bunda da bir sakınca bulunmadığını dolaylı olarak belirtiyordu.

(kaynak; Din bu 1. kitap)

Gelenek ve Gelecek 'Ne Yapmalı'cılarındır
Alt 28-07-2006, 09:22
turok turok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sevgili deli_cevat sen bu benu mustalik savasina takildin kaldin , her forumda yaziyorsun ))))

* * *ve islam arkasim,

* Soruyu gelin tersinden soralim , islamda kadinin ne gibi haklari yoktur ? *
* *
* *birde konuyu bu yonden bize aciklayabilirmisiniz
Alt 29-07-2006, 03:06
Üye Değil

NİSA:
4. Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için sâliha kadınlar itaatkârdır. Allah'ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.

3. Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.

BAKARA:
2.223. Kadınlarınız sizin için bir tarladır. Tarlanıza nasıl dilerseniz öyle varın. Kendiniz için önceden (uygun davranışlarla) hazırlık yapın. Allah'tan korkun, biliniz ki siz O'na kavuşacaksınız. (Yâ Muhammed!) müminleri müjdele.

(Daha şahitlik ve mirasla ilgili ayetleri almadım)

Hadis No : 5361
Ravi: İbnu Ömer
Tanım: Resulullah (sav) (bir bayram namazında kadınlar tarafına geçerek): "Ey kadınlar cemaati! (Allah yolunda) sadakada bulunun, istiğfarı çok yapın. Zira ben siz kadınların cehennemde çoğunluğu teşkil ettiğini gördüm" buyurdular. Dinleyenlerden cesaretli bir kadın: "Niye cehennemliklerin çoğunu kadınlar teşkil ediyor, neyimiz var?" diye sordu. Aleyhissalatu vesselam: "Ağzınızdan kötü söz çıkıyor ve kocalarınıza karşı nankörlük ediyorsunuz. Aklı ve dini eksik olanlar arasında akıl sahibi erkeklere galebe çalan sizden başkasını görmedim!" dedi. O kadın tekrar: "Ey Allah'ın Resulü! Aklı ve dini eksik ne demek?" diye sorunca Aleyhissalatu vesselam açıkladı: "Aklı noksan tabiri, iki kadının şahitliğinin bir erkeğin şahitliğine denk olmasını ifade eder. Dinlerinin eksik olması tabiri de onların (hayız dönemlerinde) günlerce namaz kılmamalarını, Ramazan ayında oruç tutmamalarını ifade eder." *
Kaynak: Buhari, Hayz 6, Zekat 44, İman 21, Küsuf 9, Nikah 88; Müslim, Küsuf 17, (907), İman 132, (79); Nesai

Hadis No : 5674
Ravi: Aişe
Tanım: Bir adam hanımını üç talakla boşadı. Kadınla bir başka adam evlendi, ancak bu adam da kadını temasdan önce boşadı. (Kadın tekrar önceki kocasına dönmek istemişti.) Resulullah (sav)'a bu hususta soruldu. "Hayır! İkincisi kadının balcığından tatmadıkça önceki tadamaz!" buyurdular. *
Kaynak: Buhari, Libas 6, Şehadat 3, Talak 4, 7, 37, Edeb 68; Müslim, Nikah 115, (1433); Muvatta, Nikah 18,

Hadis No : 4083
Ravi: Sehl İbnu Sa'd
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir şeyde (uğursuzluk) olsaydı, bu atta, kadında, meskende olurdu." *
Kaynak: Buhari, Cihad 47, Nikah 17; Müslim, Selam 119, (2226); Muvatta, İsti'zan 21

İTTİHAD'I-İSLAM Arkadaşım,

İslamiyette kadın hakları diye bir başlık açtın ama ben haklarla ilgili bir şey göremedim. Kadın hakları deyince siz onu mu anlıyorsunuz. İslamda miras ve şahitliği de size bırakıyorum. Bir de Araplarda şu cahiliye dönemi ile ilgili kaynak kitabınız var mı? Onu da belirtirseniz memnun olurum.Sevgiyle kalın...
Alt 29-07-2006, 09:25
ulas1 ulas1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İTTİHAD'I-İSLAM
arkadaşın anlatmak istediğini anladın fakat şunu anlamıytorum islamiyetin kadına vermiş olduğu hakların kıyası nedir.?neyle kıyaslıyor
islamiyetten önceki kadın haklarıyla islamiyetin getirdiği kadın hakları arasındaki iğileştirmeden bahsediliyor.yani kötünün iyisi olduğu söylenmiyor.islamiyetteki kadın haklarını *bulunduğumuz çağdaki yeri nedir nekadar insanidir nekadar adaletlidir bundan neden bahsetmiyorsunuz *hala islami hükümler altında belli bir sınıfa konulamıyan kadınlar 1400 yıl önceki duruma bakıpta şimdiki durumlarına şükürmü etmeleri lazım.?dünya değişiyor ama siz hala 1400 yıllık masallarla insanları uyutmaya devam edin.islamiyette kadın haklarından
bahsetmek için sağlam bir miğdeye tuğla gibi surata ihtiyaç vardır ki bunları anlatırken insanlara yedirmeye çalışırken midesi bulanmasın ve yüzü kızarmasın diye

(Sevgi değil Saygı Mecburi)
Alt 29-07-2006, 09:30
deli_cevat deli_cevat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

turok";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili deli_cevat sen bu benu mustalik savasina takildin kaldin , her forumda yaziyorsun ))))

ve islam arkasim,

Soruyu gelin tersinden soralim , islamda kadinin ne gibi haklari yoktur ?

birde konuyu bu yonden bize aciklayabilirmisiniz

abi böyle parlayıp parlayıp çıkanlar belki çok biliyodur belki çok biliyosa belki cevap werir diye küçük bi umut hem burda kadın hakları ile de ilgili güzel oldu böyle parlayıp çıkan herkese yazcam bunu biliyolarsa cvp werirler bilmiyolarsa susup kalırlar

Gelenek ve Gelecek 'Ne Yapmalı'cılarındır
Alt 29-07-2006, 09:54
ulas1 ulas1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

deli_cevat

Bunlara sunulacak malzeme çok. horca kullanabilirsin bitanesiyle yetinme derim ben sana. cevap bekliyorsan bence çok beklersin önlerinde okadar cevap bekleyen hadis ayet varki bir eksikbir fazla onlar için fark etmez at gözlüğüyle koşmaya devam sağa sola çarparak gidiyorlar.

(Sevgi değil Saygı Mecburi)

Önerilen Siteler