Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-06-2010, 00:34
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

kavgam´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Düşünün, maddi çıkardır bunlar. İnsan olarak onurlu bir kişisiniz ki maddi çıkarı hafife alıyorsunuz. Fakat cehennemden tırstığınız için veya cenneti çok istediğiniz için değil. Allah' sevdiğimiz için kötülük yapmamalıyız. İnsan onuru bunu gerektirir. Bunu görmeniz çok güzel fakat bunları aşıp, Allah ile derin bağlantı kurmanız gerekir. İsteyin, o size iman verecektir. Allah herhangi bir yerde ki atomdan haberi olandır. Sizden tabi ki haberi olacaktır.
Haklısınız fakat atladığınız nokta dinin tamamen maddi çıkarlar üzerine temellindirilmiş yapısı ve uygulamalarıdır. Küçücük çocuk iken dahi, insanlara "iyilik yap cenneti garantile" ve "kötülük yap cehenneme" empozesi ile bu dünyanın, bencillik ve çıkar dünyası olduğu pompasına maruz kalarak başlıyor, yada tüccar zihniyetli islami bakış gibi "inanırsam bişey kaybetmem, inanmazsam ve eğer varsa kaybederim" mantığı tamamen bunların eseri değilmidir.

Başlangıcı bu olan bir inancın sonu nasıl?

....sonuç zaten ortada.

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 19-06-2010, 01:09
milomanara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
milomanara milomanara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Evliyalar için de, kevser-zemzem'li white russian[1] kokteyllerinin ve 72 milletten hurilerin bulunduğu, içinde sineması saunası olan FKK'lar varmış.

Yahu bu dinciler beni gülmekten öldürüyor. Düşünsenize adam bu dünyada sabaha kadar zikir, namaz; öbür tarafta grup cımasında. Hacılar kendinize gelin! Grup cıması yapacağınız tek mahluk, kıçınıza giren kurtlar olacak. Biraz mantık!
Alt 19-06-2010, 01:19
insan_olmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
insan_olmak insan_olmak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

tabi bu hurilerde erkekler için onuda atlamayalım

bkz

şeriatçının cennet ve kadın çıkmazı

saygılarımla
Alt 19-06-2010, 19:03
kavgam kavgam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

nova´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Haklısınız fakat atladığınız nokta dinin tamamen maddi çıkarlar üzerine temellindirilmiş yapısı ve uygulamalarıdır. Küçücük çocuk iken dahi, insanlara "iyilik yap cenneti garantile" ve "kötülük yap cehenneme" empozesi ile bu dünyanın, bencillik ve çıkar dünyası olduğu pompasına maruz kalarak başlıyor, yada tüccar zihniyetli islami bakış gibi "inanırsam bişey kaybetmem, inanmazsam ve eğer varsa kaybederim" mantığı tamamen bunların eseri değilmidir.

Başlangıcı bu olan bir inancın sonu nasıl?

....sonuç zaten ortada.
Size tavsiyem Kohlberg adında ki, psikolojik gelişim konusunda güzel araştırmalar yapmış bilim adamının sentezlerinden faydalanmanızdır.

Kohlberg'e göre beş adet ahlak ilkesi bulunur.

1) İtaat ceza : Polis var kırmızı ışıkta durur, polis yok ışıkta geçer ve polis varken geçerse cezasına katlanır.

2) Saf çıkarcı (araçsal amaç) : Cennet varsa günah işlemem, "al gülüm-ver gülüm"

3) İyi çocuk : "Kırmızıda geçersem çevremdekiler beni ayıplar, diğerleri hakkımda ne düşünür..."

4) Kanun düzen : "Kırmızı ışıkta geçmem çünkü kural bu"

5) Evrensel ahlak ilkesi (son nokta ve herkes ulaşamaz) : "Arabada hasta var, insan hayatı için tüm kurallar çiğnenebilir, ben o insan ölmesin diye kırmızıda geçerim ve cezama katlanırım."

Bu ahlak ilkelerinin çeşitleri sırayla gelişmişliği de gösterir. Yani beşinci seviye en üst düzeydir. Bahsettiğiniz kişiler saf çıkarcı sınıfındadır. Yani en hayvansal amaçlar için bile taviz verirler. Bu kişilerin Allah ile arası "al gülüm, ver gülüm" hesabıdır. Ben ibadet edip iyi oluyum ama cenneti verirsen" gibi. Bunun çok samimi olmadığı açık. Biraz daha derin düşünürsek belkide Allah bu kişileri de sınav ediyor. Yani; "bu kişiler cenneti mi yoksa beni mi istiyor ?" testini de yapabilmektedir.

Bu soruyu soran bir insan olduğunuza göre sizin ahlak seviyeniz bu insanlardan üstün, çünkü siz aptalca olduğunu düşündüğünüz zevk, sefa, nimet,... gibi basit şeyler için değil, daha soyut ve onurlu insanlar gibi tanımlayamadığınız şeyler için dini sorguluyorsunuz. Sizin aradığınızı söylüyorum : Allah'a olan bağlılık... Siz Allah'ı o kadar çok sevmek istiyorsunuz ki ne cennet ne de cehennem için kurallara uymayı reddediyorsunuz. Kişisel görüşüm şu ki : Sizin isteğiniz daha hayırlıdır. Allah ile aranızı düzeltirseniz karakteriniz sizi Allah'a götürecektir. Size bir sır, cehennemi ve cenneti unutun. Allah'tan başka birşey düşünmeyin, Allah için iyilik yapın, Allah gücenmesin diye kötülükten uzak durun. Bu arada bilimi asla bırakmayın. Sormayı ve test etmeyi asla bırakmayın. Çünkü test ettikçe sonuçlar sizin imanınızı artıracaktır.
Alt 20-06-2010, 01:48
Super Moderator

kavgam´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Size tavsiyem Kohlberg adında ki, psikolojik gelişim konusunda güzel araştırmalar yapmış bilim adamının sentezlerinden faydalanmanızdır.

Kohlberg'e göre beş adet ahlak ilkesi bulunur.

1) İtaat ceza : Polis var kırmızı ışıkta durur, polis yok ışıkta geçer ve polis varken geçerse cezasına katlanır.

2) Saf çıkarcı (araçsal amaç) : Cennet varsa günah işlemem, "al gülüm-ver gülüm"

3) İyi çocuk : "Kırmızıda geçersem çevremdekiler beni ayıplar, diğerleri hakkımda ne düşünür..."

4) Kanun düzen : "Kırmızı ışıkta geçmem çünkü kural bu"

5) Evrensel ahlak ilkesi (son nokta ve herkes ulaşamaz) : "Arabada hasta var, insan hayatı için tüm kurallar çiğnenebilir, ben o insan ölmesin diye kırmızıda geçerim ve cezama katlanırım."

Bu ahlak ilkelerinin çeşitleri sırayla gelişmişliği de gösterir. Yani beşinci seviye en üst düzeydir. Bahsettiğiniz kişiler saf çıkarcı sınıfındadır. Yani en hayvansal amaçlar için bile taviz verirler. Bu kişilerin Allah ile arası "al gülüm, ver gülüm" hesabıdır. Ben ibadet edip iyi oluyum ama cenneti verirsen" gibi. Bunun çok samimi olmadığı açık. Biraz daha derin düşünürsek belkide Allah bu kişileri de sınav ediyor. Yani; "bu kişiler cenneti mi yoksa beni mi istiyor ?" testini de yapabilmektedir.

Bu soruyu soran bir insan olduğunuza göre sizin ahlak seviyeniz bu insanlardan üstün, çünkü siz aptalca olduğunu düşündüğünüz zevk, sefa, nimet,... gibi basit şeyler için değil, daha soyut ve onurlu insanlar gibi tanımlayamadığınız şeyler için dini sorguluyorsunuz. Sizin aradığınızı söylüyorum : Allah'a olan bağlılık... Siz Allah'ı o kadar çok sevmek istiyorsunuz ki ne cennet ne de cehennem için kurallara uymayı reddediyorsunuz. Kişisel görüşüm şu ki : Sizin isteğiniz daha hayırlıdır. Allah ile aranızı düzeltirseniz karakteriniz sizi Allah'a götürecektir. Size bir sır, cehennemi ve cenneti unutun. Allah'tan başka birşey düşünmeyin, Allah için iyilik yapın, Allah gücenmesin diye kötülükten uzak durun. Bu arada bilimi asla bırakmayın. Sormayı ve test etmeyi asla bırakmayın. Çünkü test ettikçe sonuçlar sizin imanınızı artıracaktır.

Beni tanımıyorsunuz.

Bir şeyi allah rızası için yapıyorsak, zaten bitmişiz demektir.

Demekki allahınız olmasa çoktan "toplumbozanlar" kervanına katılırdınız.

Kullandığınız kelimeler ve cümleler, sadece sizin iç sesiniz. Gerçeklerden bağımsız ve bir o kadarda alakasız.

Ateist olarak ben; allahsız dan ziyade "İnsancıl" olmayı tercih ediyorum. İnsan hayatı ve değerleri hiç bir; din, inanç, dogma, hikayet, kanun, kural ve hüküm doğrultusunda kısıtlanamaz, sona erdirilemez. Bunları yapmaktansa sorunun kaynağını ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Ceza değil, çözüm gerekli insanlığa.

Ve bu çözüm kesinlikle "din" değil.

Saygılarımla, Nova.

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Konu Nova tarafından (20-06-2010 Saat 01:58 ) değiştirilmiştir.
Alt 20-06-2010, 01:56
Kıdemli Üye

Sevgili nova arkadaşın genel olarak konularda yazdıklarına bakarsan çok nadiren düşüncelerini ayetlerle desteklemektedir.Bazı ayetlerle düşüncesinin yanlış oldğunu söylediğimde verdiğim ayetleri görmezden gelmektedir.

Bu aslında bize müslümanların kendi kitaplarınsan bir haber olduğunu çok rahat gösteriyor.Merak ediyorum bu ''özgün''kuran'a dayalı olmayan islami yorumlar ne kadar bilgi birikimi taşımaktadır yine merak ediyorum bunları yazan arkadaş kuran'ı okumuşmudur?

Ayrıca sanada uzun uzun açıklama sabırını genel olarak başlıklarda gösterdiğin için teşekkür ediyorum

Saygılarımla
Alt 20-06-2010, 02:31
Super Moderator

insan_olmak´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili nova arkadaşın genel olarak konularda yazdıklarına bakarsan çok nadiren düşüncelerini ayetlerle desteklemektedir.Bazı ayetlerle düşüncesinin yanlış oldğunu söylediğimde verdiğim ayetleri görmezden gelmektedir.

Bu aslında bize müslümanların kendi kitaplarınsan bir haber olduğunu çok rahat gösteriyor.Merak ediyorum bu ''özgün''kuran'a dayalı olmayan islami yorumlar ne kadar bilgi birikimi taşımaktadır yine merak ediyorum bunları yazan arkadaş kuran'ı okumuşmudur?

Ayrıca sanada uzun uzun açıklama sabırını genel olarak başlıklarda gösterdiğin için teşekkür ediyorum

Saygılarımla
Abi, sünneti okuma yazma öğrenmemek olan bir dinin eseridir bunlar, çok ta şaşırmıyorum bu yüzden garip içseslerin dinleştirilmesine

Üstad ben teşekkür ederim nedemek, birbirimizden kazandıklarımızla varız Ne mutlu farkında olabilene.

sevgi ve saygılarımla.

Alt 20-06-2010, 12:44
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

randallflagg´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
kimse kusura bakmasın da, benim kafamda kavramsalla$tırdığım tanrı, bir yüce varlık, kusursuz, muntazam "var"lık, bir seks pazarlamacısından çok çok daha değerli..
sayın randalflagg
zaten tanrılar kafada kavramsallaştırılır.
tüm tanrılar onları kavramsallaştıranları yansıtır.
sizin ki muntazam ve keusursuz size göre.
allah da en büyük tanrı muhammede göre.
bence siz de kafanızda bir yüce varlık kavramsallaştırmayın.
çünkü öyle bişey yok.
Alt 20-06-2010, 13:06
Kıdemli Üye

Sayın nihilist

küçük bir eleştiride bulunmak istiyorum.Genel olarak başlıklarda takip ettiğim dinleri eleştirme üslubunuz şu şekilde işliyor.''tanrı yok''..''tanrıları insanlar ortaya koydu''...vb..

Size şöyle bir önerinde bulunacağım umarım söylediklerimi yanlış anlamazsınız.
Bu şekilde kişiye din yolundaki yanlışlarını anlatamazsınız.Kişiye ''mantık''yönünde yaklaşarak tanrının olmadığını yada dinlerin insanları kandırmak için olduğunu açıklayamazsınız.Onun yerine kişinin dininin kendi inancı çelişkileri tutarsızlıkları dile getirirseniz
kişiyi daha fazla etkileyebilirsiniz.

karşınızdaki zaten bir kabulleniş ile geliyor.Siz kişinin dinin tutarsızlığını kanıtlamadan en üsteki ''tanrı''olgusunu yıkamazsınız direk onun yanlışlığını anlatmanız kişiyi hiç ilgilendirmeyecektir.Çünkü kişi zaten bunları anlamak için bir çaba sarf etmiyor.

Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Saygılarımla

insan_olmak
Alt 21-06-2010, 00:26
kavgam kavgam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

nova´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Beni tanımıyorsunuz.

Demekki allahınız olmasa çoktan "toplumbozanlar" kervanına katılırdınız.

Kullandığınız kelimeler ve cümleler, sadece sizin iç sesiniz. Gerçeklerden bağımsız ve bir o kadarda alakasız.

Ateist olarak ben; allahsız dan ziyade "İnsancıl" olmayı tercih ediyorum. İnsan hayatı ve değerleri hiç bir; din, inanç, dogma, hikayet, kanun, kural ve hüküm doğrultusunda kısıtlanamaz, sona erdirilemez. Bunları yapmaktansa sorunun kaynağını ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Saygılarımla, Nova.
Tek tek açıklıyorum.

Beni tanımıyorsunuz.
Bir psikolog olduğum için insanları görmeden de tanırım. Siz sıradan bir ateist değilsiniz. Emin olmadığınız noktalar olduğu için bu tür Allah karşıtı veya din karşıtı sitelerde moderatörlük yapıyorsunuz. Eğer ben emin olsam Allah'ın olmadığından, işim ne ise ona bakarım fakat emin değilsem irdelerim sizin gibi. Bu bir arayış ve saplanıştır.

Birşeyi hümanizm temelinde yapmak istediğim için en hümanist varlık olan Allah'ın dediklerini yapıyorum. Ben tek başıma bütün insanları kurtaracak güçte olmadığım için (kendimi süper kahraman zannetmediğim için) Allah'tan yardım alıyorum.

İç sesimden iyi veya kötü duygular alırsınız. Kötü duygular aldığınızı sanmıyorum.

Allah'ın herkese hür irade verdiğini biliyoruz. İyiye ya da kötüye gitmek serbesttir. Siz "insancıl" derken iyi olan yolu seçiyorsunuz fakat bir din kuralları olmasını istemiyorsunuz. Anlamış olduğum nokta bu.

Kur'an bana göre kurallar kitabı değildir, Kur'an bana göre; dünyanın kullanma kılavuzudur. Komik görebilirsiniz fakat dünyayı çok bilmiş gibi kullanmak istemem, bunun kuralları vardır ki bu yasaların çok üstünde olmalı. Kısaca özel hayatı da düzenlemeli. Size de saygı duyuyorum fakat desteklemiyorum.

Otomobil ile 200km/s hızla viraja girerseniz ölür veya yaralanırsınız. Benim bildiğim tek ceza bu ve ceza kişinin fevri davranışına veriliyor.

Dini uygulayıp test ettik mi ? Bilim adamları test etmeden ne zaman sonuca ulaşır olmuş ?

Bütün dünya İslam dini ile yaşar fakat sorun çıkar ise o zaman "çözüm din değil" dersiniz. Bu sizin "iç sesiniz" lütfen bilim bilim bilim. "Kesinlikle" gibi ifadelerle test edilmemiş hipotezleri teorileştiremezsiniz.

Önerilen Siteler

Etiket
allah, cehennem, din, huri, tanrı

Başlık Düzenleme Araçları
Stil