Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-04-2021, 08:23
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Onlar
12 ay = kamerî yıl olsun diye
13ncü ay yokmuş
gibi yapmak zorunda.

Gökteki ayların mevsimsel sanbitliğini kabul ettikleri an
dinleri yıkılır, dinden gelen çıkarları yıkılır, dünyaları yıkılır
Bizde onu diyoruz zaten din dedigin yazıldıgı gün yıkılmış.
M.S 850 de kuran yazıldıgında sizin ay evreleri 12 denmis ve isimleride yazılmıs. Aksi yok.
O gün bu gündürde islam alemi bunu böyle kullanıyor.

Kuran dediginizin M.S 850 den evveli tarihi kayıt yok. Hadis denilenler diye bir tarih yazmışlar , oradada 12 uygulanmış.

Kuranın kendinden bir tarih zaten çıkmıyor.
İcine ne yazmışlarsa siz ve benzeri islamcılar kuranda yazanı YORUMLAYIP duruyorsunuz.

M.S 850 de kuran ı yazanlar ne bilsin ay ın devinimini , dunyanın devinimini.
Mevsimden ne anlar iklimden ne anlar , biyolojiden ne anlarlar.

Ateistler mevsimsel sabitlik var! diye nerede demişler. Sabitlik diye bir durum yok. Dün başkaydı bu gün başka yarın daha başka olucak .

Bu konunun cısslıgı kuranı yazanlarla başlamış.
Bu konu ateisto cıslamaz.
M.S 850 de yazanları cıslar.

ayın evreleri , devinimleri , sayıları konusunda haklısınız çünkü bu bilgiyi , bilimden aldınız KURAN DAN degil.
İslamcılar catal bıçak kullanmıyor ,eliyle yiyor diye kızamayız. Onlar òyle ögrenmişler. 12 ay mevzuuu gibi. Oruç günleri mevsimsel olarak değisiyorsa ve onlarda bunu böyle uyguluyorsa bize laf düşmez.
Alt 23-04-2021, 08:02
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Aşağıdakine benzer yazılarımı
bugünlerde
kadir gecesinin vaktini haber veren videoların altına yorum olarak astım.
Bu yazdıklarımı rahatsız edici bulduysanız silin; anlayış gösteririm dedim.

*

Allah güneşi doğudan getirir; hadi sen batıdan getir (2:258), فأت بها من المغرب. Tıpkı bunun gibi
aynı şemsî yılın içinde Allah kamerin her dünya turunu kamere yalnızca 1 kere yaptırır;
örneğin Cemaziyel Evvel turunu BiR kere yaptırır; hadi sen 2 kere yaptır.
Bu "sünnetullah"a uymak suretiyle 2021'in gerçek Ramazanını belirleyelim önce. Buyurun:

01. ay ....................................... 10 Oca 2020 .................... Cemaziyel Evvel*
02. ay ....................................... 08 Şub ............................. Cemaziyel Ahir
03. ay ....................................... 09 Mar .............................. Receb
04. ay ....................................... 08 Nis ............................... Şaban
05. ay ....................................... 07 May ............................. Ramazan
06. ay ....................................... 06 Haz .............................. Şevval
07. ay ....................................... 05 Tem ............................. Zilkade
08. ay ....................................... 04 Ağu .............................. Zilhicce
09. ay ....................................... 02 Eyl ................................ Muharrem
10. ay ....................................... 01 Eki ................................ Safer
11. ay ....................................... 31 Eki ................................ Rebiul Evvel
12. ay ....................................... 29 Kas 2020 ...................... Rebiul Ahir
13. ay ....................................... 29 Ara 2020 ....................... ?

29 Ara 2020 akşamı görünen 13ncü dolunay
(365 - 354 = 11) onbir günler birikerek 29.5 güne ulaştığında vücut bulan aydır.
2020 yılında olan işte bu. Güneşi nasıl Allah var ediyorsa onu da Allah var ediyor;
insanlar güneşi yok edemedikleri gibi 13ncü ayı da yok edemezler.

Ama kamerî yılı sahiplenenler
2020 yılında 13ncü ayı yok ettiler ve
ve ondan boşalan vakte
Cemaziyel Evvel dediler.

Böylece şu oldu:

1
Aynı şemsî yılın içinde 2 tane Cemaziyel Evvel peydahlandı
yani insanlar kamere Cemaziyel Evvel turunu tekrarlattılar,
güneşi batıdan getirdiler.

2
Cemaziyel Evveli bir ay erkene aldılar,
tabi bütün öteki ayları da. Zincirleme.
Böylece 2021'in Ramazanı 1 ay erken geldi.

Ama yalnızca kağıt üzerinde yapılabiliyor bu;
gökte yalnızca Allah'ın dediği oluyor.
Çünkü insanların gökteki aya ulaşıp
onu 1 ay erkene alabilecek eli yok, gücü yok.

Gökte gerçek Ramazan kendi vaktinde gelecek.

Özetle
2020 hareket noktası olarak alınırsa
2021'de Ramazan hilali: 12 Mayıs Çarşamba akşamı
Ramazan dolunayı: 26 Mayıs Çarşamba gecesi
Mevcut kabule göre sahur: 13 Mayıs Perş sabahı.

__________________________________________________ ________
*DOLUNay (ayın 14'ü) https://www.al-habib.info/islamic-ca...ar-1441-AH.htm

Konu Hasan Akçay tarafından (23-04-2021 Saat 08:59 ) değiştirilmiştir.
Alt 23-04-2021, 13:02
antkanser antkanser isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aşağıdakine benzer yazılarımı
bugünlerde
kadir gecesinin vaktini haber veren videoların altına yorum olarak astım.
Bu yazdıklarımı rahatsız edici bulduysanız silin; anlayış gösteririm dedim.

*

Allah güneşi doğudan getirir; hadi sen batıdan getir (2:258), فأت بها من المغرب. Tıpkı bunun gibi
aynı şemsî yılın içinde Allah kamerin her dünya turunu kamere yalnızca 1 kere yaptırır;
örneğin Cemaziyel Evvel turunu BiR kere yaptırır; hadi sen 2 kere yaptır.
Bu "sünnetullah"a uymak suretiyle 2021'in gerçek Ramazanını belirleyelim önce. Buyurun:

01. ay ....................................... 10 Oca 2020 .................... Cemaziyel Evvel*
02. ay ....................................... 08 Şub ............................. Cemaziyel Ahir
03. ay ....................................... 09 Mar .............................. Receb
04. ay ....................................... 08 Nis ............................... Şaban
05. ay ....................................... 07 May ............................. Ramazan
06. ay ....................................... 06 Haz .............................. Şevval
07. ay ....................................... 05 Tem ............................. Zilkade
08. ay ....................................... 04 Ağu .............................. Zilhicce
09. ay ....................................... 02 Eyl ................................ Muharrem
10. ay ....................................... 01 Eki ................................ Safer
11. ay ....................................... 31 Eki ................................ Rebiul Evvel
12. ay ....................................... 29 Kas 2020 ...................... Rebiul Ahir
13. ay ....................................... 29 Ara 2020 ....................... ?

29 Ara 2020 akşamı görünen 13ncü dolunay
(365 - 354 = 11) onbir günler birikerek 29.5 güne ulaştığında vücut bulan aydır.
2020 yılında olan işte bu. Güneşi nasıl Allah var ediyorsa onu da Allah var ediyor;
insanlar güneşi yok edemedikleri gibi 13ncü ayı da yok edemezler.

Ama kamerî yılı sahiplenenler
2020 yılında 13ncü ayı yok ettiler ve
ve ondan boşalan vakte
Cemaziyel Evvel dediler.

Böylece şu oldu:

1
Aynı şemsî yılın içinde 2 tane Cemaziyel Evvel peydahlandı
yani insanlar kamere Cemaziyel Evvel turunu tekrarlattılar,
güneşi batıdan getirdiler.

2
Cemaziyel Evveli bir ay erkene aldılar,
tabi bütün öteki ayları da. Zincirleme.
Böylece 2021'in Ramazanı 1 ay erken geldi.

Ama yalnızca kağıt üzerinde yapılabiliyor bu;
gökte yalnızca Allah'ın dediği oluyor.
Çünkü insanların gökteki aya ulaşıp
onu 1 ay erkene alabilecek eli yok, gücü yok.

Gökte gerçek Ramazan kendi vaktinde gelecek.

Özetle
2020 hareket noktası olarak alınırsa
2021'de Ramazan hilali: 12 Mayıs Çarşamba akşamı
Ramazan dolunayı: 26 Mayıs Çarşamba gecesi
Mevcut kabule göre sahur: 13 Mayıs Perş sabahı.

__________________________________________________ ________
*DOLUNay (ayın 14'ü) https://www.al-habib.info/islamic-ca...ar-1441-AH.htm

düşünüyorum da , hani diyorum bunlar illaki bir yaratıcı vardır deyip bir yaratıcıya inanıyor olabilirler.
Ama şu zamanda, teknolojinin bu kadar ileri düzeyde olduğu zamanda bile, bu evreni bütün muhteşemliği ile yaratan bir yaratıcının, evrende ultra mikro boyuta sahip , orantısal olarak atom çekirdeği kadar bile olmayan bu dünyada , ve bu dünya ile kıyasladığında yine atom çekirdeği kadar olmayan bir arap ülkesindeki, ve yine ülkeye göre bir atom çekirdeği kadar bile olmayan bir bedeviye elçilik görevi vermesi size nasıl mantıklı geliyor?

ve siz kuran dediğiniz bu şeyi bu evreni yaratan bir yaratıcı tarafından gönderildiğine hakikatten inanıyormusunuz.

yoksa bizimi keklemeye çalışıyorsunuz?

enteresan tiplersiniz vesselam.
Alt 24-04-2021, 03:41
Kıdemli Üye

Güzel kardeşim,
siz atesitler için
çözülmesi gereken tek sorun imandır;
bunun farkındayım.

Ama benim için iman sorun değil artık;
onu yıllar önce çözdüm.
Ölçtüm tarttım, aklımın sesini dinledim;
gördüm ki Allah vardır ve Kurân onun kitabıdır.
Bitti.

Siz de bir karar verseniz;
emin olsanız ki Allah yoktur ve Kurân onun kitabı değildir.
Bitti dersiniz... imanı tartışmaya gerek yok dersiniz.
Ne güzel olur.

Ortaya getirilen konuları
iman takıntısından azade
özgürce müzakere edebilirsiniz.
Ne güzel olur.

*

Matematik konuşsun;
az önce yazdım:

Kadir gecesine gelince,
Allahu Teâlâ onun zamanını
2:185'te açıklıyor:

Şehru Ramazan = Ramazan Dolunayı,
dolunay gecesi; örneğin bu yıl: 26 Mayıs*

"ŞeHR"in DOLUNay olduğuna kanıt isteyen,
2020** yılına bakarsa...
2020 denen 365 günün içinde
onüç tane ŞeHR olduğunu görür.

ŞeHR eğer 29.5 günlük bütün bir ay olsaydı
onüç şehr 383.5 gün ettiği için 365 güne sığmazdı.

DOLUNaydır ŞeHR.
365 güne
383.5 gün sığmaz
ama onüç dolunay sığar. Bakın 2020 yılına sığmış.
__________________________________________________ _________________________________
*https://www.al-habib.info/islamic-ca...ar-1442-AH.htm
**https://www.timeanddate.com/calendar...2020&country=4
Alt 24-04-2021, 21:45
antkanser antkanser isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

sen şu tiplerin mürselat suresini bi açıklasana

madem bu kadar uzman sın kuran konusunda
bende badelenmek istiyorum ama bakalım hakikatten cennete girebilecemmi bu bade den balenince.

https://issuu.com/ramsib/docs/timur_...__eyh_in_s_r_o

Geçmiş tarihlerde hocam bana badelenmek diye bir olaydan bahsetmişti. Badelenmenin ha* tırladığım kadarıyla Kur'an-ı Kerim'in El Mürselat Suresi'nin ilk ayetlerinde yazdığını mealen gördüm. Bu ayetlerde Uğur Hoca bana 'Cennete gitmek için benim cinsel organımdan çı* kan menimi yutmak lazım' derdi. "Ben de yaklaşık 6 ay kadar önce dergaha gittim ve Uğur Hoca'ma badelenmek istediğimi söyledim. Uğur Hoca dergahın sır odasında bulunuyordu. Hocam badelenebile* ceğimi söyledi. Ben de hocamın şalvarının fermuarını açtım ve cinsel organını yalamaya başladım. Yarım saat, 45 dakika boyunca yaladım ve Uğur Hoca'run cinsel organından gelen meniyi yuttum. Bu şekilde badelenmiş oldum. Daha sonra dergahtan ayrıldım. Aylar sonra kardeşim Mustafa da Uğur Hoca ile bade olduğunu söyledi. Ben de kardeşime Uğur Hoca'ya bade yaptığımı söylemiştim.
Alt 25-04-2021, 12:35
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

siz atesitler için
çözülmesi gereken tek sorun imandır;
bunun farkındayım.
Dogmaya inanmamak bel bağlamamak bir ateist için neden sorun olsunki?

Şu açtığınız konunun muhatabı islam dinin çeşit çeşit görüşte olan taraftarları ve size göre yanlış zamanda tutulan orucun suçlusu o müslümanlar iken sorunun ateistler olması mümkünmü?

Söyledik !! Şayet iyi niyetle doğal yaşama mudahele eden birilerine karşı bunlar yazıldıysa tamam kabul edilebilir. Aklın yolu bir. Ancak bunu tanrı diye bir sey! Birine söyletti derseniz durum degişir ve ateist olan " hadi ordan " der.

Iddiandaki yavrulayan hayvanlar ve bu hayvanların konumları ile şu mekke hikayenizin konumu uyuşmuyor.
Size şu bilinen mekke ile kabe, anlattığınız hikayedeki yermi diye sorsam imanlı bir şekilde evet dermisiniz?

Bana göre kuran da anlatılan konum, konular ile şimdiki tapınma bölgesi olan mekke arasında uyumda alakada yok.

Ama sen , Kuru çöl olan mekkede ceylan, aslan,domuz , yeşillik , ırmak , göl vs olduguna iman ediyorsun.
Mekkede bir kaç sürüngenden başka bir dogal yaşam yok. Yokken nasıl olurda senin mekkeye dair iddiaların dogru olabilir.

Ha dersenki kuranda anlatılan yer bildigimiz mekke degil , kanıtıda yok olsa olsa bereketli hilalin içindeki bir konumda bu cümleler kurana yazıldı dersen tartışılırda konusulurda aksi halde islamın taraftarlarının gelenek haline getirdiği gezer hicri takvimin sucunu ateistlere atarak konuşarak çözemezsin.

Merakımdan soruyorum.
Kurandaki hikayelerin merkezinin mekke olduguna iman ediyormusunuz.? Imanınızın dışında kuranda yazanların mekkeyi işaret ettigine kanıtınız nedir?
Alt 26-04-2021, 12:42
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

13. ay kaybolmaz.

Kamer 12 aded dünya turunu 354 günde tamamladığı halde
dünyanın onlarla eş zamanlı 365 günlük kendi güneş turunu tamamlamasına daha 11 gün var;
13. ay kamer onbir günleri kullandığı için oluşur
yani şöyle:
365 - 354 = 11;
11 + 11 + 11 = 29.5 + ...
29.5 gün = 13. ay

13. ay ne yok edilebilir ne engellenebilir.

Yıl dünyanın güneşi dolanmasıdır, 13. ay kamerin dünyayı dolanması;
bir daha: bunlara engel olunamaz.
2020 şemsî yılında da engel olunamadı.

Kısacası
güneş ve kamer
HeSaB işidir (55:5).
hikaye değil.
13. ay kayboldu derken yani, takvimlerden kaybolduğunu kast etmişdim. Gerçekte tabiki kaybolmadı.

Yazılarını göremediğim üyelerimiz (Ignore list)
1- Ah*****z 2- K***s 3-S****-J***4-cop****cus 5-ila**M*a*L
Alt 26-04-2021, 12:47
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şurada bu konudan, yani 13. aydan yabancı bir forumda bahsetmiştim 2017'de.

Hello guys.

Yaakov ben Avraham's topic make me remember about this issue.

There was 13 month and one of them was forbidden month. In the time by time, One of the months, probably the "forbidden month" was erased.

Month starts in March 21. March is the meaning of starting. You run the car by pushing to march. The army takes action by command of the march. Usually the march is a start. In eastern culture, March 21 is considered the first day of the year. The last "cemre" (an atmospheric event) falls and the summer begins in the march 21.

And the february is the last month of the year. If you pay attention, bissextile day of the year is always added to the month of february. Because it is the last one as traditionally.

The months should be 28 days as reality then; 28x13= 364 days and +1 forbid day= 365 days occurs for a year.

I searched for the internet for a 13 month historical calendar. These are my best founds:

13 Months of the Jewish Year

The "first month" of the Jewish calendar is the month of Nissan, in the spring, when Passover occurs. However, the Jewish New Year is in Tishri, the seventh month, and that is when the year number is increased. This concept of different starting points for a year is not as strange as it might seem at first glance. The American "new year" starts in January, but the new "school year" starts in September, and many businesses have "fiscal years" that start at various times of the year. Similarly, the Jewish calendar has different starting points for different purposes.

The 13 month Jewish calendar has the following months:

Month / Length / Gregorian Equivalent

Nissan 30 days March-April
Iyar 29 days April-May
Sivan 30 days May-June
Tammuz 29 days June-July
Av 30 days July-August
Elul 29 days August-September
Tishri 30 days September-October
Heshvan 29 or 30 days October-November
Kislev 30 or 29 days November-December
Tevet 29 days December-January
Shevat 30 days January-February
Adar 29 or 30 days February-March
Adar II 29 days March-April

sources:

http://www.jewishvirtuallibrary.org/the-jewish-calendar

http://www.jewfaq.org/calendar.htm

As we see that a year is longer than 365 days. Year starts with Nissan (March april). This calendar overlaps with our theory year should start with March 21.

Egypian and Ethiopenian calendars contain 13 months.

Egyptian Ethiopian Start Date (regular) Start Date (leap year)
Thuout Meskerem 11 Sept 12 Sept
Paopi Tikemet 11 Oct 12 Oct
Athor Hidar 10 Nov 11 Nov
Khoiak Tahesas 10 Dec 11 Dec
Tobi Tir 9 Jan 10 Jan
Mekhir Yekatit 8 Feb 9 Feb
Fameno or Baramhat Megabit 10 Mar -
Farmou or Baramouda Miyaza 9 Apr -
Pakhon Ginbot 9 May -
Paony Sene 8 Jun -
Epep Hamle 8 Jul -
Mesori Nehase 7 Aug -
Nasie Pagume 6 Sep

http://www.webexhibits.org/calendars...dar-other.html

There is a suggest for "fixed calendar".

http://www.citylab.com/work/2014/12/...lendar/383610/

But I did not like it because doesn't start with March 21.

Viking Calendar has 13 months.

Norse Season Norse Month (English) Time period Norse Month (Icelandic) Comments
Winter Slaughter Month 14. October – 13. November Gormánuður
Winter Ýlir/Jólnir: One of Odin's, the "Allfather's" names 14. November – 13. December Ýlir Christmas month
Winter Bone Marrow Sucking 14. December – 12. January Mörsugur "Mör": Bone marrow or fat. Important to survive Scandinavian winters.
Winter Black Frost 13. January – 11. February Þorri Norse mythical winter figure, son of "Snow". Also men's month
Winter Daughter of Þorri 12. February – 13. March Gói, góa, gjø Women's month
Winter One-Month 14. March – 13. April Einmánuður Men's month
Summer Cockoo's Month/ Unknown mythical figure 14. April – 13. May Gaukmánuður/ Harpa Women's month
Summer Unknown woman mythical figure's name 14. May – 12. June Skerpla
Summer Sun's Month 13. June – 12. July Sólmánuður
Summer Haymaking Month/ Worm's month 13. July – 14. August Heyannir/ Ormamánuður
Summer Two-Months/ Corn Cutting Month 15. August – 14. September Tvímánuður/ Kornskurðarmánuður
Summer Autumn Month 15. September – 13. October Haustmánuður
? Late Month Silðimánuður The 13th month

https://thornews.com/2015/09/27/the-viking-calendar/

As we see that the "erased month" seems like clearly. "Silðimánuður" . It is after 13 October and before 14 october. So we can think the other months are expanded to erase it. We historically knows that Vikings and Turks have a relationship by historically. "Silðimánuður" means in Turkish: "silgi"+"man"+"uğur". means "eraser+man+luck". My estimate is that month were thinkied as bad luck and erased. It is possible big flood of the earth were occurred on that month. Anyway.

In jewish calendar the "erased month" seems like Adar (February-march) and according to Viking calendar it seems like "Silðimánuður" October-November. So which one is true?

We should continue our researches in this regard.
Kaynak April 10, 2017

Görebileceğiniz gibi ben 13.ayın mevcut olduğunu bir çok farklı kaynaktan teyit ederek yazdım zaten. Bu sitede bahsettiğim kaybolma takvim manasındadır.

Yazılarını göremediğim üyelerimiz (Ignore list)
1- Ah*****z 2- K***s 3-S****-J***4-cop****cus 5-ila**M*a*L
Alt 07-05-2021, 09:10
Kıdemli Üye

Sevgili LEVH,

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla
siz moon = month diyorsunuz.

Oysa
month yılın 1/12'i olan "ay"dır.
nebiden önce ve nebi zamanında
Araplar ona yerh* diyordu.

Moon ise gökteki "ay"dır.
Kurân ona hilal (2:189)
ya da dolunay anlamında ŞeHR diyor (2:185).

Gökteki aylardan
örneğin "ŞeHR"lerden
yıl olmaz.

Gökteki aylar
şemsî yıl ile eş zamanlı "ay dizisi"nin bazan 1/13'idir,
ki 365 - 354 = 11, onbir günler birikerek 29.5 güne ulaştığında olur.
Örneğin 2020** şemsî yılında oldu.

Dolunay yalnızca 1 gecedir;
13 tane geceden yıl olmaz.

12 aylı kamerî yılı uyduranlar
bu basit gerçeğin bile ayırdında olmayan insanlarmış;
onun için
yani kamerî yıl ucubesini kitabına uydurmak için
ayetleri okumamış, ayetlerin canına okumuşlar;
örneğin 2:185, 9:36, 9:37, 10:5'in...

Kurân'da sözü edilen SENE "şemsî"dir,
ki 365 küsur gündür; aysız, haftasız...
Yılı aylara, haftalara bölmek yani takvim yapmak
insanların işidir; ister bölerler ister bölmezler.

Allah'ın işi
takvim yapmak değil
yaratmaktır,
örneğin dünyanın güneş etrafında dönmesini sağlamak.

*https://www.islamic-awareness.org/hi...ns/raqush.html.
**https://www.timeanddate.com/calendar...2020&country=4
Alt 08-05-2021, 19:11
Enketum Enketum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Mekke'deki yillik ortalama sicaklik degisimleri https://www.meteoblue.com/tr/hava/hi...abistan_104515

Sicaklik cizelgesinde goruldugu sekille acaba o bolgede yasayan insanlar hangi mevsimleri idrak ederler? Kullandiklari kameri takvim onlar icin bir sorun yaratir mi?
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpeg chart.jpeg (79,8 KB (Kilobyte), 1x kez indirilmiştir)

Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile,
Avunmak istemeyiz öyle bir teselliyle. -RİNDLERİN AKŞAMI, Yahya Kemal BEYATLI

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil