Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-01-2007, 20:48
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Standart E.Aydın Nasıl Müslüman Olduk

Siteye yeni üye olduğum dönemlerde sanırım K.C ve Neutrino arkadaşlarla sohbet ederken ana sayfada bulunan Türklerin Müslümanlaştırılması bölümünün beni rahatsız ettiğini söylemiştim.

Tarihi seven iyi bir tarih okuyucusu olarak fazla “destansı” ve subjektif bulmuştum yazılanları. Diğer yandan da bildiğim tarihin 650 yıllarından başlayarak en erken 850 yıllarına kadar karanlık bir noktası olduğunu farketmiştim. Türklerin müslümanlığa geçiş süreci “resmi tarihte” çok hızla geçilen bir bölümdü..

Hazır 5-6 günlük bayram ve yılbaşı tatili varken okumaya başladığım kitapların arasına (C.Sagan K.Dünyada Bilimin Mum Işığı, Steve Jones Neredeyse Bir Balina ) E.Aydın’ın Nasıl Müslüman Olduk kitabını da kattım.

Okudukça çok şaşırdım. Şaşkınlığım kitaptaki bilgilerden çok kendi bilgisizliğime oldu..

“Nitekim fetih hareketlerini daha objektif bir şekilde kaleme alan ilk tarihçilerimizden Belazuri’nin Futuh ul Buldan adındaki kıymetli eserinde ,Arapların geçim sıkıntısı,yokluk ve mahrumiyetler içinde sürdürdükleri hayat mücadelesi zoruyla komşu ülkeleri fethetmeye zorlandıkları *ve bu ülkelere yerleştikleri hakkında sarih ifadeler vardır.” diyor *Prof.Dr Z.Kitapçı Y.İslam Tarihi Ve Türkistan kitabında. Bu tespite katılmamak mümkün mü? Bir şeriatçı tarihçi ile, en azından bu konuda hemfikir olmamak gerçekten güç..

Ama asıl çarpıcı olan “bu yağma ve ganimet” peşindeki bedevi aşiretleri yedeklemiş Arap yayılmacılığının nasıl “Allah’ın son ve hakiki dini islamın yayılması” mitosuna dönüştüğüdür. Kuran’ın getirdiği ideolojik “ganimet ve yağma” mantığının Mezopotamya ve Türkistan’da ki tarihte eşi benzeri pek görülmemiş kanlı sömürgeciliğe dönüştüğünü anlatıyor bu kitap.

Bugünümüzü , kafa karışıklığımızı , ve sunni islam geleneğinin tarihimizi nasıl baş aşağı ettiğini *belgeleriyle anlatan bu kitabı tüm arkadaşlara hararetle tavsiye ediyorum.

Erdoğan Aydın,Nasıl Müslüman Olduk,Cumhuriyet Kitapları 21.Baskı
363 sayfa.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 06-01-2007, 23:51
DreiMalAli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DreiMalAli DreiMalAli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Re: E.Aydın Nasıl Müslüman Olduk

Herhalde 10-15 yıl olmuştur kitabı okuduğuma.
Eşim epey sıkıntılar çekmişti o günlerde.
İkide bir sinirlenip kendi kendi kızıp yüksek sesli konuştuğumdan olsa gerek. *

Müslüman Arapların Türklere yaptıkları vahşet ancak Hitler'in yahudilere yaptığı vahşetle karşılaştırılabilir.
40 000-50 000 insanımızı, savaşmadıkları halde kılıçdan geçirip onlarca kilometrelik yol boyunca ağaçlara asmaları...
Teslim olmuş bir şehirin insanlarını dere boyuna toplayıp kılıçtan geçirip kanlarını dereye akıtmaları. Derenin kanlı suyuyla değirmen döndürüp değirmenin ekmeğini yedikten sonra Allahına şükürler etmeleri... gibi iğrençlikler...

Çinlilere de kızmıştım. İsmini hatırlamadığım bir Türk ordusu zamanın müslüman araplarını silip süpürecek bir güçle geldiklerinde doğuda Çinliler Türk topraklarına saldırdığı için geri dönmek zorunda kalmışlardı.
Hazar Türklerinin çeşitli dinlere mensup insanlarından bilgi topladıktan sonra Yahudiliği seçmeleri de ilginç gelmişti. Aniden Dünya'daki Yahudi sayısı ikiye katlanıyor. Tabi burada politik düşünceler ağırlıktaydı: Hristiyanlığa yanaşsalar papaya bağlı olacaklar. İslama yanaşsalar halifeye. Yahudilikte böyle bir bağlılık yok.

Ve okulda okuduğumuz tarih kitaplarının yazarlarını epeyce kalatlamıştım. Pısırklıklarından, aldatmacaya alet olduklarından dolayı...

Sevgiler
Alt 07-01-2007, 00:20
Üye Değil

Erdoğan Aydın, bilimsel araştırmacılığı, açık ve anlaşılırlığı, üslubu ile en beğendiğim yazarlardan biri. Özellikle "Fatih ve Fetih" adlı kitabı favorim. Bazen sırf Erdoğan Aydın'ı okumak için cumartesi günleri Cumhuriyet Gazetesi alırım. Cumartesi ekinde yazıyor.

Cumhuriyet'deki email adresinden ulaşmayı beceremedim. Ancak sohbet odamıza bir gün misafir etmek isterdim.
Alt 07-01-2007, 11:05
Üye Değil

Sevgili Frodo,

http://www.turandursun.com/modules.php?name=Reviews sayfasındaki kitap tanıtımı formatına uygun olarak, bu kitabın tanıtımını senden bekliyorum. 17. kitap tanıtımımıza katkıda bulunursan memnun olurum.
Alt 31-01-2007, 15:27
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Standart TÜRKLER NASIL İSLAMLAŞTIRILDI

Seyhun ve Ceyhun nehirleri arasında bulunan bölge tarihi ipek yolu üzerindedir.. Türk beylikleri, bu bölgedeki, Buhara, Semerkant, Talkan, Baykent gibi şehirlerde yerleşmiş yaşıyorlar, deri imal ediyor ve pamukdan kağıt üreterek bunları satıyor ve iyi de para kazanıyorlardı.. Bu üretimlerinin yanı sıra Altın madenleri çalıştırıyorlardı..Özellikle adı zengin şehir manasına gelen, Semerkant’ın zenginliğinin o devirde dillere destan olduğu söylenir.. Bu zenginlik ötedenberi Talancı Arapların iştahını kabartıyorduysa da...
* * * *
*Devamı için tıklayınız

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 31-01-2007, 16:53
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: TÜRKLER NASIL İSLAMLAŞTIRILDI

sevgili walla bu konuda epey yazı yazıldı herhalde görmemişsin.
yinede teşekkürler. bu konuya ilgi duyanlara ERDOĞAN AYDIN'ın
kitabını öneririm.
Alt 31-01-2007, 18:41
beelzbb beelzbb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

beelzbb - MSN üzeri Mesaj gönder beelzbb - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Walla pişmiş aşa su katıyo galiba
Alt 10-02-2007, 16:19
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

Acaba Türkler İslamiyeti kabul etmeseydi, ortadoğu ve balkanların Japonyası biz olurmuyduk.

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 10-02-2007, 16:53
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. Walla,

Şu an elimizdeki özelliklerimiz ve değerlerimizin kaynağını kimileri dinsel temalarda arar, kimi de sizin gibi soysal temalarda.
Japon çalışkanlığının sebebi tanrısız bir din daha doğrusu felsefelerinin olması mıydı?
Japonlar müslüman olsa idi bu günki refah seviyesini yakalayamazlar mıydı?
Afrikada pigmeler dinlerinden dolayı mı bu şeklide kalmışlar?
Yahudi bilimadamlarının başarısının altında Musevilik mi var?
Hitler; kendi soyunu cilalarken, dünyaya hükmetme konusunu mu düşünüyordu?
.
.

Bence bu tip önermelerde bulunurken; varsa aynı özelliği taşıyan ancak farklı yaşayan denekler bulmak lazım derim.

"10'uncu asırın sonunda ve 11'inci asırın başında Hazarların eski karaları Rusların eline geçti. 965'de en yıkıcı yenilme oldu, Rus Prensi Svyatoslav Sarı Kale istihkamını fethetti. İki sene sonra İtil'i fethetti, bundan sonra seferi Balkanlara geçti. Ülkelerin kayıbına rağmen, Hazarlar kaybolmadı. Bazıları batıya doğru Macaristan, Romanya ve Polonyaya göçederek diğer Yahudi topluluklarla karıştılar. Timothy Miller, 11. yy. civarında Musevi Hazarların Bizans İmparatorluğu'ndaki Pera Yahudi cemaatinin üyesi olduklarını keşfetti."
Kaynak ( Timothy S. Miller, "The Legend of Saint Zotikos According to Constantine Akropolites," Analecta Bollandiana c.112, 1994, sayfa 339 - 376) http://www.khazaria.com/turkce/hazartarih.html

Görmüş olduğumuz gibi; İslamlaşmamış Türklerin yaşadığı coğrafya (Macaristan, Romanya, Polonya) bu gün, AB yeni girmiş ve Macaristan ve Polonya 2004 yılında üye olabilmiş, Romanya ise 2007 yılında üye olacaklar listesinde görünmektedir. Bilgi, teknoloji, ekonomi alanında eşit oldukları için değil, jeostratejik ve jeopolitik konumları itibarı ile üye alındıklarını söyleyebiliriz.
Nasıl mı?
"Polonya'lı Musluk Tamircisi" masalını hepimizin bildiğini düşünüyorum!!!

Bu ülkelerin ilerlemişliği konularına ayrıca değinebiliriz.
Ama coğrafyalarından başka hiçbir konuda AB yakın olmaları harici bir şey bulabileceğimizi de zannetmiyorum.
Bazı arkadaşlar gelişmişlik konusunda AB almamı yadırgayabilirler. Bu da başka bir başlık konusudur.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın
Alt 10-02-2007, 17:07
Üye

Türklerin önce müslüman olup sonradan hristiyan olmalarını işlemiyoruz, türklerin hiç islamla karşılaşmamış olmalarını işliyoruz.

Önerilen Siteler