Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-03-2018, 07:14
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Olaya nesnel bakabilirseniz
gördüğünüz şey "olay ne ise o"dur.

Bi deneyin.

İslamsız ve muhammedsiz bakın olaya,
dinsiz ve kinsiz;
kısacası nesnel.

Gözünüzün önüne
genç bir adam getirin.
Evlatlığı var.

Evlatlığı evlenmiş.

Adam
evlatlığına oğlum demiş,
onun karısına gelinim.

Sonra nasıl olduysa olmuş,
gelin dul kalmış.
Kendisine gelinim diyen adama şimdi deli gibi aşık,
adam da ona aşık olmuş.

Seviyorlar ulan deliler gibi,
napıcaksınız?

Sevenlerin arasına
kara çalı gibi girecek misiniz?

Padişah olup
ferman mı çıkaracaksınız
zinhar evlenmiycekler diye...

Ama
aşk ferman dinlemiyor,
napıcaksınız ağalar?

Kısacası konu din değil;
islam değil, muhammed değil.
Nesnel bi konu bu.

Konu Hasan Akçay tarafından (16-03-2018 Saat 08:11 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-03-2018, 09:01
cenkvarol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cenkvarol cenkvarol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Hasan Akçay sayesinde öğrenmiş oluyoruz,

Biz Muhammed'in en büyük aşkının Allah olduğunu sanıyorduk meğer eli işte gözü oynaştaymış, oğlum dediğinin karısını, gelinim dediğin kadını gün gelsin koynuna al sırf bunun için ayet indirt sonra da kalk insanlığa örnek ol öyle mi, onca karısı adamı kesmiyor demek ki illa o kadın da olacak diyor..., Allah peygamber eşlerini fuhuşa gitmemeleri konusunda ikaz ederken haklıymış demek ki, adamın gözü en yakınındaki başka karı kızlarda,.... ilahi aşkı fani aşka üstün tutup çüklerine zincir vuran Muhammed kullarına gel de acıma şimdi, yanlış adamı örnek almışlar.

"İslamı yanlış yaşıyorlar" değil, doğrusu "İslam yanlış, yaşanılmıyor." CENKVAROL

http://hakikatbununneresinde.blogspot.com/
Alt 16-03-2018, 10:21
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Islamiyet hakkinda cok bir bilgim yok. O yuzden cok da yorum yapmamaya calisiyorum yillardir. Cunku bilgim yok. Fakat bu son iletiden ve digerlerinden cikardigim sey, Muhammed'in de kadinlari sevebilecegi, ister az ister cok, bu kisisel bir seydir, hatalar yapabilecegi, kendi getirdigi dini sistem icerisinde gunah sayilan eylemlere yonelebilecegi vsdir. Cok da hor gormemek lazim bence. Hor gorulmesi gereken belki de, bunlari yapmayin derken kendisinin yapmasi..kim bilir.

Itiraz nedir burada bilale anlatir gibi, bi bana anlatir misiniz, konuya hakim degilim,
o yuzden soruyorum.
Alt 16-03-2018, 12:32
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

cenkvarol´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Hasan Akçay sayesinde öğrenmiş oluyoruz, biz Muhammed'in en büyük aşkının Allah olduğunu sanıyorduk...

Zannınız doğrudur,
Muhammed'in
en büyük aşkı Allah'tı.

Muhammed nebi evlatlığının ESKi eşiyle
aşk evliliği değil görev evliliği yaptı,
daha doğrusu evlenmek zorunda bırakıldı.

Biz seni onunla evlendirdik -zevvec nâ ke hâ.

Resul
belki hiç yatmadı
Zeyneb'le.

Zira o devirde
cinsel ilişkiyi amaçlamayan evlilikler
ayetlerde anılacak kadar yaygın.
(Bakara 236, Ahzâb 49)

Pyrrôn'a sordum:

Bir insanın
evlatlığının ESKi eşi ona aşıksa
ve adam da kadına aşıksa
evlenmelerine engel olunmalı mı?

Pyrrôn'ın cevabı:

Hayır,
zaten engel de olunamaz.

Konu aslında budur,
konuyu dinsizlikle dinle kinle...
bulandırmayın.
Alt 16-03-2018, 12:55
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
araları niçin bozulmuştu? Zeyd'in zevcesinin, boşanma sonrası Muhammed'in zevcesi olması bu hususta fikir vermeli değil mi bize? ; "Zevceni (kendine) tut ve Allah'a karşı takva sahibi ol." demiştin, Allah'ın açıklayacağı şeyi nefsinde saklıyordun (...)

Sevgili Pyrrôn,

Akıl yürütmek suretiyle
sizin ürettiğiniz kanıt:

Zeyneb Zeyd'den
boşandıktan sonra Muhammed onunla evlenmiş ya,
demek ki aralarını Muhammed bozmuş
.

Yani
aralarını bozmak için
"aranızı düzelt!" demeye
gitmiş.

(...)
Sayın Akçay, "aranızı düzelt" , hikayede aktarılan hadisenin içsel dinamikleri hakkında herhangi bir bilgi vermez bize.. yani, "Muhammed, "zevceni tut" demiştir, demek ki Zeyd ile Zeyneb'in boşanmasının Muhammed'le bir ilgisi yoktur" şeklinde bir çıkarımda bulunmak için, sanıyorum , ya "fazlaca" kurnaz, ya da biraz safdil olmak gerekiyor..

benim söylediğim şeyin anlaşılmayacak bir tarafı var mı? ; Kur'an'ın anlattığına göre Muhammed, Zeyd'e gidip "zevceni tut" derken Allah'ın açığa vuracağı şeyi de nefsinde saklamaktadır, yani Zeyd, Zeyneb ile evli haldeyken, Muhammed'in Zeyneb'e olan içsel muhabbeti mevcut durumdadır. sanıyorum ne Zeyd, ne de Zeynep bu durumu farkedemeyecek kadar da ahmak değillerdi..? bu durumda aralarını bozan şeyin pekala "Muhammed'in Zeyneb'e olan ilgisi" olduğunu da düşünebiliriz...

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 16-03-2018, 13:01
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Pyrrón´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

(...) aralarını bozan şeyin pekala "Muhammed'in Zeyneb'e olan ilgisi" olduğunu da düşünebiliriz...

demem o ki , Muhammed'in evlatlığına "eşini tut" demiş olması, sahih niyetini yansıtmamakta, ancak geçiştirmelik bir sıvazlama olmaktan ibarettir... nitekim bunu yakinen hisseden Zeyd de, sonuçta Zeyneb'i boşamak durumunda kalmıştır..

şayet Zeyd ile Zeyneb'in boşanmalarının Muhammed'le bir ilgisi olmasaydı, Muhammed —sürüyle sorumluluğu ve meşguliyeti olan bir dini lider—niçin evlatlığı ve kölesi olan Zeyd'e "zevceni tut" desin ve bu söylem "alemlere rahmet" olan Kur'an'a eklemlensin? belki de "ten uyuşmazlığından ötürü" boşanıyorlar, öyle değil mi? eşler arasındaki bu tip durumlar üçüncü kişiyi çok da alakadar etmez, ve etse bile, "sonradan onu seninle evlendirdik, Allah'ın emri yerine gelmiştir" denilen bir ayete eklemlenecek nitelikte bir "tavsiye" de söz konusu olamaz böyle bir durumda.. özetle "zevceni tut", söz konusu boşanmanın sebebinin Muhammed olduğunun en kuvvetli ihtimal olduğunu gösteriyor..

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 16-03-2018, 13:49
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bakınız.

Allah müminler için bu durumu EMİR etmiş.

müminler için o kadınlarla evlenmede bir güçlük olmasın. Zaten Allah'ın emri yerine getirilmiştir

Müminler Namaz, oruç , zekat ve hassas olan örtünme konusun da , Allah emrine uyuyorlar da , islam peygamberinin uygulamalı olan GELİNİ ile nikahlanması EMRINE neden uymamış.

O dönem halife denilen kişilerin de muhakkak evlatlıkları vardı. Onlardan , bu emre uyan neden yok ?
Daha sonraları ki dönemler de GELİNİNE yürüyen neden yok ?

Bu gün neden yok??

Demek oluyor ki ; bu uygulamayı insanlar , midesi kaldırmadığı için yapmamışlar.Allahın emri bile bu işe iyi bakılmadığını gösteriyor.

Uygulayıp ta gizleyen varsa !! Bilemiyoruz.

Savunulacak bir durum degil.
Alt 16-03-2018, 13:59
cenkvarol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cenkvarol cenkvarol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn. Hasay Akçay;

aşk evliliği miydi mantık evliliği miydi, belki seviştiler belki sevişmediler... belkilerle bir yere varılmaz. Siz kısaca "vardır elbet bir hikmeti" demeye getiriyorsunuz da bu mantıkla olaya yaklaştıktan sonra biz size ne desek boşuna, bir "belki" ile siz yine olayı inanmak istediğiniz tarafa çekersiniz. Orta akıl sahibi biri olarak "evlatlığın eşiyle evlenip evlenmeme" konusu belki Muhammed'in gönlünü hoş etmeye yaramış olabilir ama bu mevzunun insanlığı çok da ilgilendirdiğini düşünmüyorum. Bu yüzden bu ve benzeri ayetler bir Tanrı tarafından her çağa hitaben gönderildiği söylenen bir kitapta çok ama çok SI-RI-TI-YOR. Sokaktan rastgele on adam toplasan "al eline kalemi tüm insanlığa rehber olacak bir kitap yaz" desen kimse kendi gündelik ve şahsi mevzusunu alıp da oraya yazmaz. Eğer yazarsa o zaman yazdığı ilahi bir kitap olmaktan çıkar arzularını dile getirdiği tabiri caizse bir günlüğe dönüşür. Bir insanın dahi kendi kendisine düşemeyeceği bu amatörlüğe bir tanrı nasıl düşüyor o zaman. Muzzemmil Suresi'nin 7. ve 8. surelerinde Allah Muhammed'e ne diyor; "Muhakkak ki senin için gündüzleyin uzun meşguliyet vardır. Ve Rabbinin İsmi'ni zikret ve herşeyden kesilerek O’na ulaş." peki bizim Muhammed ne yapıyor gönlünden dul kalan gelini ile evlenmek geçiriyor ve bunu da elde ediyor. Şu kitabın düştüğü hale bakar mısınız.

"İslamı yanlış yaşıyorlar" değil, doğrusu "İslam yanlış, yaşanılmıyor." CENKVAROL

http://hakikatbununneresinde.blogspot.com/
Alt 16-03-2018, 14:44
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Fabula´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bakınız.

Allah müminler için bu durumu EMİR etmiş.

Müminler Namaz, oruç , zekat ve hassas olan örtünme konusun da , Allah emrine uyuyorlar da , islam peygamberinin uygulamalı olan GELİNİ ile nikahlanması EMRINE neden uymamış.

O dönem halife denilen kişilerin de muhakkak evlatlıkları vardı. Onlardan , bu emre uyan neden yok ?
Daha sonraları ki dönemler de GELİNİNE yürüyen neden yok ?

Bu gün neden yok??

Demek oluyor ki ; bu uygulamayı insanlar , midesi kaldırmadığı için yapmamışlar.Allahın emri bile bu işe iyi bakılmadığını gösteriyor.

Uygulayıp ta gizleyen varsa !! Bilemiyoruz.

Savunulacak bir durum degil.
İnsanlara cenneti vaad eden ,hayrı,güzeli,temizi ,sadakati, ölçülü davranmayı öğütleyen biri örnek ve güvenilir olmalıdır ki insanlar üzerinde tesiri olabilsin.aksi takdirde amacına ters düşer,samimi olmadığı düşünülür...samimi olmayan biride "Muhammedül emin" diye tanınmaz..madem evlatlığın geliniyle nikahlanmak ayıplanacak bir şeydi Allah bunu niye ayetine koydu,peygamber niye evlatlığının geliniyle evlendi ?
Peygamberin zaten eşleri vardı
Üstelik 40 yaşına kadar kendisinden yaşca büyük bir kadınla tek eşli yaşamış biri..
İnsanın bedensel güç ,şehvet,istek açısından en faal olduğu dönemler yirmili otuzlu yaşlar..buna rağmen 40 yaşına kadar sabredip,tek eşli yaşayan biri ne olduda 40 yaşından sonra evlatlığın geliniyle evlenme ihtiyacı duydu ? Bunun sadece şehvet duygusuyla açıklanabileceğini sanmıyorum..belkide burada dikkat çekilmesi gereken şey "evlatlık"meselesi...yani o dönemin evlatlık / evlat edime algısını değiştirmeye yönelik bir uygulama olduğu da düşünülebilir

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 16-03-2018, 16:48
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Ne kadar rahatsınız öyle..
Mesela,25 yaşında oğlum,2 senelik evli ve bir çocuğu var..Askerde ölüyor..Bende oğlumun karısına atlıyorum yani..Bu mu?Bu nasıl mide?

- Günümüzde yaşlı erkekleri çekici bulan, 20-22 yaşında 50'lerine girmiş adam ile nikahlanan kızlar var.

- Gazetede okuduydum. İngiltere'ye gidebilmek için 50'li yaşlarda bayanla evlenen 18 yaşında genç de var. (resimde çocuk gibi)

Mide olsun olmasın. Kendi seçimi.

Bir "atlayacaksın" demiyor. O özgürlüğü tanıyor. İslam hukukunun da temelini atıyor. Ve dediğim gibi, çok eşliliğin ve bu tür şeylerin sebebi erkek nüfusunun savaşlar yüzünden azalması ve o zamanın kadınlarının erkeklere son derecede bağımlı olmaları.

Bizim için de aynı. Medeni hukuk mesela lise bitince, okul okumadan 30'lı yaşlarda bir adamla evlenmeye izin veriyor. Sonra 20 sene sonra adam sıkılıp başkasıyla evlenmek isteyince ona da izin veriyor.

O zaman senin mantığına göre, evlilik yaşını belki de 25'e çıkartmak gerekiyor.

Yani skandal bir durum yok. çok saçma bir konu bu.

/Dijwar da sordu. Ben aynı nikle atiest forumdaydım. gidin oradakilere sorun. Bedevi'yi da yine o forumdan hatırlar gibiyim. Alakam da yok.

Yalnız aşırı miliyetçiliği sevmem. ben milliyetçilik ile vatanseverliği ayırt ederim. Otoriter yapıları da sevmem. sol görüşlüyüm

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil