Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-04-2015, 00:34
turin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
turin turin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aleph´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben Stepal Kepton'u anlayabiliyorum, aslında çok açık söylemek istediği şey. Bizi biz yapan şey aklımız ancak biz bunun ne menem bir şey olduğunu tam olarak bilemiyoruz diyor. Dolayısıyla bir tutarsızlık yok aslında söylediklerinde..
Yani diyorsun ki; bizi biz yapan şeyin ne olduğunu biliyoruz, bizi biz yapan şeyin içeriğini/özelliklerini/yapısını vs.. bilmiyoruz.
İyide burada aynı şeyden bahsediyoruz
Neyse..

Güneşin samanyolu etrafındaki dönüşünü(250 milyon yıl) 1 saatte tamamladığını düşünürsek;
Dünya 18 saat yaşında,
Dinozorlar 42 dakika var olabilmişler,
Biz insanlar ise sadece 84 saniyedir hayattayız demektir..
Bu da bana bizdeki aklı çok abartmamamız gerektiğini düşündürüyor..
Alt 23-04-2015, 01:50
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Stepal Kepton´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Akıl olmasa vücut bir işe yarar mı?
Akil hastalarinin vucutlari bir ise yaramiyor mu?
Alt 23-04-2015, 03:44
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Demek ki ben olmam için vücut, benim ben olmam için akıl şart.
Sanrım hiç tasavvufla ilgilenmediniz, zira onda akıl çöpe atıldığı gibi, Keşfi akıl diye akıl ötesi kast edilir ki akılın zerre işi olmaz, onda akıl ile ilerlenmez. Tabi bu özel bir durumdur ilgilenmemeniz normaldir.

Peki ya Aşk!
Hiç bununla ilgili yaşanmış hikayeler filan duymadınız mı çevrenizde. Onda da aklın hiç bir hükmü yoktur.

Aynı köyde uzaktan akrabamızın 6 kızından sonra bir oğulları oluyor, tabi oğlan el bebek gül bebek büyütülüyor, oğlanya... hali vakitleride fena değil, askerden gelsin allı şallı bir düğün yapma hayalleri kurarken, bu oğlan kendinden kaç yaş büyük, iki çocuklu bir payvon kadınına aşık oluyor, ailesi ne yaptı ne ettiyse oğlana diş geçiremedi.
Oğlan ortalığı kırdı geçirdi ve dediğini yaptırdı... ve nikahı kıydı. ♥♥♥

Özetle BEN için illa akıl şart değil, gönül dediğimiz şey de vardır hayatta.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 23-04-2015, 10:01
Stepal Kepton Stepal Kepton isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Akil hastalarinin vucutlari bir ise yaramiyor mu?
Vücutları yarıyor ama akıl hastası kişiler, kendileri (ben) mi? Akıl dışında hangi organlarıyla kontrol sağlamakta ve karar vermekteler?

İçinizde ki Yaratıcıya sıkı tutunun! – Stepal Kepton
deistim.com
Alt 23-04-2015, 10:06
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sanrım hiç tasavvufla ilgilenmediniz, zira onda akıl çöpe atıldığı gibi, Keşfi akıl diye akıl ötesi kast edilir ki akılın zerre işi olmaz, onda akıl ile ilerlenmez. Tabi bu özel bir durumdur ilgilenmemeniz normaldir.

Peki ya Aşk!
Hiç bununla ilgili yaşanmış hikayeler filan duymadınız mı çevrenizde. Onda da aklın hiç bir hükmü yoktur.

Aynı köyde uzaktan akrabamızın 6 kızından sonra bir oğulları oluyor, tabi oğlan el bebek gül bebek büyütülüyor, oğlanya... hali vakitleride fena değil, askerden gelsin allı şallı bir düğün yapma hayalleri kurarken, bu oğlan kendinden kaç yaş büyük, iki çocuklu bir payvon kadınına aşık oluyor, ailesi ne yaptı ne ettiyse oğlana diş geçiremedi.
Oğlan ortalığı kırdı geçirdi ve dediğini yaptırdı... ve nikahı kıydı. ♥♥♥

Özetle BEN için illa akıl şart değil, gönül dediğimiz şey de vardır hayatta.
Gönül tam olarak nerede? Somut cevaplar vermek lazım. Kalple hissedilmez. His beyinde yorumlanan bir şeydir. Biz mana yükleriz. Cinsellik gibi. İnsan cinsel organı olmadan (pasif) kulak memesinden orgazm olabilir (oluyor da). Şimdi bunu sağlayan şey nedir? Tasavvuf ile hiç ilgilenme fırsatım olmadı ama dinsel bir kavram olduğunu çağrıştırıyor bu yüzden yabancıyım konuya lakin, aklınızı çıkartıp atsanız da bunu yaparken aklınızı kullanmak ZORUNDA olduğunuz gerçeğini değiştiremezsiniz.

deistim.com
Alt 23-04-2015, 11:57
Üye

Gönül tam olarak nerede? Somut cevaplar vermek lazım. Kalple hissedilmez. His beyinde yorumlanan bir şeydir. Biz mana yükleriz. Cinsellik gibi. İnsan cinsel organı olmadan (pasif) kulak memesinden orgazm olabilir (oluyor da). Şimdi bunu sağlayan şey nedir? Tasavvuf ile hiç ilgilenme fırsatım olmadı ama dinsel bir kavram olduğunu çağrıştırıyor bu yüzden yabancıyım konuya lakin, aklınızı çıkartıp atsanız da bunu yaparken aklınızı kullanmak ZORUNDA olduğunuz gerçeğini değiştiremezsiniz.
Bunun herkeste böyle olmadığını bilmenizi isterim, neticede öyle bir dünya yaşıyoruz ki TEK TİP insan olmadığı gibi, tek tip ölçüde olamaz. Herşeyi akılla biçmek, aklın esiri olmakta anlamına gelir ki, zaten aklın içindeyken akılda bir bilinmez olarak kalır, bunun tek istisnası akıl dışına çıkmaktır ki akıl TÜM yönleriyle belli olmalı, diğer türlü hep akılla yaşamak zaten aklı bir tabu halinede getirir ki BEN dediğimiz şeyin akıl dışı yönünü hiç bir zaman keşfedememiş olur.

Her neyse bu konuda aktif olan bir konuda açtım zaten,

.."Gönül tam olarak nerede?"..
demişsiniz ki?

Gönül'ü Ozanların tınılarında, o otantik sesleri arasında arayın, (müzik bölümüne 2 tane ekleyeceğim) diğer türlü popçudur, şarkıcıdır vb.leride olur ama onlar Ozanlar gibi insanın derinine işlemezler, zira Ozanlar Gönül adamıdırlar.

Aşık Veysel 'e sorarlar, efendim herkes sizin eserlerini çalıyor, dünya para kazanıyorlar, siz niye bunlardan telif hakkı istemiyorsunuz.
Aşık Veysel parçalarını okuyanlara domatesi örnek vererek, ben domatesi üretirim, kimi salça olarak yer kimi salata olarak, isteyen istediği gibi yesin der...

Hasılı gönül "karşılığın" olmadığı yerdir.

Sevgiler.

Alt 23-04-2015, 14:03
Üye

Bunun herkeste böyle olmadığını bilmenizi isterim, neticede öyle bir dünya yaşıyoruz ki TEK TİP insan olmadığı gibi, tek tip ölçüde olamaz. Herşeyi akılla biçmek, aklın esiri olmakta anlamına gelir ki, zaten aklın içindeyken akılda bir bilinmez olarak kalır, bunun tek istisnası akıl dışına çıkmaktır ki akıl TÜM yönleriyle belli olmalı, diğer türlü hep akılla yaşamak zaten aklı bir tabu halinede getirir ki BEN dediğimiz şeyin akıl dışı yönünü hiç bir zaman keşfedememiş olur.

Her neyse bu konuda aktif olan bir konuda açtım zaten,

.."Gönül tam olarak nerede?"..
demişsiniz ki?

Gönül'ü Ozanların tınılarında, o otantik sesleri arasında arayın, (müzik bölümüne 2 tane ekleyeceğim) diğer türlü popçudur, şarkıcıdır vb.leride olur ama onlar Ozanlar gibi insanın derinine işlemezler, zira Ozanlar Gönül adamıdırlar.

Aşık Veysel 'e sorarlar, efendim herkes sizin eserlerini çalıyor, dünya para kazanıyorlar, siz niye bunlardan telif hakkı istemiyorsunuz.
Aşık Veysel parçalarını okuyanlara domatesi örnek vererek, ben domatesi üretirim, kimi salça olarak yer kimi salata olarak, isteyen istediği gibi yesin der...

Hasılı gönül "karşılığın" olmadığı yerdir.

Sevgiler.
Konularımız farklı sevgili Felâsife. Sizin öyle düşünmeniz gayet normal. Yalnız konu "Bilim" olunca sizin düşünceleriniz geçerliliğini yitiriyor. Sizin düşünceleriniz ile "Akıl" aramak veya ona anlam yüklemek mümkün değil ki zaten yazınızda olmadığını da görüyoruz. Felsefik konular, olabilir, mümkünler vs. Yani bu tip bir anlatım ile akılı beni ben yapanı açıklamak mümkün görünmüyor. Tamamen güdüsel şeyler bahsettikleriniz. Ben yine şunu vurgulayayım, akıldan soyutlanmakta akıl ile olur. Bunun alternatifi olamaz.

deistim.com
Alt 23-04-2015, 15:44
Üye

Aleph´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben Stepal Kepton'u anlayabiliyorum, aslında çok açık söylemek istediği şey. Bizi biz yapan şey aklımız ancak biz bunun ne menem bir şey olduğunu tam olarak bilemiyoruz diyor. Dolayısıyla bir tutarsızlık yok aslında söylediklerinde..

Yalnız Stepal Kepton, termodinamiğim ikinci yasası evrendeki en temel fizik yasasıdır bildiğiniz gibi. Bu yasa da bize evrenin bir sonu olduğunu söyler. Sizin ölümsüzlük arzunuzu anlıyorum ama üzgünüm, sonunda olacak olan şu..
Evet çok doğru anlamışsınız. Aslında o kadarda karışık değil anlattığım. Üstelik bu aklımızın tamamına erişilemediği için belirtmiş olduğum bir bilgidir. Bugün beynin %100'üne erişilebilmiş midir? Bu eğer bilimsel bir bilgi değil ben uyduruyor olsaydım tartışılabilirdi. Gerçek olan şey beynin yüzde yüzü çözülemedi öyle değil mi? O halde!

Yasalar değişebilir. Kaldı ki son, bir kesin olsun. Şöyle düşünebilir miyiz? Bu yasalar ve bildiklerimiz bize 14 Milyar yıllık varlık işaret eder. Hadi 15 Milyar yıl olsun. 15 Milyarda 0'dan rastgele, akılsız ve şuursuzca şu yazıyı yazmamız mümkün olmuşsa, daha verimli ve potansiyel olarak her şeyin halihazırda var olduğu bir evrende 15 Milyar yılımız daha var olduğunu düşünmek abartılı olmaz sanırım. Peki şuan ki bulunduğumuz evrene baktığımızda yaşamın başlaması için 0 noktasına ihtiyacımız yok yani her şey var. Peki biz de maddeden (ilahi bir ruhumuz yoksa ve birilerinin izni ile gelmemişsek eğer) 15 Milyar yılda olmuşsak, herşey olduğuna göre (su,et obur, ısı vs.) daha kısa zaman gerektiren şuan ki ortamda neden tekrar farklı bir vücutta gelmeyelim? Hayır bu süreç böyle işlemiyor özel bir durum gerekiyor diyorsanız KAÇINILMAZ yaradılışa inanıyorsunuz demektir. Eğer elde ki madde ile biz 15 milyar yılda hiç birrrrrrrr ruhani varlık bize müdahale etmeden dünyada hayat bulduysak neden tekrar olmasın? Burada eksik olan o formül nedir? Ruh mu üflenmeli? Birisi izin mi vermeli? Eğer biz bildiğimiz elementlerden oluşmamış isek özel bir karışım varsa ne olduğunu öğrenmek için sabırsızlanıyorum lütfen aktarın. Tekrar gelememenin kuralları nedir? Biz, evrenden bir parça ve burada isek yine olmaması için sebep nedir? Kek yapmak için gereken malzemeler var. Kek olduysa aynı malzemeler varsa yine olur olmaması için sebep nedir? Şuan ki sen olmayabilirsin ama neden başka bir sen olmayasın?

deistim.com
Alt 23-04-2015, 16:11
Üye

Konularımız farklı sevgili Felâsife. Sizin öyle düşünmeniz gayet normal. Yalnız konu "Bilim" olunca sizin düşünceleriniz geçerliliğini yitiriyor. Sizin düşünceleriniz ile "Akıl" aramak veya ona anlam yüklemek mümkün değil ki zaten yazınızda olmadığını da görüyoruz. Felsefik konular, olabilir, mümkünler vs. Yani bu tip bir anlatım ile akılı beni ben yapanı açıklamak mümkün görünmüyor. Tamamen güdüsel şeyler bahsettikleriniz. Ben yine şunu vurgulayayım, akıldan soyutlanmakta akıl ile olur. Bunun alternatifi olamaz.
Hiç akıl ile gönül birlikteliği diye bir şey duydunuz mu? sevgili Stepal Kepton
Yani ne tam akıl, nede tam bir gönülün olduğu bir düşünceyi duydunuz mu?

Sonuçta herkes kendi gittiği yolun en iyi yol olduğunu iddia edecek, buna yapacak bir şey yok.

"Bilim" deyince Nikola Tesla'nın hayatını verebilirim, bu abimizde bir gönül insanıydı hiç merakınız olmasın, kafası hiç bir zaman paraya basmadı, tüm yaşamını İNSANLAR bedava elektrik kullansın diye harcayan, akabinde bir otel odasında sefalet içinde ölen, İlk okula bile geri zekalı diye alınmayan, kimilerine göre otistik, kimilerine göre dahi, bir garip bilim adamıydı.
Hiç bir zaman gerçek not tutmayan, tüm notları formülleri kafasında tutan, adeta AKLA feyk attıran biri bile, gönlünün esiri olabilir, idealinin peşinden koşabilir, bunda yadırganacak bir şey yok.
İdealini peşine koşunca bilim olmaz derseniz, benim zaten bir diyeceğim olmaz, sözüm biter size iyi forumlar dilerim.

Sevgiler.

Alt 23-04-2015, 16:18
Üye

Hiç akıl ile gönül birlikteliği diye bir şey duydunuz mu? sevgili Stepal Kepton
Yani ne tam akıl, nede tam bir gönülün olduğu bir düşünceyi duydunuz mu?

Sonuçta herkes kendi gittiği yolun en iyi yol olduğunu iddia edecek, buna yapacak bir şey yok.

"Bilim" deyince Nikola Tesla'nın hayatını verebilirim, bu abimizde bir gönül insanıydı hiç merakınız olmasın, kafası hiç bir zaman paraya basmadı, tüm yaşamını İNSANLAR bedava elektrik kullansın diye harcayan, akabinde bir otel odasında sefalet içinde ölen, İlk okula bile geri zekalı diye alınmayan, kimilerine göre otistik, kimilerine göre dahi, bir garip bilim adamıydı.
Hiç bir zaman gerçek not tutmayan, tüm notları formülleri kafasında tutan, adeta AKLA feyk attıran biri bile, gönlünün esiri olabilir, idealinin peşinden koşabilir, bunda yadırganacak bir şey yok.
İdealini peşine koşunca bilim olmaz derseniz, benim zaten bir diyeceğim olmaz, sözüm biter size iyi forumlar dilerim.

Sevgiler.
Maalesef dediğim gibi parkurlarımız farklı. Gönül nerededir derim ben size? Çünkü bu konu bilim başlığında... Siz bana gönül ve akıl birlikteliği derseniz iki veri sunmuş olursunuz. İkisinin de somut olması gerekir. Öyle inanabilirsiniz ama gönül dediğiniz şey hayali bir duygu, bir hissiyattır ve beyinde yorumlanır. Bunu yorumlayan kalp mide anüs değildir. Çünkü onların görevi akıl ile beraber oturup karar vermek değildir. Sizin fikrinize bende katılabilirim. Fakat bu duruma gönlümün aklı var ve bende ki akıl ile ortaklaşa sevme kararı alıyorlar diyemem. Her şey aklı da başlar ve biter. Öyle olmalı. Eğer akıl dışında düşünebilen karar verebilen bir organımız varsa lütfen belirtin.

Sevgiler.

deistim.com

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil