Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-05-2018, 23:04
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Fabula´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ahlaksız

Bu diyanet başkanı islam inancının gereği olan kitaplara imanı dibine kadar biliyordur. Bundan en ufak şüphem yok. Yokta bu adamın bu şekilde konuşmasının altında muhakkak bir sebep vardır. İmam hatiplerde ki durum gibi deist hatta ateist bile olabilir.

Adam zaten siz kendi kitabınıza bakın derken bile , kuranda ki iddia edilen durumları aleni KABUL ediyorum diyor... red etmiyor ki !

Bu durumları islam sempatizanlarının değilde bizim fark etmemiz islamcıların ne derece taptıkları dinden kopuk olduğunu gösteriyor.
Fabula;Başkanın böyle konuşmasının nedeni,başkanın siyasete boğulmasından kaynaklanıyor..Zaten söylem,politik bir söylem..
''Benim kitabımda bunlar var ama senin kitabında da şunlar var'' filan..Politika bu..

Daha usturuplu cümleler kurması lazım ama kurmuyor..Kimseden çekinmiyor..Sırtını devlete dayamış,batıya sallıyor ama bu sözler birilerinin mutlaka düşünmesine yol açıyor..Bunun farkında değiller..
Dinin siyasetle bu kadar içiçe geçmesi,dindarları muhakkak rahatsız edecektir..Tabi ki azınlıktan bahsediyorum..Çoğunluk,zaten bu haberlerin bile farkında değil..
Alt 10-05-2018, 23:42
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız

Hükümet diyanetin başına koyacak kimseyi bulamıyor. Görmezden sonra piyangodan bu adam çıktı .

Hatırlarsan vatandaşına da deistler sapık falan dediydi bu adam.

Bak bu haberi okudunmu ?
http://m.star.com.tr/yazar/sayin-erd...-yazi-1341005/

Dibini oyuyorlar.
Alt 10-05-2018, 23:53
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Fabula´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ahlaksız

Hükümet diyanetin başına koyacak kimseyi bulamıyor. Görmezden sonra piyangodan bu adam çıktı .

Hatırlarsan vatandaşına da deistler sapık falan dediydi bu adam.

Bak bu haberi okudunmu ?
http://m.star.com.tr/yazar/sayin-erd...-yazi-1341005/

Dibini oyuyorlar.
İnsanları deist yapan bunlar,sonra deistlere sapık diyen de bunlar

Böyle devam edecekler..Zamanla insanlar dinden çıkacaklar..Hele şu ekonomik ortamda,kimseye dinden filan da bahsedemezler artık..
Bunların böyle devam etmeleri ve ekonominin de daha kötüye gitmesi,camileri boşaltır..Benden söylemesi..
Alt 11-05-2018, 02:20
Pardon Yani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pardon Yani Pardon Yani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tengrizm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Fransa islam konusunda sonuna kadar haklı.Kuranda vahşi ve antisemitizm var.Yahudiler ve hristiyanları dost edinmeyin,cizye alıncaya kadar savaşın,yeryüzünde bozgunculuk çıkaranların elleri ve ayakları çapraz olarak kesin,haram aylar çıkınca müşrikleri öldüren diyen Tanrı profili karşımıza çıkıyor.Dolayısıyla islam hem yahudi düşmanı,hemde savaşı destekleyen ilkel bir semavi dindir.
Fransa hakliysa ozaman sadece kurani gündemine almayacak. Tevrat, yahudi olmayanin cani, mali, namusu yahudilere helaldir, yahudi olmayan domuzdan daha assagidir derken kurandan dahami az siddet icermis oluyor.

SIKIYORSA tevratin ´da ayrimci, fasist, siddet iceren ayetleride tevratdan cikarilsin diye tek bir söz etsinler, eger amaclari insanlik icin refah iceriyorsa.

Böyle yaptiklari sürece müslümanlari kiskirtip kendilerine düsman ediyorlar. Sonrada vay efendim terör islamin bir gercegi diye manset üstüne manset atiyorlar. Böyle yanli propaganda yapmalari anca onlarin terörü beslediklerini gösteriyor.

Ortada bir yanlis varsa bu herkez, hersey icin gecerli olmali.
Alt 11-05-2018, 08:19
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bende diyorum ki referans İnsandır ve değişebilir. Nasıl ki tarih değişebiliyorsa o da değişir.
Sonunda yazan insan değiştirecek olan yine insan.

İşte bak bu iş YÖK ü niçin ilgilendiriyor da karar almak diye bir zorunluluk hissediyor.

10.05.2018 10:35. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesinde yer alan ve henüz öğrencisi olmayan Fransız dili ve edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümlerine yeni bir karar alınıncaya kadar öğrenci alınmamasına karar verdi.

Merhaba,

Hayır arkadaşım " referans " bir kaynaktan söz edildiğinde onun, bir zümrenin, devletin...vs. isteğiyle değişmesi mümkün değildir...Adı din kitabı olsun veya başka bir eser farketmez..." Burası sorunlu " deyip değiştirilemez, olduğu gibi kalır...Diğer türlü herkes tarihi eserleri, vesikaları, kaynakları, kendi düşüncelerine uymuyor, fi tarihindeki toplumsal yaşayış veya inanç bu zamana uymuyor diye değiştirmeye kalkar...Bu olamaz, yapılamaz...Bu işin teknik boyutu...

İnanmayanlar Kur'an'ı yazanın insan (içeriğiyle birlikte ) olduğunu düşünebilir, bunu Fransa da öyle düşünebilir, ancak Müslümanlar açısından o vahiy dir, değiştirilemez...Bu da işin dini boyutu...

YÖK'ün yaptığı misilleme tarzı bir hamle sadece...İkisi stil olarak farklı şeyler...Ancak çok da etkili bir şey değil, zararı bize olabilir...

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 11-05-2018, 09:29
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kardeşim Tevrat ı Tanrı bütün insanlık için (inanışa göre) göndermedi mi Peki niçin değişti Adı İncil Kuran olan başka bir kitapla.
Hani değişmez di işte değişti. O zaman dinde Mantık, Matematik, Felsefe, Bilim, Akıl yok deyin dünya bu konuyu hiç tartışmasın.
Ayını dini her kes farklı yorumluyor işte gerçek nedir sorusu hiç bitmiyor.

İnanmayanlar Kur'an'ı yazanın insan (içeriğiyle birlikte ) olduğunu düşünebilir, bunu Fransa da öyle düşünebilir, ancak Müslümanlar açısından o vahiy dir, değiştirilemez...Bu da işin dini boyutu...

Akıl süzgecinden geçiren her kes böyle düşünür (Fransa nın düşüncesi beni ilgilendirmiyor.)Zaten kuranda bunun insan elinden ve insan çıkarları olduğunu kanıtlıyor.

Kalbinizle değil beyninizle düşününüz.
Alt 11-05-2018, 10:16
Üye

Kardeşim Tevrat ı Tanrı bütün insanlık için (inanışa göre) göndermedi mi Peki niçin değişti Adı İncil Kuran olan başka bir kitapla.
Hani değişmez di işte değişti. O zaman dinde Mantık, Matematik, Felsefe, Bilim, Akıl yok deyin dünya bu konuyu hiç tartışmasın.
Ayını dini her kes farklı yorumluyor işte gerçek nedir sorusu hiç bitmiyor.

Akıl süzgecinden geçiren her kes böyle düşünür (Fransa nın düşüncesi beni ilgilendirmiyor.)Zaten kuranda bunun insan elinden ve insan çıkarları olduğunu kanıtlıyor.

Kalbinizle değil beyninizle düşününüz.
Merhaba,
"Kardeşim Tevrat ı Tanrı bütün insanlık için (inanışa göre) göndermedi mi Peki niçin değişti Adı İncil Kuran olan başka bir kitapla."
İlk pasajınız tamamen DİN ile ilgili bir konu...Konusu, branşı bunları araştırmak olan bir gurup, birim, bölüm, bilim dalı tarafından değiştirilmedi, dikkatinizi başka yöne kaydırıyorsunuz...

"Hani değişmez di işte değişti. O zaman dinde Mantık, Matematik, Felsefe, Bilim, Akıl yok deyin dünya bu konuyu hiç tartışmasın.
Ayını dini her kes farklı yorumluyor işte gerçek nedir sorusu hiç bitmiyor."

İkinci pasajınız da farklı...İçeriği değiştiremezsin...Yani ayeti, yazanı değiştiremez, çıkartamaz, ekleyemezsin...Ne yazıyor ise odur...İçerik olarak hiçbirşey değişmedi...Bunu anlamlandırmak, tercüme etmek başka bir şey...Bunu anlamak bu kadar mı zor...?

"Akıl süzgecinden geçiren her kes böyle düşünür (Fransa nın düşüncesi beni ilgilendirmiyor.)Zaten kuranda bunun insan elinden ve insan çıkarları olduğunu kanıtlıyor.

Kalbinizle değil beyninizle düşününüz."

Siz de biraz beyninizle düşünün...RESMİ, TARİHİ (içindekileri kabul edelim etmeyelim) bir belgeyi değiştiremezsiniz...Bu hiçbir yerde yoktur...Bunu bu işle uğraşan alanların, branşların da hiçbiri kabul etmez...

İnsan elinden veya vahiy, bu tartışma konusudur sadece...Konu bu değil, konu Kur'an'daki " şiddet içerikli ayetlerin çıkartılması "...!

İşte siz de burada beyninizle düşünmüyorsunuz...Tamamen kişisel yaklaşıyorsunuz...Genele bakın...Örnek verdim : HİYEROGLİFLERİ değiştirebilir misiniz...?

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 11-05-2018, 14:43
RollingStones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RollingStones RollingStones isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Pardon Yani´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Fransa hakliysa ozaman sadece kurani gündemine almayacak. Tevrat, yahudi olmayanin cani, mali, namusu yahudilere helaldir, yahudi olmayan domuzdan daha assagidir derken kurandan dahami az siddet icermis oluyor.

SIKIYORSA tevratin ´da ayrimci, fasist, siddet iceren ayetleride tevratdan cikarilsin diye tek bir söz etsinler, eger amaclari insanlik icin refah iceriyorsa.

Böyle yaptiklari sürece müslümanlari kiskirtip kendilerine düsman ediyorlar. Sonrada vay efendim terör islamin bir gercegi diye manset üstüne manset atiyorlar. Böyle yanli propaganda yapmalari anca onlarin terörü beslediklerini gösteriyor.

Ortada bir yanlis varsa bu herkez, hersey icin gecerli olmali.

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 11-05-2018, 18:37
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Siz de biraz beyninizle düşünün...RESMİ, TARİHİ (içindekileri kabul edelim etmeyelim) bir belgeyi değiştiremezsiniz...Bu hiçbir yerde yoktur...Bunu bu işle uğraşan alanların, branşların da hiçbiri kabul etmez...

İnsan elinden veya vahiy, bu tartışma konusudur sadece...Konu bu değil, konu Kur'an'daki " şiddet içerikli ayetlerin çıkartılması "...!

İşte siz de burada beyninizle düşünmüyorsunuz...Tamamen kişisel yaklaşıyorsunuz...Genele bakın...Örnek verdim : HİYEROGLİFLERİ değiştirebilir misiniz...?

Sağlıcakla kalınız...
-----------------------------
Evet anladım. Doğruluğu tartışılan anlamları her kese göre değişikte olsa devlet malı gibi varsayarak değişmez diyorsunuz.
Ama resmi tarihin dışında başka bir tarihte vardır. Ben sadece anlamaya çalışıyorum. Eğer resmi tarih gibi var sayılarak değişmiyorsa yerine yenisi olmalıdır çünkü zaman aşımına uğramıştır günümüzü anlatmıyor.
Alt 11-05-2018, 19:17
Üye

Sağlıcakla kalınız...
-----------------------------
Evet anladım. Doğruluğu tartışılan anlamları her kese göre değişikte olsa devlet malı gibi varsayarak değişmez diyorsunuz.
Ama resmi tarihin dışında başka bir tarihte vardır. Ben sadece anlamaya çalışıyorum. Eğer resmi tarih gibi var sayılarak değişmiyorsa yerine yenisi olmalıdır çünkü zaman aşımına uğramıştır günümüzü anlatmıyor.
Merhaba,

Sevgili Kartopu, yerine yenisi tartışılabilir, buna herhangibir itirazım yok...İçeriğinin kabul edilmemesine herhangibir itirazım yok, doğruluğunun tartışılmasına itirazım yok, insan yazmıştır, Tanrı tarafından vahyedilmiştir, kim neyi kabul ederse etsin buna da itirazım yok, benim itirazım " resmi kaydı " silemezsiniz ki bu tarihi bir evrak, doküman, eser, yazıt v.b. ise zaten ASLA değiştiremezsiniz, silemezsiniz, herhangibir satırını yok edemezsiniz....

Başka örnekler de verilebilir buna...Orhun yazıtları, Sümer tabletleri, Roma İmp. na ait kayıtlar, Osmanlı İmp. na ait kayıtlar, değiştirilebilir mi, bize uymuyor deyip...Mümkün değil...

Anlamlarının farklılıkları ayrı bir konu...Onu yapabilen buyursun yapsın, ona asla itirazım olamaz...! Ki bunu belli bir oranda MEALCİLER yapabiliyor zaten ( çok kısıtlı da olsa )...Dediğiniz buna benzer birşey...Benim de mesajımdaki " anlayış " kısmı bu zaten...Yoksa " ben böyle anladım, anlıyorum " diyerek tekrar ANLAYIŞI yansıtan bir kaynak yaratabilirsin, buna okey...

Ancak matbu olana dokunamazsınız, karşımızda ( orijinaldir değildir bu bilimin işi ancak ) orijinal diye bilinenden ne bir şey çıkartılabilir, ne de bir şey eklenebilir...Bu sadece Kur'an ile ilgili değil...Hataları varsa o hataları da kalmalı...Asıl olarak kalmalı...

Yazılı bir resmi bir evrakta bir hata yapıldığında, o yazılı hata SİLİNMEZ...O hata orada gözükür, üzeri çizilir ve yanına-altına-üstüne doğrusu yazılır...Ancak hata gözükür, o hatayı ortadan kaldıramazsınız...

Bu anlamda, Fransa'nın yapmak istediği veya dillendirdiği " Kur'an'daki şiddet içeren ayetler çıkartılmalı (kaldırılmalı, silinmeli...vb.) " düşüncesi, yanlış bir düşünce, pratikte de yukarıdaki saydığım nedenlerden dolayı MÜMKÜN DEĞİLDİR...

Sağlıcakla kalınız...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil