Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-08-2021, 17:36
tolonbey tolonbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart KURANDAKİ US ve BİLİM DIŞILIKLAR

İşte böyleee,
Bu yazıyı daha fazla FELLAH ve FELLAHLAŞMIŞLARA ÖNERİRİM.Tolonbey-Dedeniz
----------------------------------------------------------
Aydın Türk
Kuran'daki Akıl ve Bilim Dışılıklar 5
Fussilet Suresinin 9. ayetinin anlamı:

- "De ki: Siz YER'i İKİ GÜN'de Yaratan'ı yok sayıp da O'na eşler koşuyorsunuz? O, dünyaların Efendi Tanrı'sıdır (Rabbu'l-âlemîn)."

"Koskoca YER"i "iki gün içinde yaratma"ya kimin gücü yeter? "İki gün" gibi kısa bir süre içinde bu denli büyük işi kim başarabilir?

Dünyanın bütün insanları gelse bunu gerçekleştiremez. Öyleyken nasıl oluyor da "O'na başkaları tanrılıkta ortak yapılıyor"?

Ayette demek istenen bu. (Bkz. F. Râzî, 27/101; Taberi, Câmiu'l-Beyân, 24/61-62. Ve öteki tefsirler.)

Bu "iki günde" gerçekleştirilen "iş"in içinde, "dağlar"ın ve "yiyecekler"iyle birlikte "yeryüzü canlıları"nın yaratılması yok. "İki gün"de yalnızca "yeryüzü", yani "dümdüz" olarak "yaratılmış". Muhammed'in daha önce sunulan "hadis"teki açıklamasına göre, bu iş için yalnızca "1 gün"ün harcanmış olması gerekiyor. Cumartesi. Ama yukarıdaki ayette, bu iş için "iki gün"ün harcandığının anlatıldığını görüyoruz. Kur'an yorumlarına göre bu "iki gün", PAZAR günüyle PAZARTESİ'dir. (Bkz. Taberî, Câmiu'l-Beyân, 24/61; Tefsiru'n-Nesefî, 4/88; Celâleyn, 2/153. ve öteki tefsirler.)

İki günde de dağlar ve öteki şeyler yaratılmış

Aynı surenin 10. ayetinin anlamı:

- "O ki yeryüzüne, üstünden ÇİVİLER (DAĞLAR) yerleştirdi. Orada çoğalma (bereket) gerçekleştirdi. Ve yiyeceklerini bir ölçüye düzenine koydu. Dört gün içinde tamam hepsi. Soranlara..."

Demek ki "iki gün"de "yeryüzünde yaratılan öbür şeyler"e harcanmış. Öyle anlatılıyor. Tümüne harcanan toplam "gün sayısı": Tam "dört".

Muhammed'in daha önce sunulan açıklamasına göre, "dağlar"ı yaratmaya ayrı bir gün (pazar), "ağaçlar"ı yaratmaya ayrı bir gün (pazartesi), "hayvanlar"ı yaratmaya ayrı bir gün (perşembe) harcanmış. Yukarıdaki ayete göreyse, bunların tümüne harcanan "gün sayısı"; "iki". Bu "iki gün" de, Kur'an yorumcularına göre; Salı ile Çarşamba. (Bkz. Celâleyn, 2/153; Tefsiru'n-Nesefî, 4/89...)

9. ve 10. ayette bildirilen o ki, "YER", dağları, ağaçları, bitkileri ve hayvanlarıyla birlikte toplam: "DÖRT GÜN"de yaratılmıştır. Başka ayetlerde, "göklerin ve yerin altı günde yaratıldığı" bildirildiğine göre, geriye "iki gün" kalıyor. Yani "yedi kat göğün yaratılması"na da "iki gün" yetmiş. Bu da aynı surenin 12. ayetinde açıkça bildiriliyor.

Tanrı, gökleri yaratmaya, yeri yarattıktan sonra girişmiş

Aynı surenin 11. ayetinde bildirilen:

- "(Tanrı) Sonra (YER'i içindekilerle birlikte yarattıktan sonra), bir duman durumunda olan göğe yöneldi (yaratmak için). Göğe ve yere: 'Haydi ikiniz de gelin. İsteyerek ya da istemeyerek.' dedi. İkisi birden: 'İsteyerek geldik.' dediler."

İki gün içinde de yedi kat göğü yaratma işi tamam

12. ayette bildirilen:

- "Bunun üzerine (Tanrı), tüm gökleri, yedi (kat) olarak iki günde yarattı. Ve her göğe, işini (görevini) bildirdi. (...)"

Kur'an yorumlarında açıklandığına göre, "YER"in, içindekilerle birlikle yaratıldığı "günler": Pazar, pazartesi, salı ve çarşamba. "Yedi kat göğün" yaratıldığı iki gün de şunlar: Perşembe ve Cuma. (Bkz. Celâleyn, 2/152-153; Tefsiru'n-Nesefî, 4/88-89.)

Tüm evren içinde "YER"in, yani "DÜNYA"nm önemi nedir ki? Öyleyken "Yer"in yaratılmasına "dört", kalan tüm evrenin yaratılmasına da yalnızca "iki" günün harcandığı anlatılıyor. Buna şaşılabilir. Ama unutulmamalıdır ki, dünyadan çıplak gözle bakan kimse, "bilim'den, özellikle de "gökbilimi"nden habersizse, "DÜNYA"mızı, evrenin öteki kesimlerinden "daha büyük" görebilir.

Burada asıl şaşılası şey şu olmalı:

- Ayetlerde, "AY"ıyla, "GÜNEŞ"iyle, "YILDIZ"larıyla "GÖK" (ayetlerdeki anlamıyla "yedi kat gök") daha ortada yokken, "YER"in, dağlarıyla, ağaçlarıyla, bitkileriyle, hayvanlarıyla "yaratıldığının bildiriliyor oluşu. Bunu yalnızca "iman" ve "imana bağımlı akıl" kabul edebilir. Özgür insan aklı ve bilimse, hiçbir zaman.

"Yer"in "gökler"den sonra yaratıldığını anlatır gibi anlatımlar içeren ayetler de var. (Bkz. Nâziât: 27-30.) Ama Fussilet Suresinin yukarıda sunulan ayetlerindeki ayrıntı ve açıklık hiçbir yerde yok. "Yer"in "gökler"den ÖNCE yaratıldığı, çok açık biçimde anlatılıyor bu ayetlerde. Kaldı ki Muhammed'in, daha önce sunulan ve Müslim'in "e's-Sahih"inde de yer alan hadiste, kendi açıklaması da bu doğrultuda son derece açık. Kur'an'da, "Tanrı'nın "YER"i ve "GÖKLER"i yarattığı bildirilen "ALTI YARATMA GÜNÜ"nün "İLK GÜN"ünde "TOPRAK" diye anlatılan "YERYÜZÜ"nün, onu izleyen günlerde de "DAĞLAR"ın, "AĞAÇLAR"ın yaratıldığını açıklıyor. Aynı hadisteki açıklamaya göre.

Turan Dursun, Din Bu 1, Sayfa 201-203

Hazırlayan: ArapŞükrü
Alt 29-08-2021, 09:26
Enketum Enketum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

EdepYahu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bakın Ben Alıntı Yapınca Alıntı Yapmış Deyip Hooop Konunun Cevabından Kıvırıyorsunuz Ya? Ben Öyle Yapmıyorum. Kabul Ediyorum. İnşaAllah Cevabınız Verilecektir. Hem Hakimane Hem de Hikmetkerane ...Unutma Ama Dede! Baaak Gene Uyarıyorum !

Bahusus İslami Meselelerde, Hususen de Kuran Ve Hadis Meseleleri Gibi Ehl-i İlim Ve İhtisas Gereken Meselelerle İle İlgili Uyduruklarınıza Cevap Bir Bir Verilince Durduk Yere Farklı Farklı Konulara Atlıyorsunuz? Sizin Bu Hususlarda ki Düşmanlığınızda Esasen İslam Düşmanlığından İleri Geliyor … O Yüzden Bu Hastalığınızın Tedavisinin Kaynağı İslami Suallerinize Cevap Vermek Olarak Görüyorum. Merak Etme İnşaAllah Sorularının Tamamına Hakimane Cevap Verilecek! .

Yalnız Tek Tek Sor ! Yalan Şarjöründe Atacak Kurşunun Kalmayacak Farkında mısınız ?!? ..

Sayin Edep,

Sorulara cevap verme gayretinizi takdir etmekle birlikte, bu cevaplari mantik dizgisi icinde yapmanizi hassaten rica ediyorum.

Bu forumda defalarca anlatilan bir konuyu tekrar-tekrar tekrar etmek lazim geliyor maalesef. Zahmet buyurup eskiden benzer konulara verilmis cevaplara bakmiyorsunuz.

Basit olsun, herkes anlasin:

Reductio ad absurdum, olmayana ergi ya da Osmanlıca abese irca, Latince saçma olana indirgeme anlamına gelir ve bir iddiayı doğru kabul ederek saçma bir sonuca varıp iddianın yanlış olduğu sonucuna ulaşıldığı bir mantık yöntemidir. Bu yöntemde, yanlış olamayacak bir önermeyi zorunlu olarak doğru olduğunu kabul eden üçüncü olanağın dışlanması kanunu kullanılır. Aristo'nun sıkça uyguladığı bir yöntemdir. https://tr.wikipedia.org/wiki/Reductio_ad_absurdum https://en.wikipedia.org/wiki/Reductio_ad_absurdum
Ayrica su izleyen link de gorulmeli. Ingilizce-Turkce ceviri icin web tarayiciniza bir ceviri eklentisi kurabilir veya bir ceviri sayfasi kullanabilirsiniz. https://en.wikipedia.org/wiki/Proof_by_contradiction

Bu olmayana ergi yonteminin abes oldugunu anlayabiliyorsaniz, zaten sorun yok. Anlayamazsaniz, diger anlayamayanlarla birlikte bir akli noksanin pesinden suruklenir gidersiniz.

Saglicakla kalin...

Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile,
Avunmak istemeyiz öyle bir teselliyle. -RİNDLERİN AKŞAMI, Yahya Kemal BEYATLI
Alt 29-08-2021, 13:17
Üye

İşte böyleee,
Sayın ENKETUM,bunlara LAF anlatmak DEVEYE hendek atlatmaktan cok zordur.Senin benim gibi bunlara neceleri anlatıyor ama bunlar inadıına hep tersini iddia edip duruyorlar.
Bunlar bilmiyor degil,alışkanlıkları ,bilerek tersini idda eder dururlar.

Bak göreceksin bu verdıgım yazıya karşı tutumlarını.
BUYUR:
Kuranda hatalar olduğu gibi bilimsel kanıtlar da var mı?https://evrimagaci.org › ... › Teoloji & Din Felsefesi
Kur'an'da bilimsel hata var mıdır? Kesinlikle. Zaten Adem'in yaratılışı direkt olarak biyolojinin temellerinden biri olan evrim teorisi ile çelişmekte ...
14 yanıt

·

En iyi yanıt:
Evet, birçok hata vardır. En çok tartışılan ve aslında en bariz hatalardan birisi olan ...

KUR-AN'IN BİLİMLE ÇELİŞKİLERİ - Din ve Mitolojihttp://www.dinvemitoloji.com › 2018/02 › kur-anin-bil...
23 Şub 2018 — din, islamiyet, K, Kuran'daki bilimsel çelişkiler, Kur-an'. Eğer Allah tarafından insanlara bir kitap gönderilmişse onun bilimle çelişmemesi GEREKİRDİ..
Video
İyi pazarlar
Alt 29-08-2021, 15:06
Üye

işte böyleee,
Edepyahu,dinini tanıman için AHLAKSIZIN şu muhteşem yazısını TEKRAR TEKRAR okumalsın.

İşte o YAZI: Aişe
Muhammed'i bir kenara bırakırsak,İslam tarihinin kuşkusuz en önemli kişisi Aişe'dir..Müslümanlar ve gayrimüslimler,1400 yıldır sürekli bu kadını tartışmışlardır..Özellikle Aişe'nin yaşı,İfk hadisesi ve Cemel savaşı hep tartışılmıştır..

AİŞE'NİN YAŞI
Birinci İslam halifesi Ebu Bekir'in kızı Aişe (Aişe binti Ebu bekir)614 yılında Mekke'de doğmuştur..6 yaşında hastalanmış ve saçları dökülmüş,sonrasında iyileşmiştir.. Bir gün annesi Ümmü Rûman,kızını salıncakta oynarken yanına çağırarak bir takım kadınların olduğu bir çadıra sokmuştur..Aişe çadıra girmekten korkmuş ve terlemiş,annesi Aişe'yi telkin etmiştir..İçeri girdiğinde bir takım kadınların ona ''hayırlı olsun'' dediklerini işitmiş ve bu durumu anlamakta zorlanmıştır..Kadınlar Aişe'nin elbisesini düzeltmişler ve yan taraftaki kişiye Aişe'yi sunmuşlardır..Aişe bu olay olduğunda ünlü muhaddis Buhari'ye göre 9 yaşındadır ve Aişe'nin çadırda servis edildiği kişi de Muhammed'dir..

İslam tarihinin belkide en fazla tartışılan konusu bu minvalde gerçekleşmiştir..Aişe'nin yaşı tartışmalıdır ama Buhari tartışılacak bir isim değildir..Ayrıca o dönemde küçük kızların evlenmesinde Araplar açısından bir sakınca olmadığını da belirtiyim..

Aişe,Muhammed ile evliliği sonrasında da arkadaşlarıyla oyun oynamaya devam etmiş ve Muhammed de buna müsaade etmiştir..Hatta Muhammed ile Aişe'nin sokakta koşarak yarıştıkları veya mescidde kılıç kalkan oynayanları,Muhammed ile Aişe'nin yanak yanağa seyrettiği rivayet edilir..

Aişe'nin Muhammed'den önce Cübeyr isminde biriyle nişanlandığı da rivayet edilir..Cübeyr,Muhammed'i himayesine alan Mutim'in oğludur..Cübeyr kafirdir ama sonradan müslüman olmuştur..Müellefe-i kulûbtan ganimet almış ve Muhammed'den de 60 hadis rivayet etmiştir..

İFK HADİSESİ
Aişe 15 yaşına geldiğinde Muhammed ile birlikte Mureysi gazasına katılır..Bu savaşta babası/amcası/kocası öldürülmüş olan Cüveyriye isminde çok güzel bir kadın esir düşer ve Muhammed bu kadını kendine alır..Aişe kıskanç bir kadın olduğundan,güzelliği ile dikkat çeken Cüveyriye'yi Muhammed'in almasından çok rahatsız olur..Dönüşte Aişe yolda gerdanlığını düşürür ve meşhur İfk hadisesi başlar..Sonrasında kervan Aişe'yi unutup yoluna devam eder ve Aişe'yi arkadan gelen genç Safvan kervana yetiştirir..Aişe ile Safvan'ın beraber kervanın ardından gelmeleri dedikodulara neden olur..Muhammed bu durumdan çok rahatsız olur ve yakınındaki insanlara ne yapması gerektiğini sorar..Muhammed'in amcasının oğlu ve damadı Ali,Muhammed'in çok üzüldüğünü görür ve şöyle der;''Ya Resulullah,bu kadar üzülme..Bir kadın değil mi,onu boşa kurtul''..Bu sözleri duyan Aişe,Ali ile küser..Bu sözler,daha sonra bu ikilinin düşmanlığının kaynağı olacaktır..Aişe,babası Ebubekir'in evine döner ve sonrasında Muhammed Aişe'nin yanına gelir ve ona ''eğer günah işlediysen,tövbe et Aişe'' der..Aişe Muhammed'e tepkisini koyar ve böyle bir şey yapmadığını belirten sözler söyler..Muhammed'e de bu esnada vahiy gelir ve Aişe'ye iftira edildiğini, Allah ayetleri ile açıklar..Bu arada Aişe'yi devesinde kervana getiren Safvan'ın erkekliğinin olmadığı yönünde de iddialar vardır..Ne derece doğru bu,bilemiyoruz tabi..Aişe,ayetler ile kendisinin aklandığını bilmesine rağmen yine de Muhammed'e çok kızgındır..Babası Ebu bekir,''kızım,Allah senin suçsuz olduğunu söylüyor''demesine rağmen,babasına ''Allah'a teşekkür ederim..Sana ve dostuna(Muhammed'e)değil''diyerek babasına ve Muhammed'e olan öfkesini dışa vurur..

AİŞE'NİN KISKANÇLIĞI
Aişe'nin Muhammed'in ilk eşi Hatice'yi çok kıskandığı ve Hatice için ''dişsiz ihtiyar karı'' dediği rivayet edilir..Aişe'nin Hatice'yi kıskandığı bir gerçekse de,Aişe'nin asıl kıskandığı kadınlar Zeynep,Safiye,Hafsa ve Mariya gibi genç ve güzel kadınlardır..

Diyanet işlerinin 12 ciltlik sahihi buhari muhtasarına göre Muhammed'in eşleri ikiye ayrılmıştır..Bir tarafta Aişe,Hafsa,Safiye,Sevde;diğer tarafta da Ümmü Gülsüm ve diğerleri vardır..Aişe kendisi ile aynı grupta yer alan Safiye'yi çok kıskanmaktadır..
Aişe Muhammed'in diğer eşlerinden kendisini üstün görüyor ve bunu maddeler halinde Muhammed'in diğer eşlerine bildiriyor..Söz Aişe'de;''Benim 10 üstünlüğüm vardır..1-Evlendiği bakire tek eşi benim.2-Anası ve babası Medine'ye hicret etmiş tek eşi benim.3-Allah benim namusluluğumu (ıfk hadisesinde)vahiy göndermek suretiyle ispat etmiştir..4-Peygamberle evlenmemi Cebrail sağlamıştır..5-Muhammed namaz kıldığı zaman benden başka hiç kimseyi önünde bırakmazdı..6-Muhammed bir tek kaptaki sudan yalnız benimle yıkanmıştır..7-Benden başka hiçbir kadınıyla bulunduğu zaman Muhammed'e vahiy gelmemiştir..8-Muhammed'in başı benim göğsümde olduğu halde ruhunu teslim etmiştir..9-Hayatta en son cinsi münasebette bulunduğu kadın benim.10-Benim odamda defnedilmiştir..''

Muhammed bir sefere gideceği zaman kura çeker ve kurada Aişe ile Hafsa çıkar..Muhammed Aişe'ye özel ilgi gösterdiği için,seferde Hafsa'nın yanına pek gitmez..Buna bozulan Hafsa,bir şekilde Aişe'yi kandırarak,Aişe'nin devesine biner ve Muhammed ile bir gece birlikte olur..Aişe bu durumdan çok rahatsız olur..Muhammed'e küfür etmek ister ama yapmaz bunu..Sonra ayaklarını,içinde yılan akrep gibi hayvanlar olan izhir otlarının arasına sokarak şöyle der;''Allah'ım beni akrep ya da yılan soksun da bende Muhammed'e birşey söylemeye fırsat bulamayım.''.
Aişe,kıskançlığı yüzünden intihar etmeye yeltenecek kadar çılgın birisidir..!

Müslümanlar Aişe'nin konumunu bildikleri için,Muhammed Aişe'nin hanesinde iken ona hediyeler yollarlarmış..Buna bozulan diğer eşleri bu durumu Muhammed'e iletirler ama Muhammed Aişe'yi savunur..Kızı Fatıma bile araya girmek ister ama kızına da ''Aişe'yi sevin'' der..Bu arada Zeynep Muhammed'in yanında Aişe'ye bağırır..Muhammed ise o arada Aişe'nin karşı atağa geçmesini vücut dili ile göstererek Aişe'yi gaza getirir..Aişe'de Muhammed'in yanında Zeynep'e bir ton laf söyler..Muhammed'de ''Aişe Ebubekirin kızıdır'' diyerek,Aişe'yi o arada över..

Muhammed eşlerini kızıştırmayı çok seviyor..Eşleri arasında adaletli davranmıyor ve kasıtlı olarak kavga çıkarmak için herşeyi yapıyor..Belli ki Muhammed bu kavgalardan çok hoşnut oluyor..Kılıcı olan bir peygamberden beklenen davranışlar tabi..!

Birgün Safiye,Ayşe ve Hafsa'nın kendisi hakkında olumsuz konuştuğunu duyar ve ağlamaya başlar..Bunu duyan Muhammed Safiye'ye ''sende onlara,benden nasıl daha hayırlı olabilirsiniz ki,zevcem Muhammed,babam Harun,amcam Musa'dır'' desene demiş..Yani Safiye'nin nesebinin Musa'ya kadar dayandığını söyleyerek Aişe ve Hafsa'nın hayırsız/değersiz olduklarını söylemeye çalışmış..Duruma göre bir o tarafta,bir bu tarafta olan Muhammed..!

Muhammed Ayşe'nin odasına girer..O anda odada diğer karısı Ümmi Seleme'de vardır..Ayşe,Ümmi Seleme'nin de odada olduğunu Muhammed'e kaş göz hareketleri ile anlatmaya çalışsa da,Muhammed aldırış etmez ve Ayşe ile ilgilenmeye devam eder..O esnada Ümmi Seleme Muhammed'e seslenerek ''görüyorum ki senin için diğer karılarının hiç önemi yok..''diye bağırır ve hatta ağır sözlerde eder..Muhammed de Ayşe'ye dönerek ''bu kadının hakaretlerine sen cevap ver'' der..Ayşe'de aldığı gazla Ümmi Seleme'ye demediğini bırakmaz..Ümmi Seleme odadan çıkıp Fatıma'ya durumu anlatır..Fatıma'da Muhammed'e gelerek Ayşe'yi şikayet eder..Muhammed ise kızına şöyle seslenir;''Ayşe senin babanın en tercihlisidir''.

Ahzab suresi 50. ayetin bir yerinde deniliyor ki, Muhammed bir kadını eğer beğenirse, ona mehir ücretini vermeden/bedava alabilir. Yine 51. ayette, Muhammed'e tam özgürlük verilir: "Kadınlarından istediğini boşayabilir, istediğini geri getirebilirsin, eşlerin arasında geceleyin sıralama yapmayabilirsin' gibi avantaj ayetleri oluşunca,Aişe buna çok kızar ve o meşhur sözünü burada söyler: "Bakıyorum senin Allah'ın senin zevkin doğrultusunda acele ederek hemen ayet gönderiyor."
Ayrıca kadınların kendilerini Muhammed'e mehirsiz hibe etmeleri konusunda Aişe çok kızar ve şöyle der;''Olacak şey mi? Bir kadın utanmaz mı ki, kendini bir erkeğe armağan etsin?"

Aişe'nin ne kadar kıskanç/bencil olduğunu ve Aişe'nin Muhammed tarafından diğer eşlerine nazaran nasıl da tercih edildiğini alıntılarla(paragraflar halinde)aktarmaya çalıştım..Tüm çocukluğu ve gençliği Muhammed'in yanında geçen bu kişi,haliyle Muhammed'i inanılmaz derecede sahipleniyor ve onu aşırı derecede kıskanıyor..Bu kıskançlığı öyle bir hal alıyor ki;bazı açıklamalarına baktığımız zaman Aişe'nin psikolojik durumunun pekte iyi olmadığını anlıyoruz..Aişe bazen Muhammed'i çok yüceltiyor,bazen de Muhammed'i yeriyor..Aişe,Muhammed ve diğer eşleri arasındaki ilişkiler tam bir pembe dizi kıvamında aslında..Pembe dizi sözlerimi daha da netleştirmek adına meşhur bal olayını anlatan hadisi olduğu gibi aktarıyorum ki,Muhammed ve eşleri arasındaki ilişki daha iyi anlaşılsın..

Hz. Aişe (radıyallahu anha) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) balı ve tatlı şeyleri severdi. Ayrıca, ikindi namazlarını kıldıktan sonra (hergün) kadınlarını teker teker ziyaret eder, her birine yaklaşır (sohbette bulunurdu.) Bu ziyaretlerinin birinde Hz. Hafsa (radıyallahu anha)'nın yanına girmişti. Bu defa onun yanında, her zamanki kaldığı mutad müddetten fazla kaldı. Ben bunu kıskanarak sebebini (Resûlullah'ın diğer hanımlarından) sordum. Bana: "Yakınlarından bir kadın Hafsa'ya bir okka (Taif) balı hediye etti, Resûlullah (aleyhissalatu vesselam)'a ondan şerbet yapıp ikram etmiş olmalı, (o da şerbet hatırına sohbetini biraz uzatmıştır)" dediler. Ben: "- Öyleyse, kasem olsun biz de ona mutlaka bir hile kurmalıyız!" dedim. Sevde (radıyallahu anha)'ye: "- (Hafsa'dan sonra sıra senin) O girince sana yaklaşacak. Sana yaklaşınca O'na: "Ey Allah'ın Resûlü! Sen megafıh mi yedin?" diyeceksin. (Ben biliyorum ki, o sana) "Hayır!"diyecek. O zaman sen de: "Öyleyse senden burnuma gelen bu koku da ne?" diyeceksin." Bir rivayette Hz. Aişe şu açıklamayı yapar: "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) kendisinde kötü bir koku hissedilmesine tahammül edemez, buna çok üzülürdü (Bu sebeple gerçeği. itiraf ederek) muhakkak "Hafsa bana bal şerbeti ikram etti" diyecek. O zaman sen kendisine "Demek ki arı, balını urfut ağacından almış" diyeceksin. (Senden sonra bana uğradığı zaman) ben de böyle hareket edip aynı şeyleri söyleyeceğim. Ey Safıyye, sana uğradığı zaman sen de aynı şeyleri söyle! dedim." Hz. Aişe anlatmaya devam etti: "Sevde (bilahere bana) dedi ki: "Kendinden başka ilah bulunmayan Allah'a kasem olsun, bana tenbih ettiğin şeyleri, Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) kapıdan görünür görünmez, senden korktuğum için (unutmadan) hemen söylemek istedim." Ne ise, Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) kendisine yaklaşınca Sevde: "Ey Allah'ın Resûlü meğafır mi yediniz?" der: "Hayır!" cevabını alır. Bunun üzerine aralarında şu konuşma geçer: "- Öyleyse bu koku da ne?" " Hafsa bana bal şerbeti ikram etti. " "- Demek ki arı urfut yemiş." Hz. Aişe (radıyallahu anha) anlatmaya devam ediyor: "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) bana uğrayınca ben de aynı şeyleri söyledim. Keza, Safıyye (radıyallahu anha)'ye uğrayınca o da aynı şeyleri söyledi. Müteakiben Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) Hafsa (radıyallahu anha)'nın yanına girince: "- Ey Allah'ın Resûlü sana o şerbetten ikram edeyim mi?" diye sorar. Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam): "- Hayır, ihtiyacım yok!" cevabını verir. (Bu durumu işittiği zaman) Sevde (radıyallahu anha): "- Allah'a kasem olsun balı ona haram ettik!" dedi. Ben kendisine: "- Sus, (sesini çıkarma)" dedim."
Kaynak: Buhari, Talak 8, Nikah 103, Et'ime 32, Eşribe 10, 15, Tıb 4, Hiyel 5; Müslim, Talak 20, (1474); Eb
AİŞE MUHAMMED'E İNANMIYORDU
Bu konudaki en meşhur argüman,Aişe'nin "Bakıyorum senin Allah'ın,senin zevkin doğrultusunda acele ederek hemen ayet gönderiyor." sözleridir..Senin Allah'ın ne demek?Açıkça Allah'ın Muhammed'e has bir şey olduğunu söylüyor..Yani kendisinin bir Allah'ı bulunmadığını,dolayısıyla Muhammed'in peygamberliğine de inanmadığını ilan ediyor..Çok çok önemli bir hadis bu ama nedense pek dikkate alınmıyor..Daha çok Aişe'nin yaşı tartışılması 1400 yıldır gündemde tutuluyor..Sanki Aişe 19 yaşında olunca tüm sorunlar çözülecekmiş gibi..!

Aişe gerçekten çok önemli biridir..Sahabe anlamadığı konularda Aişe'ye danışır,Aişe'de insanlara Muhammed'den ve ayetlerden bahsedermiş..Bu kadar önemli bir konumda olan birinin ne Allah'a ne de Muhammed'e inanmaması ve Muhammed'in de bu eşi için birçok defa ''en hayırlı/üstün kadın'' diye bahsetmesi,çok ciddi bir paradoks..!
Üstelik bu kadın 2210 hadis rivayet etmiş ki,bu da İslam dini açısından son derece önemli bir durumdur..

Fahrettin er-Razi'den nakledilen bir hadis var ki,bu hadiste Aişe'nin inançsızlığını kanıtlar..Aişe miraç ile ilgili olarak şunu söyler;"Aslında Muhammed bedeniyle/fiziki olarak göklere çıkmamıştır; o ancak rüya yoluyla bunları anlatıyor."
İslam aleminin Muhammed'den sonra en önemli ismi,İslam'ın en önemli konularından biri olan miracı inkar ediyor..Mevzuya gel müslüman

Aişe'den nakledilen bir başka hadise göre de,Muhammed'e büyü yapıldığı söylenir..Muhammed öyle bir hale gelmiştir ki;''yaptığı şeyi yapmadım,yapmadığı şeyi de yaptım'' demeye başlamıştır..Muhammed'in bu durumda olduğunu anlatan Aişe'nin,Muhammed'in peygamber olduğuna inanması düşünülebilir mi?Kadın açıkça Muhammed dengeyi kaybetmiş diye hadis rivayet etmiş ve bunu da 1400 yıldır müslümanlar kabul etmişler..Yani,bu ve buna benzer hadisleri ortadan kaldırmayı denememişler bile..Ben olsaydım bu hadisleri yok ederdim

AİŞE'NİN GÜZELLİĞİ
Muhammed zamanında eş değiştirme(becayiş)adeti vardı..Bir gün Muhammed'in yanına Uyeyne bin Hısn isimli bir kişi geliyor ve Aişe'yi görerek Muhammed'e eş değiştirme teklifi yapıyor..Muhammed bu teklifi reddederek Ahzab suresi 52.ayet ile bu adeti ilga ediyor..Buradan anlıyoruz ki,Aişe güzel bir kadındı..

Muhammed'in Cennet'le müjdelediği Talha bin Ubeydullah ''eğer Muhammed bir gün ölürse,ben Aişe'yi eş olarak alırım'' diyor..Bunu duyan Muhammed ''benden sonra benim eşlerimi kimse alamaz'' ayeti ile de bu konuya noktayı koyuyor..Aişe'nin Talha tarafından ilgi görmesi ve beğenilmesi Aişe'nin güzelliğinin bir başka kanıtıdır..Aişe ile evlenmek istediğini söyleyen Talha,Osman'ın ölümü sonrasında Aişe ile yakınlaşmış,Cemel savaşında Aişe yanında savaşmış ve öldürülmüştür..Bu arada Talha,Aişe'nin amcasının oğludur..Talha ile ilgili şunu da söylemek lazım..Muhammed tarafından Cennet ile müjdelenen Talha,Ebubekir'in halife olduğunu duyunca kılıcını çekip ortaya çıkıyor ve ''biz Ebubekir'e mi(amcası) kaldık?''diyor..Ömer Talha'ya yönelip''dur durduğun yerde ey köpek''diyor..Gerçek İslam tarihi bu işte..!

AİŞE HAKKINDA BİLİNMEYENLER
Aişe hiperaktif birisi..Zaten hayatından belli olmuyor mu

Aişe'nin kısır olduğu söylenir..Aişe'mi kısırdı,yoksa Muhammed'de mi bir sorun vardı,tam olarak bilemeyiz tabi ama Aişe'nin çocuğunun olmaması bence Aişe'yi çok farklı bir insan yapmıştır..Bir kadın gibi değil de,bir erkek gibi davrandığı bir çok konu vardır..En basitinden Cemel savaşında binlerce müslümanın ölümüne neden olması gösterilebilir..Aişe bu savaş sonrasında,''peygamber hanımları dışarı çıkmayın''(Ahzab 33)ayetini her okuyuşunda/duyuşunda başörtüsü ıslanıncaya kadar ağlarmış..
Ayrıca bu savaşta haklı olan tarafın Ali'nin tarafı olduğu da,nerdeyse tüm İslam alemi(sünni-şii) tarafından kabul görmüştür..

Aişe,Hasan öldükten sonra dedesi Muhammed'in yanına defnedilmesine izin vermemiştir..Muhammed Aişe'yi de,Hasan'ı da çok seviyor ama Aişe'nin yaptığına bakarmısınız..!

Aişe önce ''Osman'ı öldürün''diye fetva vermiş..Osman ölüp Ali halife olunca da''keşke Osman öldürülmeseydi''demiş..Aişe ne dediğini,ne yaptığını kesinlikle bilmiyor..Böyle bir kişinin hadisleri ile müslümanlar hayatlarına şekil veriyorlar..!

Aişe,vali Osman bin Hanif'in adamlarının/yakınlarının öldürülmesini emretmiştir..Muhammed'den öğrendi tabi bunu..

Aişe,Ali hakkındaki hadisleri gizlemiştir..Bu da ayrı bir felaket..Aişe,Ifk hadisesi sonrası Ali'ye küsüyor ve bir daha da asla Ali ile konuşmuyor..Dolayısıyla Ali'nin hadislerini de görmezden geliyor..

Aişe'ye göre yetişkin erkeklerde kadınların memesinden süt içebilirlerdi..Böylece mahremlik sağlanırmış..İmam Malik'in Muvatta adlı kitabında şöyle rivayet edilir;''Aişe,erkekleri kız kardeşi Ümmi Kulsum'a ve erkek kardeşinin kızlarına gönderir..Onlardan süt emzirir..Böylece Aişe onlarla görüşmeyi kendine helal bilirdi..Çünkü Aişe'nin içtihatına göre,bu erkekler artık ona mahrem oluyorlardı..''Aişe'nin zekasına hayran kalmamak elde değil

Son olarak Aişe'nin şu sözleri ile bu bölümü de kapatayım..Aişe;''Allah keşke beni hiç yaratmasaydı''diyerek ölmüştür..Yaklaşık 50 sene dul kalsaydım,bende bu şekilde düşünürdüm..

MUHAMMED'İN ÖLÜMÜ
Bu yazıyı yazarken hadislerden faydalandım tabi..Hadislerden anladığım kadarıyla Muhammed ile eşleri arasında ciddi sorunlar var ve bunun nedeni de Muhammed'in ta kendisi..Eşleri arasında adaletli davran(a)mayan,eşleri arasında kavga çıkması için özellikle eşlerini kışkırtan Muhammed'in sonunu da eşleri getirmiştir..Farklı kaynaklarda Aişe ve Hafsa'nın Muhammed'e birşeyler içirdiği ve Muhammed'i öldürdüğü rivayet edilir..Bu konuda Arif Tekin'in kitabı okunmalıdır..Arif Tekin kaynakları ile birlikte bu cinayeti gözler önüne sermiştir..

Muhammed'i Aişe ve Hafsa öldürmüştür ama bu cinayetin tek sebebi Muhammed'in eşlerine bakış açısı değildir..Bu olay daha çok siyasidir..Muhammed'in Ali'yi halife olarak öne sürmesi,daha önce Muhammed'i öldürmeye çalışan Muhammed'in en yakınlarının canlarını iyice sıkmış ve tekrar Muhammed'i öldürmeye karar vermelerine neden olmuştur..Hatta Muhammed öldürüldükten sonra halife olacaklar bile sıralanmıştır..Muhammed'in en yakınları Ebubekir ve Ömer gibi isimler,Muhammed'e tebük seferi ve veda haccı dönüşünde suikast düzenlemek isterler ama başaramazlar..Sonuçta,o zamanlarda etkili bir öldürme yöntemi olan zehirleme yöntemini denerler ve kızları sayesinde bunu başarırlar..Aişe ve Hafsa'nın babaları,kızlarını bir şekilde ikna etmişler ve bu cinayeti işlemelerini sağlamışlardır..

Bu kişiler Muhammed'i bir şekilde zehirleyerek yatağa hapsediyorlar..Muhammed yarı ayılmış şekilde uyanıyor ve kendisine birşeyler içirildiğini farkediyor ve buna çok kızıyor..O esnada odada Muhammed'in amcası Abbas,Aişe ve Hafsa var sadece..Muhammed ''amca,sen hariç bu iki eşim bu ilaçtan içecek'' diyor..''Çünkü sen plandan habersizsin'' diyede ekliyor..Yani,Muhammed kendisine karşı bir plan yapıldığını ve planı yapanlarında kim olduğunu biliyor..
Muhammed bu hastalık(zehirlenme) durumunda ''Aişe sen benden önce ölseydin,ben sana dua ederdim'' diyerek Aişe'nin ne yaptığını bildiğini ima ediyor..Muhammed daha öncede,Aişe'nin evini göstererek ''işte küfür/fitne buradadır..Şeytanın boynuzunun çıktığı yer burasıdır''demiştir..Hafsa içinde aynı sözleri söylemiştir..
''Müminlerin annesi'' hakkında Muhammed'in söylediği sözlere bakarmısınız..

Birde Muhammed'in vasiyet etmesine izin vermiyor bu ekip..Çünkü Muhammed'in yazacaklarından korkuyorlar ve planlarının bozulmasını istemiyorlar..
Muhammed'in ölümü sonrası Aişe,Muhammed'in ailesine (Fatıma ve Abbas'a)mirastan hiç birşey alamayacaklarını söylüyor..Ömer zamanında ise,Hayber gelirlerinden mahsul alan Aişe ile Hafsa'ya(Muhammed'i öldürenler) o topraklara ortak olma hakkı tanınmıştır..Bu olaylar Muhammed'in öldürüldüğüne işaret eden ciddi argümanlardır..

AİŞE'NİN ÖLÜMÜ
Kimi rivayetlere göre Muaviye minberde oğlu Yezit için propaganda yapınca Aişe ona karşı çıkıyor. Bunun üzerine Muaviye Aişe'yi bir çukura gömmek suretiyle katlediyor. Bir başka aktarım da, Aişe'yi damdan düşürmek suretiyle katledip geceleyin de gömüyorlar..Muaviye,Aişe'nin kardeşi Abdurrahman'ı da hem zehirliyor, hem de can çekişirken o halde mezara gömüyor. Diğer kardeşi Muhammed ise zaten Muaviye'nin talimatıyla Mısır'da yakalanıp bir merkebin içine konuyor ve eşekle birlikte onu yakıp o şekilde katlediyorlar.

SONUÇ
Muhammed'in en yakın eşi,en yakın dostu,Muhammed'den en fazla hadis rivayet edenlerden,müçtehit olarak görülen biridir Aişe..

Çocuk iken Muhammed ile evleniyor..Sivriliği sayesinde Muhammed'in onlarca kadını arasından,kendini en başa koymasını beceriyor..Muhammed'e inanmadığını alenen söylüyor ama buna rağmen müslümanlara fetva vermeden de çekinmiyor..Muhammed'in ölümü sonrası yaklaşık 50 sene dul yaşıyor ve kimseyle evlenemiyor..Muhammed'in damadı ve amcasının oğlu Ali ile savaşacak kadar kendinden geçiyor..Muhammed'i Hafsa ile beraber öldürüyor..Muaviye tarafından da katlediliyor..

Aişe'nin yaşamı hüzün ve çelişki dolu..Yüzlerce yıldır Şiiler tarafından kendisine küfredilen bir kadın..Sürekli aşağılanan/tartışılan bir kadın..Ne çocukluğunu,ne gençliğini,ne de hayatını doğru dürüst yaşayamayan bir kadın..Aişe'ye hem üzülüyorum,hem Muhammed'e/Allah'a inanmamasını takdir ediyorum,hem de inanmadığı bu dini hayatının sonuna kadar savunmasına kızıyorum..

Dipnot:Yöneticiler umarım bu yazımı başka bir başlığa almazlar..Çünkü Aişe ayrı bir başlıkta ele alınmayı hakeden bir isim..
Alt 30-08-2021, 20:07
Üye

İşte böyleee,
Müslüman peygamber ,dayı,amca,hısım tanımaz öldürür ölene kadar.Açın iSLAM tarihini okuyunda görün. Dedeniz.
Alt 02-09-2021, 16:56
Üye

İşte böyleee,

Bay Edeb islam düşmanları diyor.
İslamın nekadar İNSAN DÜŞMANI olduğunu kuranda pek çok ayette görüyoruz.Senin uydurduklarına ınanmazsak,hakaret edecen.sövecen,küfredecan,tehdit edeccen bizde sesimizi cıkarmıycaz öylemi?Seenin inandlm dedigin TANRIYA bir sürü iftiran.bu iftitalarda kuranda yazıyor.Bir degil iki degil yüzlerce ayette Tanrıya iftiralarınız var.Tanrı diyorki AKLINI KULLANMAYANIN BAŞINA pislik yagdırırım.Sizde diyorsunuzki,DİN AKIL işi degil,NAKIL işidir.Yanidin ALLAH işi degil Fellah işidir öylemi.Siz gercekten SAPITMIŞINIZ.Aslında kuranAllahdan olamaz.Çünkü kuran hatalarla doludur.TANRIYSA HATA yapmaz.Dindeki hatalar muhammet ve 5 ögretmeninindir.
Usandık size anlata anlata.Dinde zaten BEYİN geçmez.Onun yerine islam kalbi koymuştur.BEYİN bilgi deposu,KALPSE KAN pompasıdır
Ondan bile FELLAHIN habarı yok.Dedeniz
Alt 02-09-2021, 17:40
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

edepyahu Diyor ki
Hem Risale-i Nur Tefsiri İle Hem Risale-i Nur İşaratül İcaz Tefsiri İle Bir Çok Yalan Yanlış İddialarınıza Hem Akla Hem Kalbe Hemde Ruha Mutabık Cevaplar Verildi Veriliyor ...

Hem Caner Taslaman İslam Felsefesi Üzerinde Ehildir .. Katıldığı Her Programda Tüm Ateistlerin iddialarını Çürütmekle Kalmamış Hepsini Cevaplamıştır !... Sen Bunları Karşılaştırmalı Olarak Okumayıp Tek Taraflı Bakıp Sonra Başkalarını İtham Etmekte Ne Demek ?

Hem : Kafile Evrim Ağacını Bir Çok Yaptığı Video İle Bitirmiştir !... El Cevap Ama Sen Bunlardan Bi Habersin. Bu Sizin Eksikliğiniz ...

Hem Kırmızı Asa Serisi İle Tam Bir Kati İspat Yapılmış Olup Ellerindeki Dalalet Feneri Söndürülmüş Hakikatin Nuru Bir Kere Daha Kati Surette Ufukta Tulu Etmiştir !...

Bu Ve Bir Çok Ehl-i İslam Bu Ateist Yalancıların Yalanlarına Cevap Veriyor.
Yazmayayım, yazmayayım diyorum. Okudukça maalesef bu mümkün gözükmüyor.

Forum moderatöründe ar, us göremeyince(aynı kelimeleri kullanan bir başkasını görmezden gelmesi: ayrımcılık yapması) tükürdüğünü yalamıyacak şahsıma geniş alan açtı. Hem zaten yurdum sözde koministi, kapitalisti, liboşu na kızarak kendini cezalandırmanın da bir manası olmasa gerek. Not:Türkiye dışında yaşanan, yaşatılan bu kavramları özümsemiş insanlarla kesinlikle bir sorunum yoktur açıkçası. "Çakal Carlos" gibi olmayanlara Saygı duyarım.

Neyse gelelim konuya;

Sen(edepsizyahu) nesin sorması ayıp ve hakaret kesinlikedeğil? Hangi sıfatla ateistleri yalacı ilan edebiliyorsun?

Sen değilmisin kelimei şaadet getiren? Yalancılığın ve yalancı şahitliğin ispatlı değil mi?

-allax diye bir şey yok. Olmayan şeyin elçiliğine şeadet yalancılıktır.

Dinde zorlama yoktur diyip. Orta okul çocuklarına zorunlu din dayayan?

-Coğrafya dersi bile seçmeliymiş okullarda bu arada. Yani insana reel hayatta yarayacak bilgi seçmeli. Hiç bir şeye yaramıyacak sanrı zorunlu.

Not:Hiç boşa cevap verdim diye C/P yapıp forumu gereksiz mesaj trollüğüne boğma. Senin gibi biri vardı bir sözdedinsiz, tarafsız forumda. Forumun içine etti. Dinsiz forumda flood yapıp duruyor, cevap veremediler veremediler diye sayıklayıp duruyordu. Gene de banlanmıyordu!. Bir insan günde 100 lerce mesaj diye; Kürd said zırvalarını C/P ler mi ya?.Madara olduğu apaçıkken. Hala haklı olduğunu iddia edip duruyordu. Zaten şu soruya Aynştayn gelse cevabı ol(a)maz. Bu soruya anca retorikle; siyasiler cevap veriyormuş gibi yapar. Alakasız cevabı cevap der, geçer.
Alt 31-07-2022, 20:53
Üye

İşte ambeleee,

Müslümanların kıtabı bile dohru söylemedigi cok şeyleri var.
Bunlardan biri MENİNİN belkemigiyle kaburgalardan oluştuğu YALANI.
MENİ TAŞŞAKLARDA oluşur.Bundan bile sizin Allahın habarı yok.
Gel seninle BAHSA girelim.Gidip soralımm doktorlara MENİ nerede ürer diye.
Varmısın?Sıkıyormu?Ona buna yanlışcı diyecene kendi YALANLARINIZA bakın.

Sana bir soru,Seriat yasaları bazı ınsanlara HADIM cezası verirdi.Anlatırmısın bana bu hadımlık nasıl yapılırdı?Bekliyorum yanıtını.
Alt 11-08-2022, 15:38
Üye

İşte ambeeleee,

Eyyyyyyy Ellahın çokmu çok uslu kulları,Hani sorularıma yanıt vermediniz.Yemedi degilmi?----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Tanrı ayatında diyorki Tanrı diyorki AKLINI KULLANMAYANIN BAŞINA pislik yagdırırım.Sizde diyorsunuzki,DİN AKIL işi degil,NAKIL işidir.Yanidin ALLAH işi degil Fellah işidir öylemi.Siz gercekten SAPITMIŞINIZ.Aslında kuranAllahdan olamaz.Çünkü kuran hatalarla doludur.TANRIYSA HATA yapmaz.Dindeki hatalar muhammet ve 5 ögretmeninindir.
Usandık size anlata anlata.Dinde zaten BEYİN geçmez.Onun yerine islam kalbi koymuştur.BEYİN bilgi deposu,YÜREKSE (kalpse) KAN pompasıdır
Ondan bile FELLAHIN habarı yok.Dedeniz

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil