Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-03-2011, 16:36
_melek_
Üye Değil

Beynin geçtiği 2. ayet enbiya 18.
Ayetin orjinaline bakın.İslamda her kesim tarafından kabul gören elmalılının tefsirene bakın bu böyledir.
Benim mecaz dediğim ayette geçen kalp körelmesidir.
Ayrıca başka bir ayette "Size Rabbinizden basiret kalp gözü gelmiştir."
Bu ayetlerde geçen göz,kulak kalp mecazidir.Bunu kabul edin veya etmeyin bir şey değişmez.
Benim yalancı durumuna düşürmeniz benim için sorun değil.
Ama işinize geldiği gibi ayet yorumlayamazsınız.Kuranda beyin geçiyor.Kalpte içerisinde bir çok anlam ifade ediyor.Buda sondu.
Alt 28-03-2011, 16:47
calvuss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
calvuss calvuss isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Enbiya 18 de beyinden düşünme organı olarak değil dağılan bir kafadan sacılan et parçalarını anlatmak amaçlı bahseder. Haliyle savaşlarda etrafa sacılan çok beyin görmüş olmalı.

Elmalılı Hamdi Yazır 18-Hayır, Biz hakkı batılın tepesine fırlatırız da beynini parçalar, bir de görürsün ki, (batıl) o anda yok olup gitmiştir! Allah'a isnad ettiğiniz o nitelikler yüzünden vay sizlere.
Süleyman Ateş 18. Hayır, biz hakkı batılın üstüne atarız da o onun beynini parçalar, derhal (batılın) canı çıkar. Allah'a yakıştırdığınız niteliklerden ötürü de vay siz(in haliniz)e!

Alt 28-03-2011, 17:23
diamat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
diamat diamat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın melek

samimiyetinizden iyiden iyiye şüphe ediyorum.

bakara da ki sefih sözcüğünü yutturma girişiminiz başarısızlığa uğrayınca şimdide enbiyaya tutunmaya çalışmışsınız.

enbiyada geçen yedmegu kafasını parçalamak anlamındadır.
burda beyin değil beynini parçalamak suretiyle öldürmek anlatılıyor.
beyin isim olarak geçmiyor.
burdaki fiil beyinden türetilmiş ancak öldürmek yok etmek anlamında.
düşünmek ile de uzaktan yakından alakası yok.

mecazla ilgili diğer iddialarınızı ise artık cevaplama gereği dahi hissetmiyorum.

mecaz olaqn ayetlerolsa bile ,
mecaz olmadığı açıkça belli olan ayetleri de hiç bir deliliniz olmadan mecaz ilan edivermeye kendinizi zorunlu hissetmişsiniz.
işin içine mecaz girince bizim iddialarımız yanlışlanmış mı oluyor zannediyorsunuz.

yalan ve saptırma yerine daha tutarlı ve onurlu metodlar bulmalısınız.

kuranda 'beyin' geçmez.
düşünme kalp denen organın işi olarak geçer.

iddiamız kaya gibi ortada.

sizler ise gittikçe unufak oluyorsunuz.

inanıyorsun ! çünkü; saçma..
Alt 29-03-2011, 02:02
Termo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Termo Termo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Melek kardeşim,
Anlamlı bir cümle için, organlar ve işlevleri mecaz dahi olsa (bu göz ve kulaklar) doğru ifade edilebilirken başka bir organın(kalp oluyor bu organ) fonksiyonu da doğru olarak verilmeli ki anlamlı bir bütünlük olsun. Anlatım bozukluğudur aksi halde bu. Bu seferde, daha iki kelimeyi yanyana getirip derdimi anlatamayan Allah'tan bahsetmek zorundayız. İki ucu b.klu değnek yani.

Mecaza çekilemeyecek kadar net aslında o ayette kalbin düşünce organı sanıldığı. Sadece bunu aklayabilmek için gelinebilecek son nokta alakasız dahi olsa mecazdır ama bu sefer de hem açıklığından dem vurulan bir kitap çöküyor, hemde derdini anlatmaktan aciz bir Allah ortaya çıkıyor. Hiç şans yok bu konuda..

Taa peygamberin zamanına ve çevresine gidin; beyni bildiklerine dair bir işaret bulamazsınız. Bulursanız paylaşın. Eski (peygamber zamanı ve daha öncesi) zamanlarda kalbin düşünce organı sanıldığını defalarca söylüyoruz. İşte bu ayetleri de ortaya dökünce daha bir tutarlı oluyor iddia.

Konu vartor tarafından (29-03-2011 Saat 02:54 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-03-2011, 19:21
_melek_
Üye Değil

Termo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Melek kardeşim,
Anlamlı bir cümle için, organlar ve işlevleri mecaz dahi olsa (bu göz ve kulaklar) doğru ifade edilebilirken başka bir organın(kalp oluyor bu organ) fonksiyonu da doğru olarak verilmeli ki anlamlı bir bütünlük olsun. Anlatım bozukluğudur aksi halde bu. Bu seferde, daha iki kelimeyi yanyana getirip derdimi anlatamayan Allah'tan bahsetmek zorundayız. İki ucu b.klu değnek yani.

Mecaza çekilemeyecek kadar net aslında o ayette kalbin düşünce organı sanıldığı. Sadece bunu aklayabilmek için gelinebilecek son nokta alakasız dahi olsa mecazdır ama bu sefer de hem açıklığından dem vurulan bir kitap çöküyor, hemde derdini anlatmaktan aciz bir Allah ortaya çıkıyor. Hiç şans yok bu konuda..

Taa peygamberin zamanına ve çevresine gidin; beyni bildiklerine dair bir işaret bulamazsınız. Bulursanız paylaşın. Eski (peygamber zamanı ve daha öncesi) zamanlarda kalbin düşünce organı sanıldığını defalarca söylüyoruz. İşte bu ayetleri de ortaya dökünce daha bir tutarlı oluyor iddia.
Birde şu açıdan bakalım konuya kalp derken sadece beyinden bahsetmiyor.
Eğer sadece beyinden bahsetseydi bakara 13 ve enbiya 18 deki gibi kalp demez beyin derdi.Kuranda hiç beyin geçmeseydi böyle düşünmekte haklıydınız.
Alt 29-03-2011, 19:41
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sevgili melek maalesef bu kalp konusu kuranın büyük açıklarından biri...
bence bu konuda daha fazla üzülmemek için artık savunma konumunu terk ediniz...

ayrıca hocalarınıza da siz de sorunuz neden beyin değil de kalp diye??..
sanırım onlar da bayağı zorlanacaklar...

arkasından "Galen" kim diye sorun lütfen??

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 29-03-2011, 20:43
_melek_
Üye Değil

Değerli Uyar;hafta sonu İmam Hatip teydim.Konuyu açtım.
Lafta İslam alimlerinin verdiği cevapları ne siz sorun nede ben anlatıyım.Sadece ortamı görmenizi isterdim.
Bu konuyla ilgili gezmediğim site kalmadı.
Bazen size hak vermemek elde değil.Nereye uzansam elimde kalıyor.
F.Gülen cemaatindende kendisindende,süleymancılardanda,Ömer öngüttende nefret ediyorum.Ortalıkta İslami bir çalışmaları yok sorsan dini onlardan iyi yaşayan yok.
Ailem stemediği halde bi kursata yatılı kalmak istedim.Tam bir esir kampı.Eniştemle görüştürmüyorlar.Neymiş harammış.
Bunların arasında İmanlı yaşayabilmek cidden yiğitlik istiyor.Bu yüzden size kısmende olsa hak veriyorum.
Zamanın alimlerini gördükçe daha fazla sarılıyorum Kurana ve sünnete.
Bunları niye anlatıyorum,İslamı yaşayarak gösterecek anlatacak bu ayetleri yorumlayacak günümüzde o kadar az insan kaldı ki bu hakikaten benim için üzücü.
Bu durum Kuran ve sünnetin zayıflığı değil onu yaşayacak ve yaşatacak olan biz müslümanların zayıflığı.Kimseye bakarak İslamı yargılamamanızı temenni ederim.
Galen kim? Diye sormamı istemişsiniz konuyla ilişkilendiremedim.
Alt 29-03-2011, 21:29
Termo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Termo Termo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

_melek_´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Birde şu açıdan bakalım konuya kalp derken sadece beyinden bahsetmiyor.
Eğer sadece beyinden bahsetseydi bakara 13 ve enbiya 18 deki gibi kalp demez beyin derdi.Kuranda hiç beyin geçmeseydi böyle düşünmekte haklıydınız.
Kalbe bütün organları kapsayan bir organ gibi bakmak gerek mi demek istedin. Mecaz dahi olsa? kalbin bu kadar önem arzetmesinin sebebi nedir sence Sevgili Melek? Beyin diğer organları en fazla kontrol eden organ. Kontrol merkezi, karargah. Yani bilse zaten beyin derdi bence Kuran'ı yazan.
Birde nerede beyin geçiyor, tekrar paylaşırmısın Sevgili Melek?

"Gözleriyle okşayamazlar, kulaklarıyla ısıramazlar, kalplerle o.uramazlar.." yazsa, "Hah! mecazdır abi. Göz, kulak, kalp hep başka şeylere atıfta" deriz. Bu bile daha isabetli olurdu yani

Konu Termo tarafından (29-03-2011 Saat 21:41 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-03-2011, 22:08
RENAULTFERRARİ RENAULTFERRARİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Değerli Uyar;hafta sonu İmam Hatip teydim.Konuyu açtım.
Lafta İslam alimlerinin verdiği cevapları ne siz sorun nede ben anlatıyım.Sadece ortamı görmenizi isterdim.
Bu konuyla ilgili gezmediğim site kalmadı.
Bazen size hak vermemek elde değil.Nereye uzansam elimde kalıyor.
F.Gülen cemaatindende kendisindende,süleymancılardanda,Ömer öngüttende nefret ediyorum.Ortalıkta İslami bir çalışmaları yok sorsan dini onlardan iyi yaşayan yok.
Ailem stemediği halde bi kursata yatılı kalmak istedim.Tam bir esir kampı.Eniştemle görüştürmüyorlar.Neymiş harammış.
Bunların arasında İmanlı yaşayabilmek cidden yiğitlik istiyor.Bu yüzden size kısmende olsa hak veriyorum.
Zamanın alimlerini gördükçe daha fazla sarılıyorum Kurana ve sünnete.
Bunları niye anlatıyorum,İslamı yaşayarak gösterecek anlatacak bu ayetleri yorumlayacak günümüzde o kadar az insan kaldı ki bu hakikaten benim için üzücü.
Bu durum Kuran ve sünnetin zayıflığı değil onu yaşayacak ve yaşatacak olan biz müslümanların zayıflığı.Kimseye bakarak İslamı yargılamamanızı temenni ederim.

Galen kim? Diye sormamı istemişsiniz konuyla ilişkilendiremedim.

Melek kardeşim çok haklısın zikrettiğin cemaatlerin ne kadar ahmak budalaca dini anladıkları cümle insanların malumudur

Benim din hocam zahiri olarak 12-13 sene evvel tanınıştığım hazreti Muhammed Şemseddin yeşil efendidir.
sizinde Onu okumanızı ve dinlemenizi tavsiye ederim.
http://tr-tr.facebook.com/notes.php?id=42992827030

Emaneti dağlara mevcudata arz ettik çekindiler.. işte İnsanın taşıdığı O emanet : AŞKTIR diyorlar dinleyin :

EMANET= AŞKTIR

Konu RENAULTFERRARİ tarafından (29-03-2011 Saat 22:13 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-03-2011, 22:20
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Beynin geçtiği 2. ayet enbiya 18.
Ayetin orjinaline bakın.İslamda her kesim tarafından kabul gören elmalılının tefsirene bakın bu böyledir.
Benim mecaz dediğim ayette geçen kalp körelmesidir.
Ayrıca başka bir ayette "Size Rabbinizden basiret kalp gözü gelmiştir."
Bu ayetlerde geçen göz,kulak kalp mecazidir.Bunu kabul edin veya etmeyin bir şey değişmez.
Benim yalancı durumuna düşürmeniz benim için sorun değil.
Ama işinize geldiği gibi ayet yorumlayamazsınız.Kuranda beyin geçiyor.Kalpte içerisinde bir çok anlam ifade ediyor.Buda sondu.
http://www.kuranmeali.org/21/enbiya_..._mealleri.aspx

Hakkı batılın kafasına çarpıyor, beyni parçalanıyor. Ne bekliyorsun? Senin kafana sert bir şeyle vurunca karaciğerinin parçalanacağını mı sanıyorsun? Bu mudur yani Kuran'da düşünme organı olarak beynin geçtiğini iddia ettiğin ayet?

Bel nakzifu bil hakkı alel bâtıli fe yedmeguhu fe izâ huve zâhik(zâhikun), ve lekumul veylu mimmâ tasıfûn(tasıfûne).
1. bel : hayır
2. nakzifu : atarız
3. bi el hakkı : hakkı
4. alel bâtıli (alâ el bâtıli) : bâtılın üzerine
5. fe yedmegu-hu : o zaman onu mahveder
6. fe izâ : böylece o zaman
7. huve : o
8. zâhikun : zail olanlar (olmuştur), yok olanlar (olur)
9. ve lekum el veylu : ve size yazıklar olsun
10. mimmâ (min mâ) : şeylerden
11. tasıfûne : sizin vasfettiğiniz (isnat ettiğiniz)
Beyin nerede, ben göremedim de. Sen gördüysen söyle biz de bilelim. Ayetin orjinalinde beyin meyin geçmiyor anlaşılan. Hadi geçsin diyelim. Buradan beynin düşünme organı olduğu sonucu çıkar mı? Biz o zaman insanlar beyinden habersizler mi dedik? Beynin düşünce organı olduğunu bilmiyorlar, kalpleriyle düşündüdüklerini sanıyorlar dedik.

150 sayfadır anlatamadık. Bugün bizim kalple ilgili kullandığımız deyimler, mecaz anlamlı şeyler ancak kalbin düşünmeyle ilgisinin olmadığının anlaşılması ile mecaz anlam kazanmaya başlamışlardır. Yuh ama ya artık!

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!

Konu murted tarafından (29-03-2011 Saat 22:25 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler