Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-09-2010, 13:16
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Neden Islama Karşı Olan İnançsızlığımızı Sesli İfade Ediyoruz.

Sevgili Arkadaşlar,

Opsesif Kompulsif bozukluk ve din konu başlığı altında tartışılırken, Yergin adlı üyemizin soruları dikkatimi çekti. Soru aslında özetle şunu diyordu: ‘Peygamberi ya da dini sorguluyorsunuz ama niye sorguluyorsunuz?' Sonra diğer konu başlıkları altında da aslında dönüp dolaşıp karşımıza çıkan soruların ortak paydasının bu soru olduğunu gördüm. Bu konuda birçok arkadaşımın bu konu başlığı altında fikirlerini anlatmasını umuyorum.

Gerçekten biz ateistler niçin dini sorguluyoruz? Niçin böyle değildir, bu yalandır, bu uydurmadır niçin diyoruz? Niçin bırakın inanan inansın, niye inanmamaları için bir çaba harcıyoruz demiyoruz?

Bu soruyu kendi kendime sordum ve bazı cevaplar verdim. Burada da paylaşmak istiyorum.

Hepimizin bildiği ünlü ‘Kral Çıplak' masalı ile başlamak istiyorum. Herkes, kralın çıplak olduğunu gördüğü halde, niçin çıplak diyemiyordu? Çünkü terzinin söylediği şuydu: sadece aptallar bu kıyafeti göremez. Peki sizce terzi sadece kralı mı aptal yerine koymuştu? Kralı çıplak gördüğü halde söyleyemeyen halk ta aptal yerine konulmamış mıydı? Ben belki de çocukluğumda bu masaldan çok etkilendim ve bu yüzden bir yalanın arkasından çevremdeki insanların ve milletimin gitmesini istemiyorum. Belki de bu yüzden böyle beyhude bir çabanın içerisine giriyorum. Ama yine de elimden geleni yapacağım.

Şimdi masaldan uzaklaşıp gerçeklere dönelim. Tamam dinlere inanmıyoruz, ama neden özellikle İslam'a inanmıyoruz ve bunu sesli şekilde ifade ediyoruz?
Bu soruya benim cevaplarım şöyle:
1-) Benim hayat görüşümde insan hak ve özgürlükleri ve insanların eşitliği ilkesi önde gelir. Bu ilkelerin alt başlığındaysa öne çıkan, yaşama hakkı, kadın erkek eşitliği, cinsel istismarın insanlık suçu olması gerektiği, yasalar karşısında din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı olmadan herkesin eşit olması gerekliliği. İslam dininde bu evrensel olması gereken ilkelerin hiçbirisi yoktur.
Din uğruna öldürme, hatta savaşta bile olmadan gördüğü yerde öldürme emrini veren,
Kadını erkeğin seks kölesi olarak gören, erkeğin yarısı kadar bile değer göstermeyen,
5-6 yaşlarında kız çocuklarının evlendirilmesine, cinselliğin ne olduğunu bilmeyen çocuklara bu şekilde tecavüz edilmesine göz yuman, hak tanıyan,
Hür erkek, köle, kadın, kafir, cariye gibi insanları sınıflandırarak bunlara farklı haklar tanıtan bir dine hiçbir koşul altında inanmam.
İnanan kişinin ise bu fikirleri kabul etmesini engellemeyi insanlık adına görev bilirim.
2-) Cehaletin egemen olduğu bir ülke istememem. Bunu basitçe şöyle ifade edeyim; çevrenizde oruç tutan, namaz kılan insanlara kuranı kendi dilinde okuyup okumadıklarını sorun. %95'i okumadık derler. Neye nasıl inandıklarını bilmezler. Kendilerine söyleneni ve başkalarının yaptıklarını uygularlar. İste cehalet budur. Bu insanlar sadece bununla kalmıyor çevrelerine de bunu böyle yaptırmak istiyor. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın dersem yarın bundan zararı çıkan hem ben hem de milletim olacak. Bu yüzden karşıyım
3-) İslamın tek tip ve tepkisiz insan yaratma eğilimi. İslam kendi sistemine uygun olmayan insanı yok etmek ister. Bu ise faşizan bir yaklaşım olup kabul edemeyeceğim bir yaklaşım. Ayrıca insanları en kötü zamanında bile tepkisiz haline şükreden, nedenini, niyesini sorgulamayan ve durumunu düzeltmesi için çabaya sevketmeyen bir yaklaşımı vardır. Bu yüzden Müslüman ülkelerin tamamında sınıflar arası ekonomik fark çok yüksektir. Halkımın tepkisiz ve fakir olmasını istemiyorum.

Sadece 3 başlığı belirttim. Diğer arkadaşlarımdan da benzeri katkılar bekliyorum.

Saygılarımla…
Alt 02-09-2010, 14:10
ironrose ironrose isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şu anda yaşadığımız toplumda insanların, inandıkları din hakkında hiç bir şey bilmeden yaşadıklarını ve bunun güzel bir şey olduğunu düşündüklerini gördükçe kendimi tutamıyorum. İnsanların inandıklarının nasıl bir din olduğunu görmelerini istiyorum. Bunu istememin tek sebebi insanların inandıklarını görmesi değil tabi.
Kendi yaşadığım toplumun yaşanabilir hoşgörülü ve bağnazlıktan uzak bir hale gelmesi gelişmesi buna bağlı diye düşünüyorum. Bu yüzdende elimden geldiğince bu dinin gerçeklerini göstermek ve eleştirmek benim görevim.
Alt 02-09-2010, 14:25
Voltaire Darwin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Voltaire Darwin Voltaire Darwin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bilge Engin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Arkadaşlar,

Opsesif Kompulsif bozukluk ve din konu başlığı altında tartışılırken, Yergin adlı üyemizin soruları dikkatimi çekti. Soru aslında özetle şunu diyordu: ‘Peygamberi ya da dini sorguluyorsunuz ama niye sorguluyorsunuz?’ Sonra diğer konu başlıkları altında da aslında dönüp dolaşıp karşımıza çıkan soruların ortak paydasının bu soru olduğunu gördüm. Bu konuda birçok arkadaşımın bu konu başlığı altında fikirlerini anlatmasını umuyorum.

Gerçekten biz ateistler niçin dini sorguluyoruz? Niçin böyle değildir, bu yalandır, bu uydurmadır niçin diyoruz? Niçin bırakın inanan inansın, niye inanmamaları için bir çaba harcıyoruz demiyoruz?
Sayın Bilge Engin,

O başlıkta da açıklamıştım. Bir çoğumuz , mesela ben çok fazla uzak olmayan bir zamanda müslümandım. Ve tüm gerekliliklerini yerine getirmeye çalışıyordum.

Ancak müslümanlık olarak bize belletilen hep güzel taraflarından baktırmaya çalışılan şeylerin aslında bir arka yüzü olabileceğini öğrendim...

Sadece okuyarak ve okudukça da "Olabilir mi acaba?" diye sorarak...

Ve insanlık için bunun benzeri sorgulamaları her bireyin yapmasının ve yapamayanlara da bir yol göstermenin bir görev olduğuna inanıyorum.

İsteyen yolunda devam eder... İsteyen sorgulamaya devam eder...

Yaşamı en değerli kılan yanı, bir sonu olduğunu ve bir tekrarı olmadığını bilmektir....
Alt 02-09-2010, 14:36
hackercesur hackercesur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Hep dürüstlüğü savunurum. Yalanı da asla sevmem. Doğruluktan yanayım. Ve insanların göz göre göre yalanlara inanmalarına tahammul edemiyorum. Şu sıcak ve uzun günlerde aç susuz oruç tutmalarına dayanamıyorum.

Kıbleye dönüp puta tapar gibi namaz kılmalarına anlam veremiyorum...

Saygılarımla
Alt 02-09-2010, 14:50
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İlginç olan da bu sanırım Woltaire Darvin.

Yazılarınızı ve yorumlarınızı beğenerek takip ediyorum ama bu yorumunuz üzerine bu başlığı açmak istedim.
Yanlış anlamayın lütfen, çok saygı duyduğum bir fikir insanısınız ama bu açıklamanız şöyle geliyor bana ''ben yaptım herkes yapsın.'' Gerçekten de biz ateistlerin bir çoğunun fikri mi böyle yoksa ben mi farklı düşünüyorum diyerek bu başlığı açtım. Aslında amacım şu. Evet, Sorgulama ile okuyarak ve öğrenerek bu yola girip çevrenizdeki insanların da bu yolda ilerlemesini istiyorsunuz ama ''Niye?'' Ne yaptığınızı çok güzel anlatan ama niye yaptığınızı anlatmayan bir açıklama.

Yazımı eleştiri olarak anlamayacağınız ümidiyle

Saygılarımla...
Alt 02-09-2010, 15:06
kemalistcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kemalistcan kemalistcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bir yerden sonra boşa uğraşıyormuşuz gibi geliyor. Algı ve ahlak seviyesi çok düşük olanlara zaten birşey veremeyiz; hatta ciddi anlamda düşmanlıklarını kazanmış, kimilerinin eline koz vererek bunları köktenciliğe sevketmiş bile oluyoruz. Ama yumurtasını kırmak, kozasından çıkmak üzere olan ya da isteyip de çıkamayan birçok arkadaşımız var; onları yüz üstü bırakamayız. Ayrıca bir arada ayrı ayrı olduğumuzdan daha güçlüyüz, daha akıllıyız ve birbirimizden öğrenecek hala çok şeyimiz var.

Biz ateistler olarak burda haçlı seferi benzeri bir yapılanma içinde değiliz; aydınlanmanın temel değerlerinin düşünsel anlamda savunucusu, din üzerinden sömürünün ve kandırmacının yine düşünsel anlamda karşısındayız. Bu ülke her 10 yılda bir laiklikten ciddi ödünler veriyor; buna seyirci kalamayız. Ülkenin feodal kafalarla, ortaçağ zihniyetiyle yönetilmesine göz yumamayız.

Bizler ezber bozmaya, hesap sormaya geldik; bunu mertçe, dost doğru yapıyoruz. Kimi liboş, işbirlikçi, karşı devrimci ateist arkadaşlarımızı da kıyasıya eleştiriyoruz burda; ki benim için antiemperyalist, emekçi bir inançlı arkadaş hepsine bedeldir. Öyleyse biz sadece gerçeğin peşinde, vicdanımızın izindeyiz; onun için burdayız, onun için sesimizi çıkarıyoruz.
Alt 02-09-2010, 15:10
denklem denklem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

güzel söylemişsiniz sayın valtaire darwin.
doğrusu ağzım açık kalıyor.buğünün müslüman türkiyesinde islamla ilğili
meseleler o kadar insani,sevgi dolu,merhametli anlatılıyorki ne güzel bir
din diyor insan.oysa islamı araştırdığımda bize yıllardır anlatılan islamın
karanlık ve gerçek yüzünün çok farklı olduğunu gördüm.

Benim dinlerle bir işim olmaz aslında.bu sitede de oturup birşeylerde yazmam
hatta çok gerekmedikce konuşmamda.ama bir gerçek varki mücadele etmessek
herkesi boyundurukları altına alacaklar.

dinlerden özellikle islamın siyasi yönü var.

sürekli bir örğütlenme peşindeler.ve ülkeyi şeriatçı bir ülke yapmak için çok çaba
sarfediyorlar.hiç kimseye özgürce düşünme ve düşündüğünü ifade etme hakkı
tanımayan şeriat insanların bir birey olarak yaşamasına imkan vermiyor.

herkes kul olacak olacak ama önce din alimlerine,hocalarına kul olacak.

kadılara müftülere kul olacak.

üfürükçülere,tükürükçülere kul olacak.

bilimle uğraşan birinin bilim adına bir şey ortaya koyamamışsa cami hocası kadar önemi

olmayacak.

bir süleyman ateş bir çoklarına göre bir biyoloji öğretmeninden daha önemlidir.

bırakın biyoloji öğretmenini bir çok kimya profösöründen daha önemlidir.

akp dekiler dindar olsalar ve dini siyasete hiç karıştırmasalar akp ye oy vermemek için

hiç bir sebep bulmazdım kendime.

türkiyede 10 nun üzerinde ciddi anlamda örğütlenen tarıkat, cemaat var.ben bunların

amaçlarının sadece müslümanlığı daha güzel yaşamak olduğunu bilsem hiç

sesimi çıkarmazdım.

sonuç olarak insanların hayatına müdahaleyi kendilerinde hak gördüklerinden

karşı duruyor, o körü körüne biat ettikleri islamın çelişkilerini ortaya koymaya

çalışıyorum.
Alt 02-09-2010, 16:03
haref haref isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

çocukluğumdan beri madem eşitiz alemler neden benim için yaratılmadı diye düşünüp çileden çıkardım. " korkarak sevin" kavramını bir türlü sevemedim. kadınların aşağılanmasını ve kullanılmasını yediremedim. ses çıkardığım zamanlarda sen sus allahın işine karışma klişesinden bıktım.ve evet sanırım buradaki herkes gibi sorgulamadan, okumadan ve düşünmeden inanılmasını kabul edemedim.
Alt 02-09-2010, 16:12
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Din yûzünden özellik yurdumuza canak olmus islam yüzünden hayatlarimiz KISITLANIYOR

Ben Kisitli bir hayat yasamak zorunda degilim !
Ben milletce asagilanmak , dalga gecilmek kücůk düsürülmek zorunda degilim !

Ben Kendimi gizlemek zorunda degilim

Ama milletimizin kafasina bu islam canak oldugu sürece malesef zorunluyuz !

o nedenle benim ikinci nickim Anti - Islam olsun forumda !

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina
Alt 02-09-2010, 16:28
Ovidius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ovidius Ovidius isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ben kısaca şunu demek istiyorum.

Din öyle bir örtüdür ki
Her kötülüğü örtebilir.

Örneğin Madımak otelinde insanların yanmasına seyirci kalanlar,
normalde kaza geçiren bir insanı yolda görseler,
heleki araç ateş almış ve adam sıkışmışsa
ve heleki adamın azda olsa bir yeri yanmışsa
Ne olursa olsun canla başla yardım ederdi benim buna kuşkum yok.

Fakat aynı kişiler orada Allah için alkış tuttular.

Bu insanlara başka hangi kuvvet bunu yaptırabilir.
Çünkü bu davranışlarından dolayı ayıplanmayacaklarından emindirler.
İşte bu zihniyet dindir.
Ben buna karşıyım.

''Havva anan dünkü çocuk.ANADOLUYUM ben.
A.Arif

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil