Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Deizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-07-2011, 05:34
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

bir materyalist/ateist tanrı kavramını neden eleştirir diye sormanın motivasyonu nedir.

eleştirmesin mi.
yalanı kabul mu etsin.
paslıçivi
senin bu sitede bulunma amacın bu mu.
sevgili khaos, materyalist/ateist dediğimiz insanlar "tanrı kavramını eleştirmesinler" diye bir öğüt vermem en başta kendi tezime en büyük çelişkidir..

ben zaten; ister idealist olsun ister materyalist kendi bilinçaçıklık deklarasyonun dışında olan tüm deklarasyonları eleştirmek, yanlışlamak zorundadır diyorum.. yani "benim inancım hakikat/gerçek diğer tüm inançlar yanlıştır" olayı..

bu durum ikinci benlik katmanımız olan egoda yaşayan tüm dünya insanlığı için geçerlidir.. bu benlik katmanında yaşadığınız sürece bu tür davranışlarınız zaten bir zorunluluktur.. farklı şekilde davranmanız imkansızdır..

benim bu sitede bulunma amacım; insan tabanlı bilinçaçıklığını aktarabilmek, şimdiki bilinçaçıklığının insanoğlu soyunu ve yaşam kalitesini çok ciddi tehdit eden ve tedavi edilmesi gereken bir tıbbi hastalık olduğunu savunmaktır.. ve asıl önemlisi bu uğurda profesyonel insanlardan (bilim/tıpla uğraşan) en azında birine ulaşabilmek ve bu konuda bir itki, ivme yaratabilmek..

Alt 28-07-2011, 15:49
VraeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
VraeL VraeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

paslıçivi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili vrael..

görebildiğim kadarıyla hayatınızda ateizmden başka hiç bir bilinç açıklığını doğru dürüst deneyimlememişsiniz.. şayet deneyimleseydiniz bu tartışmaların, konuşmaların, karşısında durmaların karşı tarafta nasıl bir duygulanmaya ve tepkimeye neden olduğunu bir parça olsun kavrayabilir ve empati kurma şansınız olurdu..

bakın mesela ateizm de; yaşama/varlığa anlam verme, sıfatlandırma bilinç açıklığıdır, aynı idealizm gibi.. her ikisinin yönü biribirinin zıttıdır sadece..

ben bu sitede önceleri ateizmi yaşamış deneyimlemiş biri olarak ateizmi yanlışlamaya değil, sadece "insanı merkeze alma bilinç tabanlı" deklarasyonlarımla bile ateistlerin ne kadar şiddetli tepkisine maruz kalıyorum.. duymadığım laf işitmediğim hakaret kalmadı.. hem idealistlerden hem de materyalistlerden.. bu durum benim için hiç sorun değil ama egoda yaşayan biri için bu bir cinayet sebebi bile olur ki nitekim dünya insanlığının binlerce yıldır halini biliyoruz..

demek ki; herkesin yaşama verdiği anlam ve sıfatlandırma o kişi için hayati önem taşıyor ve tüm bahsettiğim bu insanlar egoda/zihinde yaşadıkları için nasıl savruluyorlar, nasıl saldırıyorlar..

bir insanın varlığa verdiği anlam/sıfatlamayı tehdit eden her görüş o kişiyi ister idealist olsun ister materyalist, ciddi oranda rahatsız edip ekseninden/merkezinden savurur ve çepere kaydırır.. ortada artık o kişinin kendisi değil çepere kaymış öfkesinden başka bir şey yoktur..

yani kişi; kişi olmaktan çıkıp öfkeye dönüşür.. oysa kişi ve öfke farklı, biribirinden ayrık iki kavramdır.. ama bu bahsettiğim durumlarda ortada kişinini bilinci değil sadece öfkesi kalır.. yani bilinç öfkeye dönüşmüş bir hal alarak tutum ve davranış gösterir..

insanı merkeze/temele alma bilinçaçıklığına ulaşılmadığı sürece siz onları onlar sizi yanlışlayıp duracaksınız ve biribirinizi yiyeceksiniz..

yani ben hiç bir şeyi yanlış anlamış değilim ama sizin yaşınız genç olduğu için yaşam tecrübeniz çok kısıtlı, bu da çok doğal bir durum..

burda yazdığın söylediğin sözleri meydanlara çık söyle bakalım, neler yaşandığını kendi gözlerinle gör.. Turan Dursun olayı bile daha taptaze dururken hem de..

bu site yaşamın bir sanal kesiti, somut olarak biribirimizin karşısında olmadığımız için hepimiz bol keseden sallıyoruz sadece.. buna ben de dahilim..
Sevgili paslıçivi,

Sizin bu "bilinç açıklığı" kavramınızdan net olarak kastınız nedir bilemeyeceğim fakat ateizmden daha önceki dönemlerimde farklı anlayışları, farklı forumlarda paylaştığım dönemlerim oldu. Üstelik çokta ağır eleştirel almıştım zamanında ve çokta iyi savunmasını yapmıştım düşüncelerimin.
Bir süre sonra zihniyet farklılığı ve "amaçta değişiklik" yaşayınca eski anlayışımı paylaşıma sunmaktan vazgeçip pasif olarak ateist anlayıştaki sitelerde takılmaya karar verdim, son 1 senedir ise aktif olarak ateist düşünceyi yavaş yavaş savunmaya başladığımı söylebilirim. Kısacası sandığınız gibi deneyimlediğim tek şey ateizm değil. Kısacası karşıt görüşlü bir sitede, kendi iddialarını yazıp, sonrada eleştiri almanın nasıl bir duygu olduğunu bilirim.

demek ki; herkesin yaşama verdiği anlam ve sıfatlandırma o kişi için hayati önem taşıyor ve tüm bahsettiğim bu insanlar egoda/zihinde yaşadıkları için nasıl savruluyorlar, nasıl saldırıyorlar..
bir insanın varlığa verdiği anlam/sıfatlamayı tehdit eden her görüş o kişiyi ister idealist olsun ister materyalist, ciddi oranda rahatsız edip ekseninden/merkezinden savurur ve çepere kaydırır..
demişsiniz.

Öncelikle şunu söyleyeyim, yaşama ve hayata verdiğim anlam, benim için hayati önem arz etmiyor. Çünkü ben, yaşam deneyimlerimden yola çıkarak hayata verdiğim anlamın an ve an değişebileceğini anlayabilmiş-kavrayabilmiş bir bireyim.
Kendi değerleri eleştirildiğinde küplere binen, öfke besleyen tipler, işte bunu kavrayamamış-anlayamamış bireylerdir.

Zayıf zihniyetler, önyargılı zihniyetler, kendi düşüncem doğru diğerleri yanlış anlayışına sahip zihniyetler doğal olarak kendi ideolojisine yapılan eleştiriyi kaldıramaz. Eleştiride bulunan kişiye öfke besler, o kişinin kötülüğün askeri olduğu gibi saçma-hurafe-şizofrenik düşüncelere kapılır. Bu vaziyet ya kişinin kendisinden, ya da savunduğu ideolojinin, kendisinden böyle davranmasını istemesinden dolayı kaynaklanmaktadır.

Eleştiride bulunan kişi, sırf karşısındaki birey bu duruma girecek diye eleştiri yapmaktan kaçınacaksa eğer, bu adeta toplumsal baskıya girer. Özgürlük kısıtlamasına girer. Ayrıca eleştirdiği ideolojinin, eleştiriye kapalı, dogmatik, baskıcı, faşist bir yapıya sahip olduğu sonucu çıkar.

Ben bir ateist olarak ateizmin eleştirisine açığım. Şu ana kadar hiç bir Ateist, ateizm eleştirildi diye insanları sokağın ortasında sırtından vurmamıştır. Fakat bunu yapan Teistler var öyle değil mi? Ve bunu yapmalarındaki sebeb o sevgili "kutsal"larının, tanrılarının böyle emrediyor olmasıdır.

Eğer bir ideoloji, kendi safında olan insanlara; "diğer saftan olanlar ile arkadaşlık kurmayın, bizi eleştireni öldürün, bizim ideolojimizi ise dünyaya yayın" diyorsa, o şey ideoloji değil, bildiğin sapkınlık-canilik-ruh hastalığıdır...

İşte bu tip bireyler, sizin bahsettiğiniz "insanı merkeze/temele alma bilinçaçıklığı"na ulaşamayan insanlardır.

Ve eğer yaptığım eleştiriler sonucunda bir birey karşısındaki ideolojiyi saygı çerçevesi içerisinde dinleme alışkanlığı kazanıyor, öfkelenmeden, alınganlık yapmadan, nefret beslemeden cevap verebilme olgunluğu kazanıyorsa; karşı ideolojiyi eleştirmek, insanlık adına gerekli olan, "insanı merkeze/temele alma bilinçaçıklığı"na ulaşmış her bireyin yapması gereken bir eylemdir.

Saygılarımla
Alt 29-07-2011, 07:49
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Öncelikle şunu söyleyeyim, yaşama ve hayata verdiğim anlam, benim için hayati önem arz etmiyor. Çünkü ben, yaşam deneyimlerimden yola çıkarak hayata verdiğim anlamın an ve an değişebileceğini anlayabilmiş-kavrayabilmiş bir bireyim.
bu cümleniz benim için yeterlidir sevgili vrael..

ileriki yaşamınızda "bir an" deizmi deneyimleme şansınız olursa bunun bir "çıkmaz" değil, aynı teizm ateizm gibi bir insanın "insandan öte" bir kavrama tutunma ihtiyacından kaynaklandığını kavrarsınız.. ateizmle deizm arasında bu açıdan hiç bir fark olmadığını görürsünüz..

Alt 29-07-2011, 14:31
Kıdemli Üye

paslıçivi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bu cümleniz benim için yeterlidir sevgili vrael..

ileriki yaşamınızda "bir an" deizmi deneyimleme şansınız olursa bunun bir "çıkmaz" değil, aynı teizm ateizm gibi bir insanın "insandan öte" bir kavrama tutunma ihtiyacından kaynaklandığını kavrarsınız.. ateizmle deizm arasında bu açıdan hiç bir fark olmadığını görürsünüz..
Sevgili paslıçivi

Genel düşüncem birbiri ile çatışan-zıt olan 2 ideolojiyi veya devletleri veya olayları anlamanın en güzel yolu içlerine girmeden, ikisinede dışardan bakmaktır.Fakat bazı şeyler o kadar detaylı, o kadar karışık oluryor ki, anlayabilmeniz için illaki içlerine dahil olmanız gerekiyor.

Umarım ki, bir gün her ideoloji ve düşünce, onları anlamamız için içlerine girmeye gerek kalmayacak kadar saydamlaşır ve anlaşılır hale gelir.

Saygılar.
Alt 29-07-2011, 23:27
Russell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Russell Russell isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ben deistken inandığım yaratıcı tam da islamın bahsettiği şekilsiz, ne erkek ne dişi, başı sonu yok, her harekette her düşünüşte benimle içiçe bir varlık inancıydı. İslamdan kurtulunca bu yaratıcının dininden arındım ama kendinden değil. Sonra ne oldu, ateizme geçtim mi? Evet geçtim, ama ateizm de agnostisizme geçişimde aracı oldu. Deizm(tez) + Ateizm(antitez) = Agnostisizm(sentez) denklemi işledi. Yani deizme geçiştir diyenler her zaman kendi inandıkları ateizmi de bir son nokta gibi görmemeli.

Türkiye gibi nüfusunun çoğu müslüman(hoşgörüsüz, saldırgan) olan bir ülkede birbirimizin inançsızlığının türüne takacağımıza dinsiz olmak ortak payesinde buluşmalıyız.

Kuran'ı okuyup anlayana gayrimüslim, anlamayana müslüman denir.
Alt 30-07-2011, 00:01
Kıdemli Üye

Russell´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben deistken inandığım yaratıcı tam da islamın bahsettiği şekilsiz, ne erkek ne dişi, başı sonu yok, her harekette her düşünüşte benimle içiçe bir varlık inancıydı. İslamdan kurtulunca bu yaratıcının dininden arındım ama kendinden değil. Sonra ne oldu, ateizme geçtim mi? Evet geçtim, ama ateizm de agnostisizme geçişimde aracı oldu. Deizm(tez) + Ateizm(antitez) = Agnostisizm(sentez) denklemi işledi. Yani deizme geçiştir diyenler her zaman kendi inandıkları ateizmi de bir son nokta gibi görmemeli.

Türkiye gibi nüfusunun çoğu müslüman(hoşgörüsüz, saldırgan) olan bir ülkede birbirimizin inançsızlığının türüne takacağımıza dinsiz olmak ortak payesinde buluşmalıyız.
Takıntılıktan dolayı açılmış bir başlık değil yalnız bu,
sitedeki siyasi başlıklardan ve tartışmalardan "gına" geldi,
semavilerin tanrısının varlığı yokluğu üzerine felsefik "sıkı-sağlam" bir başlıkta yok,
şöyle iştahlı bir erken tarih veya tarih öncesi döneme ait tartışmada yok,

Konuşacak felsefik bişeyimiz olsun diye açtım daha çok. Özledim eski tip ateizm-teizm-deizm üzerine olan başlıkları (.
Alt 30-07-2011, 12:45
Deistic Thought - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deistic Thought Deistic Thought isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

VraeL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Deizm geçiş aşaması olabilir veya olmayabilir fakat benim şahsi fikrim olduğu yönündedir :

Şu ana kadar dışarıda görüp-tanıyıpta Deist olan kişiliklerde gördüğüm şey, dinin gerçek yüzünü görmüş, fakat tanrı dediğimiz figürden bir türlü kurtulamamış kişilerdi.

Tanrı dediğimiz varlığı reddetmek çoğu için yalnız kalmak, savunmasız kalmak, sahipsiz kalmak gibi birşeydi onlar için.

Şuan ki görüşüm geçiş aşaması taşıdığı yönündedir.

Bunun yanı sıra "Deizmi geçiş amacı olarak kullanıp bir süre ''ben deistim'' diyen insanlar zaten deizmin mantığını kavramamış kişilerdir." şeklinde bir cümleniz olmuş.

Bize deizmin size göre olan mantığını anlatır mısınız?
Sevgili VraeL

Gördüğünüz bir kaç kişiye bakarak ile ''deizm geçiş aşamasıdır'' diye fikir sahibi olmak doğru değildir.

Ben mesela dini inançları bıraktıktan sonra direk ateist olmuş bir insanım. Ama cevaplayamadığım sorular ve şahsi görüşüme göre ateizmin temel bir mantık üzerine oturmaması sebebiyle ateizmi bıraktım. Bu açıdan da bakarsak ateizme de geçiş aşaması diyebiliriz. Ama bu benim açımdan geçiş aşaması olmuş, başkaları için değil. Ama ben çıkıp ateizm geçiş aşamasıdır demem. Her türlü inanç ve görüş geçiş aşaması, ya da durak olarak kullanılabilir.

Deizmin mantığı, kitaplardan veya safsatalardan değil, mantık ve akıl yoluyla tanrının varlığını kabul etmektir. Dini inançları bıraktıktan sonra, ''ya cehennem varsa'' deyip tanrıya inandığını söyleyen, ya da çevresindekilere Allah'sız gözükmemek için deistim diyen, ''bu ayetlerin sebebi kitapların ve dinlerin değiştirilmiş olması yoksa tanrı var. üç kitabı o yolladı'' diyen insanlar biliyorum. bu insanların deizmin mantığını kavramadığı ve deist olmadığı bir gerçektir.

saygılarımla
Alt 30-07-2011, 22:50
Kıdemli Üye

Deistic Thought´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili VraeL

Gördüğünüz bir kaç kişiye bakarak ile ''deizm geçiş aşamasıdır'' diye fikir sahibi olmak doğru değildir.

Ben mesela dini inançları bıraktıktan sonra direk ateist olmuş bir insanım. Ama cevaplayamadığım sorular ve şahsi görüşüme göre ateizmin temel bir mantık üzerine oturmaması sebebiyle ateizmi bıraktım. Bu açıdan da bakarsak ateizme de geçiş aşaması diyebiliriz. Ama bu benim açımdan geçiş aşaması olmuş, başkaları için değil. Ama ben çıkıp ateizm geçiş aşamasıdır demem. Her türlü inanç ve görüş geçiş aşaması, ya da durak olarak kullanılabilir.

Deizmin mantığı, kitaplardan veya safsatalardan değil, mantık ve akıl yoluyla tanrının varlığını kabul etmektir. Dini inançları bıraktıktan sonra, ''ya cehennem varsa'' deyip tanrıya inandığını söyleyen, ya da çevresindekilere Allah'sız gözükmemek için deistim diyen, ''bu ayetlerin sebebi kitapların ve dinlerin değiştirilmiş olması yoksa tanrı var. üç kitabı o yolladı'' diyen insanlar biliyorum. bu insanların deizmin mantığını kavramadığı ve deist olmadığı bir gerçektir.

saygılarımla
Deizmin mantığı, kitaplardan veya safsatalardan değil, mantık ve akıl yoluyla tanrının varlığını kabul etmektir.
bu insanların deizmin mantığını kavramadığı ve deist olmadığı bir gerçektir.
Pekala o halde tipik yoldan gidelim,

Bana deizmin tanrıyı bulmadaki kullandığı mantığı ve aklı anlatabilirmisiniz? Deizmin tanrısının var olduğuna dair mantıksal çıkarımlar, dayanaklar nelerdir?
Alt 31-07-2011, 14:23
Deistic Thought - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deistic Thought Deistic Thought isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

VraeL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Pekala o halde tipik yoldan gidelim,

Bana deizmin tanrıyı bulmadaki kullandığı mantığı ve aklı anlatabilirmisiniz? Deizmin tanrısının var olduğuna dair mantıksal çıkarımlar, dayanaklar nelerdir?
Bende size ateizmin ''tanrının kesinkes olmadığını, herşeyin tesadüfen oluştuğuna'' dair kanıt ve belgeleri sorarım. Bana aynı şeyleri söylerseniz, bende size aynı şeyleri.. bu konu uzar gider.
Alt 31-07-2011, 21:53
Kıdemli Üye

Deistic Thought´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bende size ateizmin ''tanrının kesinkes olmadığını, herşeyin tesadüfen oluştuğuna'' dair kanıt ve belgeleri sorarım. Bana aynı şeyleri söylerseniz, bende size aynı şeyleri.. bu konu uzar gider.
Sevgili Deistic Thought

Yahu ortadan birşeyin varolduğu iddia ediliyor, dayanak istediğimizde, "önce siz var olmadığına dair dayanak getirin, biz sonra kanıtlarız" deniliyor.

Neyse dediğiniz çok doğru, çok uzayacak konu, klasik tartışmalara dönecek, gerçi iyi olurdu sitedeki politik başlık ve tartışmalar çok bunaltmıştı ama neyse artık sağlık olsun ^_^ ben politika bölümüne gideyim, birbirine salak, dangalak, öküz, pis, cız, kaka diyen "siyasi ideoloji fanatikleri"nin yorumlarını okuyayım (=

Hem zaten askeriyede bitti, yakında şeriat ilan edilir, sohbetimiz yarı da kalır hiç girmeyelim

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil