Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-12-2018, 23:32
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
cehaletini yüzüne vurdum felasife maske düştü işte böyledir bu işler.
Teknik olarak altını doldurmuş oldun, iyi oldu, olur bazen böyle.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 20-12-2018, 23:36
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Felasife:

Biz Tanrı filan değiliz. Sorun da o. Yaklaşık 150 yıldır yapılan şeyin sonucu bu. Sera gazı salınımını şu anda bitirsek, Küresel ısınma yine de olacak.

/Fazla tartışacak bir şey yok. Mesela Atom silahlarını kullanmama kararı aldık. Kullanmıyoruz.

Sera gazı salınımını, sürekli nüfus artışını, kontrolsüz kapitalizmi de sonlandırma kararı alacağız ve bu karara uyacağız. Yani Trump ne yapıyorsa tam tersi. Çok Kolay
Alt 20-12-2018, 23:45
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Leonardo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Felasife:

Biz Tanrı filan değiliz. Sorun da o. Yaklaşık 150 yıldır yapılan şeyin sonucu bu. Sera gazı salınımını şu anda bitirsek, Küresel ısınma yine de olacak.

/Fazla tartışacak bir şey yok. Mesela Atom silahlarını kullanmama kararı aldık. Kullanmıyoruz.

Sera gazı salınımını, sürekli nüfus artışını, kontrolsüz kapitalizmi de sonlandırma kararı alacağız ve bu karara uyacağız. Yani Trump ne yapıyorsa tam tersi. Çok Kolay
Sera gazı salınımını minimuma indirip, bunu telafi edecek şekilde ozon onarımına sebep olacak yağmur ormanları yaparsak sera gazını yeriz. Bu işi düzeltmek bizim elimizde. Buzullaştırma dahi yapabiliriz. Birinci adım eski nesil motorların kullanımına son vermek, düşük kalite yakıtları yasaklamak. Havayı kirleten 2 ülke biri Çin biri ABD bunlardaki uyduruk kaydırık çöp fabrikaları kapatmak. Milleti yemek için sahte ürün imalathanelerini halletsen faydası olur.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 20-12-2018, 23:45
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Teknik olarak altını doldurmuş oldun, iyi oldu, olur bazen böyle.
şaka yaptığımı da diyim ciddiye alıyor insanlar sonra gıcık oluyolar.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 21-12-2018, 00:14
Üye

Bu yaz köyde idim, su sıkıntı vardı. Bir sürü oluklar filanda var ama çoğu kurumuş, olanlarda adeta ip gibi akıyordu.

Amcama sordum, amcam da;
"Ormanlar yüzünden böyle oluyor" dedi.
"Eskiden köy daha kalabalıktı, ve insanların hayvanları vardı, ekim dikim vardı, haliyle köy de daha az ormandı. Ama sularımız da vardı."
"Köyler ne zaman boşladı, her yanı orman ve bitkiler bastı, sular kesildi" dedi.

Amcam, "oysa şimdi eskiden daha çok yağmur yağıyor ama orman hepsini çekiyor" diye ekledi.
Hele bazı köyler de hiç su da yokmuş.

Diğer yandan Ormaniye de kesime çok kısıtlı izin veriyormuş, amcam sinir oluyordu, bunlar ormanı koruyacağız diye suyu tüketiyorlar haberleri yok diye. Tabii köy adamı amcam, sesini kimse duymaz.

Bana çok ilginç geldi, ormanların suyu çekmesi ama tabii her canlının istilâ güdüsüyle hareket ediyor olması, bencilliği, zarardan başka şey değil, bu açıdan da gayet normal geldi.

İlginç bir açmaza doğru gidiyor işler, bir yandan ormanlar kesilmesin diye bir algı, diğer yanda su bitiyor diye bir telaş.
Tuhaf gerçekten, sonu nereye varır bilinmez.

Alt 21-12-2018, 01:38
Üye

Bu yaz köyde idim, su sıkıntı vardı. Bir sürü oluklar filanda var ama çoğu kurumuş, olanlarda adeta ip gibi akıyordu.

Amcama sordum, amcam da;
"Ormanlar yüzünden böyle oluyor" dedi.
"Eskiden köy daha kalabalıktı, ve insanların hayvanları vardı, ekim dikim vardı, haliyle köy de daha az ormandı. Ama sularımız da vardı."
"Köyler ne zaman boşladı, her yanı orman ve bitkiler bastı, sular kesildi" dedi.

Amcam, "oysa şimdi eskiden daha çok yağmur yağıyor ama orman hepsini çekiyor" diye ekledi.
Hele bazı köyler de hiç su da yokmuş.

Diğer yandan Ormaniye de kesime çok kısıtlı izin veriyormuş, amcam sinir oluyordu, bunlar ormanı koruyacağız diye suyu tüketiyorlar haberleri yok diye. Tabii köy adamı amcam, sesini kimse duymaz.

Bana çok ilginç geldi, ormanların suyu çekmesi ama tabii her canlının istilâ güdüsüyle hareket ediyor olması, bencilliği, zarardan başka şey değil, bu açıdan da gayet normal geldi.

İlginç bir açmaza doğru gidiyor işler, bir yandan ormanlar kesilmesin diye bir algı, diğer yanda su bitiyor diye bir telaş.
Tuhaf gerçekten, sonu nereye varır bilinmez.
hayatımda hiç böyle bişey duymadıydım. bence o dede yaş ilerledi kafayı sıyırmış anneannemde ağaç düşmanı. dedemde gidip armudu falan kesiyodu. gelen su kaynağı üzerinde mi birikmiş tüm ağaçlar ki öyle bi yorum yapıyor bu dede. hani set falan mı kurmuş bu ağaçlar. bence gidip bi kaynak yolunu kontrol etsinler genelde köylerde bakım yapılmıyor 100 sene otlar tıkıyor problem o. ama orman artması su kesmesi yapmaz öyle olsaydı kuzeyde ve güney amerika yağmur ormanlarında su kaynakları bolluğu olmaz gidip suudi arabistanda olurdu. dediğim gibi su yolunu ot tıkamıştır ki bunun konumuzla alakası yok, açıktan gelen hatları kapatsınlar veya borular eskiyse tıkanmıştır veya delinmiştir değişsin.

Alt 21-12-2018, 02:08
Üye

hayatımda hiç böyle bişey duymadıydım.
Duymadığını tahmin edebiliyorum, eminim başkalarına da ilginç gelecektir.

Suyu çeken önce bitkilerdir, sonra insanlar.

Mesela Avustralya, Amerika gibi yerlerde devasa tarım alanları var, birde bu adamlar teknoloji yardımı ile senede 3-4 defa ürün peşinde koşuyor, su ne yapsın.
Zaten sorunlarda bu büyük alanlarda.
Köylüler eskiden tarım yaparmış ama adam senede 1 kere o da zaten küçük bir yermiş, tarlada kalanı da yakarmış.

Aborjinlerin ateşle avlanmaları var mesela, ben yıllar önce ilk gördüğümde şaşırmıştım, adam bir de demez mi biz doğaya yardım ediyoruz, onu temizliyoruz diye.
Adamlar av yaparken ormanın bir bölümünü veya koca çayırlık bir alanı yakıyorlar.
Tuhaf işler bunlar.

Arabistan da su sıkıntısı olmaz herhalde, pek bitkide yok oralarda, bildiğim altı da deniz oranın.

Sevgiler

Alt 21-12-2018, 02:19
Üye

Duymadığını tahmin edebiliyorum, eminim başkalarına da ilginç gelecektir.

Suyu çeken önce bitkilerdir, sonra insanlar.

Mesela Avustralya, Amerika gibi yerlerde devasa tarım alanları var, birde bu adamlar teknoloji yardımı ile senede 3-4 defa ürün peşinde koşuyor, su ne yapsın.
Zaten sorunlarda bu büyük alanlarda.
Köylüler eskiden tarım yaparmış ama adam senede 1 kere o da zaten küçük bir yermiş, tarlada kalanı da yakarmış.

Aborjinlerin ateşle avlanmaları var mesela, ben yıllar önce ilk gördüğümde şaşırmıştım, adam bir de demez mi biz doğaya yardım ediyoruz, onu temizliyoruz diye.
Adamlar av yaparken ormanın bir bölümünü veya koca çayırlık bir alanı yakıyorlar.
Tuhaf işler bunlar.

Arabistan da su sıkıntısı olmaz herhalde, pek bitkide yok oralarda, bildiğim altı da deniz oranın.

Sevgiler
yo arabistanda su sıkıntısı çok var. baede var oralarda çok var. ürdünde suriyede de var. bitki ve ağaçların su çekmeyle alakası olmaz. o sav geçersiz. çekebileceği hiç bişey. temel problem su yollarının tıkanması köylerde olur sürekli gidip baksınlar. baraj etrafları bol yeşillik baraj sularını ne kadar çeker yani. uludağ falan hayvan gibi yeşillik hayvan gibi su fışkırıyor karadeniz zaten. anlatmaya lüzum yok. iskandinavyada su yok diyebilir miyiz şimdi. yeşillik nerede yoksa orada içme suyu yoktur çünkü toprak su tutmaz toprak oluşmaz canlılık olmaz. benim toprağa falan da ilgim çoktur nerede ağaçsız kuru arazi varsa orada sıkıntı olur. şöyle bi set ağaç dikersen orası şenlenir.

Alt 21-12-2018, 02:31
Üye

temel problem su yollarının tıkanması köylerde olur sürekli gidip baksınlar.
Olmayan su yollarını, bulunmayan alt yapılarını kontrol etmelerini söylerim.

Alt 21-12-2018, 02:36
Üye

Olmayan su yollarını, bulunmayan alt yapılarını kontrol etmelerini söylerim.
valla ananemlerin köyün su yolu belki 200 yıllıktı. sanırsam 120 yıl bakmamışlar. suda azalma oldu ve sürekli kesiliyodu. köylülerin hiç biri yolu tam bilmiyodu haritası baştan çıkartıldı(seksi). sonra kaynak bulundu 18 km yüründü. gidip baktık bildiğin roma dönemi şeyler çıktı. üzerinde grek alfabesi ile türkçe şeyler yazılıydı düşün fotodan çözdüler.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil