Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-03-2006, 22:52
korelmis korelmis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Bilimsel yaratılışçılara tek bir soru

Normalde kromozomların uçlarında bulunan ve hücre bölünmesinde DNA'nın kopyalanmasında önemli bir görevi olan telomerlerin 2 numaralı insan kromozomunun ortasında bir yerde de olmasını nasıl açıklarsınız?
Kromozomların ortasında bulunan telomerlere "interstisyel telomerler" denir. Bunlar başka canlıların genomunda da vardır. İnsanlarda da sadece 2 numaralı kromozomda bulunmaz. Mesela 7. ve 21. kromozomumuzda da interstisyel telomerler vardır. Son yıllardaki bilimsel çalışmalar kromozomların ortasında bulunan telomerlerin de bazı işlevlere sahip olabileceğini göstermiştir. Bilindiği gibi mayoz bölünme sırasında krossingover meydana gelmekte ve bu sayede genetik çeşitlilik ve hasarlı genlerin onarımı başarılmaktadır. İşte krossingover sırasında DNA kırılmalarının daha çok meydana geldiği sıcak noktaların (hot-spot), daha ziyade interstisyel telomer bölgelerine rastlaması, interstisyel telomerlerin mayoz bölünme sırasındaki rekombinasyon olayında hot-spot bölgelerin gelişimine katkıda bulunabileceğini akla getirmektedir.(Cooke et al. 1985, Allshire et al. 1989, Kipling & Cooke 1990, Starling et al. 1990, Kipling et al. 1996, Delany et al. 2003) Bu durum hamsterlerde gösterilmiştir. (A "hot spot" of recombination coincides with an interstitial telomeric sequence in the Armenian hamster. Ashley T, Ward DC. Department of Genetics, Yale University School of Medicine, New Haven Cytogenet Cell Genet. 1993;62(2-3):169-71. )

Şempanzelerde 2A ve 2B isimli iki kromozom vardır. Şempanze genomu üzerinde yapılan araştırmalar genetik bilgi olarak bu iki kromozomun, 2 numaralı insan kromozomunun büyük ölçüde aynı olduğunu göstermektedir. 2A ve 2B'nin birleşmesi sonucu gen kaybı olmamıştır sadece insanlarda bu birleşme noktasına denke gelen bölümde şempanzelerde olmayan ufak (237.000.000 baz çifti içinde 150.000 baz çifti) bir ek bölüm oluşmuştur.
Vücudumuzun tüm anatomik, histolojik, embriyolojik, fizyolojik ve biyokimyasal bilgisi bir toz zerresinden daha küçük yapıdaki hücrelerimizin çekirdeklerinde, kromozom adı verilen kitaplarda depolanmıştır. Yani tıp fakültelerinde okunan devasa "tıp kitapları", minicik hücre çekirdeklerinde "kromozom kitapları" şeklinde paketlenmiştir.

Senin de yukarıda ifade ettiğin gibi, iki farklı canlının "kromozom kitapları"nda benzer anlatımlar olabilir. Ama bunun yaratılışçı düşünceyi geçersiz kılması söz konusu değildir. Mesela iki farklı cep telefonu modeli de birbirlerine oldukça benzer özellikler gösterirler, ama piyasaya sürüldükten sonra biri diğerine dönüşmüş değildir. İkisi de kendiliğinden oluşmamıştır ve bir "akıl" tarafından tasarlanmıştır.

Kromozom kitaplarını yazan "akıl", maymunlardaki iki ciltlik kitabı, insanlarda ilave sayfalar da ekleyerek tek cilt halinde toplamıştır. Bunu niçin böyle yapmıştır? Bu sorunun cevabını verebilmek için kitapları iyi okuyup-anlamak gerekir. O kitaplarda ve yeni eklenen sayfalarda neler yazdığını, ne anlatıldığını bilmezsek, değişikliğin hikmetini de anlayamayız. Bilim dünyası şimdi bu kitapları-sayfaları okuyup anlamaya çalışıyor. (1)

Bugüne kadar evrim hep bilimsel cehaletin yarattığı boşluktan istifade etmiştir. Bilim geliştikçe, ilerledikçe bu boşluklar dolmuş ve evrime yer kalmamıştır. Mesela yıllarca savunulan "körelmiş organlar iddiası" artık içi boş bir masala dönmüştür, çünkü işlevsiz oldukları savunulan organların vücutta üstlendikleri görevler anlaşılmış ve bu organların farklı canlılardaki farklı düzenlenişlerindeki amaç ortaya çıkarılmıştır.

(1)Gene Content and Function of the Ancestral Chromosome Fusion Site in Human Chromosome 2q13-2q14.1 and Paralogous Regions, Yuxin Fan, Tera Newman, Elena Linardopoulou, and Barbara J. Trask, http://www.genome.org/cgi/content/full/12/11/1663 )
Alt 12-03-2006, 00:27
Da Vinci Da Vinci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

@korelmis

Her zamanki gibi yine boş konuşmuşsun. Bilimsel birşeyler söylüyor gibi görünüyorsun ama sorduğum soruya dair birşey yok yazında.

Şöyle demişsin: "Kromozom kitaplarını yazan "akıl", maymunlardaki iki ciltlik kitabı, insanlarda ilave sayfalar da ekleyerek tek cilt halinde toplamıştır."

Eğer 2A ve 2B'deki herşey insandaki 2 numaralı kromozomda toplanmış olsaydı bunu söyleme hakkın olabilirdi ama ortadaki telomer ve fazladan sentromer izi iki kromozomun birleşmiş olduğunu göstermektedir. Yani ortada tarihin bir noktasında oluşan fiziksel bir olay var ve bu olayın tarihi 10-12 milyon yıl civarında.

Bir de şöyle demişsin: "İnsanlarda da sadece 2 numaralı kromozomda bulunmaz. Mesela 7. ve 21. kromozomumuzda da interstisyel telomerler vardır."

Peki bu bölgeler şempanzelerde, orangutanlarda veya gorillerde yok mu? Bunlar da daha önceki ataların izleridir. Çok daha eskiye dayanmaktadır.

Yani başka kromozomlarda da interstisyel telomerler olması #2A ve #2B'nin #2 ile olan büyük genetik benzerliğini ve tam da birleşimi gibi olmalarını değiştirmez. Tarihin bir noktasında şempanzeler ile insanların ortak atasındaki iki kromozom birleşmiştir. Bu olay yaklaşık 10-12 milyon yıl önce olmuştur. Hem sentromer hem telomer izlerinin tam karşılık gelmesi bunu açıkça göstermektedir.

Bu arada kaynak olarak verdiğin makalede şöyle diyor: "Two ancestral chromosomes fused head-to-head to form human chromosome 2."

Çeviri yapma gereği duymuyorum. Sanırım herkes ne dediğini anlıyor. Yani durum şu. İnsan kromozomu 2'nin ortak atadaki iki farklı kromozomun birleşimi olduğu bilim dünyasında genel kabul görmüş birşeydir. Sen ise bunların fiziksel bir olayla birleşmediğini "kromozom kitaplarını yazan 'akıl'"ın iki farklı kromozomdaki bilgileri biraz da ek yaparak tek bir kromozomda birleştirdiğini savunuyorsun. Ama fiziksel birleşimin izlerinin oralarda bulunması bu tezini geçersiz kılmaktadır. Ama sen kalkıp da o "kromozom kitaplarını yazan 'akıl'"ın bu kromozom birleşiminin fiziksel olarak gerçekleşmesini doğaötesi bir güçle sağladığını iddia edersen bilimin sınırları dışına çıkmış olursun ve seninle tartışmamızın anlamı kalmaz. Anlatabildim mi körelmiş?
Alt 12-03-2006, 00:44
Üye

Evrim Teorisi, insan vücudundaki birçok anatomik yapının aslında gerekli olmadığı halde evrimsel sürecin bir sonucu olarak vücudumuzda bulunduğunu iddia etti(körelmiş organlar iddiası). Bilim ilerledikçe, bu iddialar da çürüdü gitti. Şimdi evrimciler, insan genomunda da körelmiş/işlevsiz yapılar olduğunu söylüyor. Aslında tüm evrimsel teoriler bilimsel boşluklar üzerine yapılan spekülasyonlara dayanır, bilim geliştikçe bu boşluklar dolar ve evrim teorisine yer kalmaz.

"Bu arada kaynak olarak verdiğin makalede şöyle diyor:" demişsin. Makalenin başlığında da aynısını diyor zaten. Herhalde makalenin başlığını okumadan yazılanlara geçmişsin ki, makalenin başlığını değil, içerisindeki bir cümleyi örneklemişsin. Ben buradaki bilim adamının ilgili genlerin fonksiyonları üzerine yaptığı çalışmasının öneminden bahsettim. Bu kitapları-sayfaları okuyup anlamadan, değişikliğin hikmetini anlamamız mümkün mü?
Alt 12-03-2006, 01:23
Üye

@korelmis

Vereceğin cevap bu mu? Ne güzel *

Bu arada HY'den duyup Evrim Teorisine göre şöyledir böyledir deme çünkü gerçekten komik oluyorsun. Sen hâlâ olaylarda bir hikme taramaya devam et. O hikmeti birgün rüyalarında bulacaksın. Azimle devam et aramaya * *
Alt 12-03-2006, 01:40
Üye

Sen hâlâ olaylarda bir hikmet aramaya devam et. O hikmeti birgün rüyalarında bulacaksın. Azimle devam et aramaya
Bak ben araştırınca ne hikmetler buldum:

http://korelmisorganlarmeselesi.sitemynet.com

Bunlar rüya değil, bilimsel gerçek!
Alt 12-03-2006, 01:41
Üye

Sen benim yazdıklarımı okumuyor musun? "Körelmiş organ" demek işlevsiz organ demek değildir. Sen daha olayın temelini bilmiyorsun. Sen ancak hikmet falan ararsın olaylarda, daha fazlasını yapamazsın.
Alt 12-03-2006, 04:02
Darwinist Darwinist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Bence bu adamlarla tartışmak kılıçla sinek öldürmeye benziyor Da Vinci. Öyle saçma benzetmeler kurmuş ki tam yaratılışçı mantığı. İlk benzetmesi, televizyon monitörüyle bilgisayar monitörü arasında.

Sayın körelmiş şunu düşünememiş ki, bilgisayar monitörü denen cihaz televizyon baz alınarak oluşturulmuştur. Televizyon ekranı, tüpü ve içindeki tüm teçhizatıyla birlikte bilgisayar monitörüne ilham vermiştir. Bilgisayar tabi ki farklı bir şeye hizmet ediyor ama temel sonuçta aynı. Yani burada evrimi çürütmeye çalışırken tökezlemiş yine. Her yaratılışçı günde en az 7-8 defa tökezliyor ama yılmıyorlar yine devam. Sonuçta bulacaklar işin doğrusunu. Araştırma sorgulama evrensel olarak tek bir yöne doğru gider gelişim ve değişim. Sonuçta evrimci olacaklar bunlar.

Doğa da insanı, insanımsı atalarını baz alarak oluşturmuş dersek yanılmış olmayız. Tabi bu biraz sembolik oldu ama işin aslı böyledir. Doğal seleksiyon ortak ataya bağlı çalışır. Öyle olmasaydı bugün bir sıçrayışta 2.000 metrelik yüksekliğe ulaşmamız gerekirdi. Üstün tasarımcı bunu bizden esirgemezdi sanırım. Ama olmamış işte böyle bişey. Sadece basketçiler belirli bir yüksekliğe zıplayabilir. Tüm canlı faunasında işler çok doğal, normal ve sınırlı yürüyor.

Hiç bir canlı fizik kanunlarını zorlayacak doğaüstü bir donanıma sahip değil. Biraz hücredeki mucizeden dış görünüşlere bakarsak, o çok mükemmel hücre yığını canlı, aslında çok sınırlı bir donanıma sahip. Dedim ya bir sıçrayışta 2.000 metreye kadar yükselebilen bir canlı yok. Şimdi bu kadar doğal ve sıradan gözüken bir ortamda büyük ve sınırsız bir yaratıcı çalışmış olamaz. Çalışmış olsa bile hep aynı şeyi tekrar etmiş görünüyor. Yani elinde tek bir model var onun üstüne kuruyor herşeyi.

Tekrar söylüyorum ben yaratılışçı olsaydım yaratıcı ya da tasarımcı her neyse onu sınırlı kudretleri olan başka bir varlık olarak tanımlar bu işin içinden böyle sıyrılırdım. Zeki olmasını da açıklayabilirdim o zaman. Alenen bilinmek diye bişey yok deyip işi gizlerin içine gömmezdim. Herşey ortada mükemmel tasarım işte, derken yaratıcıyı gizlersen o biraz olmuyor işte. Bize yutturursunuz da çocuklar yemez söyleyeyim. Ben öğretmenim ve öğrencilerimden biri geçen bana allah kız mı erkek mi diye sordu. 10 yaşında bir çocuk bunu sorar. Yaratılışçı çocuktan da geride.

Şimdi bir de müze açmışsınız. Tebrikler. 400 milyon yıllık örümcek fosiliyle evrimi çürütürken, balinanın yüzgecindeki parmak kemiklerini de koysaydınız oraya. Sonra kamçılı fulogellum'un ön atasının da fosili var onu unutmuşsunuz. Ha bir de unutmadan söyleyin çocuklara, bu kuşların kanat uçlarında niye pençe veya tırnaklar var. Onları unutmayın. Bu arada Ganj nehri kuruduğunda çamurların arasında 1 sene kadar kalan akciğerli balıklar ilgili belgeseli seyrettirmeyin. Bütün foyanız ortaya çıkacak.
Alt 12-03-2006, 15:59
liopleurodon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
liopleurodon liopleurodon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Körelmiş, kör olup olkumadığını, duyduğunu uydurduğunu ortaya koyuyor apaçık. Boş ver telomerleri filan. Seni aşar, senin yaşın kaç, boyun kaç, kilon kaç? Extra large gelir sana bu işler.. Başından beri ses çıkarmıyorum, ama pes dedirttin valla. Referans verdiğin yazıya bir bak:

Erkeklerde meme ucu

Vücudumuzdaki her organ, kromozom adı verilen yapılarda depolanan genetik şifrelere göre şekillenir. Kromozomlar otozomlar ve cinsiyet kromozomları olarak ikiye ayrılır. Otozomlar hem erkek, hem de dişi bireylerde aynıdır. Cinsiyet kromozomları ise dişilerde XX iken erkeklerde XY şeklindedir. Görüldüğü gibi bir erkeğin genetik yapısının bir kadınınkinden tek farkı Y kromozomudur. Bu nedenle memeler de dahil olmak üzere tüm vücut organları aynıdır. Yani memeler, sadece kadınlarda işlev görse bile, erkeklerde de bulunmak durumundadır. Sadece farklı olan Y kromozomuna bağlı olarak, ortak üreme organı taslakları erkek ve dişi bireylerde farklı gelişmişlik düzeyine ulaşır.

Eee, aksini iddia eden kim? Eğer erkek ve kadın kromozomları birlikte dizayn edilmişse, o zaman erkek ve kadın farkı olmazdı. Erkek ve kadın kromozomları ayrı ayrı dizayn edilmek zorunda bu nedenle. O halde bu nasıl saçma bir dizayndır ki, erkekte kadına ait, kadında erkeğe ait organlar vs. bulunuyor? Bunun tek açıklaması, bunların eskiden tek bir türden ayrılarak gelmesi olabilir. Dahası, listen çok ama çok kısa. Eşeyli üremediği halde, sevişmeye ihtiyaç duyan canlılar, erkeklerinden daha çok erkeklik hormonu taşıyan canlılar vs. konuları vardır. Sümenin altında unutmuşsun vesselam.

Boş adamsın, tın, tın teneke... Boş teneke ancak çöp teneksi olur, o yüzden burada telomer sekans/mutasyon analizine filan girmenin anlamı yok, çöp tenekesinin bunlardan anlama ihtimali yok çünkü.. Ben terif edecem, gaz yağı tenekesi olmak istiyorum diyorsan, sekans&pattern analizi yapan programlar var, onlardan bul, biraz oyna, incele.. Benim, seninle işim olmaz..
Alt 12-03-2006, 17:40
sodomo-- sodomo-- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Darwinist demiş ki ;"Dedim ya bir sıçrayışta 2.000 metreye kadar yükselebilen bir canlı yok. Şimdi bu kadar doğal ve sıradan gözüken bir ortamda büyük ve sınırsız bir yaratıcı çalışmış olamaz."

liopleurodon da demiş ki ; "O halde bu nasıl saçma bir dizayndır ki, erkekte kadına ait, kadında erkeğe ait organlar vs. bulunuyor? "

İlahi arkadaşlar bu nasıl bir mantık böyle ? ne demek doğal ve sıradan gözükmek ? ne demek 2000 metreye kadar yükselebilmek ? sınırsız yaratıcı sınırlı ortamda çalışamaz da ne demek ? ilk defa böyle bir şey duyuyorum, sonra o ucube mantık da ne öyle, *erkek ve kadının aynı organlara sahip olmasını saçma dizayn olarak yorumlamak.

Anlaşılan bayağı uğraşacağız sizinle de. Daha önce önce de söyledim ister tanrının varlığını ispatlamak adına ister yokluğunu ifade etmek adına olsun doğadaki herhangi bir veri ile öyle gelişigüzel oynayarak ve diğer verileri sabit tutarak hayali varsayımlar yürütemezsiniz. Bunu genellikle şeriatçılar çok yapar özellikle Adnan hocacılar, Fettulahçılar kendi yayınlarında böyle bir mantık üzerinden yürür lakin tanrıya inanmayanlarında böyle bir mantık üzerinde yürümesi ancak "üzüm üzüme baka baka kararır" atasözünün doğruluğunu kanıtlar.

Üstelik forumlara yeni katılan arkadaşlar neden eski forumları bir gözden geçirmez anlamıyorum çünkü bu yüzden defalarca anlatılan şeyleri tekrar tekrar anlatmak zorunda kalıyor insanlar.
Alt 13-03-2006, 00:11
Darwinist Darwinist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Bu benzetmeyi ilk defa duymuş olabilirsiniz. Ama yaratılışçı çocuk mantığıyla iş görüyor ona laf anlatabilmek için bu şekilde hitap etmek gerekebiliyor. Doğal seleksiyon sınırlı malzemeyle çalışır. Bunu biliyor olmalısınız. Sınırsız yaratıcıdan 2000 metre zıplayabilen bir canlı beklenebilirdi. En azından doğal seleksiyondaki doğal ve mekanik basit düzeneği bu şekilde sembolize etmeye çalıştım. Yani herşey sınırlı ve yaşamda kalmaya uygun özelliklerde gelişmiş.
Evrimle ilgili tüm forumları inceledim merak etmeyiniz. Sürekli tekrara düşüyoruz kabul ediyorum ama baz şeyleri ara sıra tekrar hatırlatmakta fayda var.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil