Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-01-2014, 04:55
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili vartor,
vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili deist_ tr.
Ermeni ceteciler hangi tarihte faaliyet gostermis bir arastirir misiniz. Benim dedelerimden duydugum, bilhassa kurt asilli cetecilere karsi koylerini korumak icin silaha sarilan koy sakinlerini, haydutlarin ardindan askerlerini koye yollayarak koyden silah atildigi ve kendilerini koruyanlari ceteci ilan ettikleri yonunde.
Ovannes Kaçaznuni'nin kendi beyanlarına göre Ermeni çeteleri 1.Dünya Savaşından önce örgütlenmeye başlamışlar ve amaçları kesin olarak "denizden denize kadar uzanan bir Ermeni İmparatorluğu" kurmakmış.
http://hakimiyetimilliye.org/2012/01...evat-kulaksiz/
http://www.guncelmeydan.com/pano/tas...ni-t10980.html

"Ama Ruslar tarafından kandırıldık" diyor. "1.Dünya Savaşında yenilen Osmanlının İngiliz işgaline uğramasıyla yeniden ümitlendik" diye devam ediyor. Verdiğim linkleri okuyun isterseniz.

--/--

Ben, Doğu Anadolu illerinde yaşayan bütün Ermenilerin isyanlarda rol aldığını düşünmüyorum. Ne yazık ki kurunun yanında yaş da yandı.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 06-01-2014, 04:57
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Ne tesaduf ki kurdler de "Ataturk tarafinan kandirildik" diyor.

Ayrica bu Ermeni kastliamlarinin oldugu bolge de kurdler de yok muydu?

Onlarin rolu nedir bu osmanli ermeni cete catismasinda?

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 06-01-2014, 05:12
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili evrensel-insan,
evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Neden onaylayayim?

Sen benim her zaman insanlikdisi dusunce ve davranis sorununu dile getirdigimi bilmiyor musun?

Burada sadece tarihsel bir gercekten bahsediyorum. Kendi subjektif yorumumu katmadan.
Subjektif yorumlarınızı katarak yorumluyorsunuz. Yazdıklarınızı okuyup öyle devam edin isterseniz.

"O zamanlar öyleydi, dünyada başka örnekleri de var" hedelerini bir kenara bırakalım.

-Sizin hakkınız olduğu gibi başka insanların da yaşamaya hakkı var mı? Var.
-Bu şimdi böyle olduğu gibi geçmişte de böyle mi? Evet.
-Gelecekte de kapsamı genişletilerek böyle olacak mı? Evet.

Dünyada geçmişte aynı yanlışı başkaları da yaptıysa ki; yaptılar, onlar da yanlış yapmışlar. Nokta mı? Nokta.

İki yanlış bir doğru eder mi? Etmez.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 06-01-2014, 05:33
Kıdemli Üye

Deist_tr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili evrensel-insan,

Subjektif yorumlarınızı katarak yorumluyorsunuz. Yazdıklarınızı okuyup öyle devam edin isterseniz.

"O zamanlar öyleydi, dünyada başka örnekleri de var" hedelerini bir kenara bırakalım.

-Sizin hakkınız olduğu gibi başka insanların da yaşamaya hakkı var mı? Var.
-Bu şimdi böyle olduğu gibi geçmişte de böyle mi? Evet.
-Gelecekte de kapsamı genişletilerek böyle olacak mı? Evet.

Dünyada geçmişte aynı yanlışı başkaları da yaptıysa ki; yaptılar, onlar da yanlış yapmışlar. Nokta mı? Nokta.

İki yanlış bir doğru eder mi? Etmez.
Bakin, bizim toplumumuzun sorunu objektif olamamakta yatar.

Simdi osmanli taruihte surgune yollarken ve onlari insan yerine koymazken ve dunyada o devir de surgunler mevcutken ve bebn bunu tarihsel bir gercek olarak dile getirirken soruyn nedir?

Bir seyi kendi pencerenden bakarak dile getirmek subjektif bakistir.

Ataturk osmanliya gore vahdettin atatukculere gore vatan haini idi. Hangisi vatan haini?

Tarihe osmanli ya da t.c. gozu ile bakmak tarihi subjektiflestirmektir.

Tarihi kendi dogrulari ile degerlendirenler hic bir zaman tarihe objektif bakamazlar nokta.

Isine geldiginde osmanli yanlisi isine geldiginde tc yanlisi olmak politik kivirmadir nokta

Tarih kimsenin kendi istedigi dogrusuna gore duzenlenemez nokta.

Tarihte ne oldu ise o oldugu gibi aktarilir nokta.

Bir haberci olan bir olayi anlatirken, sadece olayi ucuncu sahis agzindan anlatir. Bir tarafi suclar ya da savunursa bu onun yorumu olur nokta

Tarihte 1915-22 arasi osmanli ile ermeni ceteler arasinda savaslar olmus bir suru ermeni bulundugu yerden surunmustur nokta.

Buna soykirim demek,, sadece politik bircikar icerir, katliam demek icermez nokta.

Tarih ne ise odur ve her zaman bir olan bir de anlatilan vardir.

Iste o yuxzen resmi tarih taraflidir vbe objektif degildir nokta.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 06-01-2014, 05:36
Kıdemli Üye

Benim burada gorusumu soruyorsan, o tarihte tum katliama ugrayanlar ve onlari ugratanlar insanlik sucu islemislerdir.

Bunun illa soykirim olmasi gerekmez.

Burada katliama ugrayanlarin turk ya da ermni olmasi da fark etmezx.

Fark eden yasam haklarinin ellerinden alinmassidir.

Alt 06-01-2014, 12:03
Psiko Psiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

21. yüzyılın başları.
12 yaşında bir "Çocuk"
Adı,Uğur Kaymaz.
Sonu,yaşından bir fazla yani 13 mermi ile öldürülüş.
Üstelik o mermilerin tamamı da "Sırt"ından" sıkılmış.
Yani "Arka"dan vurulmuş.

Bilirkişi!!! savunusu "Koltuk altında kıl vardı."

Eğer "Yanlı" birisi değilseniz bu durumun tek bir adı vardır.
O da "İNFAZ".

"Birey"lerin oluşturduğu "Toplum"un işlerini,
"Anayasa"da yazılı olan "Sosyal ve hukuk" devleti oluşumuna göre çözmesi gereken "Kurum"lardan birisinin bir eylemi işte bu.

20.yüzyıl başlarında "Osmanlı" iken,
"Evrildiği !!!" Türkiye Cumhuriyetinden 21.yüzyıl başlarından tek bir olay dahi,
bireyler ve oluşturdukları toplum ve bu toplumun işlerini yapacak olan kurumlar hakkında bize,herhalde "Geçmişimiz" ve "Uygulamaları" adına az da olsa bir fikir vermektedir.

Kendin için istemediğini,başkaları için de isteme.
Alt 06-01-2014, 13:20
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bana türkçü tarihçi yada ideolog yazar, araştırmacılarla gelmeyin. Gidin Anadolu'ya sorun Dersimliye. (mesela)
Tarih öğrenmek için,tarihin yaşandığı yerlere ziyaretler yapmamız lazım,öyle mi
Peki,ben şimdi Frigler ile Kimmerlerin savaşlarında yaşanan katliamları öğrenmek için nereye gitmem lazım
Sn.Natan;ben bu konularda cahil birisiyim..Bu konulara ömrünün büyük bölümünü vermiş insanlara bakıyorum..Bu kişiler sizin savunduğunuz gibi bir soykırım yaşanmadığını söylüyorlar..Mesela İlber Ortaylı ne demiş bakalım;
’1915 Ermeni Tehciri, ihtimal dahilindeki bir isyana karşı düşünülmüş bir tedbir değildir. 1915’deki zorunlu göç kararı, fiiilen ortaya çıkan isyan ve düşman orduyla işbirliğine karşı alınan ve günün şartları içinde kaçınılmaz olan bir karardır.
— İLBER ORTAYLI
http://ilberortayli.com/haber.php?haber_id=14
Şimdi Doğu Perinçek'in oğlunun yazdığı kitaplara baktım..Mesela yazdığı şu kitabın tanıtımda şöyle bir cümle var;
Mehmet Perinçek'in kitabında, şu anda Ermenistan'da yasak olan ve Avrupa kütüphanelerinden toplatılan kitaplardan da alıntılar va
http://www.idefix.com/kitap/100-belg...3QQD1DPTEF2UU7
Niye yasaklamışlar bu kitapları acaba?
Alt 06-01-2014, 13:57
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir seyin varligi gozleme gelip adi konduktan sonra ortaya cikar. Senin dedigin kavramsal degil, zamansal varligi. Ayni orta cagdaki soykirim gibi.

Konu o degil neden bu kavramin 1944 hitler ile bir yahudi eliyle ve ermenileri de katarak kitlesellestigi ve vicdan somurusune basladigi.

Soykirim ile katliamin farkini ortaya koy.
Bir kere kimin neye, neye binanen neyin peşinden koşarak ne dediği çok da önemli değil. Bu yaşananların mahiyetini değiştirmez. Bu iş, birilerinin sahiden de Güneydoğu'da taşeron bir Kürt Devleti kurdurmanın peşinde olmasının Kürtler hiç yokmuş gibi davranmamızı meşrulaştırmamasına benziyor.

İşin teknik kısmını bilmiyor, çok da ilgilenmiyorum. Muhtemelen bu olayları kastederek soykırım sözcüğünü de ilk kez alıntıladığın iletide kullandım. Düz mantıkla bir etnik/dini gruptan insanı sırf bu aidiyetleri nedeniyle öldürüyorsan bu soykırım olur.

Bu tartışma, senin referansın benim referansım derken bitmek bilmez, bunu önceden görmüştüm. Ancak adı ne olursa olsun çoluk çocuk o kadar insanın öleceklerini bile bile bir yerden alınıp bir başka yere taşınması insanlık suçudur. Üstelik techir ne ilktir, ne sondur. Ermenileri kesip/kaçırıp mülklerine konma işi I. Dünya Savaşı'ndan sonra artık devlet eliyle yapılmasa da Cumhuriyet'in ilanına kadar sürmüştür.

Beni rahatsız eden şey tüm bunların yaşanmış olmasından çok bugün olayın niteliğinin pişkince inkar edilmesi, olayın önemsizleştirilmesi, sanki öncesi yokmuş gibi savaş koşulları denilip, onlar da bize yapmışlar denilip mazur gösterilmeye çalışılmasıdır.

Osmanlı'nın milliyetçi isyanlarla çözüldüğü süreçte Balkanlardaki Müslüman nüfusun ciddi bir kısmının katledildiğini, bir kısmının göçe zorlandığını, bunların da ciddi bir kısmının yollarda öldüğünü de biliyoruz. Keza Ruslar Güney'e indikçe benzer bir hareketlilik Kafkaslarda, Kırım taraflarında da başlıyor. Bu insanlara yaşatılan da insanlığa sığmıyor. Biliyoruz ki benzer sıkıntıları o coğrafyalarda artık azınlık durumuna düşmüş Müslüman Osmanlı Tebası da çekmiş. Yani gücü yeten yetene...

Ermeniler ne zaman bağımsızlık için teşkilatlamaya başlamışlar, devlet ne zaman Hamidiye Alayları ile şunla bunla Ermenilerin canını okumaya başlamış, Ermeni çeteler ne zaman Müslüman katliamlarına başlamışlar, hangisi hangisinin sonucu? Bunu kestirmek zor. Ancak bu bunu başlattı, bu da buna neden oldudan çok ortada feedback türü bir şey olduğunu düşünmek akla daha yatkın.

19. yüzyıldan Cumhuriyet'in kuruluşuna kadar Balkan devletlerinin kurulması ve sonrasında yaşananlar yüzünden hayatını kaybeden Müslüman tebaa hayatını kaybeden Ermeni nüfustandan belki daha fazladır. O insanların hiçbiri Ermenilerden daha az kıymetli değillerdi.

Birileri yaşananları Türkiye'yi politik alanda sıkıştırmak için, bir şeyler talep etmek için kullanıyor olabilir. Lakin bunlar bizi bu ayıptan kurtarıyor mu, yoksa battıkça daha da mı batıyoruz?

Olayların mahiyetini sittir edelim. Esas sıkıntı aynı kafalar bugün de varlıklarını sürdürüyor, çoğunluğu oluşturuyorlar. Hal böyleyken bu kafanın geçmişte bu haltları yediğini ısrarla dile getirmek elzem oluyor.

Bu esas Ermenilerden çok bizim için önemli. Çünkü ölenler geri gelmeyecek, yaşanmışlar yaşanmamış olmayacak. Tarihimizle yüzleşmeden, "ama"sız olanların yanlışlığını kabul etmeden sağlıklı bir toplum olmamız asla mümkün değil. Başkaları Müslüman tebaaya yaptıkları için utanmıyorlarsa, onların acısını paylaşmıyor, ölenleri "biz ve onlar" diye ayırıyorlarsa o onların ayıbıdır. Biz önce kendimiz için bunu yapmak zorundayız.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 06-01-2014, 19:12
Kıdemli Üye

murted´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir kere kimin neye, neye binanen neyin peşinden koşarak ne dediği çok da önemli değil. Bu yaşananların mahiyetini değiştirmez. Bu iş, birilerinin sahiden de Güneydoğu'da taşeron bir Kürt Devleti kurdurmanın peşinde olmasının Kürtler hiç yokmuş gibi davranmamızı meşrulaştırmamasına benziyor.
Tek bir mahiyet vardir o da uygulanan insanlikdisi yasam lari elinden alinan kisilerdir. Bunun atliam olmasi SUC TESKIL ETMEZ, AMA SOYKIRIM OLMASI EDER. Farki nedir? Neden katliam denmeyip te soykirim denmesinin politik bir cikar oldugu acik degil mi?

İşin teknik kısmını bilmiyor, çok da ilgilenmiyorum. Muhtemelen bu olayları kastederek soykırım sözcüğünü de ilk kez alıntıladığın iletide kullandım. Düz mantıkla bir etnik/dini gruptan insanı sırf bu aidiyetleri nedeniyle öldürüyorsan bu soykırım olur.
Dedigim gibi neden katliam denmiyor?

Bu tartışma, senin referansın benim referansım derken bitmek bilmez, bunu önceden görmüştüm. Ancak adı ne olursa olsun çoluk çocuk o kadar insanın öleceklerini bile bile bir yerden alınıp bir başka yere taşınması insanlık suçudur. Üstelik techir ne ilktir, ne sondur. Ermenileri kesip/kaçırıp mülklerine konma işi I. Dünya Savaşı'ndan sonra artık devlet eliyle yapılmasa da Cumhuriyet'in ilanına kadar sürmüştür.
Adinin onemi politik cikard yatiyor. Bugun bilimsel olarak yapilanin katliam mi soykirim mi oldugunu kimse ortaya koyamaz. Soykirim denmesinin nedeni politiktir cunku insani suctur. Katliamin ise boyle bir kabullenilmis suc olmuslugu yoktur.

Beni rahatsız eden şey tüm bunların yaşanmış olmasından çok bugün olayın niteliğinin pişkince inkar edilmesi, olayın önemsizleştirilmesi, sanki öncesi yokmuş gibi savaş koşulları denilip, onlar da bize yapmışlar denilip mazur gösterilmeye çalışılmasıdır.
Benim inkar ettigim bir sey yok, sadece neden soykirim dendiginin politik cikar yonunu acikliyorum. Yoksa ortada karsilikli katliamin oldugunu ermenilerin yerlerinden suruldugunu bu surum sirasinda olume terk edildiklerini kimse inkar etmiyor. Fotograflarla sabit.

Osmanlı'nın milliyetçi isyanlarla çözüldüğü süreçte Balkanlardaki Müslüman nüfusun ciddi bir kısmının katledildiğini, bir kısmının göçe zorlandığını, bunların da ciddi bir kısmının yollarda öldüğünü de biliyoruz. Keza Ruslar Güney'e indikçe benzer bir hareketlilik Kafkaslarda, Kırım taraflarında da başlıyor. Bu insanlara yaşatılan da insanlığa sığmıyor. Biliyoruz ki benzer sıkıntıları o coğrafyalarda artık azınlık durumuna düşmüş Müslüman Osmanlı Tebası da çekmiş. Yani gücü yeten yetene...
Iste aynen boyle politik cikar istedigine soykirim diyor ki suc olarak cikar saglasin. Yoksa katliam oldugu gayet net olarak ortada. Yani kimse katliami red etmiyor, tarafli bakanlar milliyetci bakanlar haric.

Ermeniler ne zaman bağımsızlık için teşkilatlamaya başlamışlar, devlet ne zaman Hamidiye Alayları ile şunla bunla Ermenilerin canını okumaya başlamış, Ermeni çeteler ne zaman Müslüman katliamlarına başlamışlar, hangisi hangisinin sonucu? Bunu kestirmek zor. Ancak bu bunu başlattı, bu da buna neden oldudan çok ortada feedback türü bir şey olduğunu düşünmek akla daha yatkın.
Sence batidaki osmanli'dan ayrilis isyanlari ile ermenilerin farki ne? Bati basarmis, ermeniler basaramamis. Gerci onlarda kendi devlet ve ulkelerini kurmuslar.

Yarin bakarsin politiuk cikar; ayni soykirim iddiasini balkan ulkeleri icin de gundeme getirir. Yeterki cikar olarak gerekli gorsun!

19. yüzyıldan Cumhuriyet'in kuruluşuna kadar Balkan devletlerinin kurulması ve sonrasında yaşananlar yüzünden hayatını kaybeden Müslüman tebaa hayatını kaybeden Ermeni nüfustandan belki daha fazladır. O insanların hiçbiri Ermenilerden daha az kıymetli değillerdi.
Aynen sonucta ortada isyanlar var ve bu isyanlarda ceteler var ve de bunlari sindirmek isteyen bir osmanli var. Balkanlardaki balkan kokenli olmayanlarin ugradigi katliamlarin hesabini kim soruyor/soracak? Kimden soracaksin, tarihine T.C. olarak sahip ciktigin osmanlidan mi?

Birileri yaşananları Türkiye'yi politik alanda sıkıştırmak için, bir şeyler talep etmek için kullanıyor olabilir. Lakin bunlar bizi bu ayıptan kurtarıyor mu, yoksa battıkça daha da mı batıyoruz?
Battikca daha batiyoruz. Cunku osmanlinin her turlu insanlik disi uygulamalarini ustlenen sadece biziz. O yuzden sikayet te edemiyoruz. Bu da bize Lozan'in bir oyunu daha dogrusu plani.

Once tarihimiz ile yuzlesirken kimin tarihini baz alacagiz? Neden osmasnli'ya sadece biz sahip cikiyoruz? Neden osmanli sadece bizim tarihi gecmisimiz olsun. Sonucta bizde osmanli'ya isyan ederek bagimsizligimizi saglamadik mi, bir balkan ulkesinden ne farkimiz var. Ustelik osmanli'yi onlardan farkli olarak tarihe gomen biziz.

O yuzden once "biz T.C. olarak 1923'te kurulmus bir devletiz/milletiz/ulkeyiz oncesi bizi ilgilendirmiyor" diyebiliyor muyuz, diyemiyoruz neden? Cuynku Lozan da "Osmanli imparatorlugunun successoru yani basarani olarak T.C. geciyor, YENI BIR ULKE OLARAK DEGIL. Iste osmanli'yea sahiplik mecburiyeti bu maddeden kaynaklaniyor. Bizi LOZAN'DA OSMANLI'NIN DEVAMI OLARAK DEGERLENDIRDILER. Iste ana sorun bu. O yuzden de osmanli'nin tum "pisligini" bize yikmaga calisiyorlar. Diktator bosuna halifelige soyunmuyor.

Olayların mahiyetini sittir edelim. Esas sıkıntı aynı kafalar bugün de varlıklarını sürdürüyor, çoğunluğu oluşturuyorlar. Hal böyleyken bu kafanın geçmişte bu haltları yediğini ısrarla dile getirmek elzem oluyor.
Oyle de olmasi gerekiyor. Cunku hem emperyalist cikar hem de isbirlikcileri din temelli osmanli ile milli temelli T.C. savasimini daimi olarak gundemde tutuyor ve toplumu korukluyor. Yoksa bu osmanli sevdasi neden olsun? Neden bu osmanli sevdalilar, osmanli'yi sadece bugunku cografyaya hapsediyor. Osmanli topraklarinin siniri belli 1699 karlofca'daki ilk toprak kaybina kadar. Cunku T.C. disinda hic bir osmanli'dan ayrilan ulke osmanli'yi sahiplernmiyor ve ustelik osmanlidan T.C. ni sorumlu tutuyor. Iste ermeni olayi en belirgin olani.

Bu esas Ermenilerden çok bizim için önemli. Çünkü ölenler geri gelmeyecek, yaşanmışlar yaşanmamış olmayacak. Tarihimizle yüzleşmeden, "ama"sız olanların yanlışlığını kabul etmeden sağlıklı bir toplum olmamız asla mümkün değil. Başkaları Müslüman tebaaya yaptıkları için utanmıyorlarsa, onların acısını paylaşmıyor, ölenleri "biz ve onlar" diye ayırıyorlarsa o onların ayıbıdır. Biz önce kendimiz için bunu yapmak zorundayız.
Burada yapilacak sudur "Biz T.C. devletiyiz ve 1923 te kurulduk. Bundan oncesi tarihte topraklarimizda olanlardan Osmanli sorumludur. Bizler bunun bilincindeyiz ve tum dunyadan osmanli'nin her turlu insanlik disi uygulamasi adina ozur diliyoruz. Yalniz bu ozur sadece bize ait degil; Osmanli topraklarinda yer almis ve bugun kendi ulkesini kurmus her bir millete aittir. Biz Osmanlidan ne kadar sorumlu isek, Balkanlar da, O.Dogu ulkeleri de sorumludur. Ustelik Osmanli'yi tarihe gomen son milliyetci cikisi yapan ulke de biziz. Evet ozur dileriz ama kimse bizleri osmanlinin uyguladigi insabnlikdisi olaylardan salt sorumlu tutamaz. OIzrumuz de osmanli adina degil; insanlik adinadir" seklinde bir aciklama.

Iste bizi kurtaracak olan dunyaya tanitacak olan kim oldugumuzu ortaya koyacak olan bu icerikteki resmi bir aciklamadir.

Yoksa politik olarak suc teskil eden ermeni ollaylarini soykirim olarak kabullenmekj ve sucu ustlenmek degil. Emperyalizmin istedigi bu zaten.

O yuzden beni yanlis anlamas. Ben insanlik ve kendi adima bir dunyas vatandasi olarak dunyanin her cografyasindaki insanlikdisi uygulamalari taraf olmadan lanetliyor kiniyor ve hem kendim hem de insanlik adina ozur diliyorum. Ustlenmek baska bir sey. Ben boyle bir katliami ya da her turlu insanlikdigi uyguklamayi ustlenemem. Cunku zaten beynimin duzeyi boyle bir sey yapmaya musade etmez.

Iste butun hikaye bu ve olaylarin katliam degil de soykirim olarak datayilmasinin nedeni de bu.

Tabi bu arada T.C. adina yapilan her turlu insanlikdisi uygulamalarin da ulke devlet olarak hesabinin verilmesi gerekir. Basta kurdler uzerinde olanlarin. Cunku bu bizim tarihimizdir ve sadece bize aittir. Yani 1923 sonrasi.

Iste asil bunlarla yuzlesmek gerekir. Bunu da taraf olarak degil (milliyet tarafi) devletin uyguladigi politika olarak.

Alt 06-01-2014, 20:51
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üyeler

http://www.bianet.org/bianet/bianet/...da-gerceklesti

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil