Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik > Büyük Patlama Teorisi

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-04-2017, 17:18
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu arada kingman eğer artniyetli değilse yazında şu cümle çok iğreti duruyor.

Karadeliklerin "varlık amacı nedir" gibi bir soru neye göre araya sıkıştırdığını bize bi açıklayıver. Hayırdır, varlık amaçları diye bilimsel bir soru soran ve cevap veren mi varmış? Yoksa sen mi ekleyiverdin?

Amaç? Hologram masalıyla neyi anlatmayaçalışıyorsun bir ortaya koyuverde kızıl imamın fuhuş sever çeteside hazır burdayken amacınızı anlayalım.Senin hoca olduğunu iki dakkada anladı birileri

Yanlış anlama belki sen artniyetli değilsin amma din bezirganı sabıkalı dostumuz bir konuya müdahil oluyorsa orda iyi niyet arıyamaz olduk

Şimdilik saygmla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 06-04-2017, 17:35
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

NickMickyok´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hangi açıdan benzer ki?
Big bang öncesine şimdilik gidemiyoruz.
Ama karadelikler evrenin içinde.
Tekillik açısından benzer.
Uzay-zamanın tek noktaya sıkışması açısından benzer.

Karadeliğe sıkışan uzay-zamana ne oluyor? tamamen yok olacak değil herhalde. İşte sıkışarak başka bir bigbange sebep oluyor olabilir.

Bu durumda her karadeliğin bigbangi uzay-zamanı tek bir noktadan genişletmeye başlayacağı için, ''bigbang öncesi'' ve ''karadelik öncesi'' ifadeleri aynı anlama gelmiş olur.

Benzerliklerden yola çıkarak oluşturulmuş teorik bir fikir.
Alt 06-04-2017, 18:20
gungormez gungormez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kingman29´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Her galaksinin merkezinde devasa boyutta karadelik vardır.Genç galaksilere Quasar deriz ve bu kuasarlar evrenin en parlak gökcisimleridir.Merkezlerindeki karadelik o kadar şiddetli şekilde galaksiyi yutar ki , hepsini hazmedemez ve spiral şeklindeki galaksinin merkezinden , yukarı ve aşşağıya doğru madde ve enerji püskürtürler. Karadeliğin çekim etkisiyle girdap meydana gelir ve galaksinin spiral şekli meydana gelir.Ancak kuasarların merkezindeki karadelik belli süre sonra doygunluğa ulaşır ve püskürtmeyi bırakır.Şimdiki bizim galaksimiz olan Samanyolu galaksisi gibi durgun bir hale gelir.Ancak galaksideki tüm yıldız sistemleri , merkezdeki dev karadeliğin etrafında , spiral şeklinde dönmeye devam eder.Biz şu an için merkezdeki bu karadeliği göremiyoruz.Ancak karadeliğin yörüngesinde dolaşan yıldızların yörüngelerini takip ederek , merkezde bir karadelik olduğundan emin olabiliyoruz.
Eğer galaksinin ,kara delikler etrafında döndüğünü söylüyorsanız Kara deliğin olay ufkundan uzaklaştıkça çekim gücü zayıflayacaktır.Bunun sonucu olarak kara deliğe en yakın yıldız en hızlı dönerken ,daha uzaktaki daha yavaş ,en uzaktaki (Yani;galaksinin en dışındaki yıdızların) en yavaş dönmesi gerekir.
İnsanlığın, bunu gözlemlemesi gerekir, öylemi?
Ne diyorsunuz?
Not;Bu konuda bilgin yoksa, benimle tartışmanı önermem.
Kara delik falan anlamam, olay ufkunun dışında ham olursun.
Bilmiyorsan efendi gibi kenara çekil.
Alt 07-04-2017, 09:05
NickMickyok NickMickyok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tekillik açısından benzer.
Uzay-zamanın tek noktaya sıkışması açısından benzer.

Karadeliğe sıkışan uzay-zamana ne oluyor? tamamen yok olacak değil herhalde. İşte sıkışarak başka bir bigbange sebep oluyor olabilir.

Bu durumda her karadeliğin bigbangi uzay-zamanı tek bir noktadan genişletmeye başlayacağı için, ''bigbang öncesi'' ve ''karadelik öncesi'' ifadeleri aynı anlama gelmiş olur.

Benzerliklerden yola çıkarak oluşturulmuş teorik bir fikir.
Anlıyorum seni.Haklı olabilirsin.
Fakat şu açıdan kafama takılan şeyler var.
Karadelik tekilliği, var olan uzay zamanın içinde olan bir tekillik değil mi?
Big bang tekillikleri ise, uzayı ve zamanı içine alan bir tekillik değil mi?

Kara deliğin içi nasıldır, nasıl işler bilmediğim için, içi hakkında birşey diyemeyeceğim.
Alt 07-04-2017, 10:42
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

NickMickyok´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Karadelik tekilliği, var olan uzay zamanın içinde olan bir tekillik değil mi?
Big bang tekillikleri ise, uzayı ve zamanı içine alan bir tekillik değil mi?
Bigbang de var olan uzayın bir parçası olmuş oluyor bu fikirde.

Karadelikler zamanı sıfırlıyor. Bigbang de karadeliğin bir sonucu olduğundan zaman sıfır noktasından başlıyor. Bu da bize tüm zamanın başlangıcı gibi zannettiriyor. Halbuki sıfırlanmış bu uzay-zaman, tüm uzayın sadece sıkışmış bir parçası.
Zamanın farklı koordinatları da denilebilir belki buna.

Karadeliklerin başlattığı genişlemelerin (bigbanglerin) içinde bulunan canlılar için sınır bu başlangıçlardır, ötesine geçemezler. Onlar için başlangıç bu noktadır. Ama tüm uzay için değil.
Alt 07-04-2017, 11:00
NickMickyok NickMickyok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kozmolojik doğal seçilim gibi bir şey yani
Alt 07-04-2017, 13:06
gungormez gungormez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kütle çekimsel döngü sistemini en iyi açıklayan ,gözlem veren bir sistem ,güneş sistemimizdir.
Önceki iletide belirttiğim mekanizmanın bilimsel modeli olan ve doğrulanmış gezgen devir hızları aşağıda;

MERKÜR

Güneş çevresindeki dolanımını 88 günde tamamlar.

VENÜS

Güneş etrafındaki dolanımını 224 günde tamamlar
DÜNYA (Yer)
Güneş etrafındaki dolanımını 365 günde tamamlar
MARS (Merih)
Güneş etrafındaki dolanımını 657 günde günde tamamlar
JÜPİTER
Güneş etrafındaki dolanımını 11.86 yılda
Tamamlar

SATÜRN (Zühal)

Güneş etrafındaki dolanımını 29,46 yılda
Tamamlar.

Kara delikçi embesillere soruyorum;Galaksilerin kara delikler etrafında döndüğnü iddia ediyorsunuz'ya,
Buna dair hangi gözleme sahipsiniz?
Size ,bunun doğruluğuna iman sağlıyan kanıt,veri ,kaynak vs. ne varsa dökün.
Boku bilmeden ,kenefe müdürlük yapmayın.
Karşıma sapık kızıl imalarınızı,motorcu yahyalarınızı getirin bilim düşmanı yobaz,alçaklar sürüsü.Halkıma acıyorum,aydınlarımıza acıyorum bu cibiliyetsizlere geçit veriyor,sorgulamıyor.
Kara delikmiş!
Tekillikmiş!
Alt 07-04-2017, 14:24
kingman29 kingman29 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

gungormez´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kütle çekimsel döngü sistemini en iyi açıklayan ,gözlem veren bir sistem ,güneş sistemimizdir.
Önceki iletide belirttiğim mekanizmanın bilimsel modeli olan ve doğrulanmış gezgen devir hızları aşağıda;

MERKÜR

Güneş çevresindeki dolanımını 88 günde tamamlar.

VENÜS

Güneş etrafındaki dolanımını 224 günde tamamlar
DÜNYA (Yer)
Güneş etrafındaki dolanımını 365 günde tamamlar
MARS (Merih)
Güneş etrafındaki dolanımını 657 günde günde tamamlar
JÜPİTER
Güneş etrafındaki dolanımını 11.86 yılda
Tamamlar

SATÜRN (Zühal)

Güneş etrafındaki dolanımını 29,46 yılda
Tamamlar.

Kara delikçi embesillere soruyorum;Galaksilerin kara delikler etrafında döndüğnü iddia ediyorsunuz'ya,
Buna dair hangi gözleme sahipsiniz?
Size ,bunun doğruluğuna iman sağlıyan kanıt,veri ,kaynak vs. ne varsa dökün.
Boku bilmeden ,kenefe müdürlük yapmayın.
Karşıma sapık kızıl imalarınızı,motorcu yahyalarınızı getirin bilim düşmanı yobaz,alçaklar sürüsü.Halkıma acıyorum,aydınlarımıza acıyorum bu cibiliyetsizlere geçit veriyor,sorgulamıyor.
Kara delikmiş!
Tekillikmiş!
Bilim adamları galaksinin merkezini 15 yıl boyunca gözlemledi.En merkezde bulunan , güneşten çok daha büyük 10'larca yıldızın yörüngelerini fotoğraflamayı başardı.Bu yıldızlar saate milyon kilometre hızla dönen , görünmez bir merkezin etafında dönen yıldızlar.Hem de çok çok büyük yıldızlar.Bu kadar büyük yıldızları , bu kadar hızlı döndüren şey karadelikten başka bişey olamaz.

Bu araştırmayı ortaya koyan kişi Prof. Andrea Ghez'dir.Şimdi senden bu bilim kadınını araştırmanı ve sonra foruma geri dönüp ben embesilim diye 3 kere anırmanı bekliyorum.Hadi bakalım cahil evladım.Bilmediğin konularda konuşma , git sen kumda oyna.
Alt 07-04-2017, 15:11
kingman29 kingman29 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Suskind'in Simon'la tartışmasında tıkandığı daha doğrusu aşılamayan bir sorun var ki okuduğum ve anladığıma göre Simon bu yanlışlanamaz( bilimselliğe aykırılık) teorisiyle Suskind test edilemez bir kısır döngüye sokmakta olayı.

Zaman anlayışınıda belki ben yanılıyorumdur çokta mantıklı bulmuyorum. Somut bir nesnellik gibi ele alıyor ve bir adet karadelik üstüne oturtuyor teoremini.

Bilmem ama Bob şöyle görür masalı (doğruluğu test edilemez) üstüne kurgulu ve biz karadelikleri gözlemlerken en azından bu güne kadar yuttuğu devasa yıldızları donup kalmışçasına yada ışığın donup kaldığına dair bir bulgu aktaran bilimsel bilgiye rastlasmadım. Yani Bob olan bizlerin elinde bunu doğruluyan bir gözlem yok. ışık hızına ulaşmak üstüne tatlı bir varsayım varda gerçekle örtüşmüyor diye düşünüyorum

Neyse bir adet karadelik ve iki boyutluluktan yansıyan üç boyutlu hologram masalı pratiği ortaya konulamaz teorisiyle bol bol varsayımsal hesap kitapla açıklanan ( tanrı uydurup ona özellikler atfedenlere benziyorlar , çünkü o masala inanırsanız o özelliklerle sahipliğinede inanır ve yapacağınız her hesap kitaptan ebced hesabı mucizeler çıkartırsınız) ve yanlışlanması( testi) mümkün olmayan bir öne sürüm ve açıkcası Simon bu konuda haklı.

Bilim insanlasrını zekası ve hayal gücüne itirazım yok amma Ben Bob olarak Alicenin orda donup kaldığını ( gözlem olarak) kanıtlamadan benim adıma konuşmamasını öğütlüyorum.Çünkü böyle bir gözlem namevcut

Yada ben yanlış anlamışımdır

Şimdilik saygımla gittim...
Normalde saniyede 1 kere ışıma yapan bir atomu , Cern'deki parçacık hızlandırıcıda hızlandırdığımızda , 5 saniyede bir ışıma yaptığını gözlemliyoruz.Yani ışık hızına yaklaştıkça zamanın yavaşladığı ve hatta ışık hızında zamanın durduğunu ispatlamış durumdayız.Einstein'ın genel görelilik kuramı defalarca ispatlandı.Ee bir de elimizde karadelik denen bir şey var.Olay ufku denen mesafede ışığın bile kaçamadığı , içine çektiği maddeleri ışık hızına ulaştırdığı bir mesafe var.Eğer olay ufku diye bişey olmasaydı , karadelikler görünmez olmazdı , ışığı yutamazlardı.

İşte bilim elimizdeki verileri birleştirmekle ilerler.Genel görelilik ile karadeliği birleştirdiğimizde ortaya böyle sonuçlar çıkıyor.Ben karadeliğe atladığım zaman , öyle bir mesafeye geleceğim ki , hızım ışık hızına eşit olacak.O zaman benim için zaman donacak ve benim karadeliğe düşüşüm sonsuza kadar devam edecek.İyi de karadelikler maddeyi yutamıyosa nasıl oluyo da bu kadar büyüyebiliyolar?Samanyolu galaksisinin merkezinde olduğu iddia edilen karadeliğin etrafında dönen devasa yıldızlardan biri , turunu 15 yılda tamamlıyor.Oysa ki bizim güneşimiz galaksi merkezi etrafındaki turunu 100 milyon yılda tamamlıyor.Merkeze yakın bu yıldızı saatte milyon ilometre hıza çıkaracak şey , süper kütleli karadelikten başka birşey olamaz.Eğer karadelik değil de başka bir devasa cisim olsaydı görmemiz gerekirdi.Ancak bu samanyolu galaksisinin merkezindeki yıldızların etrafında döndükleri şeyi göremiyoruz.

Eğer ki karadelikleri inkar edeceksek , bütün bu gözlemlere ve deneylere bir açıklama getirmek zorundayız.Devasa yıldızları , kendi etrafında , saatte milyonlarca kilometre hızla döndüren, hem de görülemeyen şey ne olabilir?Varsa bir fikrin ortaya koyarsın.Eğer bir karşı iddian yoksa , kabul edersin.Bilim bu şekilde ilerler.Sebepsiz ve anlamsız şekilde , işine gelmediği için bir şeye karşı koyamazsın.İşte bu yüzden bugüne kadar ben karadeliklere karşıyım , öyle birşey yok diyen bilim adamı çıkmamıştır.Çünkü karşı çıkabilmek için ortaya başka bir şey koyman gerekir.

Holografik evren prensibine gelince , bu fikri ortaya koyan kişi Leonard Susskind'dir.Kendisi sicim teorisini ortaya koyan , çağımızın Einstein'ı olarak bilinen , dünyanın yaşayan en önemli fizikçilerinden biridir.Diğeri ise Hawking , yaşayan en büyük bilim adamlarından biri kabul edilmektedir.Hawking şimdi konferans konferans gezip , dünyaya holografik evreni anlatmaktadır.Holografik evren anlayışına masal demek oldukça komik.Yaşayan en büyük bilim adamlarına kafa tutmaktır.Kaldı ki dünyada holografik evren yalandır , palavradır , yanlıştır deme cesaretini gösterebilecek tek bir bilim adamı dahi göstermezsiniz.Çünkü bilimde bu şekilde desteksiz çıkışlar , bilim adamının sonunu getirir , itibarını sıfırlar.Karşı çıkmak için , karşı arguman sunmak mecburiyeti vardır.
Alt 07-04-2017, 16:06
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

kingman29´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilim adamları galaksinin merkezini 15 yıl boyunca gözlemledi.
Neresi o merkez?

Karadeliklere dair üretilen fantaziler gerçek dışıdır.

Zaten günümüzde bilimin yerine neredeyse sözde bilimin hakim olmasının altında 2 önemli kurgu yatar.

Birisi Karadelik kurguları(fantazileri)
Diğeride Big bang kurgu ve fantazileri.
Birde bunlara bağlı modern mitolojiler var, Hologram fantazileri vb...

Değinmeye gerek görmüyorum, sadece karadeliklere bilgi girer, bilgi çıkar, insan karadeliğe çekilirse ne olur, yok çekilen şu olur da hologramı kaybolmaz da, bilgi kalır da vs tümü de mitolojik hikaye... Modern çağlarda, heleki metafizik, kendi şahsına münhasır bir varlık haline getirilen "bilgi" ve tüm mitolojik fantazileriyle, kaba idealizm garip duruyor, böylece verili nesnel koşulların fizik dışından bir düşünce, bilgi ile yansıtıldığı(sadece görüntü, sanal!) kaba idealizmi kendisini bu efsanelerde gösterir.

Son olarak, Karadelik diye bir şey yok, yani uyduruk haliyle, masallardaki gibi değil! Bu üfürklere bağlı efsane ve mitolojiler bitti, öyle mistik, metafizik delik filan değiller, bildiğiniz çekirdek ve kütle-çekim(yıllar boyunca söyledik, ama teoloji hakim dünyada mitolojiler hala ağır basıyor).

Evrende, mefaziğe gereksinim duyacağımız bir zırva bulunmuyor. gözlemlerin açığa çıkarttığı, maddenin haller arası geçişleridir ve bu fiziğin dışında, metafizik olgular değildir, bu sebeple safsata, absürt mitolojik kurgu ve uydurmaların da gereği yok, sözde bazı idealist bilim insanları da, sahte-bilim yapıyor... Milyonlarca insan kandırılıyor olan bu.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Önerilen Siteler