Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-11-2005, 15:56
mehmet1965 mehmet1965 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Allah'ın Yemin Etmesi

Islam ve diger kaynaklara baktigimiz da tanri hep yemin ediyor acaba neden?
Arap toplumuna ozgu bir davranis mi yoksa tanri aciz de kurani insanlara inandirmak icin mi hep yemin ediyor?
Araplar ve biz turklerde cok yemin ederiz. Yemin eden insan bence yalancidir. Cunku kendine inanilmasini ister onu pekistirmek icin yemine basvurur. Tanri kuranda ne bulduysa onun uzerine yemin ediyor...
Yoksa ben mi yaniliyorum?
Alt 26-11-2005, 17:56
ngcoskun ngcoskun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yanılmıyorsun arkadaşım.
aynı tanrıları gibi ona inanan insanlar da kendilerine güveni olmadığı için başkasının da kendine inanmayacağını , güvenmeyeceğini düşünerek hep yeminle inandırmaya çalışırlar.çünkü onlara yemin herşeyi çözecekmiş gibi aşılanmıştır.
ben çocukken mahkemesi olan insanlar için "neden hakime yapmadıklarına dair yemin etmiyorlar.yemin edebiliyorlarsa yapmamışlardır" derdim.çocuk aklımla o zaman bile yemini öğrenmiştim yani.
bu hayatımız boyunca böyle devam etti.kimimiz bunun bir gereksizlik olduğunu düşünmeye başladıysa da hala bunu kendine adet haline getiren insanlar var....çözümse ben de yemin edeyim.Kitapsız ablamızın yemini hem de .arabınallawallabilla...

Gerçeklikle karşılaştırıldığında, bilimde vardığımız düzey ilkeldir, çocuk oyuncağıdır.Ama sahip olduğumuz en değerli şey de odur.
ALBERT EINSTEIN
Alt 30-11-2005, 00:32
ensareo ensareo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Allah(c.c)'ın yemin etmesi yemin ettiği şeyin önemini belirtir..Ayrıca şimdiye kadar ünsiyetle karşılanmış alışkanlık edinmiş bakışlarımıza bir nevi "dikkat" demektir.Yemin edilen şeye ve yemine dikkat etmeyi gerektirir...Bilmem şu dünyada ne kadar zamandır yaşıyoruz.Şu güneşe,aya ünsiyet,alışkanlık kazanmış gözlerimiz onları ne zaman başka bir anlam yüklemeye başladı yoksa hiçbir anlamı yok mu?Güneş hergün doğuyor yemeklerimizi pişiriyor..(fotosentez-karbonhidrat oluşumu),şu sofrana giren patatesi üç kuruşa alıyorsun ama onun oluşumu için güneşte bilmem kaç katrilyon(?) Hidrojen bombası patladı..Ve onun suyunu sağlamak için denizi ısıttı buharı yükseltti,rüzgar onu taşıdı ve senin yediğin o patates tarlasının üzerine yağdı..Ve topraktan bilmem ne kadar mineral emdi..Şimdi sen basit gözlüklerle buna bakıp,şükredeceğin yerde yemin üzerine yorum yapıyorsun..Allah(c.c) birşeye yemin ediyorsa, bu ona inandırmak için değil,ünsiyet-alışkanlık-olağan edinilmiş konunun önemine işarettir... Nerede Allah(c.c) birşeye yemin etmişse o konuya dikkat kesilmenizi en azından 5 dakka düşündükten sonra,bilgi sahibi olduktan sonra konuşur yazı yazardım..Allah'a karşı iftira atmaktan kaçınmanızı öneririm..vesselamu alel menittebeal huda...
Alt 30-11-2005, 11:55
Üye Değil

Yemin etmesi yemin ettiği şeyin önemini belirtmek için değil karşısındakileri kendisine inandırtmak içindir. Çünkü yemin, arap toplumunda inandırıcılığı sağlamak için sık başvurulan bir yöntemdir. Ve dikkat edin çevrenize, en çok yemini kimler ediyor? Tahminim benimle görüş birliğindesinizdir, en fazla yemini, en az inandırıcılığı olan, en fazla yalan söyleyen kişiler ediyor. Yalanlar örtülmek için yeminlerden oluşan bir perde yapılıyor. Hemen istatistiği sunalım Kuranda tanrının and içmesi yaklaşık 100 kez geçiyor.

Çevrenizdeki olgun, güvenilir, saygınlığı olan insanları bir gözönüne getirin. Onlar yemini daha az kullanıyor değil mi?
Alt 30-11-2005, 22:46
burkay
Üye Değil

SELAM SEVGILI ARKADASLAR YEMININ MAHIYETI DERECESI ÇOK YÜKSEKTIR SIZ ALLAHIN YEMINI ILE INSANLARIN YEMININI KARISTIRMAYIN BU INSAN AKLINIZLA YEMINI INSANCA YORUMLARSANIZ SIZIN DEDIGINIZ ÇIKAR ... ALLAH YALAN SÖYLEMIYOR VE INSANLARI INANDIRMASINA GEREK YOK ... BEN ALLAHA ALLAH YEMIN ETMESEDE INANIYORUM VE ALLAHA INANAN INSANLARDA YEMIN EDIYOR DIYE INANMIYORLAR ÖNCE BUNU BIR ANLAYALIM ... ÇEVREMIZDE YEMININ NE DEMEK OLMADIGINI SIKISTIGI ZAMAN KENDINI O YEMININ ARKASINA SIGINARAKDAN GERÇEKLIGINI SAMIMIYETINI INSANLARA AKTARMA GAYRETI DIR ... KI INSANLAR GENELDE YEMIN EDILEN INSANLARA INANIRLAR ... ÇEVREMIZDE ALLAH KORKUSU OLMAYAN BIR INSAN YEMINI GAYET ÇOK KOLAY YALAN SÖYLEYEREK EDER ... ALLAHDAN KORKAN YALAN YERE YEMIN ETMEKDEN KORKAR .. ARADAKI FARK BUDUR ...
Alt 01-12-2005, 11:29
Üye

sen de yazdıklarının okunmamasından korktuğun için mi büyük harfle yazıyorsun.forum kurallarını okumadıysan ben sana bir konusunu yazayım.
*büyük harfle yazmak bağırmayı işaret edeceği için gereksiz yere büyük harf yazılamaz.

Gerçeklikle karşılaştırıldığında, bilimde vardığımız düzey ilkeldir, çocuk oyuncağıdır.Ama sahip olduğumuz en değerli şey de odur.
ALBERT EINSTEIN
Alt 01-12-2005, 21:43
burkay
Üye Değil

GÜZEL KARDESIM ngcoskun ... BENIM BU SISTEMDE BIR MAZERETIM OLDUGUNDAN BÜYÜK HARFLE YAZIYORUM AMA O ÇOK BILMIS SIVRI ZEKANLA BENIM NIYE BÜYÜK YAZDIGIMI BIR ARASTIRSAYDIN SONRA YORUM YAPMAN DAHA SAGLIKLI OLURDU ... SONRA YAZDIKLARIMIN OKUNMAMASINDAN BIR ENDISEM YOK BAK BANA NEGÜZEL CEVAP YAZIYORSUN ... VE BUNDAN DOLAYI INSANLARI ELESTIRMEDEN ÖNCE USLUP OLARAK FARKLI BIR YORUMLA BANA SORABILIRDIN ... SIMDIK BEN BÜYÜK YAZI YAZIYORUM ... MADEM SIMDIK OKUDUN BANA GEL BU KONUDA YARDIMCI OL KI KÜÇÜK HARFLE YAZAYIM ... BEN EGER BAZI INSANLAR BENIN BAGRARAK YAZDIGIMI SANIYORLARSA YANILIYORLAR ... BÜYÜK YAZMAK HAKARET ISE BASKA INSANLARIN KÜÇÜK HARFLERLE DIGER INSANLARIN INANÇLARINA SAYGISIZCA YAZMALARI HAKARET OLMAZMI ? BU YÜZDEN BEN KIMSEYE BÜYÜK HARFLERIMDEN DOLAYI HAKARET OLARAK YAZMIYORUM ... OK MI KARDESIM ?
Alt 02-12-2005, 01:05
varucan varucan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben niye yemin ettigini biliyorum ,yalan da soylese kendi kendini carpacak degil ya?
Alt 02-12-2005, 11:17
Üye

güzel kardeşim burkay.bir de bakalım neden büyük harf yazıyorsun.hem bak ngcoskun yazızısnı neden küçük yazdın ayıp ettin şimdi bana.
eğer bir sorunun varsa o zaman imza olarak bir açıklama ekle kendine ki herzaman siteye giremeyen ve seni büyük harflerle yazdığında yanlış anlayan insanlara genel bir cevap vermiş olursun.
profilinde imza yazan yere büyük harfle yazmamda bir kasıt yoktur.sebeplerim vardır yaz olsun bitsin.bu konuda kapansın.

ALBERT EINSTEIN
Alt 03-12-2005, 17:52
mehmet1965 mehmet1965 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Bizde allah yemin............

Burada aciklamak istedigim, allah hic bir zaman yemin etmez (eger varsa tabi) Muhammed kendine taraftar toplamak icin her turlu yemine bas vurdu. Kuranda herseyin uzerine yemin ederek basliyor, taaa zeytine kadar. Bunu yapan da muhammed dir. Kuranin gecerlilik derecesi yoktur. Simdiye kadar da donem donem duzene uydurmak icin yenileri eklenmistir geri kalan da yakilmistir. Tanri bile buna engel olamamistir. Zaten kitap olarak iki kapak arasina toplanmamisti. muhammedin olumunden sonra ihtiyactan dolayi kitap haline getirilmistir. (recm ayeti bile kurana girmemistir bunu omer soyluyor adam yalan soyleyecek degil ya) ama kural olarak gecerliligini surduruyor

Önerilen Siteler