Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Aktüel Haberler

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-10-2018, 22:16
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Celal Şengör'ün üslup sorunu var.
Alt 12-10-2018, 22:29
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Tipik neo-liberal.

Ahlaksız, yerli, yerinde tespitler yapmış.

Marx -ki istisnalar olabilir-, "İnsanların maddi yaşam koşullarını belirleyen onların bilinçleri değildir, bu maddi koşullar onların bilinçlerini belirler. " diyeli beri, 150, yüzyıl olarak 2. yüzyıla geçtik.

Celal Şengör elbette zırva diyecek, zira kişisel ve ideolojik olarak rahatsız oluyor. Neden? Çünkü, Kral çıplak ve Marx çıplak kralı rahatsız ediyor.

Zengin bir hayatı var, kapitalizmin nimetlerinden doyum sağlayacak düzeyde yararlanabiliyor, hal böyle olunca dünyayı ve hayatı, sadece kendi gözleriyle görmek istiyor ve dışınd akalanlar ise O'nun için önemsiz "ÖTEKİ" haline geliyor...

Bu dışkı konusu da farklı değil. Ötekine zorla dışkı yedirilmesi, işkence gibi konuları gayet doğal ve yerinde buluyor. Çünkü öteki, dışlanmalı, ezilmeli hatta insan dahi görülmemelidir. Bir insana iradesi dışında, zorla bir şeyler yaptırmanın veya yapmanın, tecavüz anlamına geldiğini kendisi de iyi biliyor, kendi ve temsil ettiği sınıfa yapılsa yaygarayı basar, ancak şiddet öteki ilan ettiği kesime yönelince desteklemek zorunda hissediyor. Kısaca yoksul halk, Şengör için, bir zamanlar Amerika'daki siyahiler gibidir...

hakim, egemen olanın şiddeti, yerleşik terörü, resmi ideoloji tarafından kutsanırken, kölelerin karşı-savunma-şiddeti ise bir dolu biçimde terör, vahşilik vb olarak görülür. Kısaca her koyun kendi bacağından asılır...

Şu sıralar ise kodamanlaşma yolunda.

Elbette bu sınırlı bir konuya dair ifadeler, bu ifadeler üzerinden genellemeye varamayız, akademik alanda katkıları ve alanıyla ilgili konular ise ayrı bir konu.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 15-10-2018, 14:49
Velhelebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Velhelebe Velhelebe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Celal Şengör programlarda dedikoduları hikayeleştirerek sunar. Çok zeki ve yaratıcı fikirleri yoktur. O bunu dedi şu şunu yazdı şeklinde söylemler vardır. Bu söylemler ile kimse aydınlanmaz. Hiçbir şey bilmeyen ve ateizme yakın olan birisi daha önce duymadığı kişi ve kitapları duyunca aydınlandığını sanar sadece.
Alt 15-10-2018, 15:23
Velhelebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Velhelebe Velhelebe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sıkıntı şurada..Bu budala herif,hayata kendi penceresinden bakıyor..Bir aydın böyle olmaz ki..!

Dışkı yemiş..Alanı ile ilgili bir merak filan mı diyeceğim ama jeolojinin insan dışkısıyla bir alakasını da kuramıyorum..Eğer sırf merakından yediyse,tam bir budala olduğu ortaya çıkar..

Bu diyor ki,''ben dışkı yedim,sana da dışkı yedirdilerse,bunun adı işkence olamaz..!''

Bazı insanlar,bırakın dışkı yemeyi,mesela limonun adından bile tiksinirler..Limondan inanılmaz rahatsız olan birine,eğer limon yedirmeye kalkarsan,insanlık suçu işlemiş olursun..Korkunç birşeydir bu..

Yani senin rahatsız olmadığın dışkı,bir başkasını rahatsız etmez diye bir kaide yok ki..Sen budala olduğun için dışkıdan rahatsız olmayabilirsin ama Dünya'daki insanların nerdeyse tamamı,asla dışkı yemez/yiyemez..

Bu kafayı daha net ortaya koymak için,akp seçmeni örneği vereyim..Klasik akp seçmeni ''ben hayatımdan memnunum,çevremdeki herkeste memnun görünüyor''(görmüyor musun şu yollardaki arabaları filan) deyip,ölümüne akpyi savunuyor..

Aynı budalalık işte..Bir toplum içinde yaşayıp,salt kendi hayatına bakarak,bir karara varamazsın..''Ben bu hükümetten memnunum'' deyip,hükümeti desteklemek sıradanlıktır/budalalıktır..
Doğru olan,başkalarını da düşünerek bir karara varmaktır..Celal tipik akp seçmeni,başka da bir şey değil..

Ezan konusu da böyle..Diyor ki,''bu ülkede yaşıyorsan ezana katlanacaksın..!''
Niye?Çünkü Celal bey,rahatsız değilmiş..
Ben rahatsızım ama..!
Burada da salt kendi penceresinden bakıyor olaya..
Şengör seçimden önce katıldığı programda İnce'ye üstü kapalı olarak eleştiri getirip ona oy vermeyeceğini ifade etmişti,en azından ben öyle anladım. Konu da eğitimdi. Yani çoğu kişi sizin oy verme ve parti tespitine Şengör ile alakası yok diyebilirler ama kime oy verdiği bence belli. Muhalif sananlar yanılıyor.
Alt 30-10-2018, 22:23
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Youtube'daki en kaliteli yayın yapan kanallardan birisi çift çekirdek'tir..Şahane videolar çekiyorlar..İlber Ortaylı hakkında da bir tane çekmişler
Alt 26-12-2018, 12:46
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hayır değiller. bir kere ilber ortaylı tarihçi. tarihçi kimliği dışında başka herhangi bir misyon kendisi de yüklenmiyor zaten. bunda tartışacak bir şey yok. ilber ortaylı aydın değil tarihçidir.

celal şengör'ün belki aydın olduğunu bazıları tartışıyor olabilir. ama celal şengör de değildir.

aslında konuyu doğru işlemek için önce aydın'ın tanımını yapmak gerekir. benim bu konudaki bilgim sistematik değil. kendi şahsi düşüncemi paylaşacağım.

aydın bütün her şeyden önce taraf olan insan demektir. tarafsız birisi aydın olamaz. yani bir şeye karşı olmak zorundasınız. bir misyonunuz olmalı. taraf olmak da yetmez. doğru tarafta yer almanız, doğru tarafın haklarını savunmanız gerekir. o zaman bir sınıflandırma da yapmak gerekiyor. doğru taraf kimdir, nedir? savunduğunuz tarafın mevcut durumunu tarihte daha ileriye götürmeyi hedefleyen misyonunuz olmalı. çünkü mevcut durumda dünyada bazı sorunlar/eşitsizlikler vardır.

mesela bir tarafta zengin ülkelerdeki insanlar bilinçsiz beslenme yüzünden obezite hastalığına yakalanırken, diğer tarafta yoksul ülkelerdeki çocuklar/gençler kıtlık yüzünden ölür. ülkelerin kendi içinde de eşitsizlik vardır. geçen konuştuk işte, bir taraf 45bin dolara et lokantasında akşam yemeği yerken, diğer taraf evine ayda ancak 2-3 kere et götürebilir. buna rağmen bu ülkede tarım-hayvancılık bakanı "ben karıma sordum et fiyatları marketlerde ucuzmuş" diyebilmektedir. işte mevcut durumda bu eşitsizlikler varken, ve yönetenler yönetilenleri böyle andaval muamelesi yapıyorken kendine "aydın" kimliği yükleyen ileri görüşlü, tarih bilinci oluşmuş insanların bu tıkanıklığı çözmesi gerekir. yani doğru tarafta yer alıp, doğru tarafın haklarını savunmak da yetmez, onu değiştirmek de gerekir. değiştirme kudretini sergilemeyen insandan aydın olmaz.

celal şengör'ün böyle bir taraf tutmadığını kabak gibi biliyoruz. hatta celal şengör bu taraf dediğimiz "yoksul, emekçi, gariban" insanlardan nefret etmektedir. şengör'ün tek yaptığı bir sürü şey bilmek ve çıktığı programlarda bunları anlatmak. çok şey bilmek ve çok şey anlatmak bir insanı aydın yapar mı? yapmaz. celal şengör aydın değildir. bırakın aydını, herhangi bir taraf bile tutmaz. fakat dikkat etmek lazım bu insanlar içten içe birer monarşi hayranıdırlar. kendilerini içten içe elit, bizleri de içten içte "reaya" olarak görürler.
Alt 26-12-2018, 18:43
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'a kim sahip çıkıyor?
Celal'mi,İlber'mi?
İki cümle kursunlar da görelim..
Alt 27-12-2018, 02:49
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

karakedi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
aslında konuyu doğru işlemek için önce aydın'ın tanımını yapmak gerekir. benim bu konudaki bilgim sistematik değil. kendi şahsi düşüncemi paylaşacağım.

aydın bütün her şeyden önce taraf olan insan demektir. tarafsız birisi aydın olamaz. yani bir şeye karşı olmak zorundasınız. bir misyonunuz olmalı. taraf olmak da yetmez. doğru tarafta yer almanız, doğru tarafın haklarını savunmanız gerekir. o zaman bir sınıflandırma da yapmak gerekiyor. doğru taraf kimdir, nedir?
Sevgili karakedi
Düşünceniz bana hayli ilginç geldi.

Taraf olmadan Aydın olamaz demişsiniz, ama zaten bu dediğinize uyan insanlar var, okumuş etmişler, bir sürü etiketlere de sahipler ve onlara "Siyasetçi" diyoruz, tarafının haklarını sonuna kadar da savunuyorlar, söz söylemekten de çekinmiyorlar, nihayetinde dokunulmazlıkları bile var.
Dolayısıyla Aydın tanımınız Siyasetçi tanımı, onlardan zaten bolca var.

Sınıflandırma meselesine gelince, bu sınıflandırma da var, "Biz ve ötekiler" diye, inançlar ve ideolojiler bunu sınıflandırmayı zaten yapmışlar. Siyasette bunu mükemmel şekilde kullanıyor.
Biz hep haklıyız, karşı hep haksız. Kim ayranım ekşi der ki?
Siyasette bu olay yok, varsa yoksa ötekiler suçlu, ya bizdensin ya değilsin, mantık bu. Böyle bir kaç tane "kilit" prensipleri var, başkada bir numaraları yok.

Bence "Aydın kişi, hakem kişidir."

Şu an da veya gelecekte Aydın'a ihtiyaç var mı? Buna bakmalıyız.

Siyasetin zaten şu haliyle herhangi bir "hakem kişiye" ihtiyacı yoktur, çünkü Siyaset zaten kendi işini kendi çözüyor, kendince de hep haklıdır.
Haklı olan "hakem kişi" arar mı?
Siyasette aramaz!
Haklı çünkü! Karşı da haksız!
Geriye kalan, suçla da suçla.

Trübünlere oynayıp seyircileri coşturmak varken, haklılık fırsata dönüştürülmeyip, mesele "çözüldü" olarak etiketlenir mi?
Asla!
Siyaset çözümsüzlüklerden beslenir, bunu en iyi icra eden kişilere de siyasetçiler diyoruz zaten.

Türkiye'nin Aydın'a ihtiyacı yoktur!
Bu haliyle Aydın'a bir ihtiyaç durumu da yoktur, böyle bir zemin de yoktur, mevzu budur.

Zaten taraflar da kendinden olmayanı Aydın da kabul etmiyor, edemezler ki, Siyasetin DNA 'sına aykırı bir durum bu, Siyasetler de kendi karanlıkların da debelenmeyi erdem sayıyorlarken, mesele çoktan bitmiştir.

Türkiye'de kabul gören tek Aydın vardır, o da bir şehirdir, plakası da 09 dur!

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 27-12-2018, 10:44
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Turkiyenin aydina ihtiyaci olmadigi fikri kusura bakmayin ama tam bir sacmalik. Esitsizlik olan ve bu esitsizligi kendi kendine cozemeyen butun toplumlar icin aydina ihtiyac olur.

Hele turkiye gibi sindirilmis, yozlastirilmis toplumlarda daha cok ihtiyac vardir. Hem de hemen simdi dunyanin butun aydinlarina turkiyede ihtiyac vardir. Cunku turkiyede cumhuriyet yikilmis, 21yyin ortasinda gupegunduz saray monarsisi kurulurken bu ulkede en buyuk ihtiyac duyulan sey sahtekar siysetciler degil aydindir.

Saf olmaya gerek yok. Olay "ama onlar da ayranima eksi demiyor ki" degil. Yine burada daha once de konustuk. Siyasetcilerin kimlerin cikarlarini korudugu belli. Vatandasin sigorta primlerinden biriken parayla fon kurup patronlarin konkordato sirketlerini kurtaran politikacilardan aydin mi olur allah askina sacmalamayin.
Alt 27-12-2018, 12:26
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

karakedi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Turkiyenin aydina ihtiyaci olmadigi fikri kusura bakmayin ama tam bir sacmalik.
Kusura bakacak bir şey yok, yapılanlar benim içinde "saçmalık" ben sadece "gördüğümü" söylüyorum.
80 milyonluk bir ülkede Aydın mı çıkmıyor? veya arandı da bulunmadı mı? Mesele Aydın bulmak değil ki? Aydın'ın yokluğu!
Prim yapan bu!

Siyasiler bunu çözemezler mi, istense çözülmeyecek bir şey yok, ama ne dedim Siyaset "çözümsüzlükten" beslenir. Çözümsüzlüğün diğer adına ben KAOS derim.
Önce ortaya şeyin (Aydın gibi) yokluğu atılır, sonra o şey neden yok diye fırtına kopartılır.
Olay bu.

Dediğim gibi Aydın'a hiç kimsenin ihtiyacı yok, çünkü "onun yokluğu varlığından çok daha kıymetli siyasiler için."

Ayrıca Aydın kriterleri belirlenmiş, taraf olması gerekir filan diye, öylesine zaten siyasetçi denir de demiştim.

Şimdi 80 milyon içinde Aydın yoksa, görünen o ki yok, Aydın aramakta boşa mesai olur.

Türkiye de "herkes Din, Siyaset, Sağlık" konusunda uzmandır.
Bu kadar uzman arasında Aydın çıkmaması da normaldir, herkes Aydın çünkü.

Neyse, konu siyaset açısından çözümsüz, benim açımdan çözülmüş bir konudur, o yüzden size iyi günler dilerim.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil