Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-12-2013, 18:39
MadScientist MadScientist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Ya varsa şüphesinden kurtulamamak

Arkadaşlar her şekilde islam dinini çürütüyorum.Fakat kafamda saplantı haline gelmiş kurtulamıyorum.Kafamı kurcalıyor.
Felsefi yönden.Diğer yönlerden çürütüyorum.Ama beni ölüm çok korkutuyor.
Aziz Kerim nickli arkadaşın yazısınıda okudum fakat tatmin olmuyorum hiçbir şekilde.Muhtemelen çevirilerde bir hata vardır yok islam böyle olamaz tanrı kesinlikle olmalı diyorum fakat işin içinden çıkamıyorum bir türlü.
Güzel bir aklım varken böyle akıldışı bir dine inanmayı tercih etmek istemiyorum açıkçası.Fakat ben gergin ve asabi oluyorum dinsizken çoğu kişidede böyle oluyordur.
Alt 04-12-2013, 18:59
AuRush AuRush isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Öncelikle merhaba,
Bu tür düşünce ve davranışların olması gayet doğaldır çünkü şu anda geldiğin yaşa kadar din ile büyüdün din ile geliştin düşüncelerin din doğrultusunda ilerledi.(yazılarından bunu anlıyorum) Bu yüzden hayatından bir anda çıkan din senin büyük bir boşluğa düşmene neden oldu. Lakin bu çoğu kişide de böyledir. Bakın kendi ağzınızla söylüyorsunuz ''çok korkuyorum'', çok seviyorum değil. Bir insan Tanrısına eğer varsa neden korku ile sarılsın ki ? Ben inanıyorum ki inanan insanların çoğu da cehennem azabından korktukları için bu işi yapıyorlar diğer kalan yarısı ise de cennet vaatleri için ama bir tanrı varsa ne gerek var ki cennete ya da cehenneme ? Yani bunlar olmasa da biz Bir tanrıya inanabilirdik bunları neden söylüyorum çünkü bu tür korku gibi kavramların insanlarının üstünde baskı olarak kullanıldığını görebilmeniz için.

Bir diğer noktaya da değinmek istiyorum. Gergin ve asabi olduğunuzdan söz etmişsiniz. Bu çok doğal bir ruh halidir. Çünkü bir Tanrıya inandığınız zaman zorunlu olarak onun ahlaki öğretilerine ve ibadetlerine göre hareket edersiniz ve bu da size içsel bir huzur verir. Yani islamda'da bu böyledir putperestlikte de bu böyledir ya da aklınıza gelen hemen hemen tüm dinlerde. Fakat ateistlerdeki nokta şudur hayatımda tanrı yok, demek ki huzur da yok ! Tabikide böyle bir şey düşünülemez. Sen o şekilde inandığın için huzurluydun senin huzurununu sağlayan tanrı değil beynindi ve o beyine hala sahipsin. Evrensel ahlak kuralları hala geçerli. O yüzden kendini tanıma adına bir yolculuğa çıkmanı tavsiye ederim. Kendini rahat ve özgür hisset ve insanları kırmamaya gayret et eninde sonunda huzuru bulacaksındır. iyi forumlar diliyorum.
Alt 04-12-2013, 19:06
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aziz Kerim kimdir?

Biraz mitoloji okuyun..Tanrı denilen şeyin bir safsata olduğunu rahatlıkla anlayacaksınız
Alt 04-12-2013, 19:11
Üyeliğini Sonlandırmış

NOLAN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aziz Kerim kimdir?

Biraz mitoloji okuyun..Tanrı denilen şeyin bir safsata olduğunu rahatlıkla anlayacaksınız
Kendisi doktor heralde mantıklı konuşuyor.Daha öncesinde üyeymiş.Sana birisi örneğin 1400 sene sonra dese bu kitap ismi belli olmayan bir yaratıcıdan gelmiştir inanmalısın diye.Bu soruna arkadaşın tam olarak önerdiği çözüm gözü kullanmak açıklayayım.Sen dersin ki görmeden inanmam hiç bir şekilde çünkü insan gördüğü şeyleri kanıt olarak değerlendirir.Rivayetleri söylenceleri değil.
Alt 04-12-2013, 20:05
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

MadScientist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kendisi doktor heralde mantıklı konuşuyor.Daha öncesinde üyeymiş.Sana birisi örneğin 1400 sene sonra dese bu kitap ismi belli olmayan bir yaratıcıdan gelmiştir inanmalısın diye.Bu soruna arkadaşın tam olarak önerdiği çözüm gözü kullanmak açıklayayım.Sen dersin ki görmeden inanmam hiç bir şekilde çünkü insan gördüğü şeyleri kanıt olarak değerlendirir.Rivayetleri söylenceleri değil.
Doktorlar mantıklı konuşurlar diye bir şey yok

Yaratıcı diye bir şey yok..Olamaz böyle bir şey..
Darwin Tanrı'yı öldürdü..Haberiniz yok mu sizin
Alt 04-12-2013, 20:19
inferno inferno isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bende Deizmden kurtulamıyorum

Ben içimdeki vicdanımın bana söylediklerini yaparım. Bunu bana Tanrı yasaklamış olsa bile.
Alt 04-12-2013, 20:29
Nevandaar Nevandaar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

MadScientist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar her şekilde islam dinini çürütüyorum.Fakat kafamda saplantı haline gelmiş kurtulamıyorum.Kafamı kurcalıyor.
Felsefi yönden.Diğer yönlerden çürütüyorum.Ama beni ölüm çok korkutuyor.
Aziz Kerim nickli arkadaşın yazısınıda okudum fakat tatmin olmuyorum hiçbir şekilde.Muhtemelen çevirilerde bir hata vardır yok islam böyle olamaz tanrı kesinlikle olmalı diyorum fakat işin içinden çıkamıyorum bir türlü.
Güzel bir aklım varken böyle akıldışı bir dine inanmayı tercih etmek istemiyorum açıkçası.Fakat ben gergin ve asabi oluyorum dinsizken çoğu kişidede böyle oluyordur.
İrade sahibi bir yaratıcı varsa bile İslam'ın Allah'ı olmadığı su götürmez bir gerçek bence. Varsa bile deistlerin düşündüğü tarzda bir yaratıcı olmalı bence.

inferno´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Deizmden neden kurtulmak istiyorsunuz ki?
Alt 04-12-2013, 20:51
Üyeliğini Sonlandırmış

Ben tam olarak şöyle düşünüyorum.
İnsan=Tanrı,yaratıcı,geliştirici, adına ne diyebilirseniz deyin.
Bakın eğer dinler olmasaydı yeryüzünde şu an için daha güzel olabilirdi.Dinler sadece insanların özgürlüklerini engelliyor.Bir zincir gibi ben tamamen aklımdan çıkardım bir tanrı fikrini fakat.İşte adapte olmak zor yeni yaşam şekline.
İslam dininin politeizmden yani çok tanrıcılıktan mono teizm tek tanrıcılığa geçtiğini düşünüyorum.İslam içerisindeki mantıksızlıklar akla aykırı olan bir sürü öğreti özgürlüğü kısıtlayıcı köle gibi yaşamak kötü gerçekten.
Alt 04-12-2013, 21:41
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

NOLAN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yaratıcı diye bir şey yok..Olamaz böyle bir şey..
Darwin Tanrı'yı öldürdü..Haberiniz yok mu sizin
Yapma Recep, Darwin Tanrı'yı falan öldürmedi. Bir kere adamın kendisi ateist değildi.

Zira Darwin ilk canlının nasıl ortaya çıktığı sorusuna cevap vermedi. Bugün bu sorunun cevabı hala gizemini koruyor. Tanrısız bir cevap bile Tanrı'yı öldürmeye yetmez. Sadece canlılık için Tanrı'ya ihtiyacımız olmadığını gösterir.

Darwin, sadece türlerin mevcut halleriyle şak diye ortaya çıkmadıklarını, tüm canlıların ortak bir atadan evrildiğini gösterdi ve bunu sağlayan temel mekanizmayı ortaya koydu.

Evrim Teorisi dinlerin Adem-Havva masalını haliyle semavi dinleri çöpe atar. Ama Tanrı hakkında hiçbir şey söylemez. Hatta bazıları dinler üzeri deistik bir tanrıyı falan geçelim, bu masalın temsil olduğu söyleyip modern bilimle barışık bir şekilde semavi dinlerin tanrısına/tanrılarına inanmaya devam etmektedir. Örneğin Papa 15 sene kadar evvel resmi ağızdan evrim olgusunun inançlarıyla çelişmediğini söylemiştir.

Ben evrim olgusunun semavi dinlerle tutarlı, sağlıklı bir şekilde barışık durabileceğini düşünmüyorum. Evrim Teorisi tek başına semavi dinleri gömmeye yeter, hatta fazla bile gelir. Ama dinler üstü bir tanrı fikrini desteklememekle beraber ona karşı da çıkmaz.

Bu arada ben ortada bir tanrı falan göremiyorum ama buna dair dayanağım Evrim Teorisi değil. Evrim Teorisi olsa olsa semavi dinlere inanmamamın dayanaklarından biri olabilir. Ateist olmamın temel gerekçesi Evrim Teorisi'dir diyenleri haliyle garipsiyorum.

inferno´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Deizmi kurtulunması gereken bir fikir olarak düşünmeyin. Deizmi benimsemiş çok sayıda bilim adamı, düşünür ve sanatçı var. Göğsünüzü gere gere deistim diye dolaşmanıza bir engel yok. Nasıl mutluysanız öyle devam edin.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 04-12-2013, 21:49
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Sorun şu ki masalları çıkınca geriye Tanrı kalmıyor zaten.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil