Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-08-2014, 03:45
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Deist_tr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili evrensel-insan,

Elbette benden beklenenden ve bana yakışandan farklı bir şey yapmadım.

Şimdi o mesajı mouse ile tarayarak tekrar okursanız bazı yazıları beyaza boyadığım için göremediğinizi, aslında

dediğimi ve sizi manipüle edebildiğimi göreceksiniz.

Başından beri aynı şeyi soruyorum, son kez yine sorayım.
Manipülasyona bu kadar açık bir varlık olduğunuz halde ne kadar serbest düşünebilirsiniz?

Elbette yanlış anlaşıldığım için sizden ve tüm forum üyelerinden özür dilerim. Ama sanırım böyle somut bir örnek gerekliydi.

Sevgiler
Bakin once ne hakkinda yazisiyoruz, ona karar verelim.

Eger ozgur irade ile ilgili yazisioyorsak; ben size yukarida tanimini verdim.

Ozgur irade olmazsa, suc ve ceza olmaz. Bir belkgenin altina atilan imza gecerli olmaz. Guven olmaz, itimat olmaz.

Gelelim manupulasyon konusuna.

Elbetteki bir kisinin davranisi eger birine yonelik ve onun davranisina bir yanit ise; tabiki gosterdigi davranista onun etkisi olacaktir.

Yalniz bu ozgur irade degildir, cunku burada kisi karsisindakinin etkisi altinda kalip tepki bile verse; bunu kendi iradesi ve karari ile yapiyordur.

Karsilikli etkilesim/tepkilesimin ozgur iradeye engeli yoktur.

Ozgur irade tanimi yukaridadir ve eger bir itiraziniz varsa, o tanima gore dile getiriniz ve nedenini de aciklayiniz.

Sizin mesajinizda benim alintiladiginiz mesajimdan aldiginiz etkinin bir tepkisi zaten yansimaktadir.

Yalniz kimse size zorlayarak o tepkisel mesajinizi yazdirmadiysa; yani kendi isteminizle yazdinizsa bu ozgur iradedir.

Hayvanlarda ozgur irade olmadigi icin suclanamazlar ve ceza almazlar.

Cunku kendilerine verilecek cezanin ya da yuklenecek sucun bilincinde degildirler. Ayrica yaptiklarinin bir suc oldugunun ya da ceza alacaklarinin farkindaligi da yoktur.

Konu serbest dusunme ise, bu sadece her hangibir kavramin tarafinda yer almadan onu ortaya koyabilmek ya da ondsan bagimsiz olabilmektir.

Iste burada irade bilissellik ile paraleldir.

Ayrica serbest dusunce de kurtulunmus kavramlarin tarafliligi size etkilemez ve tepki de vermezsiniz. Tabi ortada kisisel satasma yoksa.

Mesela beni diyelim tanri konusundaki her turlu dusunce ve davranis etkilemez. Cunku tanri konusunda serbest dusunurum.

Inanana da varlayana da, inanmayana da yoklayana da saygi duyarim. Cunku ben tanri kousunda inancsal ve varliksal niteliklerden dusuncemi serbestlemisim.

Bilmem son ornek konuyu biraz daha aydinlatti mi?

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 21-08-2014, 12:24
BrainDamage BrainDamage isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnsan beynine dışarıdan bakalım. İçeride hissedilen özgür irade, renk gibi kavramların, hatta benliğin bile olmadığını görürüz.
Benim demek istediğim şey baskı vs. değil. Benim demek istediğim şey beynin içinde bir öznelik yanılgısı olduğu. Ben aklın başına öylece oturtulmuş bir sürücüden haberdar değilim. Öyle bir sürücü varsa(aklını yönlendirebilen, beyinden bağımsız) elbette bilmek isterim. Ancak öyle bir sürücünün olması için bir üst-beyin gerekir. Halbuki ben öyle bir sürücünün varlığını savunmuyorum. Öznenin varlığını savunmuyorum. İşin kavramında değil nesnelliğindeyim.
Sizde özgür irade varsa hayvanlarda da bal gibi vardır. Ancak bu konuda farkındalıklarının az olduğu doğru. Sizi suç işlemekten alıkoyan şey ne ise hayvanlarda da aynısı. Örneğin bir yakınınıza neden zarar vermiyorsunuz? Köpekler başkası olsa zarar veriyor ama bana bir şey yapmıyor. En agresifi bile uyarırcasına ufak bir hırlama sesi çıkarıyor. Ki ev sahibini önceden ısırdığında(refleks olarak, yoksa kangal çok sadıktır) sahip her yarayı gösterdiğinde utanıyor. Agresif olan çok otoriter bir köpek olduğu için kendisine çok yaklaşılmasına izin vermiyor örneğin. Bu sebepten bir köpeği ısırdıysa köpek bir daha ona yaklaşır mı? Bu bir ceza değil mi? Çünkü önceden de hırlıyor hayvan. Sonuçta insanı suç işlemekten alıkoyan kurallar var. Biri ceza diğeri vicdan. Dinsel kurallar da var elbette ama o iki grubun içinde de mevcut.
Şimdi gelelim asıl konuya. Bu köpekler yıllarca yapay seçilime uğramış. En sevecenleri veya en korumacıları seçilmiş. Sevecen bir köpekle korumacı bir köpeği farklı yapan şey nedir? Hormonları, beyin yapısıdır. Şimdi bizde de kimi insan sevecen kimi insan korumacıdır. Onlar bu durumu hissediyorlar. O halde bizim bu durumlarımızı köpeklerden daha ileri yapan nedir söyler misiniz?
Köpeklere de bir hareketinden dolayı ceza verirseniz bir daha yapmıyorlar. İnsanlar akıllı bir tür olduğu için önceden söylüyoruz ve yine kendi iyiliği için yapmıyor. Bu durumda köpekle ne farkımız var?
Ne yani, köpek öyle programlandığı için beni seviyormuş gibi davranıyor ama biz gerçekten seviyoruz öyle mi?
Alt 21-08-2014, 21:23
Kıdemli Üye

BrainDamage´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsan beynine dışarıdan bakalım. İçeride hissedilen özgür irade, renk gibi kavramların, hatta benliğin bile olmadığını görürüz.
Neden iceride hissedilsin ki? Ozgur irade, disariya da gozlem veriyor.

Benim demek istediğim şey baskı vs. değil. Benim demek istediğim şey beynin içinde bir öznelik yanılgısı olduğu. Ben aklın başına öylece oturtulmuş bir sürücüden haberdar değilim. Öyle bir sürücü varsa(aklını yönlendirebilen, beyinden bağımsız) elbette bilmek isterim. Ancak öyle bir sürücünün olması için bir üst-beyin gerekir. Halbuki ben öyle bir sürücünün varlığını savunmuyorum. Öznenin varlığını savunmuyorum. İşin kavramında değil nesnelliğindeyim.
Varliksal algida insanoglu hem oznel hem nesnel hem de bunlarin birlesiminin ortaya koydugu kavramsal bilgiye sahiptir. Iste buradaki oznellik te insanoglunun her turlu beyninin fonksiyonel yaninin davranisina eylemine hareketine yansisidir. Iste bu davranis temelli gozlem veren hareketin bunyesindedir, ozgur irade; ya da beynin fonksiyonel yetileri.

Iste bu yetilerin kisinin kendi kontrolunde olmasi ve bunu kendisinin kendi Adina bilerek isteyerek yapomasi yani disaridan bir zorlamaya baskiya maruz kalmadan yapmasi ozgur iradedir.

Kisinin nasil davrandigiise onun beyin yetilerinin gelismislik duzeyi ile ilgilidir. Bunlar bilinc, hafiza, zeka, akil, dusunce v.s. temelli; her turlu sinirsel uyariyi beyinde tercume eden ve bu tercume temelinde davranan insanogludur.

Iste buradaki ayni zaman ortam ve olaydaki davranis farki; kisinin beyin yetisi farkidir.

Bu acidan da kisi pek ala beynini yonlendiren ve control eden bir surucudur.

Bunun bilimdeki en onemli ornegi, kisinin beyninin verdigi rahatsizligi giderme Adina verdigi beyin yeti fonksiyonsal mucadelesidir.

Sizde özgür irade varsa hayvanlarda da bal gibi vardır. Ancak bu konuda farkındalıklarının az olduğu doğru. Sizi suç işlemekten alıkoyan şey ne ise hayvanlarda da aynısı. Örneğin bir yakınınıza neden zarar vermiyorsunuz? Köpekler başkası olsa zarar veriyor ama bana bir şey yapmıyor. En agresifi bile uyarırcasına ufak bir hırlama sesi çıkarıyor. Ki ev sahibini önceden ısırdığında(refleks olarak, yoksa kangal çok sadıktır) sahip her yarayı gösterdiğinde utanıyor. Agresif olan çok otoriter bir köpek olduğu için kendisine çok yaklaşılmasına izin vermiyor örneğin. Bu sebepten bir köpeği ısırdıysa köpek bir daha ona yaklaşır mı? Bu bir ceza değil mi? Çünkü önceden de hırlıyor hayvan. Sonuçta insanı suç işlemekten alıkoyan kurallar var. Biri ceza diğeri vicdan. Dinsel kurallar da var elbette ama o iki grubun içinde de mevcut.
Şimdi gelelim asıl konuya. Bu köpekler yıllarca yapay seçilime uğramış. En sevecenleri veya en korumacıları seçilmiş. Sevecen bir köpekle korumacı bir köpeği farklı yapan şey nedir? Hormonları, beyin yapısıdır. Şimdi bizde de kimi insan sevecen kimi insan korumacıdır. Onlar bu durumu hissediyorlar. O halde bizim bu durumlarımızı köpeklerden daha ileri yapan nedir söyler misiniz?
Köpeklere de bir hareketinden dolayı ceza verirseniz bir daha yapmıyorlar. İnsanlar akıllı bir tür olduğu için önceden söylüyoruz ve yine kendi iyiliği için yapmıyor. Bu durumda köpekle ne farkımız var?
Ne yani, köpek öyle programlandığı için beni seviyormuş gibi davranıyor ama biz gerçekten seviyoruz öyle mi?
Hayvanlardaki ozgur irade degil; sadece insanoglundan gordugunu vce algiladigini papagan gibi tekrarlamaktir.

Mesela kedi de ozgur irade olsa; disi agridiginda da yemek yer. Halbuki kedi disi agriyorken yemek yemez ve olume gider.

Buradaki suc ve ceza kisisel degil; hukuk temelindeki verilen ceza ve yuklenen suctur.

Kimse aslana geyigi parcaladi diye ceza vermez cunku bu bir suc degildir.

Ama bunu bir insan baska bir insane yaptiginda bu bir suctur.

Hayvanlarda henuz bilimsel olarak ortaya konmus bir inanc etik ideoloji algisi yoktur.

Tarih kucuklugunden beri kendisine bakan bakicisinin kanayan parmagini baktigi aslana koklatmasi ile sahibini yiyen aslani gozlemlemistir.

Hayvana guvenemezsiniz, sadece tedbir alirsiniz. Hayvana bir sorumluluk ve yukumluluk veremezsiniz.

Bence kavramlar karisiyor, ozgur irade ile beynin fonksiyonal yetileri olan bilinc farkindalik dusunce zeka akil v.s. kisiye gore degisen duzeyleri farkli seylerdir.

Ayrica ozgur irade degil (free will) serbest iradedir. Yani kisi davranisini kendi duzey serbestliginde yerine getirmistir.

Burada ozgur serbestten farklidir. Ozgur olabilmek toplumsal olarak kanunlara kurallara yasaklara v.s. baglidir ve bu temelde kimse ozgur degildir, cunku ozgurlugu baskasinin hakkinin ozgurlugune mudahele etmesini getirmez.

Yani kisisel haklar ve ozgurlukler, baskasinin haklari ve ozgurlukleri ile sinirlidir.

Kisaca ozgurluk sinir ile, serbestlik te baski ile onlenir.

Asagida size ozgur iradenin tanimini veriyorum.

Bu tanima karsi iseniz, neresine ve neden karsi oldugunuzu aciklayin.

Cunku bu tanim insanoglunun serbest iradesi oldugunun olgusal kanitidir.

Özgür irade, kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür. Kişinin belli eylem ya da eylemleri gerçekleştirmede sergilediği kararlılık; belli bir durum karşısında, gerçekleştirilecek olan eylemi, herhangi bir dış zorlama ya da zorunluluk olmaksızın, kararlaştırma ve uygulama gücü; eyle*me neden olan eylemi başlatabilen yetidir.

Goruldugu gibi bu bir yetidir ve hayvanda henuz yoktur. Yalniz hayvan ayni papagan gibi, insanoglunun ogrettiklerini ogrenir ve uygular, yalniz bunun ne farkinda ne de builincindedir.

Cunku bu uygulamasi her zaman gecerli olmayabilir ve guvenilmez.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 21-08-2014, 21:48
Kıdemli Üye

Bu ekleyecegimi ekleyemedim, cunku system izin vermedi.

Insanoglu kendi ana ozellikleri olan beynini, dusuncesini ve kavramini bilmek sorgulamak ogrenmek bildigini de gozlemsel olarak ortaya koymak icin yola cikiyorsa; bilimsel ve bilissel niteliklerini kullanir.

Insanoglu kendi ana ozellikleri olan beynini, dusuncesini ve kavramini varliksal olarak degerlendiriyorsa; metafizik temelli ideolojiler ile monism/dualism ve determinizm olarak yola cikar ve genelde akilci fizik otesi mutlakci ilkci ve tekcidir.

Iste serbestlik temelli beynin kullanimi da, irade de ve her turlu beyin yetisinin fonksiyonunda da o senin dedigin surucu olarak insanoglu bilimsel ve bilisseldir. Cunku bunlari kullanir ve bilir ve de bildirir.

Varliksal yola cikista ise bu serbestlik genelde yoktur. Cunku beyin bu varliksal temellerin ve tabanlarin getirdikleri ile sinirlanmistir. Algi da serbestlik (freedom) degil; ozgurluk (liberty) dir ve etik ve metafizik temelde de politiktir.

O yuzden once kavramlara hangi temelde kisi baktiginin farkinda ve bilincinde olmalidir. Varliksal/inancsal/ideolojik mi bakiyor, yoksa bilgisel/bilimsel/bilissel mi bakiyor?

Kavramlar algi olarak varlik inanc ve ideoloji mi? yoksa, insanoglunun var algisi temelinde gozlemi ile her gozlemini algiladigindan turettigi ve gozlemini algiladigi ile ozdeslestirdigi bilgi mi?

Yani emir hangisi "var/ol/inan mi", yoksa "algila, gozlemle, bil, bildir, bul mu"

Yani var olma inanci mi, yoksa var olarak algilananin kavramsal bilgisinin turetimi mi?

Alt 21-08-2014, 22:36
Kıdemli Üye

Basligi, kendi bireysel temelimde toparlama Adina;

Teolojik yani Tanriya varliksal bakis acisinda 4 ana biribirinden farkli bakis vardir.

Teizm-Tanrili/dinli bakis

Deizm- Tanrili/dinsiz bakis

Agnostisizm-bilinemezci bakis

Ateizm-Tanrisiz bakis

Burada benim her turlu davranissal ve eylemsel fiili yasam ve iliskim, kendi adima; tanriya bakistaolumsuz bir temeldedir ve bu da ateizme girer.

Kisaca teolojik noncognitivizm de bir olumsuz bakis acisidir. Sonucta tanriyi yok saymak ve anlamsiz bulmak, dilbilgisi ve ifade olarak olumsuzluga girer.

Bu temelde varliksal/olumsuz, inancsaal/olumsuz bakis acilarimin yaninda;ideolojik/ teolojik bir bakis acisina da ihtiyac duymam.

Ben bakis acisi olarak, hic bir seye varliksal/inancsal/ideolojik zaten bakmam.

Benim her seye ve her bir seye bakis acim kavramsal/bilgisel/bilimsel ve bilisseldir.

Bu da insanoglunun akilsal algisinda varlanan tanri kavramina, bugune kadar insanoglunun turettigi bilgi olarak bakmak ve bu kavramin her turlu bilgisinin bilinebilirligini ve insanoglu uzerindeki yasam ve iliski temelinde gozlem veren bir sosyo-psikolojik sorun oldugu bakis acisidir.

Yani benim algimda; tanri kavramina varliksal/inancsaal/ (olumlu ve de olumsuz)ideolojik(ontolojik/teolojik/fizik otesi) her turlu bakis sosyo-psikolojik sorun icerir. Serbest degildir ve tanriya olumlu ya da olumsuz bagimlidir.

Tanri kavrami hakkinda bir taraf sahiplenmesi ihtiyaci duyar.

Ben tanri kavramini her turlu bilgisel bilissel ve sosyo-bilimsel degerlendirebilmem ise; bu kavram ile hic bir bagimliligimin olmamasinin, yani bu kavramin hic bir sekilde bende etki ya da teoki birakmamasinin bir farkindaligi ve bilincidir.

Iradem de dusuncem de tum beyin yetilerimin fonksiyonu da tanri kavramini, sadece sorunsal temelde ve bu sorunun her yonu ile dile gelmesi temelinde bir yanasim gosterir.

Yani tanri kavrami insanoglunun algilayarak ve ancak inanci/ideolojisi temelinde kendince ve kendi dogrusunca gozleme tasiyarak yarattigi ve uzerine bilgi turettigi ve de hic bir zaman da ne oldugunu/olmadigini ortaya koymayi beceremedigi ve beceremeyecegi bir bilgi turetimidir.

Ustelik bu bilgi insanoglunun sadece beyinlerinde olumlu olumsuz yer almak ile kalmaz, yasam ve iliskilerinde de yer alir ve insanoglu bu ugurda canini bile feda eder olur ve oldurur (oldurmek)

Iste sorun da tam burada bu uyduruk kavrama yuklenen etki ve tepkidedir ve bu etki/tepki sosyal ve psikolojik bir sorun olarak; insanoglunun kendi yarattigini kendi yok etmesi ve elimine etmesi cozumunu bekler.

Ben de bu cozum de, kendimce yasam ve iliskilerimde yer almaktayim.

Alt 22-08-2014, 01:35
Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Asagida size ozgur iradenin tanimini veriyorum.

Bu tanima karsi iseniz, neresine ve neden karsi oldugunuzu aciklayin.

Cunku bu tanim insanoglunun serbest iradesi oldugunun olgusal kanitidir.

Özgür irade, kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür. Kişinin belli eylem ya da eylemleri gerçekleştirmede sergilediği kararlılık; belli bir durum karşısında, gerçekleştirilecek olan eylemi, herhangi bir dış zorlama ya da zorunluluk olmaksızın, kararlaştırma ve uygulama gücü; eyle*me neden olan eylemi başlatabilen yetidir.
Deterministik veya rastlantısal bir evrende nasıl bir özgür iradenin olabileceğini düşünüyorsunuz?
Alt 22-08-2014, 01:37
Kıdemli Üye

Deterministik veya rastlantısal bir evrende nasıl bir özgür iradenin olabileceğini düşünüyorsunuz?
Evren ne deterministik ne de raslantisaldir. Evrenin kendi oznel bir icerigi yoktur.

Alt 22-08-2014, 12:31
Üye

Nasıl yani?
Alt 22-08-2014, 19:19
Kıdemli Üye

Nasıl yani?
Insanoglu kendi yetisinin algisi gozlemi ve bilgisi ile evren hakkindaki her turlu bilgiyi kendisi ortaya koyar.

Yani bu bilgi insanoglunun evren uzerine turettigi bilgidir, evrenin insanoglu algisinin bilgisidir.

Dolayisi ile insanoglu kendi ozelliklerini evrene de yukleyebelir.

Determinism ve raslanti, sadece insanoglunun ortaya attigi kavramlardir.

Ustelik sadece sinirlama ve bilginin yetersizligi temelli akilci cikarimlardir.

Sen istersen once evrenin determinist ve raslantisal oldugunu neden dusundugune dair ornekler ver, onun uzerine gidelim.

Yani evrenin determinist ve raslantisal oldugunu neye dayanarak soyluyorsun?

Yas da bu kavramlardan ne algiliyorsun?

Alt 22-08-2014, 19:37
Üye

Belirli sebepler belirli sonuçlar doğuruyor veya tamamen rastlantısal olaylar oluyor.
Böyle bir ortamda iradeyi nereye koyuyorsunuz? Koldan sinyal geliyor ve siz bir davranış sergiliyorsunuz. Akım geliyor. Yollardan geçiyor ve siz eylemi sergilemiş oluyorsunuz. Bu durumda ne gibi bir iradeniz olabilir?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil