Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > İslami Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-07-2014, 02:28
mrdragon mrdragon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

alevi27´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dostum tamamdır o zaman alevilik için felsefesindeki insancıl öz islam öncesidir umarım diyebiliriz. Aklıma gelmişken sorayım: kuranı natık ile kuranı samıt karıştırmadınız umarım(çoğu insan karıştırıyor da) ))
Ali'nin konuşan kuran olması durumu mu? Hayır onu baz almadım açıkçası.
Orada da farklı açılımlar yapanlar olmuştu.

Ali'nin elinde farklı bir kuranı olduğu, hatta Mehdi inancında açığa çıkacağını düşünenler de var.

Tabi Ali'nin yazılı bir kitaba hiç ihtiyaç duymayacağını türetenlerde.

Açıkçası alevilik fazlası ile dallanmış, budaklanmış diye düşünüyorum.

Benim izlenimim, aslında anadoludaki yaşantıların kendilerine has ritüelleri, bu topraklara giren islam inancı altında iyice kimliğini yitirmiştir. Alevilikte öğretilerin aktarım tarzı da sağlıklı değil. Yine de, aleviliğin bugüne kadar insancıl dayanaklardan uzaklaşan bir açılımını görmedim o bana yetiyor. O yüzden ne kadar uçuk bulsam da sünni açılımlardan kat ve kat insana yakın geliyor.
Alt 18-07-2014, 20:55
alevi27 alevi27 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

mrdragon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ali'nin konuşan kuran olması durumu mu? Hayır onu baz almadım açıkçası.
Orada da farklı açılımlar yapanlar olmuştu.

Ali'nin elinde farklı bir kuranı olduğu, hatta Mehdi inancında açığa çıkacağını düşünenler de var.

Tabi Ali'nin yazılı bir kitaba hiç ihtiyaç duymayacağını türetenlerde.

Açıkçası alevilik fazlası ile dallanmış, budaklanmış diye düşünüyorum.

Benim izlenimim, aslında anadoludaki yaşantıların kendilerine has ritüelleri, bu topraklara giren islam inancı altında iyice kimliğini yitirmiştir. Alevilikte öğretilerin aktarım tarzı da sağlıklı değil. Yine de, aleviliğin bugüne kadar insancıl dayanaklardan uzaklaşan bir açılımını görmedim o bana yetiyor. O yüzden ne kadar uçuk bulsam da sünni açılımlardan kat ve kat insana yakın geliyor.
değerli mrdragon, şöyle bir şey var:

samit= sessiz suskun
natık= konuşan, açıklayan demektir,

Alevi -bektaşi tasavvuf edebiyatında mevcut olan deyiş, nefes, münacaat gibi eserlerde sık sık Kur'an ayetlerinin açıklamaları vardır. Yani tefsir yapılır. Bu nazım biçiminde ve müzik iledir. Buna kur'anı natık diyoruz.Halk dilinde bu daha da basit bir ifade ile "telli Kur'an" olarak ifade edilir.

Suskun kur'an ifadesi, ne söylediği ne anlattığı anlaşılmadan okunan ayetlerdir. Bu yöntem sünni islamın metodudur ve bizce makbul değildir.
Alt 09-12-2014, 11:21
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben ateist olmakla beraber Alevi Bektaşiliği bu topraklarda insana en yakın inanç olarak bilirim.
Çünkü onlar tanrıyı yukarlarda görünmeyen bir yerde arayıp, tepeden insana bakış olarak anlamazlar. Tarının cemalde olduğunu anlatırlar İnsan vicdanı mahkemedir cennet cehennem bu dünyadadır hesap burada ve insana verilmelidir.

Alevilik hayatta sürekli hesaplaşma yolun zor olduğu söylenir.
Belki türkiye gibi adeletsizliğin gırtlağa kadar olduğu bir ülkede Alevilik gerecek insana ulaşamaya bilir ama Alevilik aslında gerecek insana ulaşımdır.
Hesabın divana devir edilmesi insan vicdanlarına devri anlatır.

Öyle sunni islam gibi işle suçu öde öte dünyada Alevilikte yoktur. İşlediğin suçun bedelini ancak madurun kestiği ceza ile mümkündür.

Bu durumda devlet ortaya çıkıyor işte Alevilik devleti de tartışmaya sokmaktadır.
(işte Alevilik Bektaşilik insan ı kamile ulaşmanın yoludur)
Alt 10-12-2014, 01:00
angelman angelman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yani bende öteki dünya sıkıntısı çekmiyorlar, bu dünyada en iyi insan olma peşinde olduklarından ötürü, eğer bu konuda muvaffak olmuşlarda Birlikte inanmış oldukları ilah onları cennetine kabul edecektir..
Alt 10-12-2014, 11:37
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alevilik Bektaşilik İslamiyetin Türkçe anlatımıdır.Bir çok alevi ozanı arapça dine tepki göstermiş Allah Türkçe bilmiyormu demiştir.

Bir noktada allahın türkce anlaşılması gibi yani bir tercümana ıhtiyacın olmayacağını anlatmıştır.

Cennetin ve cehennemin bu yaşadığın dünyada görülmesi şeklinde anlatmışlardır.

Birilerinin (tanrının) mükafatı veya cezası olarak yorumlanmamıştır her şey insan dır gönüller ceza ve mükâfattı veren mahkemelerdir..

Onun için kuranda kurtaranda insandır derler, HATTA okunacak en büyük kitap insandır diyerek insanı en yüksek yere münasip görürler.

İnsanda da özellik aradıkları görülmüştür. Onun için ulaşılacak mertebe insanı kamil dir denir.

Alevilik yunusla birlikte arapların din anlayıına tepki vermiş yer altında bir (doğal olmayan) bir şeyin olmadığını söylemiştir.
Alt 10-12-2014, 14:41
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bu konuda yeni kitaplar aldım.

Aleviliğin Kayıp Bin Yılı - Erdoğan Çınar
Aleviliğin Gizli Tarihi - Erdoğan Çınar
Aleviliğin Kökleri - Erdoğan Çınar
Alevi Öğretisi - Prof.Dr. Cengiz Güleç
Horasan'dan Anadolu'ya Bir "Yol" Hikayesi - Selcan Taşçı
Kürt ve Alevi Tarihinde Horasan - Mehmet Bayrak

Şimdi Prof. Dr. Cengiz Güleç'in "Alevi Öğretisi" kitabını okuyorum. Güzel bir kitap, konsantre bilgiyle dolu.

Cengiz Hoca felsefeye, inançlar tarihine, mistisizme, ezoterizme, modern/ortodoks psikanalize, insan psikolojisine oldukça hakim bir insan.

Kitabın ilk yarısında inançlar tarihi boyunca felsefe-inanç çatışmasını ele almış. İnançlar sorgulanmayı hiç bir zaman sevmemişler, felsefe de inançları sorgulamaktan hiç vazgeçmemiş. Başlangıçta inançlar felsefeyi dışlamış, ancak susturamamış. Bunun üzerine inançlar felsefeyi "ehlileştirmeye" çalışmış, "felsefe ancak dine hizmet ederse faydalıdır" gibi müthiş tezler öne sürmüşler. Bunlara göre tek gerçek vahiydir. Akıl vahyi ispatlarsa doğrudur, doğrulamıyorsa yanlıştır. Yani düpedüz "vahye hak veriyorsan haklısın, vermiyorsan hata yapıyorsun" demişler.

Abbasi'lerin ilk yıllarında Mu'tezile adlı bir akım/ekol doğuyor. Bu ekol içinde Muhammed peygamberin vahiy almadığını, aldığı vahyi yanlış naklettiğini, hatta peygamberlik müessesesinin olmasının Tanrıyı küçülteceğini, bu sebeple Muhammed'in peygamber olamayacağını düşünenler var. Bazıları "Mükemmel Tanrı'nın özellikleri nedir?" diye kafa patlatıyor, "mükemmel Tanrı vahiy-peygamber-kitap göndermez" diyor. Bunlara göre vahiy yolu her insana açıktır, peygambere/kitaba gerek yoktur.

Abbasi'lerin ilerleyen yıllarında Mu'tezile ekolünün görüşleri devletin resmi görüşleri haline geliyor.

Mistisizm, sufilik işte bu "akıl vahyi ispatlarsa doğrudur, doğrulamıyorsa yanlıştır" ve "akılla Tanrıyı bulma" fikirlerinden hareketle, kişilerin içe kapanıp vahyi/Tanrıyı ispatlama/Tanrı'ya ulaşma gayretlerinin bir sistematik kazanmasıdır diyor Cengiz Hoca.

Alevilik öğretisinde Mu'tezile ekolünün izleri var olmakla birlikte, Allah'sız, Muhammed'siz, vahiysiz, kitapsız, bir tür Panteistik (Evren-Tanrı) görüştür diye devam ediyor.

Son bölümden daha geniş özetleyeceğim.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 10-12-2014, 20:02
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Deist_tr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mistisizm, sufilik işte bu "akıl vahyi ispatlarsa doğrudur, doğrulamıyorsa yanlıştır" ve "akılla Tanrıyı bulma" fikirlerinden hareketle, kişilerin içe kapanıp vahyi/Tanrıyı ispatlama/Tanrı'ya ulaşma gayretlerinin bir sistematik kazanmasıdır diyor Cengiz Hoca.
Bu kesinlikle böyledir, zira Akılcılık yani biz aklımızla herşeyi çözeriz furyası başlıyor ki bununda babası İbni Rüşt'tür, onda akılcılık iyice sistemleşiyor.
Bu esnada İbni Ârabi de akıl ötesini savunuyor ki yollar bir birine zıt bir şekilde ikiye ayrılıyor ve tasavvuf bundan sonra iyice içine kapanıyor, sanırım Cengiz hoca bunları kastediyor, eyvallah.

İbni Rüştün akılcılık olayı bu günlere kadar gelmiştir ve sisteme hakim olan düşünce de zaten o dur.
Hocalar dikkat edilirse biz kitap ve sünnete bakarız derler, başka şey demezler.
Çünkü onlara AKILLARI yeter, OKUDUKLARI yeter, başka bir şeye gerek yoktur.

İşte tasavvufun da bu noktada referansı "akıl ötesidir" ki ona keşf-i akıl densede, açılımı aklın ötesidir, bilindik AKLİ kurallarla hareket etmez, yani keşf gibi, halkın anladığı anlamda keramet gibi şeylerdir ki bu hakikaten sistemleşmiştir, bu işleri anlamaya akıl, okumak, eğitim, ezber vb. leri yeterli değil der tasavvuf.

Neyse sanırım elinizde ki kitaplarda daha da fazlası zaten yazar, güle güle okuyunuz.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 04-01-2015, 14:00
browland browland isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merhaba arkadaşlar;

İlk yorumumu buraya yazıyorum.

31 yaşında üniversite mezunuyum.

Aleviyim, kemalistim kendimi kısaca tanıttıktan sonra;

Çok uzun süredir tarih araştırması yapıyorum. Bu tarih araştırması içerisinde özellikle dinler tarihi, ve Türk tarihidir.

Beni bu siteye getiren nokta da budur.

Konuyu açan arkadaş aleviliğin iflas edeceğinden dem vurmuştur.

Yüz yıllardır kapalı bir topluluk olan biz alevilerin yıllar sonra kendi tarihlerine ulaşabilmeleri gerçekten oldukça sevindiricidir.

Keza kapalı topluluk iken baba / dede lerin yanlış bilgileri nedeniyle İslamın içerisinde olduğumuz bizlere aktarılmıştır. Hak bilgiler açığa çıktıkça bir çok alevi kimlik sorunu yaşamaktadır. Kimlik bunalımının doruğa çıktığı yıllar ise Erdoğan Çınar'ın ortaya sürdüğü bilgilerle olmuştur.

Keza bende Erdoğan Çınar'dan habersiz tarih araştırmalarım sırasında, Erdoğan Çınar'ın edindiği bilgilerden daha fazlasına ulaştım. Üstelik yabancı kaynaklarda.

Aramızdaki düşüncesel çatışmalar bir çok arkadaşımızı ateizme yöneltmiştir. Çünkü yeni dönem baba ve dedeler gençlerimizin sorularına cevap olamamaktadır.

Ancak süreç sürekli bu şekilde işleyecek diye bir kaide yoktur. Yeni bilgiler açığa çıktıkça, yalnız aleviler değil, bir çok müslüman da hakikatı öğrenecektir.

Yani aslında Aleviliğin iflasından çok Aleviliğin doğuşuna tanık olmaktasınız. Çünkü günümüze kadar bildiğimiz Alevilik İslam dini altında yozlaşan bir Aleviliktir.

Saygılar;
Alt 24-05-2015, 02:55
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hocalar dikkat edilirse biz kitap ve sünnete bakarız derler, başka şey demezler.
Çünkü onlara AKILLARI yeter, OKUDUKLARI yeter, başka bir şeye gerek yoktur.
Bir de bu, bir kisim ulema takimi daima cebini on planda tutar. Kitap ve sunnet cebi gosteriyorsa yeterlidir.
Alt 24-05-2015, 12:11
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir de bu, bir kisim ulema takimi daima cebini on planda tutar. Kitap ve sunnet cebi gosteriyorsa yeterlidir.
Aaa hiç öyle şey olur mu, çok ayıp.

Tamamen hayrına yapılır tüm işler, gerisi hediyedir, ölünün yıkanışından kefenlenmesine, devir/iskattan oradan mevlüte kadar, cümlesi hayır hasenattandır.
Hocalar hiç öyle para mara sevmezler aslında, insanlar ceplerine zorla sıkıştırırlar, devlet desen zaten zorla istihdam eder, maaş verir onlara, yani mecburiyetten/mahkumiyetten hocalık yaparlar, yoksa memnuniyetten değil.

Hasılı tek bir suçlu vardır o da Şeytan 'dır. Yoksa insanlar aslında melekti de Şeytan bozdu onları.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil