Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Sanat > Edebiyat > Kitapkurdu

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-06-2021, 20:03
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart İsa Kimdi? Kudüs Komplosu - Kemal S. Salibi

isa kimdi.jpg
Bu kitap, tarihin çözülmemiş en büyük sırlarından birinin alışılmamış ve bir incelemesidir: İsa, kimdi ya da ne idi? İnciller bu sorulara doğrudan cevaplar vermez; hem bizim için kaydedilmiş şekliyle İsa'nın hayatı hem de Havarilerin öğretileri ve faaliyetleri, şaşırtıcı çelişkiler ve tutarsızlıklarla çepeçevre kuşatılmıştır. Birçok popüler hikaye ve film, bu sırları sansasyonel bir şekilde dile getirdi. Burada, tarihsel bir dedektiflik hikayesi gibi okunan, temposu yüksek ve birbirine perçinlenmiş şaşırtıcı araştırmasını, Salibi kendisine has, alışılmamış bir tarzda sunuyor. İsa gerçekten nereden geldi? Nerede yaşadı? Niçin İnciller, onun hayatının büyük kısmını sessizce geçiştiriyorlar? Salibi şöyle diyor: "Sahip olduğumuz şey, bir sırdır; Pavlus ve İncillerin İsa'sı kimdir? Hatta, onun ne olduğu bile sorulabilir. Yapmamız gereken ilk şey, ilgili problemin doğasını tanımlamaktır. Sonra, hakikat çizgisini bularak ve bizi nereye götürürse götürsün, onu takip ederek bu sır için bir ipucu aramak zorundayız. Aynı zamanda bu; Matta, Markos, Luka, Yuhanna ve Pavlus'u tanık kürsüsüne çıkarmak ve onları çok güçlü bir sorgulamaya tabi tutmak zorunda olduğumuz anlamına da gelir." Hatta "bir Hıristiyan, Hıristiyanlığın kökenleriyle ilgili kanıt için son çare olarak Kur'an'a müracaat etmeye karşı ayak direyebilir. Ancak, İslâm'ın kutsal kitabı, İsa'dan bol bol söz eder ve bu yüzden, onun konuyla ilgili delilini araştırmadan reddetmek makul bir davranış olmaz... Kur'an'ın ‘Îsâ'sıyla İncillerin Yeşu olan İsa'sı farklı tarihsel kimlikler olup, her nasılsa karıştırılmış olmaları dışında, ortak hiçbir şeye sahip değildirler… Gerçekte ise onun sunduğu malzemenin büyük kısmı, oldukça orijinaldir."
Farklı bir bakış açısı ama sıkıntılı. Açıkcası ben ciddiye alınacak bir şey göremedim.

Yazar İsa'yı Hicaz'a bağlıyor. Farklı İsa'lardan bahsediyor.

Ya dikkat çekmek için böyle bir yöntem izlemiş(başarılı da olmuş.!), ya da kafası karışık olduğu halde böyle bir hipotez ortaya atmış.

Yazarın izlemiş olduğu yöntemi beğenmedim.

Yazarın protestan bir ailede doğduğu belirtilmiş. Protestan olarak mı öldü, bilmiyorum ama benim açımdan bir yazarın dindarlığı, büyük eksidir.
Az önce baktım da, Arap milliyetçisi olduğu da söyleniyor.
İsa'yı Hicaz'a bağlamak için, Arap milliyetçisi olmak lazım aslında.

Yazar, Nebatilerin başkenti Bostra veya Petra dese, bir şey anlaşılır da; Pavlus'un teee Hicaz'da ne işi var?!
Pavlus'un varlığının önkabulü de, başlıbaşına sıkıntı bence.

İnciller üzerindeki çelişkilerden veya Kuran'daki ifadelerden yürümüş ama bu işler böyle yürümez sevgili Salibi.
Alt 21-06-2021, 10:41
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İsa küçükken ne yapıyordu bilemem ama büyüdüğünde onu Beykoz'a getirdiler, orada bir ağaca bağladılar, Yuşa adını verdiler (Ciyzıs diyemediler) ve orada idam ettiler. Çarmıh marmıh ben anlamam. Cıss ne demek? Cıss işte, tutarsan cıs olursun, Ciyzıs olursun, seni de çarmıha gererler sonra. Beykoz'da bu kadim topluluğun nasıl oluştuğu ayrı bir araştırma konusu olabilir. Burada hatırlatmak istediğim şey Rüştü Rençber'in kalecilik kariyeri diyorum, bir araştırmakta fayda var. Ehehehe, ne alaka demeyin, her şey birbiriyle bağlantılı.

Bu Ciyzısa da, cıss demişler, Al sana ağaç demişler ağacı da onunla beraber gömmüşler. Ne kadar duyarlı insanlar, tüm bu hengame sırasında ağaca zarar vermemişler. Bu ağaçlardan birine onu bağladılar ama hangisi bilemiyorum. Belki biraz birine bağladılar, sonra biraz da ötekine bağladılar, bu yüzden ikisini de mezarın içine almışlar. Ecdadımız bu konuda duyarlıdır hamdolsun.

Sonra ne oldu, bakın ne kadar yerli yerine oturuyor. Azcık aşağıda İznik var, orada da oturup incili yazdılar.

Kudüs nedir? Aslında temel sorulardan birisi bu Kudüs mevzusudur. Kudüsle ilgili anlatılanların yarısı doğruysa diğer yarısı uydurmadır.

Kudüs biraz bugünkü Kudüs'tür, (Jerusalem), biraz İstanbul'dur, İstanbul da biraz Kudüstür, biraz İstanbul'dur, biraz Konstantinapolis'tir, ve biraz da, Roma'dır.

Özet geçersem arkadaşlar, İsa'yı öldüren de, İncili yazan da biziz biz, Anadolu yiğitleri yani. Katili de komplocuları da çok uzaklarda aramaya gerek yok. Ayrıca bu olay çok da eski değildir, taş çatlasın 300-350 yıllık bir olaydır.Neden 2000 yıl önce diye anlatılıyor, hemen cevap verelim, sanki çok eski, her şeyin yalan olduğu şimdiye kadar niye kimsenin aklına gelmemiş, filan diyebilmek için. Teee 2000 yıllık olaymış gibi anlatılır. Dediğim gibi 300-350 yıl öncesidir, 4-5 kuşak öncesidir en fazla. Hatta yahudi ırkının aslında uzun yaşadığını göz önüne alırsak, İsa'yı öldürenlerden bazıları hala aramızda dolaşıyor bile olabilir.

İncildeki temel mantık hatasını söylemeye zaten gerek yok. kurana göre incil diye bir kitap var, Tanrı tarafından İsa'ya verildi, ama havariler diyor ki İsa kitap mitap vermedi her şeyi biz yazdık. (Tarihi bilgileri göz önüne alırsak İznik'teki konsilde yazıldı, havari mavari hikaye). Kim doğru söylüyor, İncil'deki Tanrı mı yoksa Tanrı olan Tanrı mı? Eğer havariler yalan konuşuyorsa o zaman bu yalancıların kitabı neden hala muteber? Amaç nedir, bu konuları zaten sizler benden daha iyi biliyorsunuz, anlatmaya gerek yok.

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.

Önerilen Siteler

Etiket
pavlus, protestan, salibi

Başlık Düzenleme Araçları
Stil