Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-09-2021, 21:12
Barlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Barlas Barlas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İşte böyleee,
Degerli BARLAS,Hasan Akçayı çok eskilerden tanırım.Belki o beni rumuz degiştirdigim için tanımıyordur.Diger müslümanlaran oldukca farklıdır.Ama onlara benzer yanlarıda vardır.
Aynen dedecim. Doğal olarak -her müslüman gibi- çelişkileri, çelişki değilmiş gibi göstermek çabasında. Ama kendine has bir üslubu var bunu yaparken.
Alt 15-09-2021, 01:39
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

hasan akçay Diyor ki
Kadın 3'ün çevirilerinden birini alıntılamışsınız.
Tamam da
mesele ne?

Süleyrnancı, Işıkçı, Menzilci, Kadiri, Halveti, İrancı, Vahhabi, Nurcu vs.v.s. necisin, hangisisin sen? Vahhabi' ye(mekke sahibi), Işid' e v.b.lerine göre siz müşriksiniz!.. Sizin üfürüğünüze göre de onlar müslim değilmiş miş... Ama "hocaefedi fetö" cüler, ılımlı islamcı saidi kürdiciler v.b. leri müslimmiş. En iyi islam da Kürkiye' de yaşanırmış mış miş...

Saray haramı helalleyicisi, şarlatan Haykettin Kakaman fetvanı kendine sakla. Dolayısı ile, sen bu forumda soru soramazsın. Olsan olsan, ancak soru sorulan olarak; eğlencelik ortaya meze olursun...

9 yaşında kzılarla evliliklerin, evlatlığın ex karısı ile evliliklerin kıvırtmadan arkasında duramayarak(hikmetinden sual olunmaz);, ama o öyle değil, böyle, şöyleydidelerle durumu normalleşetirebileceğini, kutsayıp, tabu haline getirebileceğini sanıyorsan. Öyle bir şey mümkün değil.

Burası ateist kafe. ılımlı sözde islam kafesi değil. Bizim masallara karnımız tok, olduğu gibi sizin bize bu durumları aklayıp/paklayabilmeniz de mümkün değil.

Dünyanın neresine giderseniz gidin bu durum akla, bilme ve ahlaka ve insan haklarına aykırı bir durumdur. Böyle bir kutsallık, kutsanmışlıktan söz edebilmek için insanın önce bunları ıvırtıp, kıvırtmayarak arkasında durup, delikanlı gibi 9 yaşında kızlada evlenirim, exs evlatlık karısını karı yaparım sünnettir, kuran helalidir demesi, doğru bulması gerekir.

Öyle Şeyk Nurullah; tü kaka larla, olmuyor. Adamın örnek aldığı referans aldığı kişi belli işte: Muhammex ve kitabı. Bi karar verin, Batı roma hukuku mu? Yoksa İslam hukuku mu?

Nurullahın sonuçta kötü bir niyeti(!) olmasa gerek; Rüyasında peygambere komşu olmak için 9,10 yaşlarında kızla evlenmesi mana, rüya v.s. aleminde kendisine işaret olunmuş mu? Olunmuş.

Din bu! Beğenmiyorsan alma. Dediğim gibi bizim hayrekkin karman gibi sonradan ılımlı süslişlere karnımız tok.

Azıcık bilim ve akıl ile hareket eden ve sorgulayan her insan bu kitabın kutsal olamayacağını ve insan haklarına aykırı olduğunu görecek ve hurafelerden arınacaktır. Mühim olan ürüst ve erdem sahibi olabilmektir.

Alt 15-09-2021, 02:27
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bacon,
Bacon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
[...]
Saray haramı helalleyicisi, şarlatan Haykettin Kakaman fetvanı kendine sakla. Dolayısı ile, sen bu forumda soru soramazsın. Olsan olsan, ancak soru sorulan olarak; eğlencelik ortaya meze olursun...

[...]
Burası ateist kafe. ılımlı sözde islam kafesi değil. Bizim masallara karnımız tok, olduğu gibi sizin bize bu durumları aklayıp/paklayabilmeniz de mümkün değil.
Sevgili Hasan Akçay kafanda kurduğun gibi biri değil. İnançlı biridir, ama saydıklarına benzemez, tebliğ yapmaz, fetva vermez, hakaret etmez, mobbing yapmaz, kimseye rahatsızlık vermez.

Başkalarının fetvalarından rahatsız oluyorsun ama forumdaki herkes adına sen fetva vermeye başlamışsın. Bunu forumda da kendi hayatında da yapma. İktidarı elinde tutan, diğerlerine baskı yapmamalı, yapamamalı. Tarihteki bir çok zulüm bu yüzden yaşanmıştır.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 15-09-2021, 11:53
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ayetlerde EVLATLIK diye çevrilen kelimenin, aslında EVLATLIK manasına geldiğini nereden biliyoruz?
Bilmiyoruz bunu.!

Ayeti tercüme edenler(mesela Edip Yüksel) üzerinden, ayetleri yorumluyoruz sadece.!

''Ediyaeküm'' diye geçen kelime ''evlatlık'' diye tercüme ediliyor.
Başka ayetlerde ''Edea'' diye geçen kelime, ''dua etmek'' veya ''davet etmek'' diye çevriliyor.

Sanırım bu Ahzab suresinde geçen ''evlatlık'' diye çevrilen kelime, davet etmekle ilgili.

Ahzab 4'te oğullar, davet etmek, zıhar, eşler, anneler var. Bu ayeti derli toplu tercüme etmek mesele.

Sevgili Barlas'ın dediği gibi, burada bir sıkıntı var.

4.ayete evlatlık dersen, 37. ayete evlatlık diyemezsin. Olmaz yani.

4. ayete ''Oğullar annelerini eşleri gibi davet edemez'' gibi bir anlam verilebilirse, 37.ayeti de bu bağlamda çevirmek lazım.
Alt 15-09-2021, 12:41
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
4.ayete evlatlık dersen, 37. ayete evlatlık diyemezsin. Olmaz yani.

Açıklar mısın
niçin olmaz.

Lane's Lexicon* "ed'iyâ"yı (isim, çoğul) EVLATLIK diye vermiş.
http://www.studyquran.co.uk/PRLonline.htm

*Kaynak edindiği kadim sözlükler:
Al-Mufradaat fi Ghariib al-Qur'aan,
Lisaan al-Arab,
Taaj al-Aruus min Jawaahir al-Qaamuus
Alt 15-09-2021, 17:32
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Açıklar mısın
niçin olmaz.
Çevrilen ayetler her türlü sıkıntılı.

4. ayette ''evlatlığınız öz oğlunuz değildir'' denilmesi ayrımcılık değil de nedir?

Çocuğu olmayan bir çiftin, bir çocuğu sahiplendiğini düşünün.
Bu çocuğu sahiplendiren kişi veya devlet, ''bu çocuğu sana veriyoruz ama bu çocuk senin değil ha'' diyebilir mi? Diyemez.
Çocuğu olmayan kişi, zaten çocuğu olmadığını biliyor. Bu kişinin/kişilerin, bir çocuğu evlatlık edinmesi, bu evlatlık edinen çocuğu, kendi çocukları gibi benimsemesi anlamına gelir. Buradan başka bir anlam çıkmaz.
Evlatlık edindikleri çocuğu, kendi çocukları gibi görmüyorlarsa, o zaman bu çocuğu sahiplenmelerinin bir anlamı kalmaz.

37. ayette de ''kendi çocuğun olmayan ama yanına aldığın var ya, onun karısı ile evlenebilirsin ha'' deniyor.

''Olmaz'' dediğim şey, sevgili Barlas'ın üstüne bastığı konu.

4.ayette ''evlat oğul değildir'' denilerek, evlatlık almanın anlamsızlığı ortaya konuyor. 37.ayette de evlatlık alınmış birisinden bahsediliyor. Madem evlatlık irrasyonel, neden 33 ayet sonra, evlatlıkla ilgili fıkhi bir meseleden bahsediliyor?!

Burada ciddi bir çelişki var.
Alt 15-09-2021, 18:11
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...ciddi bir çelişki var.

Ben çelişki görmüyorum. Ama ısrar etmiyeceğim. Çünkü ben göremiyor olabilirim, kusur bendedir. 33:4'te evlatlığınız öz oğlunuz değildir dendiği zannına gelince... hayır, öyle denmiyor. Evlatlığınızı oğlunuz yapıvermez Allah deniyor: mâ ceale allah... Bunlar sizin ağzınızdan çıkan laflar denerek te dikkat çekiliyor. Yani konunun yaratmak ile edinmek arasındaki fark olduğu ortada. Çok basit. O kadar basit ki örneğin sana göre söylenmesi gereksiz: çocuğu olmayan kişi zaten çocuğu olmadığını biliyor. Ama islamın ortaya çıkma nedenidir o fark. Çünkü şirk ile tevhid arasındadır.

Bunları daha önce konuştuk. Bırakalım istersen.
Alt 15-09-2021, 18:39
Üyeliğini Sonlandırmış

Şüpheci Dinsiz Diyor ki
Sevgili Hasan Akçay kafanda kurduğun gibi biri değil. İnançlı biridir, ama saydıklarına benzemez,

Benim için en tehlikelisi de bunlardır. Kafamda kurduğum bir şey de yok. Ben realistim. Dürüstlükten, şeffaflıktan, tam bağımsız-tarafsızlıktan yanayım.

Siz tatlı su komünistlerine(laik müslim) benim karnım tok.

Alt 15-09-2021, 18:56
Üyeliğini Sonlandırmış

Konu dine gelince takke her daim düşüveriyor.

https://www.korkusuz.com.tr/senin-gi...az-efendi.html

Efenim neymiş Yılmaz bey' in cenazesini kıldırmayan birileri varmış. Onun cenazeni kıldırmayanın da cenazesi kılınmaz. İkisi de kendi kendisine gelin güvey oluyor. İkiside laik müsliman sonuçta... "Efenim ben takiyyee yapıyorum." Sen geç onları. Öyle bir metod, yol olaydı, muhammex takiye yapar; hicret etmezdi!.

Valla Ümit bey, bu kafayla benim ikinizle de işim olamaz. Dini bırak gel canımı ye. Aynı şekilde dincisi de Atatürk' ü bırak gel(birinden birini seç) gene canımı ye... Ben yemem bu ucuz no' ları. Sayın Apoş Öcalamayan' da mesela müslim idi. Öyle olmasa zaten mit-cia onu lider etmez, dağ taş sayesinde bombalanmaz, silah ticareti ile Türk halkı soyulamazdı:

Vahabi boşa size müşrik demiyor. Kurané a göre öylesiniz çünkü... Hiç kusura bakmayın, bu konuda geri atmadığınız müddetçe, ciddiye alınmayacak, anca böle mizah konusu olacaksınız...
Alt 16-09-2021, 19:50
Barlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Barlas Barlas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Valla Ümit bey, bu kafayla benim ikinizle de işim olamaz. Dini bırak gel canımı ye.
Aynen hocam...

Zaten non-teistlerin de cenazelerinin camiiden kaldırılmasına hiç meraklı olduklarını sanmıyorum.

Ben ilerde vasiyet etmeyi düşünüyorum; mümkünse cesedim yakılsın, küllerim toprağa gömülsün diye. Bilmem müsaade edilir mi bu ülkede?

Dediğim gibi, ben de hiç meraklı değilim o camii denen binaya cesedim gelsin vs. falan işte.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil