Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Dil, Mantık & Zihin Felsefesi

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-08-2009, 19:05
high_iq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
high_iq high_iq isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

high_iq - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart İfade-Kişi Bölünmezi

İfadeler kendi içinde varlık gösteren, kapalı hususlar değildir. İfade kişinin dışa açılışının olgusudur ve kendisini bununla yeniler.

Her ifade bir kişinin dışa vuruşudur. İfade-kişi arasında karşılıklı bir etkileşim sözkonusudur.

Hiç bir ifadeyi, onu dışa vuran kişiden bağımsız değerlendiremezsiniz. Tam tersine, her ifadenin zamanı, mekanı, şartları, amaçları ve dışa açılan kişiliği araştırmalıdır.

Bu yapılmadığında, şöyle bir durum ortaya çıkabilir:

"Herkes hak ettiğini alır."

dersem buna büyük bir çoğunluktan onay alma olasılığım son derece yüksektir.

Latince deyiş Suum cuique, Türkçe olarak "herkes hak ettiğini alır" ya da "herkes hak ettiğini bulur" anlamına gelir ve Yunan adalet ilkesine dayanmaktadır.

Plato, Politeia adlı yapıtında adaletin "herkesin her şeyle uğraşmayı bırakıp kendi işini yapması"yla (Yunanca: to ta auton prattein kai me polypragmonein dikaiosyne; IV 433a) sağlanabileceğini vurgulamıştır. Herkes, yetenek ve becerileri ölçüsünde iş görmeli, topluma ve ülkesine bu bağlamda hizmet etmelidir. Ayrıca herkes "hak ettiğini" (haklar) almalı ve "hak ettiğinden" (varlık) yoksun bırakılmamalıdır (433e).

Peki aynı ifade Almanca "Jedem das Seine" olarak Naziler tarafından 1937 yılında kurulan Buchenwald Toplama Kampı'nın ana giriş kapısının üstüne işlenmiştir. Ben bu yazıyı kendi gözlerimle gördüm ve okudum.

Acaba Hitler bunu o Toplama Kampına koyduğu ve orada insanlık dışı işkencelere maruz tuttuğu ve gaz ile öldürdüğü insanlara, "yetenek ve becerileri ölçüsünde iş görmeliler, topluma ve ülkelerine bu bağlamda hizmet edebilirler" diye mi astırmıştır bu ifadeyi o kampın kapısına?

Şimdi soruyorum "ifadeler, eserler kendi başına değerlendirilmeli" diyen kişilere:

Plato ve Hitler aynı şeyi mi söylüyorlar?

Uyan forum yönetimi uyan. Kraldan kralcı olma! Demokrasi ve özgürlük, sapıklıkların istenilen her şeye alet edilebilmesi demek değildir! Demokrasi, özgürlük ve hukuk talep eden Demokrasi, özgürlük ve hukuka asgari saygıyı ve itaati göstermelidir.

İfade ve kişi bölünemezlerdir!

لا اعبد ما تعبدون
Alt 25-08-2009, 20:28
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger high_iq;

Qua yanasimi diye, bir felsefi yanasim duydunmu? Bu yanasima gore; konuya yanasimi gosteren kisi, kendi bireysel gorusune yer vermeden, konuyu tum resmiyle, tamamen ortaya konar. Buna ayni zamanda; disaridan bakis acisi denir. Buradaki algi da, notrdur.

Bir kisi, herhangibirseyi ortayas koyuyorsa; o kisinin ortaya koydugu seyi savundugu anlamina gelmez. Iki turlu ortaya koyus vardir. Birincisi, problemin ortaya konusu, ikincisi bireysel gorusun ortaya koyusu.

Bunun disinda; Ulkemizde, kavram kargasasi yasanmaktadir ve kavramlar kisilere, etiket olarak yapistirilmaktadir. Ama, kavramin anlamini sordugunda, genelde kimse bilmez.

Bir noktada; konularin soyut olup; sadece belirli bir ideolojik inancsal dogru temelinde ortaya konmasi ve ancaK , ortaya koyan icin dogrulugunun gecerli olmasidir. Cunku, dogrunun, evrensel bir ortak tanimi yoktur ve dogru; hem goruse, hem de kisiye gore goreceli ve degiskendir.

Bunu bir ornek ile verirsek; Demokrasiyi ele alalim. Bir fasiste, sagciya, seriatciya ve de belli icerikteki bir milliyetciye gore; Turkiye'de demokrasi vardir. Ama, bir komunist, sosyalist, solcu ve kimi milliyetci ve de laik anlayisa gore; Turkiye de, demokrasi yoktur. Disaridan bakarsak; nasil karar verecegiz, demokrasi olup olmadigina; ustelik; demokrasiyi var veya yok diyen goruslerin, acaba; demokrasi kavramini ifadeleri aynimidir? Bu genelde; mumkun degildir. Cunku her kisi; kendi bilgi, bilinc, ideoloji temelinde demokrasiyi tanimlar.

En son olarak ta; bilhassa Turkiye'de gunumuz dunyasi 18., ya da 19. yuzyil oldugu icin; solcu-sagci, teror-anarsi, demokrasi-diktatorluk, hurriyet-yasak v.s. kavramlari, 21. yuzyil acisindan, bir corbadir. Oyuzden, rahatlikla kendisini sag tanitandan; sol bir dusunce; kendisini sol tanitandan da, sag bir dusunce cikmasi surpriz degildir.

Oyuzden; Kisinin ne demek istedigi ile; kisinin ifadesi cogu zaman ayni degildir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 26-08-2009, 02:30
Kıdemli Üye

Sayın evrensel_insan,

Sizin çapınızda düşünüre pek sık rastlanmıyor bu forumda. Size iltifat etmek istemiyorum. Samimice yaklaşımlarınıza saygı duyuyorum.

Gelelim konumuza:

Felsefe teorisi konusunda sizinle aşık atamam. Qua yanaşımını bilmiyorum. Qua, bildiğim kadarıyla neden anlamına gelir Latince'de. Ayrıca yoluyla, kullanarak gibi de kullanılır.

Anlattıklarınıza katılıyorum. Yurtdışında da bulundum uzun süre. Bakış açısını değiştiriyor herşeyin. Sizin diğer yazılarınızın bazılarını okudum, bir hayli yazmışsınız. Benim kişisel eleştirim -haddimi aşmamak suretiyle- şundan ibaret:

Siz olaylara çok üst düzeyde teorik tanım ve çözümler getiriyorsunuz. Benim endişem ise, bu yaklaşımın her zaman ve herkes için anlaşılır olmamasıdır. Bu da bazı tepkilerden belli oluyor. Bırakın sizin metinlerinizi, biz Müslüman arkadaşlarla burada en basit mantık düzeyinde bile laf anlatamıyoruz.

Yukarıdaki yazmış olduğum ise bu söylediklerimizi göz önünde bulunduracak olursak çok önemli bir husustur. Demek istediğim, zaten kavram kargaşası varsa, bir de bunun üstüne her ifade her anlamda kullanılmaya, her zıt zihniyet kısmen kendi çıkarlarınıza o an destek oluyor diye kaynak ve destek olarak meşrulaştırılıyorsa, tartışma, karşılıklı alış-veriş zaten bitmiştir. En absürdler bile mantıklı gösterilmeye çalışılır.

Nitekim forumda Ateistler tanrının yokluğunu savunuyor, bunu kanıtlasınlar diyen insanların sayısı da küçünmeyecek derecede. Anlatmaya çalışıyorsunuz, örnekler veriyorsunuz, nafile...

Buna bulunacak çözümler arasında da, bence ilk basamak olarak, ifadeleri ve kaynakları konu, içerik ve şahsiyet konusunda sınamaktır.

Aslında rahat olabilirim çünkü bugünkü İslamiyet yeni ve eski Nazi'lerle kavramsal, teorik ve askeri anlamda bir ittifak içindeyse, gerçekten iflasını ilan etmiştir benim gözümde.

Madem ki takiye'ye başvurmalarını zorunlu görüyorlar, en azından akıllılık edip çoktandır mağlup olmuş, geleceği olmayanlarla yapmasınlar. Bunların kendilerine peşkeş çekmelerinden de bu derece hoşnut olmaları, İslam aleminin eksik özgüveninin, eziklik duygularının bir simgesidir.

Şimdilik son veriyorum, umarım bakış açımı ve görüşlerimi biraz olsun anlaşılır şekilde anlatabildim. Kavram karışıklıklarımı da hoş görün.

Samimi saygılarımla,

لا اعبد ما تعبدون
Alt 26-08-2009, 02:54
Kıdemli Üye

Saygideger high_iq;

Fikirlerini belirten, samimi ve aciklayici yazin icin, tesekkurler. Konu aslinda; bir kisinin, nekadar seylerin, kokenine ve ozune inme dusuncesidir.

Benim yaptigim; insanoglunun bugunku dusuncesinin; koken, temel, yapi, sekillenis ve isleyisinin evrensel tekliginin, tum ozune inmek ve bu ozun; insansal/evrensel sorununu gozler onune sermektir.

Sonucta bu, bir, ilgi-etki-onem meselesidir. Zaten benim yazilarim da; bu temelde algilanmakta ve degerlendirilmektedir. Tabi ki, konuya ilgi-etki-onem az veya yok ise; yada konuya bu uclu oldugu halde yanasan kisi; kendini kendi dogrulariyla, sabitleyip, sahiplendirmis ise; boyle bir algidan soz edilemez.

Hele, hele; bizim toplumumuz gibi; her kavrami kulaktan dolma bilen; sadece kendine verilenlerle yetinen ve bu verilenleri kisilik, kimlik soyut/somut degeri yapan ve mantiksal yanasimdan bir haber, sadece duygusal dusunup davranabilen ve her denileni; kendi fiziksel yapisiyla ozdeslestiren bir toplumsal kisilik icin; belirtilenlerin algilanmasi pek beklenemez.

Ustelik; sorunun kendisi baslibasina zaten; farkedebilen icin vardir. Benim sorun olarak ortaya koydugum; sizin icin, sorun teskil etmiyorsa; ortaya konulanla ilgilenmeniz, zaten beklenemez.

Buradaki "siz" sadece bir izah ifadesidir. Size yonelik degildir.

Size sadece bilgi olsun diye; ifade ile ilgili bir link verecegim.

http://www.turandursun.com/forumlar/...t=5958&page=65

Mesaj 641.

Isterseniz okuyabilirsiniz. Bu arada ilgi-etki-onem alaniniza giren, herhangi bir konunun oz ve derinsel islenmesi sizce, gundeme gelirse; ve iletirseniz; seve seve yanit vermeye calisirim.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 26-08-2009, 03:03
Kıdemli Üye

Sayın evrensel-insan,

Verdiğiniz link'i en kısa zamanda okuyacağım. Teşekkür ederim.

Lütfen, bir de şuraya bakın:

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=12136

Ağlar mısınız, güler misiniz?

Saygılarımla,

لا اعبد ما تعبدون
Alt 26-08-2009, 03:16
Kıdemli Üye

Saygideger high_iq;

Genelde, yazilan her mesaji, acilan her basligi takibe calisiyorum. Belkide; fazla, bilgimin, birikimimin, olmadigi tek konu; Islam degerleri. Yani, Kuran, hadisler, ayetler, ve herturlu uygulayici degerler. Terkedeli nerdeyse, 40 sene oldu.

Aslinda; "Guleriz, aglanacak halimize" bence, en uygun ve tutarli yanit olur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 26-08-2009, 03:33
Kıdemli Üye

Sayın evrensel-insan,

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ustelik; sorunun kendisi baslibasina zaten; farkedebilen icin vardir. Benim sorun olarak ortaya koydugum; sizin icin, sorun teskil etmiyorsa; ortaya konulanla ilgilenmeniz, zaten beklenemez.

Buradaki "siz" sadece bir izah ifadesidir. Size yonelik degildir.
Bu konuda rahat olabilisiniz, oradaki siz ile şahsım kastedilmiş olsa da aşırı hassasiyet göstermek eğilimim olmazdı.

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Size sadece bilgi olsun diye; ifade ile ilgili bir link verecegim.

http://www.turandursun.com/forumlar/...t=5958&page=65

Mesaj 641.

Isterseniz okuyabilirsiniz. Bu arada ilgi-etki-onem alaniniza giren, herhangi bir konunun oz ve derinsel islenmesi sizce, gundeme gelirse; ve iletirseniz; seve seve yanit vermeye calisirim.

Saygilarimla;
evrensel-insan
Mesajınızı (641) okudum.

Olaya bu mesajdaki sorunsal açısından bakıldığında, temel kavramlar ve objektif degerler konusunda acilen bir mutabakat sağlanmasının olmazsa olmaz olduğu ortaya çıkmaktadır.

Peki, "Eğitim şart" demek zorunda kaldığımız günümüz toplumunda geniş kiteler için bu mutabakat sağlanabilecek midir? Bence şüpheli. Aydınlarımız arasında bile zor. Demokrasi, aydınlık (Kant anlamında) okuyup anlamakla bitmiyor ki. Toplumsal bir süreç gerektiriyor. Aksi takdirde olur olmaz yerlerde hem eksiğiniz, hem de fazlanız oluyor...

Teşekkür ederim!

Saygılarımla,

لا اعبد ما تعبدون
Alt 26-08-2009, 03:56
Kıdemli Üye

Saygideger high_iq;

Iste benim kulvarim ve konum da bu zaten. Kisaca, biz buna; "birey olma biliuncine varma" diyelim. Bu konuda o kadar cok yazim varki! Cunku, ulkemizin Anadolu geleneginin tarihsel gelismesinde, hic bir donemde; bu one cikmamistir. Yani; hic bir zaman, birey konusu egitim-ogretim olarak islenmemistir.

Bu da, ulkemizde olan kisiligin; hala toplumsal kisilik ve toplumun bir kisminin fikirlerini benimseyenlerin; oteki kismini kendi ideolojik inancsal dogrusuna ikna etme mucadelesidir. Kisaca; ulkemizde; "aydinindan-cahiline" tam bir biz-oteki kutuplasmasi hakimdir.

Bu da, maalesef; herkesin; bir ideolojik inancsal dogru, cikar amaci ugruna "alet" olarak ve arac yerine kullanimidir. Cunku hicbirsey, kisinin kendine oz degildir. Ya, bir dogustan itibaren kendisine verilen veridir, ya da bir ideolojinin pesine takilmis bir militanliktir.

Birey olmadigi icinde, vatandas vardir ve vatandas, devleti icin vardir. Halbuki devlet, bireyi icin var olmalidir. Oyuzden kisinin kisilik ve kimlik degerlerini olusturan ve bunlari yasam ve iliskilerinde kullanma hak ve ozgurlukleri bile; politik bir ideolojik inanc dogrusuna alet edinmektedir.

Sonuctaolan da; halkin iktidarlar arasi el degisiminde, "oyuncak" olmasi; ve iktidar amacli kullanilmasidir. Bunu onleyecek tek sey; birey olma bilincine ulasmaktir.

Iste bundan sonra ancak; evrensel/insansal degerler ve olgular gundeme gelir.

Dedigim gibi; bu konu benim, dusunce temelimi teskil eder. Cunku ayni zamanda; kendi dusuncesinde, yarattigi tanri kavramini da, dusunceden arindiracak olan ve zamanla lugat kullanimini da, gereksiz kilacak olan bireyin; insansal/evrensel/kavramsal bilincidir.

Yoksa; insanoglunun yaratilissal/inancsal/ideolojik kulvarda kalmasi kacinilmazdir.

Dedigim gibi; konu temel ve cok detay iceren bir konudur. Sonucta hersey, dusuncenin kokten degisiminde yatiyor. Bu da; olani nedenleme-sorgulama ve tum tabulardan arinma demektir. Buna milli, dini-kokensel somut/soyut tabularda dahildir ve basta gelendir.

Konu hakkinda, link veya detay istersen, bildirebilirsin.

http://www.turandursun.com/forumlar/...t=5958&page=67

Mesaj 661 Bu mesaj, benim kosede olan yazilarin indexini vermektedir. Baslik isimlerinden, ilgi-onem-etki temelli bir baslik olursa; sayfa ve mesaj numarasindan okuyup; bulabilirsin. Birey konusu ile ilgili; baska basliklarda var. Bunlarida, profilim den; konu basliklarina girerek bulabilirsin. iste linki.

http://www.turandursun.com/forumlar/...archid=1280984

Saygilarimla;
evrensel-insan

Konu evrensel-insan tarafından (26-08-2009 Saat 04:06 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler