Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-07-2014, 00:25
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Bir kisinin bir sey olmasi, onun ne yaptigi ile degil; neye inanarak yaptigi ile olculur.

Bir kendine ateist diyen, camiye de hacca da kiliseye de ya da herhangibir eve/konuta mekana gidebilir.

Cunku ateist icin bunlar sadece bir mekan ya da evdir.

Kiliseye inanir dua etmeye gider, ateist ise arkadasina oraya giderek ona eslik edebilir.

Dolayisi ile kimse kimseyi bu sekilde sekilsel bir gozlem ile etiketleyemez.

Sonucta sosyal iliskiler de bir birliktelik vardir.

Mesela bir kisi bir alevi toplantisinda bulundu diye, o kisi alevi olmaz.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 23-07-2014, 01:27
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Orasi bu kadar etkiliyse,oradaki fasist yönetim neden fasizme gerek duyuyor?,neden delilleri insanlik hizmetine sunacakken ,yok etmeye gerek duyuyor?.birakin dünyayi orda gezinip müslüman olsunlar,,,hickimse sevdiyi filmi izlemek icin sinemaya gidipde izledikden sonra sikayetci olmaz....buda onun gibi birsey,kabeye giderken kalp küt küt atarken hosuma gitmedi demez...

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 23-07-2014, 01:43
mrdragon mrdragon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

knowledgetowisdom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
mr Dragon,

işte senin abuk tavrın yine kendini gösterdi dostum...

eğer bu olay gerçek ise o adamı hiçe saydın... o adamın bir duygu dünyası var düşünce dünyası var bunu ezdin...

neden? sırf sana ters diye....

şöyle deseydin başım sütünde yeri vardı: "kişisel deneyimlemeler benim için örnek olamaz"

"ben kesin ve çürütülemez deliller görürsem inanırım; birisi de ganj nehrinde yanık beden küllei ile yıkanmanın çok manevi bir havası olduğunu söyleyip ağlayarak sizi o dine çağırırsa ne dersiniz?

böyle desen başımın üstünde yeri var...

ama sen müfredatından bir kuple aktarmayı seçtin...

çok öğreticisin..

Başının üstünde yerim mi var ) Hiç çok komik olduğunuzu düşündünüz mü?
Düşünce bazında size Edip Yüksel'in müridi olduğunuzu söyleyen ve düşünme konusunda çok sıkıntılar yaşadığınızı dillendiren biri sizce, sizi baz alır mı? Hayali bir dil putu ile yaşarken siz, hayellere değil gerçekliğe oynarım kozlarımı.

Ateist biri tanrıyı aramaz. Bunu dahi, algılayamayacak kadar yozlaşmışsa görüşleriniz, siz zaten birilerinin kölesi olmuşsunzudur. Ruh ikizi diyelim.

Adamı ezmedim, adamı anlatan vatandaşı ezdim. Yoksa eleman çıkıp kendi hayat hikayesini anlatmıyor.

Hadisleri red eden sizler, biliniz ki; Karataş'ın anlattığı da hadis oluyor. rivayet diyoruz biz buna.

Ben de anlatan şahsın olayı doğrusal nitelikte anlatmamış olabileceğine işaretler çaktım yakayalabilene,

Ben anlatayım mesela; knowledgetowisdom diye biri var, geçen önüne öyle şiir dizdik ki, bir de edip yüksel'in Halis Aydemir karşısında ezilişini gösterdik ki, Edip Yüksel'in müridi değilim derken, hatta o tartışmayı tekrar izleyeceğini rivayet ederken tırnaklarını yedi durdu, Edip ile Lesley'in yeni yayınlanan videosuna sarıldı. Aslında içten içe aklının tamamen kitlendiğini tutsak olduğunu biliyordu, terler boşaldı arkadaştan, titrediğini biliyorum desem, ki demiyorum bu bir fantazi ürünü tahmin olur hadis olur.

Şimdi niye böyle bir örnek verdin ki dragon kardeş, hayat insana çoğu zaman anahtardır. İlkokul 2 şiiri de bu yüzdendi. Tabi siz hangi açıdan baktınız bilemem. Edip Yüksel'in gözlüklerini takın açınız orada dursun. 19 tane melek ile cehennemde hip hop yaparsınız bu gidişler. Sevgilerimle..
Alt 23-07-2014, 01:51
knowledgetowisdom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
knowledgetowisdom knowledgetowisdom isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

mrdragon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Başının üstünde yerim mi var ) Hiç çok komik olduğunuzu düşündünüz mü?
Düşünce bazında size Edip Yüksel'in müridi olduğunuzu söyleyen ve düşünme konusunda çok sıkıntılar yaşadığınızı dillendiren biri sizce, sizi baz alır mı? Hayali bir dil putu ile yaşarken siz, hayellere değil gerçekliğe oynarım kozlarımı.

Ateist biri tanrıyı aramaz. Bunu dahi, algılayamayacak kadar yozlaşmışsa görüşleriniz, siz zaten birilerinin kölesi olmuşsunzudur. Ruh ikizi diyelim.

Adamı ezmedim, adamı anlatan vatandaşı ezdim. Yoksa eleman çıkıp kendi hayat hikayesini anlatmıyor.

Hadisleri red eden sizler, biliniz ki; Karataş'ın anlattığı da hadis oluyor. rivayet diyoruz biz buna.

Ben de anlatan şahsın olayı doğrusal nitelikte anlatmamış olabileceğine işaretler çaktım yakayalabilene,

Ben anlatayım mesela; knowledgetowisdom diye biri var, geçen önüne öyle şiir dizdik ki, bir de edip yüksel'in Halis Aydemir karşısında ezilişini gösterdik ki, Edip Yüksel'in müridi değilim derken, hatta o tartışmayı tekrar izleyeceğini rivayet ederken tırnaklarını yedi durdu, Edip ile Lesley'in yeni yayınlanan videosuna sarıldı. Aslında içten içe aklının tamamen kitlendiğini tutsak olduğunu biliyordu, terler boşaldı arkadaştan, titrediğini biliyorum desem, ki demiyorum bu bir fantazi ürünü tahmin olur hadis olur.

Şimdi niye böyle bir örnek verdin ki dragon kardeş, hayat insana çoğu zaman anahtardır. İlkokul 2 şiiri de bu yüzdendi. Tabi siz hangi açıdan baktınız bilemem. Edip Yüksel'in gözlüklerini takın açınız orada dursun. 19 tane melek ile cehennemde hip hop yaparsınız bu gidişler. Sevgilerimle..

ha iyi hatırlattın...

halis o videoda bence baya madara olmuş ama işi retorikle kurtarmaya çalışmış...

anlayana tuş olan halistir...

kare kare tartışacağım vaktim olunca...

bu arada Lesley'den azıcık feyz al derim dragon kardeş...

kadın müslüman falan olmadı... hala agnostik ama yaklaşımı insanca... inkarı için delil aramıyor iman için de delil aramıyor ama objektif değerkendirmeye çalışıyor..

"Âdemoğlunun bildiği her şeyin bilmek istediğinden ibaret oluşu yüzünden biz insanlar birbirimize yardım edemiyoruz."
Alt 23-07-2014, 02:07
mrdragon mrdragon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

knowledgetowisdom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ha iyi hatırlattın...

halis o videoda bence baya madara olmuş ama işi retorikle kurtarmaya çalışmış...

anlayana tuş olan halistir...

kare kare tartışacağım vaktim olunca...

bu arada Lesley'den azıcık feyz al derim dragon kardeş...

kadın müslüman falan olmadı... hala agnostik ama yaklaşımı insanca... inkarı için delil aramıyor iman için de delil aramıyor ama objektif değerkendirmeye çalışıyor..
Üzgünüm ama 3 saatini sanırım buradaki kimse kolay kolay o tartışma için ayırmaz ama ayırırlarsa, 10 kişiden 9'u Edip Yüksel'in ne denli bozulduğunu size söyler o bir kişi de 19 mürididir ki, şu aşamada bu sitede sadece siz varsınız. Edip yerle bir olmuş. Sizin algılar tamamen bozulmuş ve dogmalar ile Edip Yüksel ile ruh ikizi olmuşsunuz.

O yüzden siz de islamın herangi bir tarikat üyesinden farklı değilsiniz, kölesiniz.

Lesley'e gelince, çok sempatik bir kadın. Evet psikolojik açıdan da yaklaşıyor aynı zamanda, ishak ve taberi tarihini Muhammed'in hayatı üzerinden detaylı incelemiş. Dogmatik biri olmadığı açık, Sabitlenmiş bir inancı yok ve düşünce üretip empati kurmayı deniyor. Bu harika bir durum.

Aynı taberi ve ishak tarihi, her ne kadar türklere yapılan katliamları da anlatsa, o kısımlar kuran dönemi dışında gerçekleştiği için, finalde beni kureyza kısmına dokunuldu sadece.

Lesley'e katıldığım ve katılmadığım noktalar var. Çok farklı düşünmüyoruz. Bence de Muhammed bir devrimciydi ve hatice ile etkileşimi çok fazlaydı. Bazı nüanslarda farklı noktalara çıkıyoruz. O hadisleri tamamen tarihsel süreç içinde değerlendirirken, ben peygamber sevgisi ile ,doğum, yaşam, vahiy alış anlarının fazlası ile abartılı ve taraflı olduğunu düşünenlerdenim.

Siz kumda oynamaya devam edin sayın 19'cu. Farkında olmasanızda bu süreçte ben o videoyu başından sonuna kadar izledim. Edip Yüksel'in saniye saniye ne paylaştığını takip eden müritgillerden değilim. Sizde değilsiniz ya, hani Halis yorumunuzdan belli değil, Halis'ten sonra gelişen olayları Edip Yüksel dili ile aynı anlatmanızdan da belli değil. Edip çoğu yerde bence sizi dublör olarak kullanabilir.
Alt 23-07-2014, 07:27
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Yalanci ve sahtekar olduklarini dusunuyorum. Bir ateist, kabe gorerek, papa gorerek dindar olmaz. Olmus ise, ya ateist degilldir, ya da sahtekarin tekidir.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 23-07-2014, 11:39
Selmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Selmet Selmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Simdi aklima geldi eleman mekke sendromu!? Yasamis olabilir.

Literaturde kudus sendromu diye bir sey var. Kuduse giden bazilari kendini peyagamber veya isa oldugu iddialarinda bulunuyorlarmis!?
Alt 23-07-2014, 11:49
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

haci hoca takimi bu sekilde ateistti musluman oldu hikayelerini cok sever.. sanki bi zafer kazanilmis edasiyla anlatirlar.... tersini anlatsa biri onlara ne yaparlar merak ederim dogrusu..

sadece onlar mi? ozellikle genc dindar arkadaslar benzer muslumanliga donus meselleri ve hikayeleri cok severler.. sIkIlmazsaniz size gecen senlerde yasadigim birseyi anlatayim

genc bir dindar arkadas bir forum da bir hikaye var diye yazdi... osmanli zamani bir papaz yoldan gecerken bir cocuga sormus flanaca kilise nerede biliyormusun diye... cocuk tarif etmis sonra da papaz gel sen de kiliseye tanrinin yolunu gostereyim demis.. cocukta "sen kilisenin yolunu bilmiyorsun tanrinin yolunu nereden bileceksin" demis.... sonra da kahkah kihkih sesleri ......

bende bu hikaye soyle de olabilir dedim : osmanli zamani bir hoca yoldan gecerken bir cocuga sormus flanaca camii nerede biliyormusun diye... cocuk tarif etmis sonra da hoca gel sen de camiiye allahin yolunu gostereyim demis.. cocukta "sen camiinin yolunu bilmiyorsun allahin yolunu nereden bileceksin" demis.... suspus...

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 23-07-2014, 13:21
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başlık konusuna dönersek, "hoca pembe yalan" söylemiş demek yanlış olmaz. Farkedeceğiniz gibi bu tip hikâyelerden internette bolca bulunur. Bir çok tanınmış hoca böyle hikâyelere sahiptir. "Cevab veremedi.." hikâyeleri de bu sınıfa girer sanırım...

Hoca dediğimiz insanların büyük çoğunluğu müspet bilgiye inanmadıkları için psikoloji bilimine de inanmazlar, dolayısıyla, insanları bir şeylere inandırmak için böylesi yüzeysel yalanların işe yarar metod olduklarını düşünürler. İşin ilginci bu kadar yüzeysel ve sahte gözükmesine rağmen bizim gibi geri toplumlarda bu tip hikâyeler işe yarar. En azından, hâlihazırda inanan insanlar bunun doğru olduğunu düşünürler de imanları pekişir.

Bir Allah kulu da "yahu böyle iman olur mu?, bu adam kâbe'i görünce müslüman oldu, Vatikan'da katedral gezerse katolik olur" demez. Zira İslâm'ın din ve iman konularına bakış açısını tam olarak çözebilen pek yoktur. Kimi görüş insanların şıp diye iman edeceğini, kimi görüş iman için yıllarca pişmek gerektiğini savunur. Bazı insanlar yıllarca Allah yolunda hamallık eder de bir kimsenin bahçesinden elma koparıp bir diş aldığı için imanları zedelenir, bazı insanlar ise kerhâneci bir pezev3nk iken kâbe'yi görüp imana gelir vs.

İslâm'da birbirine öyle tezat anlayışlar vardır ki, bu anlayışların birbirine olan tezatlığı bazen bir İslâm mezhebiyle Hristiyan mezhebi arasındaki tezatlıktan daha fazladır.

Daha akıllı müslümanlar, bu tür tezatları, mantık dışı çıkarsamaları kendi meşreplerince örtmeye gayret etselerde, aklı beyni yerinde adam için olay ortadadır. İslâm, benzerlerinin aksine yeterince reforme edilmemiş ilkel bir din anlayışıdır. Ve yerleşik içtihadında çokça sorun vardır.
Alt 23-07-2014, 13:50
iiilker99 iiilker99 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bunun "pembe bir yalan" olma olasılığı olabilir. Ancak okumuş öğrenmiş bilgili adam. Ünvanı profosörlük. Adam bu işlerle tüm yaşamı boyunca uğraşmışken, neden bu konuda böyle çocukça bir yalan söylesin?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil