Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Sanat > Müzik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-03-2015, 18:36
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Müzik deyince birde "Müzik, ruhun gıdasıdır" sözü meşhurdur, artık bu sözü kim demiştir, ilk olarak nasıl ortaya çıkmıştır bilmem ama ilginç bir sözdür.
Tabi tasavvufi açıdan bu söz ruh değilde, Nefs olarak değişmesi gerekir, neticede doğan Ruh değil, Nefstir sufiliğe göre.

Herneyse, tasavvuf deyince tasavvufi müziğide ara sıra dinlemeye bayılırım, helede Ahmet Özhan 'ın Şu benim divane gönlüm ve ötme bülbül'ü favorimdir, hiç bıkmam... alır götürür... dinlendirir... sonrada geri getirir...

Ara sıra klasik müzikte dinlerim yalnız onu dinlediğim zamanlarda o gece hiç uyku tutmaz beni, bir kaç kere denedim bunu hep aynı oldu, her seferinde de uykuyu yok etmişti.
Sonradan bu konularda yazılarda okumuştum, klasik müzik zihni açar filan diye, doğruymuş hakikaten diyebilirim.
Ama çevremde kime sorsam klasik müzik uykumu getiriyor diyor, başka şeyde demiyor.
Sanırım sevmedikleri için bu böyle oluyor, yoksa azcık can kulağı verdiğinizde müziğin o inen çıkan ritmi, heleki vurmalı çalgılarla yükseliyorsa uyumak ne mümkün.
Hasılı klasik müzikte beni çok etkiliyor.

Deist_tr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Barış Manço ölümünden kısa zaman önce bir TV sohbetinde pıtırak gibi tek parça ile popüler ve zengin olan sanatçımsılardan yakınmıştı. Müzik piyasasını yönlendiren kişilerinin insanın bilinç altındaki bu zaafiyeti kötüye kullandığını, bunu ilerleyen günlerde daha ayrıntılı açıklayacağını, çok büyük dolandırıcılıkların döndüğünü söylemişti.
Barış abimizin söylemek istediği şeyleri duyamamak çok kötü gerçekten, önemli dediğine göre kesinlikle öyleymiştir.
Aksiyon dergisi bu konuda veya buna yakın bir konuda diyeyim, bir yazı yayınlamış, bende geçtiğimiz aylarda okumuştum.

Yazının tamamı: Bir zamanlar biz de deli gibi sevildik

ESKİDEN UNKAPANI DEDİN Mİ OHOO!

Unkapanı için bir vakitler ‘kurt kapanı’ derlerdi. Ortada ne kurt var ne kapan; in cin top oynuyor şimdi... Bir devrin çöküşü görülebilir orada. Görüştüğümüz ses sanatçıları Unkapanı’nın şu anki hâlinden muzdarip olmakla birlikte, ‘Oh olsun’ demekten kendilerini alamıyor. Şimdi bakalım virane olmuş ‘piyasa’ kimi, nasıl etkilemiş?

MALATYALI İBRAHİM: Unkapanı 1995’te sanırım, bir sekte daha yaşamıştı. O zaman ben de müzikten çekilip, gazino işletmeciliği ve kasetçilik yapmıştım; ama hiçbir zaman şimdiki kadar kötü olmamıştı. Suçlu kendileri biraz da… Zamanında ‘Neremi, neremi’ diye kaset yaptırırsanız! Defterim besteyle doldu; ama albüm yapacak firma yok.

VAHDET VURAL: 2000’den bu yana sekiz yılım boş geçti. Parayı korsanların cebine koyacaksam niye albüm yapayım? Aslında, korsanı da başlatan Unkapanı’dır. Hem de en büyük firmalar... Duygu bitti, müzik aynı, sözler değiştirilip aynı şarkılar tekrar tekrar okutuluyor.

AYŞE MİNE: Müzik dünyasının şimdiki hâlini, Yeşilçam’ın seks yılları gibi görüyorum. Kirli bir müzik ortamı var. Kendimi taca attım, saha çizgisinin dışında bekliyorum.

HAYRİ ŞAHİN: Eskiden olacaktı da burada çay içebilecektin! Koli yapmaktan yemek yemeğe vakit bulamazlardı. 2000’den bu yana o koliler her gün birer birer düştü.

HÜSEYİN ALTIN: Beş yıldır Unkapanı’na gitmiyorum. Eskiden çalıştığım firmalardan çok azı duruyor. Emre Plak var; ama Prestij gitti. 16 parçalık bir albüm yapmıştık onlarla, ikiye bölüp satmışlar, işin üç kâğıtçılığına kaçmışlar. 1998’de albüm yapmayı durdurdum; ama şarkıların ismini değiştirip yeni albüm diye insanları kandırdılar. Bir şey yapamadım.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 02-02-2018, 23:16
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Müzik ve cinsellik arasında bir bağlantı olabilir mi. Aslında bunun cevabı cinselliğin tanımına bağlı. Gerçi her sorunun cevabı o sorudaki tanımlara bağlı.
Kulağımızdaki ses alıcıları, müzikteki hava titreşimlerinden kendince ''seksi'' bulduklarından haz alıyor olabilir. Bizim seks tanımımıza pek uymayan bir çeşit sevişme.

Mesela şu melodileri ne zaman açsam beni aniden başka yerlere götürüyor. Sanki uyanmış gibi falan oluyorum. Titreşimlerden gelen ani bir darbe hissi.

Alt 15-02-2018, 00:36
bsywithfth bsywithfth isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

belki de bu durum aksiyolojik argümandaki estetik realizmin varlığının kanıtıdır?
Alt 18-02-2018, 21:32
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

bsywithfth´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
belki de bu durum aksiyolojik argümandaki estetik realizmin varlığının kanıtıdır?
Siegel'ın öne sürdüğü bazı kavramlara katılmıyorum ancak "estetik realizm"in genel olarak tutarlı bir kavram olduğunu düşünüyorum , dolayısıyla bir "naturalist" olarak katılıyorum söylediğinize, realizmin koşulu tam da "estetiğin olgusu" olduğu için..

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 18-02-2018, 21:56
Dijwar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dijwar Dijwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Müzik (iyi yapılmış müzik), kulağa hoş gelir, çünkü arkasında matematiğin dili vardır.Doğadaki simetriler ve matematik nasıl hoşsa, müzikte onun yansıması olarak bize hoş gelir. Tabi türev,integral çözmek zorunda olmayınca da, toplumun geneli kendinden birşey bulur.

Kişiliklerinde devrim yapamayanlar, devrimci olamazlar
Mahir ÇAYAN
Alt 23-03-2019, 22:25
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Evet neden ?
Baksan bir ses.
Allaha( mhmd) göre ESEK sesi kötü.
Bana göre ise sadece bir ses

Bu adam youtube üzerinden 160 milyon kadar izlenmiş.
Müzik tanıdığım bir müzik.
Müzik güzel mi ? Evet güzel
Elindeki müzik aleti mızıka gibi bir şey.
Bu müzik neden bana iyi geliyor.

Nedeni ne ? Ve bunun gibi binlerce müzik.
Alt 23-03-2019, 23:26
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Frekans aralığı...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 24-03-2019, 10:22
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Türkü´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet neden ?
Baksan bir ses.
Allaha( mhmd) göre ESEK sesi kötü.
Bana göre ise sadece bir ses

Bu adam youtube üzerinden 160 milyon kadar izlenmiş.
Müzik tanıdığım bir müzik.
Müzik güzel mi ? Evet güzel
Elindeki müzik aleti mızıka gibi bir şey.
Bu müzik neden bana iyi geliyor.

Nedeni ne ? Ve bunun gibi binlerce müzik.
Bu müzigi ara sıra dinlerim, her dinlememde Avrupalıların Amerika kıtasını işgal etmesi ve Kızılderili soykırımı yapması aklıma gelir.
Müziği çalan sanatçı ise sanki Kızılderili atalarına moral verir gibi, bakın halen yaşıyoruz der gibi bir hisse kapılırım. Belki kendisi de bu duygular içerisindedir bilemem ama o kadar içten yapıyor ki, sanki bir isyanın çığlıklarını andırıyor ya da bana öyle geliyor...

Müziği canlı dinleyince çok hoşuma gidiyor ama sanal müziğe gelince ancak bazıları beni kesiyor.

Bazı cihazlardan çok kötü çıkan müzik seslerinden insanların mutlu olması da garibime gidiyor.
Teneke gibi cırtlak seslerin neyi hoşunuza gidiyor diye bazılarına sormuştum.
Meğerse onları ilgilendiren müziğin ahengi, melodisi değilmiş, o sanatçı ve o anki sözler onları ilgilendiriyormuş.

Örneğin kendim müzikten anlamam ama müzik sesinin kalitesinden çok iyi anladığımı düşünüyorum.
Bir zamanlar müziğin ses kalitesini arttırmak için bir çok elektronik deneylerim olmuştu, hatta işi o kadar ileri götürmüştüm ki, on yıl kadar neredeyse ana işim bu olmuştu.
Viyola adında bir keman türü var, sesi kemandan biraz kalın çellodan incedir, nedense onun sesi çok hoşuma gider.
Bir de A.R Rahman adında bir bestekâr var, adam bu işi essahtan biliyor.

A.R.Rahman besteleri.

https://www.youtu.be/Fm-l_zD--j0

https://www.youtu.be/pZy8115sNXM

https://www.youtu.be/hbcW7nxcP3E
Alt 24-03-2019, 17:58
Rapi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Rapi Rapi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnsanın duygusallığının bir ürünüdür diye düşünüyorum. Aynı zamanda düşünsel bir varlık olmasının.
Hissettiklerini bazen salt bir melodide aktarmış, bazen sözler ile melodiyi aynı duyguyu yansıtacak şekilde düşünceleri ile harmanlamış.
Sözlerini anlamadığımız şarkıların bazen bize hitap etmesi de bu insani doğanın bir parçası. Duygudaki müzik her insanın ruhunun armonisi. Müzik seçimlerimiz de bu nedenle farklı olabildiği gibi benzerlik de gösterebilir.
Nasıl doğada bir harmonia varsa doğadaki seslerin taklidi ile başlayan müzik de insanın doğa ile bütünleşmesinin bir armonisini, yani uyumunu oluşturmuş.
Sanat bu yönüyle güzeli ve hoşu arıyor.
Herkesle sevincinizi, coşkunuzu, hüznünüzü, özleminizi paylaşamazsınız ya da hissettiklerinizi siz de ayırt edemeyebilir, dile getiremezsiniz. İşte notaların ahenginde tüm bu paylaşılamayanlar ruha, düşünceye kapı açmışcasına bir anlatım bulur.
Bazıları yaşayarak anlamlandırır, bazılarında anlamlandırma için müzik bir araçtır.
Ne olursa olsun insan var oldukça melodi de onunla var olacaktır.

Ben daha çok enstrümantal ve klasik müzik severim. Sözlerin müziği sınırlandırması yerine melodinin akışı içinde duygumu yaşamak mutlu eder beni.
Alt 24-03-2019, 23:27
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Temelde duyuya hitap ediyor. Bir şeyleri algılamanı, hissetmeni, fark etmeni sağlıyor.
Bütün duyular için geçerli bu. İşitirken de, görürken de, koklarken de benzer hisleri fark edebiliyoruz.

Bir müzik parçasındaki tek bir notayı alıp dinlesek tek başına hoş gelmezdi. Bir bütün içinde notaların, tonların değişkenliği fark yaratıyor. Bu farklar duygularımızı da farklılaştırıyor.

Müziğin işitildiği andaki müzik dışı duygular müziğin kendisiyle özdeşleşiyor. Zihnin bu özdeşleştirme özelliğinden dolayı müzik bize bir şeyler hissettirebiliyor.

Önerilen Siteler