Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-01-2013, 03:55
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Standart Dergi Çalışmaları: Evrim Dergisi

Merhaba evrimsever arkadaşlar,

Gönlümde uzun zamandan beri aylık bir Evrim Dergisi çıkarma işi yatıyor. Bu iş tabi ki elektronik olacak yani bir internet sayfasında herkesin okuyabileceği şekilde.

Örnek ise şu aşağıdaki web sitesine benzer olacak. Bakınız:

http://www.acikbilim.com/

Türkiye'de bilimsel dergiler arasında şu an Bilim ve Gelecek, Açık Bilim ve Popüler Sciene Türkiye var. Evrim Dergisi de dördüncüsü olsun.

Başlangıç için her ay 15-20 tane makale yayınlayabilirsek bu bize yeter.

Belki zamanla Bilim ve Gelecek dergisi gibi Evrim Dergisi'ni de ücretli abonelik yapabiliriz ve bundan mütevazi bir kazanç elde ederiz. Abonelik gelirlerinden elde ettiğimiz bu mütevazi kazancı da yine yazarlarımıza öderiz, bize her ay yeni makale yazsınlar diye. Belki Türkiye'nin önde gelen ve belli bir üne sahip bilim insanları da desteklemek için bize kendi yazılarını gönderir (mesela Prof. Dr. Ali Demirsoy).

Şimdi diyelim teknik alt yapıyı hazırladık ve web sitesi hazır, o halde içimizden kimler katkı yapmak ister? Var mı kendine güvenen ve her ay tek 1 makale yazmak isteyen?

Bu çeviri de olur, kendi yazacağımız bir makale de. Ama bu makale yeteri kadar uzun ve ele alınan konuya açıklık getirici olmalı.

Her ay 15-20 makale yazmak gerektiği için her yazarın ayda tek bir tane yazı yazmasından yola çıkarsak bize maksimal 15-20 tane yazar gerekecek. 10 yazar olsa ve her biri ayda 2 yazı yazsalar da olur tabi. Bunun için kendine güvenen kişiler gerekiyor.

Belki Turan Dursun formundan yeteri kadar yazar çıkmayabilir ama dinsizler.net , ateistforum, agnostik forum veya daha başka platformlarda da reklamını yapıp gönüllü yazar kazanırsak belki yeterli yazar sayısına ulaşırız.

Böyle bir oluşumu desteklemek ve dergi çalışmalarına katkı yapmak isteyen yazarlar varsa bu başlıkta bunu belirtebilirler.
Alt 24-01-2013, 05:00
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ben varım sevgili ALKA.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 24-01-2013, 05:48
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Deist_tr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben varım sevgili ALKA.

Sevgiler
Harika! Ben de varım, 2 kişi olduk.

Bu proje dinsizler.net ile ortak bir proje olsun. Yani her 2 sitenin ortak dergisi ve sponsorlar olarak her iki sitenin adı geçsin. Ne dersin?

Belki Ateist Forum ve Agnostik Forum da bu projeye ortak olur ve onlar da sponsor olarak isimleriyle birlikte yer alır.

Turan Dursun, Dinsizler.net, Ateist Forum ve Agnostik.org'un ortak projesi..

Tabi Evrim Ağacı, Evrimi Anlamak, Evrim Çalışkanları ve Evrim Atölyesi de çalışmalara katılırsa onların da adları geçebilir.
Alt 24-01-2013, 06:00
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Elbette olur sevgili ALKA, hemde çok güzel olur.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 24-01-2013, 13:15
G Milat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
G Milat G Milat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alanım sosyal bilimler, biyoloji vb olmadığı için katılamam fakat bir okuyucuyu şimdiden kazandınız

Sevgili ALKA;

Bu isteğinizi, buranın linkini vererek diğer sosyal ağlarda da yayacağım eğer size de uygunsa.

Herkes kendisinin milatıdır!
Alt 25-01-2013, 03:35
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

G Milat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili ALKA;

Bu isteğinizi, buranın linkini vererek diğer sosyal ağlarda da yayacağım eğer size de uygunsa.
Seve seve, umarım bu şekilde çalışmalara katılacak bir kaç kişi daha bulunur.
Alt 25-01-2013, 13:39
mücerred mücerred isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bence önemsenmesi gereken ve TD Sitesinin sınırlarını aşacak bir düşünce bu işin başında Alka varsa da bu proje gerçekleşir diyorum.
Alt 25-01-2013, 20:54
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Yaşadığım Almanya'da mesela çok güzel ve farklı bilim dergileri vardır. Bu dergiler genelde her türlü bilimsel konulardan bahsederler. Ama gerek Almanya'da gerek Türkiye'de olsun sadece ve sadece evrim konuları hakkında devamlı bir şekilde makale kaleme alan bir evrim dergisi bulunmamaktadır.

Alman bilim dergilerinde de zaman zaman evrim hakkında özel sayılar çıkar veya bazı aylık sayılarında bir kaç konu ya da sürpriz şekilde tüm sayı evrim konusuna ayrılır. Her ay bu dergileri satın alamasam da eğer bir sayısında evrim konusu içeren bir veya bir kaç önemli yazı çıktığında o sayıyı mutlaka okurum. Hele hele gelecekteki sayının tüm sayının evrime ayrıldığını öğrendiğimde dergi daha çıkmadan beni bir heyecan sarar. Yani gerçek anlamda bir evrim dergisi olsa ve salt evrim hakkında makaleler yayınlasa Almanca, İngilizce veya Türkçe olsun o dergiyi her ay alır ve abone olurdum. Böyle bir dergi dünyada sadece bir tane varmış. O da Evrimsel Biyoloji Dergisi isminde İngilizce bir dergi (evolutionary biology journal).

Onların sayılarına da internette http://onlinelibrary.wiley.com/journ...ISSN)1420-9101 adresinden ulaşmak ve sayıları okumak mümkün. Yalnız bu dergi bilimle sıkı fıkı olmayan insanlar için çok ağır. Bu dergideki makaleler sanki sıradan insanlara değil de konuya daha hakim akademisyenlere hitap ediyor ve normal bir vatandaş için biraz fazlaca derinlemesine ele alınmış. Çoğu zaman da denilenleri anlamak için biyolog olmak gerekiyor. Bu dergi biyologlar, üniversite öğrencileri ve profesörler için muhakkak ki bulunmaz bir nimet ama sıradan insanlara evrimi getirmek adına tavsiye edilemez.

Türkiye'deki Bilim Dergilerine gelince onlar herkese hitap eden sade ve anlaşılır bir dile sahip. Bilim ve Gelecek Dergisi, Bilim ve Ütopya veya internetteki Açık Bilim dergisi de bu şekilde zaman zaman olsa da her zaman sürekli bir biçimde evrimsel konular hakkında yazmıyorlar. Onlar da her sayıda olmasa bile bazı sayılarında pekala evrim hakkında çok güzel yazılar çıkartıyorlar ama keşke bu bir sürekliliğe sahip olsa ve her ay evrim konularında bir kaç yazı yayınlasa çok heyecanlı ve ilgi çekici olurdu kendi açımdan.

Bu olmadığı için sırf böyle bir Evrim Dergisini kendim çıkarmak ve orada en ilginç konuları okumak isterdim. Bu düşünceyle yola çıkıyorum aslında.. Bir Evrim Dergisi olsa orada ne okumak isterdim? Hangi konuların anlatılmasını isterdim? Nasıl anlatılmasını isterdim? Diğer insanlar ne okumak isterdi?

Şimdi burada bizler de ne uzman ne de profesör olmadığımız için halk içinde sıradan insanlar olarak evrim hakkında kendi bildiklerimizi, araştırdıklarımızı yine bizim gibi sıradan insanlara, en basit ve anlaşılır dille amatör bir ruh haliyle eğlenceli ve yakın şekilde anlatabilirdik diye düşünüyorum. Çünkü bilimi insanlara getirmek evrim konularını onlara yakınlaştırmak ağır ve teknik bir dille konuşan profesörler yerine, herhalde en iyisi bizim gibi bilime kişisel ilgi duyan sıradan insanlar tarafından getirilebilirdi. Tabi insanların anlayacağı şekilde bilimsel konuları ele alabilen başarılı bilim insanları da vardır ama bunlar her zaman bulunmuyor ve çok az sayıdalar, bu yüzden bu tür bilim insanları gerçekten çok kıymetliler. Bu konuda özellikle Pr. Dr. Ali Demirsoy'u çok takdir ederim. Bir çok gazeteci ve yazar bilim insanlarının yapamadığını yapıp halka bu konuları güzel ve akıcı bir dille anlatmaya çalışıyor..

Hazırlayacağımız Evrim Dergisi mesela çocuk ve gençlere de hitap edebilir. Hatta istenilirse sadece onları hedef ederek dergi de çıkarılabilir. Belki en iyisi hem yetişkin insanların hem de çocuk ve gençlerin anlayabileceği basit dille konuları ele almak ve popüler olmasını sağlamak. Bu bizi belki de daha az yorar.

Zaten hayatın kendisi, oluşumu ve milyarlarca yıl içinde her biri birbirinden ilginç jeolojik devirler boyunca evrilmesi büyüleyici bir konu. Dinozorlar, uçan sürüngenler, deniz canavarları, her gün dünyanın bir köşesinde bulunan fosiller, korkunç meteor çarpmaları ve kitlesel yok oluşlar, yaşamın buna rağmen ısrarla ayakta kalması ve direnmesi, şaşırtıcı bir şekilde hayatın ilk kez sularda başlamış olması, insanın yolculuğu gibi konuları yine büyüleyici ve heyecanlı bir dille anlatmayı başarabilirsek bu dergi kendisinden söz ettirebilir ve belli bir başarı yakalayabilir diye düşünüyorum.

İşte bize de böyle insanlar lazım..

Konu ALKA tarafından (25-01-2013 Saat 21:20 ) değiştirilmiştir.
Alt 25-01-2013, 21:11
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

mücerred´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bence önemsenmesi gereken ve TD Sitesinin sınırlarını aşacak bir düşünce bu işin başında Alka varsa da bu proje gerçekleşir diyorum.
İyi niyetin ve hakkımdaki destekleyici sözlerin için çok çok teşekkürler sevgili mücerred, yalnız başıma ben de bunları yapamam tabi ama diğer arkadaşlarla böyle bir şeye yeltenmek ve eşlik etmek isterdim.
Alt 26-01-2013, 11:58
mücerred mücerred isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Degerli arkadaşım,
Bu konuda ciddi oldugun görülüyor.Ancak bu iş için ısrarlı olmakta gerekiyor.
sen bu işin alt yapısını oluştur.gerisi gelir.
Çok geniş kesimlere ulaşırız
Yaratılışçıların bu konuda binlerce sayfası var bilimi ve evrimi savunanların ise bir elin parmagını geçmeyecek kadar sayfası var.Teknik alt yapısı kurulduktan sonra Yazar kadrosonu da ekibi de kurarız.

not;bu işe eşlik ederim dersen bu projeyi unut gitsin.Önderlik edesen o zaman bu iş gerçekleşir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil