Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-08-2009, 12:28
Titan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Titan Titan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Lord Khuzdul´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Birincisi ölüm korkusudur ki, yersizdir, zira insan onunla asla karşılaşmayacaktır. Zira ölümün olduğu yerde, insanın olması mümkün değildir. ölüm varsa ben yokum, ben varsam ölüm yok.
Aslında ölümden korkunun bir nedeni de, ölüm şekli. Yani ölürken duyulan acı da ölümden korkmak için bir neden olabilir, ya da öyle hissedilebilir.

"Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar"

Ernesto Che Guevera
Alt 13-08-2009, 13:21
Lord Khuzdul Lord Khuzdul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Titan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslında ölümden korkunun bir nedeni de, ölüm şekli. Yani ölürken duyulan acı da ölümden korkmak için bir neden olabilir, ya da öyle hissedilebilir.
Orası da Epiküros'un fikrinin devamını oluşturuyor. Epiküros pozitif bir hazcıdır ve yaklaşımı insanlığın ahlak anlayışının ve yaşam prensiplerinin acıdan kaçınmak üzerine kurulmuş olduğunu iddia eder.

Acıdan kaçınmayı temele aldıktan sonra, direkt olarak acı verici olmayan iki korku kalıyor, onlar da bu ikisi.

"İnsan aklının saçmalık yutma ve onu baskı ve şiddet eylemi olarak kusma kapasitesinin sınırı asla ölçülememiştir." R. A. Heinlein http://www.fstdt.net
Alt 30-08-2009, 11:31
demir_tunc demir_tunc isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dinsiz insanlar sürekli korku içindedir. Çoğu da bu korkularının üstünü örtmek için uyuşturcu veya içki bağımlısıdır. Dinsizilik onları mahvettiği için ancak şuurlarını kapayan fiillerle geçici olarak rahatlabilmektedirler. Allah ın, "bu muhteşem düzen tesadüfen oluşmuştur" diyecek kadar ileri giden insanlara bu dünyada verdiği bir cezadır bu.
Alt 30-08-2009, 11:44
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

demir_tunc´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dinsiz insanlar sürekli korku içindedir. Çoğu da bu korkularının üstünü örtmek için uyuşturcu veya içki bağımlısıdır. Dinsizilik onları mahvettiği için ancak şuurlarını kapayan fiillerle geçici olarak rahatlabilmektedirler. Allah ın, "bu muhteşem düzen tesadüfen oluşmuştur" diyecek kadar ileri giden insanlara bu dünyada verdiği bir cezadır bu.

Şaka mı bu?
Alt 30-08-2009, 11:48
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Dinsiz insanlar sürekli korku içindedir.
dinsiz değil afyonsuz uyuşturucusuz, yani sarhoş olmayan uyanık ve ayık olmaya çalışan insanlar rahat değildirler.. bu sadece korku değil genel anlamda ankxiyete denen egonun bir rahatsızlığını yaşarlar..

çünkü evren, hakikat, mutlak gerçek bilinmemektedir.. bunu bildiğinden(bildiğini zannetmen) ne kadar eminsen o kadar rahat ve huzurlusundur.. bu da sana doğduğundan itibaren yüklenen afyon neyse odur.. ondan sonraki değişimler bile ilki kadar derin uyuşturucu özellikte değildir..

bu dünyada en mutlu insanlar kendilerine yüklenen ilk inancı gerçekten hakikatmiş gibi yaşayıp bunu sorgulamaya bile yeltenmeyecek kadar düşük bilinçteki kişilerdir..

inanan insan uykuda olduğu için rahattır..

bilen insan uyanık olduğu için inanan kadar rahat değildir..

Alt 30-08-2009, 11:57
Kıdemli Üye

inancından hiç bir şüphesi olmayıp körkütük sarhoş gibi yaşam süren bir müslümanın, budistin, hindunun, musevinin mutluluğu birbirinden çok farklı değildir.. hepsi çok ama çok derin bir uykuda oldukları için yanlarında top atsan rahatsız olmazlar.. onlar büyük bir keyif içinde horlayarak uyumalarına devam ederler..

bu dünyada inançtan sonra insanı uyuşturan diğer afyonlar da karşı cinsle birlikte yaşamak, alkollü içecekler, para güç mevki gibi sahtebenliği tatmin etmeye çalışan diğer şeylerdir.. bunlardan bir ve ya birkaçına sarılmadan tutunmadan yaşayamazsın..

çünkü henüz tekbaşınalığın ve içsel yolculuğun tadına varmamışsındır..

Alt 30-08-2009, 12:00
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

paslıçivi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bu dünyada inançtan sonra insanı uyuşturan diğer afyonlar da karşı cinsle birlikte yaşamak, alkollü içecekler, para güç mevki gibi sahtebenliği tatmin etmeye çalışan diğer şeylerdir.. bunlardan bir ve ya birkaçına sarılmadan tutunmadan yaşayamazsın..

çünkü henüz tekbaşınalığın ve içsel yolculuğun tadına varmamışsındır..

Nasıl yani?
''Tekbaşınalığın ve içsel yolculuğun'' tadına varabilmemiz için, cinselliğimizden mi vazgeçelim sevgili paslıçivi?

saygılarımla
Alt 30-08-2009, 12:25
Kıdemli Üye

Nasıl yani?
''Tekbaşınalığın ve içsel yolculuğun'' tadına varabilmemiz için, cinselliğimizden mi vazgeçelim sevgili paslıçivi?
ah ulpian ah...

karşı cinsle birlikte yaşamak dedim, cinselliğimizden vazgeçelim değil...

insanın doğasında olan herşey sonuna kadar yaşanabilmeli ki bunları aşabilsin.. ama dinler bunları bastırma yoluna gittikleri için binbir patoloji çıkmaktadır..

karşı cinsle birliktelikten kastım, bir ilişkinin kölesi olmamak.. yani onsuz yapamamak, onsuz yaşayamamak, hayatında ciddi biri olmadan yaşayamamak, durumlarına düşmek..

cinselliği tabii ki doyasıya yaşıyacaksın ama bunun için bir ilişkinin bir insanın kölesi olmayacaksın...

asıl duruşun tekbaşınalıktır.. tam anlamıyla özgürsündür.. köle değil efendisindir.. ne zaman neyi yaşayacağına yaşadığın yoksunluklar değil bizzat sen karar veririsin..

yani yaşam seni yönlendirmez, sen yaşamı yönlendirir ve yönetirsin.. ama sahtebenlikten kurtulup özvarlığına yaklaşman lazım.. yani uçağı otomatik pilattan çıkarıp senin uçurmandır, yani çeperde değil merkezde yaşamaktır, yani subkortikal değil kortekste yaşamaktır..

her an tam bir uyanıklık farkındalık içinde yaşaman demektir..

Alt 30-08-2009, 12:31
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

başarısız kalmış bir espiriydi zaten benimki sevgili paslıçivi
cinselliğe karşı çıktığınıza ihtimal vermemiştim yani...

saygılarımla
Alt 30-08-2009, 13:23
agnoschemist agnoschemist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

demir_tunc´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben dinsiz biri olarak ne uyuşturucu ne de içki bağımlısıyım ve ayrıca dinsizliğin de beni mahvettiği falan yok. Beni mahveden dinsizlik değil işsizlik. Bizi yöneten dindar güruhun da demokratik açılım ile birlikte istihdam açılımı yapmasını da umuyorum.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil