Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-07-2016, 18:15
Hiççi Hiççi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

O halde korkularınızdan sıyrılın dinli arkadaşlar.
Alt 26-07-2016, 15:18
inferno inferno isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

demir_tunc´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ateistler dünyaya bir kez geldiklerini düşündükleri için bunu en iyi şekilde geçirmek için ellerinden geleni yaparlar ama bu istekleri onlara sürekli mutsuzluk getirir. her olayda sinirlenirler. dengesiz bir ruh halleri vardır. insanların "onun sağı solu belli olmaz" dedikleri insanlardır. her an herşeyin beklenebileceği bir kişilik yapıları vardır. bu yüzden etraflarına güven vermezler. bir kişinin bir lafını günlerce düşünüp ona takılabilirler. genelde duygusal bir yapıları vardır bu yüzden akılcı kararlar veremezler. dünyaya bir kez geldikleri için bir arkadaşlarına buluşmak için söz verirler , daha çok sevdiği bir arkadaşı arayıp buluşalım derse hemen diğerini iptal edip o aradaşıyla buluşur. çünkü o an bir kez yaşanacaktır. diğer arkadaşına verdiği söz onun için önemli değildir. kendisinin veya ailesinin zor duruma düşeceği bir durumda yalan söylemekten iftira atmaktan çekinmez . çünkü dünyaya bir kez gelecektir ve en güzel yaşamı yaşaması için herşeyi yapar. dürüst olmanın bir önemi yoktur. çünkü ona bu dünyada fayda sağlamayacaktır. ahirete de inanmadığı için sınır tanımaz.
Bu kanılara varabilmek için kaç ateist ile röportaj yaptınız?
Hangi soruları sorup hangi cevapları aldınız?
Kaç soru üzerinden değerlendirme yaptınız?
Elinizde bu konu ile ilgili değerli çalışmalarınız var ise bizim ile paylaşabilir misiniz?

Ben içimdeki vicdanımın bana söylediklerini yaparım. Bunu bana Tanrı yasaklamış olsa bile.
Alt 27-07-2016, 01:53
kasarsis kasarsis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bence hiç ateistle yan yana gelmemiş ve hiçbir konuşma yapmamış zavallı.... uydurmuş konuşmuş ateist hiçbir zaman sınr tanımaz biçiminde düşünmez
Oysa bir ateist bütün sınırları bildiği için (mevcut) ateist olmuştur

Allahsız, dinsiz dediler; ama kitapsız diyemediler...
Alt 27-07-2016, 02:44
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

martin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ama ben orta yolun yolcusu olduğum için materyalizm ve idealizm bana aynı şeyin iki farklı yansıması gibi geliyor,
neyin.
materyalizm ve idealizm neyin iki ifarklı yansıması.

idealizm öldü ve tarihin çöplüğünde yerini aldı.
orta yolcu olman senin sorunun.
beni dertlemez.

ama kullandığı kavramların evriminden habersizlerin filozofluğa soyunacağı yer değil burası.
Alt 08-12-2018, 06:13
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Dinsiz insanlar sürekli bir korku içindedirler. gelecek korkusu, sağlığını kaybetme korkusu, sevdiklerini kaybetme korkusu.....
Niye, bu korkular Müslümanlar yada Katolikler de yok mu ?
-
-
-
Bu bölümde ki bazı konuları okuyorum, Müslüman arkadaşların sordukları soruların birçoğu aynı genellemeyi içeriyor.

Örneğin bir güzelleme yapılmış, diyor ki; "Bu odun çamurdan besleniyor ve bu odundan bu meyve çıkıyor. Hadi bunu açıklayın."
Ya da "Havayı da göremiyorsun ama olduğunu biliyorsun"
Bu soruların cevapları açıklanmamış yada bilinememiş bir sonuç değil.
-
"Şu tasarıma bakın! Kim dizayn etmiş olabilir ki? Ne güzel dağlar ne güzel hayvanlar, hepsi insana hizmet ve nimet olarak yaratılmış."
- Veee en ironi olan durum budur diye düşünüyorum. "Ateistler neden düşünmüyorlar" ya da "Ateistler neden okumuyorlar."
Dahası da var, "Kardeşim sen hiç Kur'an-ı okudun mu?"
Sanırım ciddi bir ateistin ya da sorgulayan insanın en çok yapraklarını aşındırdığı kitap Kur'an-ı Kerim'dir.
-
Bu tür soru soran Müslüman birisi, bu konular hakkında bir araştırma yapacak olursa zaten cevaplarını kendi kendisine bulmuş olacaktır.
Bu soruları kendi kendilerine sorup kendi kendilerine cevap bulamayanlar "Allah var" diyenler, bilimsel bilgisizlikleri, aşılanmış inançları ve korku-umut duyguları yüzünden sorgulayamadan yaşayıp gidecektir. Burada koca kafalı Sokrates'i hatırlayalım "Sorgulanmayan hayat yaşanmaya değmez".
-
İşin en inkãr edilemez yanı da, doğdukları yere göre dini inançlarının değişik olabileceklerini kabullenememeleri. Bugün Türkiye'de Müslüman bir aileden doğan bir bebeğin İtalya'da Katolik yada Japonya'da Şintoist aileden doğmuş oldukları halde o dinlerin dogmalarıyla programlanacağını reddetmeleri.
-
Bilim her şeyin cevabını net olarak veriyormuş gibi, yada her şeyi çözdüğünü iddia etmiş gibi sürekli bilimsel bir açık arıyorlar.
-
Konuyu açan inançlı arkadaşın ateistlere bir acziyetmiş gibi yönelttiği korkulara bakın, bu memlekette sadece ateistler sevdiklerini kaybetmekten korkuyorlar, sağlığını kaybetmekten korkan tek ateistler var. Velev ki doğru bence de doğru. Sorgulayan ve hesabını bilen bir insan bunlardan korkmalıdır. Çünkü telafisi yoktur.
-
İnançlı insanlara bakalım, ibadetlerini korkudan yaparlar. Çünkü "Yakarım" diye tehdit edilmişlerdir ve inanmışlardır. Çoğu bu ibadetleri bile yapmazlar, insan doğasına uygun olarak gündelik hayatlarında materyalist davranırlar ama korkularını ateist görünce bastırmaya çalışırlar. "Yanacaksın" diye korkutmaya çalışıp sonrada ateistler "Korkuyor" derler.

Bu yüzden sürekli bir stres halindedirler. Bu stres yüzünden de göğüsleri daralır sağlıksız bir görünümleri olur, çok çabuk yaşlanır ve ölürler.
İslam ülkeleri ile ateist nüfusun yüksek olduğu ülkelerde ki sağlık standardının seviyesi ve yaşam süreleri hakkında ki hiç bir araştırma/istatistik bu sonucu vermez.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe

Konu Turdur tarafından (08-12-2018 Saat 07:42 ) değiştirilmiştir.
Alt 08-12-2018, 10:30
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tanrıya İnanlar, Tanrıya inanmayanlarla bir yerde buluşabilirler. Bu buluşma yeri İnsan olmaktır. Tarlada, Fabrikada, yolda mahallede tek buluşma ve paylaşma noktası insan olmaktır.

Bir anımı anlatayım Bir fabrikada çalışıyordum 4 samimi arkadaştık ailecek te görüşüyorduk Birimiz katı İslam o kadar katı ki ayakta bile işemezdi paçaları kirlenmesin diye. Birimiz alevi, iki kişide sunni devrimci yani ateist. Tam 15 yıl yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmedi sonunda hepimiz emekli olduk. her kes doğduğu yere gitti

Bu birlikteliği sağlamamızın bir nedeni vardı birbirimizi anladık görüşlerimiz çatışsa da sevgimiz baskın geldi arkadaşımızı biz caminin kapısında bekledik o da bizi meyhanenin içinde, o arkadaş içki içmezdi biz namaz kılmazdık ama hep birbirimiz yardım ettik hiç birbirimizi aşağılamadık.(çok uzunda ben kısa anlattım)

İnsan olmaktaki ortak noktada buluşmayı biz 4 arkadaş oluşturduk ve bu tam 15 yıl sürdü.
Her kes yapabilir yeter ki yapmak istesin yeter ki insanı ve onun duygularını anlasın. Yeter ki sevsin rakip olamasın. Sevgiyi öne çıkarsın nefretini bastırsın. Daha güzel ve korkusuz bir dünyada yaşadığını fark edecektir. O dünyayı emekle kursun.

Kimse kimseyi tehdit etmesin paylaşılacak şeylerin daha fazla olduğu görülecektir.
İster inançlı ol ister inançsız İnsan olmakta birleşelim daha güzel bir dünyada yaşadığımızı fark edeceğiz.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil