Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-10-2009, 22:53
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Bir Avrupa'li da Neden YOK?

Saygideger arkadaslar;

Ben buradan biliyorum. Eminim Turkiye disinda yasam suren arkaaslarda; kendi yasam surdukleri ulkelerinden biliyordur.

Soru su. Bir Avrupa'li gencte; neden, "vatan elden gidiyor?, vatan korumam lazim!, bu vatan icin herseyi yaparim. Bu vatan benim/bizim. Kimse bizi bolemez/parcalayamaz. Soyle soyle olursa, vatan bolunur/parcalanir." v.s. temelli bir "korku" veya "sahiplik" yasamiyor, gunluk hayatinda?

Yada;" Ben, su ideolojiyi savunuyorum. Ulkem icin en dogrusu/iyisi bu." v.s. temelli bir politik yasam surmuyor?

Kisaca, neden herkes, sadecekendi yasam ve iliskileri disinda; ulkesinin/halkinin, gelecegini, sorunlarini v.s. gunluk hayatlarinda konu yapmiyor.

Tabi istisnalari ve bu isi meslek edinmisleri konu disinda birakarak.

Evet. Bir TC vatandasi ile, bir Avrupa Yerli vatandasi arasindaki bu aktif/pasif politika, ulke, halk v.s. yanasim farki nerden ileri gelmektedir ve neden?

Bu bir, guven, korku, ilgi, bilgi, yetisim, egitim, v.s. kisaca ne veya nelerin farkidir ve neden? Neden Avrupali genclerin boyle bir amator/aktif yasam ve iliskileri yok?

Evet. Bu konudaki, yorum, gorus ve dusuncelerinizi bekliyorum.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 29-10-2009, 23:28
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

evrensel genç bir adam gurbete çalışmaya gider . bir kaç sene sonra döner(bahsettiğim yer istanbul ve birde anadolu kasabası)
babasına her şeyin adını sormaya başlar çünkü anlatmak istediği artık şehirlileştiğini
babasına farkettirmektir
önündeki tırmığı görür harmanda gezerken babasıyla
sorar- baba bunun adı neydi
tam o esnada tırmığın ucuna basar sapı kalkan tırmık gencin suratında patlar şehirli olmayı
bir bok zanneden genç
-vay damına koduğumun tırmığı der.
seninkide o hesap hiç tırmık görmedinmi yoksa yoksa adınımı unuttun.

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 30-10-2009, 00:08
Kıdemli Üye

Saygideger ozgur_beyin;

Okunan bir yazi, bu kadar mi "ters" anlasilir. Ben yurt disindaki TC vatandasindan degil; yerli bir Avrupa'li gencten bahsediyorum. Ah yazilanlari biraz daha dikkatli okusak, ne olur! Bak burda ne diyor?

Evet. Bir TC vatandasi ile, bir Avrupa Yerli vatandasi arasindaki bu aktif/pasif politika, ulke, halk v.s. yanasim farki nerden ileri gelmektedir ve neden?-e.i.

Simdi, istersen; yeniden gorus belirtebilirsin.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 30-10-2009, 00:33
ozgur_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_ ozgur_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Soru su. Bir Avrupa'li gencte; neden, "vatan elden gidiyor?, vatan korumam lazim!, bu vatan icin herseyi yaparim. Bu vatan benim/bizim. Kimse bizi bolemez/parcalayamaz. Soyle soyle olursa, vatan bolunur/parcalanir." v.s. temelli bir "korku" veya "sahiplik" yasamiyor, gunluk hayatinda?
Bunun nedeni çok basit; anaokulundan başalayarak eğtimin tüm kademelerinde öğretim sisteminde bu korku aşılanıyor. Böyle bir eğtimde geçen bir insan, en ufak siyasi bir olayı bu korkunun etkisiyle bu tutumu takınıyor. Siyasetin kendisini siyaset ustu göruyorlar ve siyasetin görevinin okul, yol, kopru vs yapmak olduğunu sanıyorlar. İşin garip tarafı bu tutum remi kurumlarda vs. geçerli. Bugün TSK nın siyasete mudahalesini bu çerçevede görmek gerekiyor.
Alt 30-10-2009, 00:42
Kıdemli Üye

Saygideger ozgur;

Peki, sence bu neden yapiliyor ve ne zaman ve de neye gore sona erecek?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 30-10-2009, 00:47
Averroes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Averroes Averroes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bir ülkede bireylerin kendilerine ve başkalarına olan saygısı azaldıkça, öz-saygı yaratacak olan üretim faaliyetleri yok oldukça bayrakların boyu uzar. Bireyin sahip olamadığı varlık nedenleri (kültür, sanat, edebiyat, spor), vatanseverlik yoluyla gösterilmeye çalışılır. Bayrağı gözlere sokarcasına sallayanların hayatta kendileri adına gurur duyacakları fazlaca bir şeyleri yoktur. Yapılabilecek en kolay ve masrafsız iş "ülke kurtarıcılık"tır artık. Üstelik işin sonunda kahraman olmak, alkışlanmak vardır. Hazır, ülkede kendi gibi düşünmeyen, kendi gibi davranmayan, kendi gibi inanmayan bir sürü insan vardır. Bunlar "nasıl olur da kendilerinden farklı düşünürler?" Hizaya çekilmelidirler, yine düzelmezlerse linç edilmekte de bir beis görülmemelidir. Hiç olmazsa Vatanımızın Gözbebeği Yüce Ordumuz İç Hizmet Kanunundaki Maddeye Dayanarak Ülkenin Selameti İçin Her Zaman Göreve Hazırdır. Çünkü "ötekilerini" anlamak için dinlemeye gerek yoktur. Onlar, "teröristtir", "dinsizdir", "şeriatçıdır", "Kürttür" "Alevidir". Bunlar kendileri gibi düşünmeyen ve bu yüzden de cezalandırılmaları gereken kişilerdir. En büyüğünden bir bayrak kapılır, evlerin bütün camları bayraklarla donatılır, parmağa siyasi görüşü sembolize eden kalıp verilir, ve kendiyle gurur duymak için bütün şartlar hazırdır şimdi. Yansın spot ışıklar. En milliyetçi hangimiziz yarışması başlasın!

-Şeytanın yaptığı en büyük hile bütün dünyayı yaşamadığına inandırmakmış-

"The Usual Suspects" filminden
Alt 30-10-2009, 00:56
ozgur_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_ ozgur_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki, sence bu neden yapiliyor ve ne zaman ve de neye gore sona erecek?
Bunun neden yapılığını görmek için özellikle osmanlının son dönemlerine bakmak gerekiyor. O dönemler, ulusların tek tek osmanlıda ayrılması sonucunu yaşayan eski osmanlının subayları yeni cumhuriyetin kurucuları böyle bir politika üretmişlerdir. Belki o dönemlerde geçerli bir politikaydı ama günümüzde çözümsüzlük ve düşmanlık üretmekten başka bir işe yaramamaktadır.

Şuanda bu politikalara direnen, statukoya direnen, 1920 lerde yaşayan bir kesim var. Ama günümüz dünyasında herşey değişiyor. Tarihi çok gerilerde takip edeceğimizi düşünmuyorum. Belki bizim için çok uzun ama toplumlar için çok kısa sürede normale döneceğimizi düşünmekteyim.
Alt 30-10-2009, 01:00
Kıdemli Üye

Saygideger schopenhauer;

Bir ülkede bireylerin kendilerine ve başkalarına olan saygısı azaldıkça,-sch-

Sen, ulkede, birey oldugundan ve birey yetistiginden bahsediyorsun galiba. Bense, Anadolu tarihinin hic bir doneminde birey yetistirimine yonelinmedigini soyluyoruz. Ulkede, birey degil; vatandas, ve baskalarinin verdigi verilerle yasamlarini suren var. BABASININ OGLU/KIZI VAR, ABISININ KARDESI VAR, OKUL OGRETMENI VAR, Vatandas, devleti icin var. Toplumsal kisilik var, toplumsal dogru savaslari var, kutuplasma, otekilestirme, kendinden gormeme var, kisaca var oglu var. Tum bu varlar, tek bir seyi gosterir, BIREYIN YOKLUGUNU VE YETISMEDIGINI.

Turkiyede, kendini birey olarak temsil eden degil; kendini toplumun bir parcasi gelen ve herseyi kendi icin degil; toplumu, devleti, milleti v.s. icin yapan var. Kisaca; baskasi icin herseyi yapan var, ama; kendi icin kimsenin birsey yaptigi yok. Bu da henuz 19. yuzyil.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 30-10-2009, 01:05
Kıdemli Üye

Saygideger ozgur;

normale döneceğimizi düşünmekteyim. -ozgur-

Sence, normal nedir? Bu normal hic yasandimi,ne zaman yasandi? normale donmek deyimini aciklarmisin?

Yasanmadiysa, normale donmek degil; "normalin ne oldugunun bilincine varmak ve normali ogrenmek" demek, daha tutarli degilmi? Bunu kimin tarafindan ve nasil ogretilecegi de ayri bir konu, tabiki.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 30-10-2009, 01:10
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel bana ortaçağda lordların ilk gece hakkını neden oduğunu açıklarsan bende sana bazı şeyleri açıklarım aslında sorduklarının cevabını biliyorsun

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil