Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-05-2018, 18:45
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kartopu

Madem Ateistsin ! Bize şu RUH dediğini açıklarmısın.

Öz
Töz
Cevher

Nedir bunlar ? Neyin özünün peşindesin .

Dibinin dibinin dibi nedir diye çaba harcamak seni yormadı mı ?

Ezanda ki yorumun kilise çanına nasıl uyarlanır mesela... ezanda doğayı nasıl buldun hayretler içindeyim. Emin ol islamcıların aklına dahi gelmezdi.

Ahlaksıza katılıyorum

Bize ahlaksız , pis , mendebur, ..... aklınıza ne geliyorsa söyleyin.

Şahsen benim ahlaka ihtiyacım yok. Kendinde olmayanlar ahlak sahibi olmak için satın alabilirler.
Alt 04-05-2018, 20:58
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kartopu;sizin yorumlarınıza özel ilgi gösteriyor değilim
Şu cümleyi bu forumda nasıl yazarsınız;
Dinin özü olan bedensel ve Ruhsal temizlik bitmiş dünyamızda.
Bakın bu bir yorum değil,fikir değil,düşünce değil,tam anlamıyla bir zırvadır..
Benim gibi insanların bu forumda aktif olduğunu bile bile bu cümleyi yazarsanız,her türlü tepkiye hazır olmanız lazım..
''Ben böyle bir yorum yapıyorum,sonra benden niye alıntı yapıyorsunuz?'' tarzında kenara çekilemezsiniz..
Dinin ne olduğunu şahsen 100 defa yazmışımdır burada..Yeter artık..Size dinin ne olduğunu yazmam burada..Çünkü yazsakta,siz yine ''dinin özü'' diye başlıyan,''cami imamı'' tarzında cümleler kuracaksınız..Üstelik bir ateist olduğunuz halde..!

Şunu atlıyorsunuz..Ben bu forumda bu konularda nerdeyse hiç yorum yapmam..Yaparsam eğer,adminler anında banlar beni
Didaktik yazmaya çabalıyorum..Ne okuyorsam,ne görüyorsam,onu buraya aktarıyorum..Tamamen bilimsel/objektif olmaya çalışıyorum..Doğrudur,herkes benim gibi bu konuları anlamak zorunda değil..Böyle bir şey olamaz da zaten..Yalnız ben anladığımı değil işte,konunun özünü bilimsel/rasyonel olarak ortaya koymaya çalışan birisiyim..
Burası kahve değil sonuçta..Ben şunu anlıyorum,sen de şunu anlıyorsun diye bir şey yok..Ne yazıyorsanız,yazdığınızın arkasında durmanız lazım..Duramıyorsanız,o yazdığınız şey,sizi ilgilendirir sadece..Yani kişisel yorumlarınızı,evrensel bir anlayış gibi lanse edemezsiniz..Yani ''ben dini bu şekilde anlıyorum'' deyip,dinin aslında bu olduğunu söyleyemezsiniz..Dinin aslında ne olduğu antropoloji,etnoloji,arkeoloji kitaplarında yazıyor..Dinin ne olduğunu merak eden,alır bu kitaplardan birini ve öğrenir dini..Bunun haricinde ben şöyle bir yorumda bulunuyorum derseniz,bu sadece sizi ilgilendirir,bizi değil..Bu bakımdan ''dinin özü'' diye başlıyan cümlelerinizi kendinize saklayın..

Normal bir insan şöyle cümleler kuramaz..Mümkün değil bu..Siz de bir anormallik var..Bunu kabul etmeniz lazım..Anormal olmak kötü bir şey de değil
Size göre tanrı yok değil mi. Peki milyonlarca insan için var diyor?
Kim onlara var veya yok dedirtiyor.
Tekrar edeyim..''Dinin özü olan bedensel ve Ruhsal temizlik'' dediğiniz anda,dinsizleri PİSLİK ilan etmiş olursunuz..
Alt 05-05-2018, 10:27
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bakın arkadaşlar ben kimseye PİS demedim benim demediğim şeyi siz nasıl üstünüze alıyorsunuz Şaşırdım doğrusu.
Ben dinde ve bazı din temsilcilerinden anladığım şeyi aktardım ayrıca bu yoruma katılıyorum. Bana insani geliyor
Dinsiz olmam a rahmen.
Bu yorumda şu var din allaha giden yoldur bu da iç (ruh) ve dış temizlik yapılarak yürünür. Size adreste gösterdim Halaç ı Mansur ve Alevi Bektaşilik.

İnsan varsa sana benzemese de onu anlamak bence doğrudur. Sonunda bir ülkede çok farklı düşünen insanlarla beraber yaşamaktayız.
Siz ateist değil diye bir berbere traş olmaya gitmediğinizi mi söylemek istiyorsunuz yoksa manava da mı öyle. Biz kime nasıl inanırsa inansın yeter ki zararlı olmasın hatta faydası olsun la başlarız ya siz ne düşünüyorsunuz yaşamda.

İşte bu dindeki temizlik olayı ve dini bu şekilde anlamak bana faydalı bir yorum olarak anlaşılıyor.

Ayrıca beni tehdit etmemeniz rica ediyorum.
Ben böyle düşünüyorum
Alt 05-05-2018, 11:22
Üye

kartopu;ne tehdidi?Nereden çıkarıyorsunuz bunu?
Saçmasapan şeyler yazıp,sonra üste çıkmaya çalışıyorsunuz..
Bu pislik olayını bir daha yazayım..Dinin özü bedensel ve ruhsal temizlikse,dinsiz birisi bu temizliği yapmadığı için otomatikman PİS olur..Bu kadar basit..

Bir saçma söylem daha..Neymiş?
''din allaha giden yoldur''
Allah'a ulaşan olmuş mu?!
Hallac diyorsunuz da,Hallac'ın sizin söylemlerinizle ne alakası var?!
Alt 05-05-2018, 14:57
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
kartopu;ne tehdidi?Nereden çıkarıyorsunuz bunu?
Saçmasapan şeyler yazıp,sonra üste çıkmaya çalışıyorsunuz..
Bu pislik olayını bir daha yazayım..Dinin özü bedensel ve ruhsal temizlikse,dinsiz birisi bu temizliği yapmadığı için otomatikman PİS olur..Bu kadar basit..

Ahlaksız dini tamamen çöpe atıyor. Katı bir ateist duruşa sahip ve tüm bu "arınma" çalışmalarına inanmıyor. Onu ifade ediyor.

Ama evet doğru. Siz bir nevi "Pissiniz" çünkü illa Bektaşilikten örnek vermek şart değil. 2 hafta sonra insanlar oruç tutmaya başlayacak. Kartopu da bu ayrımı yapmış. "Kimisi" diyor "mecbur bırakıldıkları ya da gösteriş amaçlı oruç tutacak. Aç bırakılan büyük baş gibi akşam olmasını bekleyecek" (tabi bunu da hakaret amaçlı söylemiyorum) ama çoğunluk belli bir "temizlik" çalışmasına inandıkları için bunu yapacaklar.

Bunu dedik mi 1600'lü yıllarda ecdadımızın bildiği şeyin hatırlatmasını yapalım:
- Tanrı'ya Sinagog'dan, Ermeni kilisesinden, rum kilisesinden doğru da ulaşabilirsin. Müslümanlar daha ilk etapta bunu kabul ettikleri için bu coğrafyada bugün bile birden fazla dini cemaat var.

2) Halaç'ı Mansur'u açalım. Diyelim ki "gerçeği" arıyoruz.

Kimisi için bunun yolu felsefedir.
Kimisi için felsefe kesinlikten yoksundur, o yüzden yöntem matematik ve pozitif bilim olmalıdır.
Kimi insan için matematik ve fizik "anlam" içermez. Onun için de müzikte / sanatta anlam ararlar, kendi gerçeklerine bu şekilde yaklaşırlar.
Bir noktada da işin içine mistisizm giriyor. Ben mesela Paulo Coelho filan takılırım. "Simyacı'dan" itibaren bir göz gezdirebilirsiniz.
Ama mistisizm de herkese göre değil. Kimisi organize dinleri seviyor.
Hatta Scott Peck diye psikiyatr bir yazar var. Adam ateizm'den zen budizmine, sonra Zen budizminden Hıristiyanlığa geçmiş. (Tabi -okumak lazım- Scott Peck'in Hıristiyanlık anlayışı bizdeki AKP'linin tutumuna çok benzeyen ortalama Hıristiyanın anlayışı gibi de değil.)
Alt 05-05-2018, 19:02
Üye

Leonardo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ahlaksız dini tamamen çöpe atıyor. Katı bir ateist duruşa sahip ve tüm bu "arınma" çalışmalarına inanmıyor. Onu ifade ediyor...........
2) Halaç'ı Mansur'u açalım. Diyelim ki "gerçeği" arıyoruz.
Leonardo;Bir ateistin dini iyi birşeymiş gibi lanse etmesine itiraz ediyorum,hepsi bu..
Bir dindar tabi ki ''dinin özü'' diye başlıyan süslü cümleler kuracak ama bir ateist bunu yapamaz..Yaparsa,ateistliğinden şüphe ederim..

Bence kartopu ateist filan değil..Ya bu konuları gerçekten bilmiyor(bence böyle),ya da dalga geçiyor burada..

Bırakın şu Hallac'ın paçasını..Hallaç dediğiniz kişi,geçmişte yaşamış(belki de yaşamamış..!) ilkel birisi..Bugün bu kişiyi tartışmanın bir anlamı yok..Bu kişi üzerinden din veya tanrı veya hakikat arayışlarına girmeye de gerek yok..Bunu bırakın ilahiyatçılar yapsın..
Alt 06-05-2018, 10:54
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Ben din in Allaha giden yol olduğunu Hallaç ı Mansur ve Alevi Bektaşilere ait olan kitaplardan öğrendim. Ve Allah a ulaşmanın da ölüm hali olduğunu yine o kitaplarda yazlı idi.

Siz allah olgusunu çıkararak İnsanın kendini kötülükten temizlemesini kötüye hiç bulaşmamanı düşünün.
Bırakın allahı o ona inananlarda kalsın siz iyiyi kötüyü düşünün. Temizi kiri düşünün.

Sn Ahlaksız Ben sadece Ateist değilim ayrıca Komünist im. Kabe me insanı koyuyorum onu anlamak tanımlamak benim işim olmalı.
Tanrı olgusunun din in ne olduğunu insan üzerindeki etkileri din içindeki muhalif hareketler din üzerindeki devlet ve devlet in dini kullanması benim ilgi alanım.
Yorumlarım bunları da içine alacak biçimde.
Seninle benim dünyaya ve İnsan a bakış açım farklıdır.
Alt 06-05-2018, 12:07
Üye

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben din in Allaha giden yol olduğunu Hallaç ı Mansur ve Alevi Bektaşilere ait olan kitaplardan öğrendim. Ve Allah a ulaşmanın da ölüm hali olduğunu yine o kitaplarda yazlı idi.

Siz allah olgusunu çıkararak İnsanın kendini kötülükten temizlemesini kötüye hiç bulaşmamanı düşünün.
Bırakın allahı o ona inananlarda kalsın siz iyiyi kötüyü düşünün. Temizi kiri düşünün.

Sn Ahlaksız Ben sadece Ateist değilim ayrıca Komünist im. Kabe me insanı koyuyorum onu anlamak tanımlamak benim işim olmalı.
Tanrı olgusunun din in ne olduğunu insan üzerindeki etkileri din içindeki muhalif hareketler din üzerindeki devlet ve devlet in dini kullanması benim ilgi alanım.
Yorumlarım bunları da içine alacak biçimde.
Seninle benim dünyaya ve İnsan a bakış açım farklıdır.
Doğru kitap okursanız,doğru bilgi bulursunuz..
Sizin yönteminiz yanlış..Siz yanlış kitaplar okuyup,birşeyleri doğru bildiğinizi sanıyorsunuz..Halbuki doğru kitaplar okusaydınız,bu konudaki gibi abuk cümleler kur(a)mazdınız..Öyle anlıyorum ki,bu yanlışınızdan dönecekte değilsiniz..
Din dediğiniz şey,antropoloji kitaplarında açıklanır..Sosyoloji kitaplarında ortaya konur..Arkeoloji kitaplarında temeli gösterilir..
Dinin ne olduğunu Hallac gibi birinin kitabından,ya da alevilerin kitaplarından öğrenemezsiniz..
Yanlış kaynaktan öğrendiğiniz için hayatın merkezine insanı koyuyorsunuz işte..İnsanı kutsallaştırıyorsunuz..Mevzu bu..
Dindarlar da aynı şeyi yapmıyor mu?
İnsanı kutsallaştırmıyorlar mı?

Hallac veya Anadolu mistisizminin kökenini ortaya koyduk burada..Bu konularda neler neler yazdık;
https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=39113
Alt 07-05-2018, 08:25
Üye

Sn Ahlaksız. Doğru kitap nedir ?. Bak yine Hacı Bektaş veliden alıntıladığım bir sözle cevap vereyim En büyük Okunacak kitap İnsandır. Şimdi sen bu söze itiraz mı edeceksin.

Sen istesen de istemesen de din var her ne kadar tanrı soyut bir kavramda olsa din insan hayatında var. Biz de bu dinin insan hayatın da faydalı olabileceğinin yorumlarını ortaya koyuyoruz ayrıca bizden önce de bu tür yorumlar yaparak kellesini veren insanlarında olduğunu anlatmak istiyoruz.

Ayrıca bu insanların dine farklı bir yorum katmaların yanında Bilimi de önemsediklerini anlatmak istiyoruz Bilimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır Hacı Bektaş Veli.

İnsan her şeyin merkezidir Bilimin de Dinin de. Niçin herkes dünyaya evrene senin bakış açınla baksın.
Alt 07-05-2018, 14:16
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ezan bazen öyle okunuyor ki sanki hoca uyudu uyuyacak.
Son ses bağırtırarak ezan okuyanlar ve bunları desdekleyenlerin tepkisine bakarsanız Sanki Hoparlörün icadına kadar islam doğru yaşanmadı ,bunlardan ala musluman yok..evi caminin yanında olanları merak ediyorum.hastası,yaşlısı,çocuğu olan var.kul hakkıyla bana gelme diyen Allah'ı memnun etmeye çalıştıklarına inanmamı mı bekliyorlar ?
Maaşlarını verilmediğinde caminin yolunu unutacak olanların samimiyetine güvenmem.ki para aldığı halde görevli olduğu caminin yolunu arada sırada hatırlayanlar var.
Diyaneti kuranlar için Ezanın nasıl okunduğu değil halkın nasıl kontrol altında tutulduğu önemli.hükümeti,idareyi,yönetimi eleştiren bir hoca ,mesleğinden bıkmış bir hocadır.

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil