Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-11-2008, 01:13
karadenizli karadenizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

kusura bakma dilaver kütüphaneye gidemem en son otobüs geçti ama en yakın zamanda yazarım sana oldumu.

ya dilaver saat 12 yi geçti beynim durdu en son sorduğun soruyu anlayamadım((cevapladığımı düşünüyorum))

''Her düzen düzenleyicinin varlığını gösterir''
Alt 13-11-2008, 01:23
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Saygıdeger Karadenizli agabeyim.

Zatı alinize benim sordugum hiç bir soruyu yanıtlamadıgınızı hatırlatmak isterim.

Ama siz duran beyinlere karşı dilerseniz gene baştan alın. Malum site forum alanları unutmuyor. Oradan da şayet cevabınız var ise ilk yanıtlayamadıgınız sorudan başlayıverin.

Şayet dilerseniz ilgili kitabı ben size alıntılayabilirim.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 13-11-2008, 01:45
Üyeliğini Sonlandırmış

Ya bütün başlıkların sonunda aynı şey tartışıyoruz tartışıyoruz cevap veriyoruz sonunda arpa boyu kadar yol alamadığımızı görüyorum. hayır söyleyin o sorulara sizin istediğiniz gibi mi cevap verelim biz inancımıza göre cevap veririz. ve sonunda şu sihirli söz ''Hiç bir soruma yanıt alamıyorum'' ne söylenir ,nasıl anlatılır bilemiyorumki
Alt 13-11-2008, 02:05
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

point_13_´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yoktan var olmanın anlaşılamayacak bir yanı yok bence..şahsen bundan 19 yıl öncesine bakarsak ben yoktum..
Doğum'un nasıl olduğunu bilmiyormusunuz?Anneniz babanız yokmu?
Yoktan mı var olduğunuzu düşünmektesiniz?

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 13-11-2008, 02:13
Üyeliğini Sonlandırmış

Sayın aydoe sorgulamanız hiç bitmeyecekmi nereye kadar bu sorgulama hayır verdiğimiz cevapları çocuklarınıza anlatmassanız çocuklarımızında aynı tartışmaları yürüteceğinden korkuyorum tıpkı dedelerimizin yaptığı tartışmaları bizim tekrar etmemiz gibi. sorgulama sırası ne zaman bize gelecek.

''Her saat saatçinin varlığını gösterir''(VOLTAİRE)
Alt 13-11-2008, 02:55
Chaos Chaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Doğada saatçinin saat yapma kanunu yoktur. Voltaire doğayı saate benzeterek andropomorfizm yapmıştır hatalıdır. Saaat yapmak için saat olarak kullanılabilecek yani zamanı bölümleyebilecek mekanik yapıların nasıl bir araya getirilebileceğine dair gözlemlere dayalı bilgiye ihtiyaç vardır. Dolayısıyla doğayı bilmeden saat yapılmaz. Demek ki doğayı saate benzetmek akıl dışıdır çünkü saat gibi belli bir amaç için hareket yasalarının öznel bir amaca indirgenmesinden oluşmamıştır doğa denilen olgu. Doğanın başı maddenin de başıdır. Maddenin başı demek zamanın da başıdır zamanın başı demek gerçeklikte anlamı olmayan bir ötelemedir çünkü bir şeyin yapılabilmesi için önceden planlanıp belli bir süreç sonunda sonuçlandıerılması gereklidir. Yani evreni yapmak demek zamanı da yapmak demektir ki, yapmak eylemi zamanın olmadığı anda anlamını yitiriverir. Tıpkı zamanın başlangıç anında saat kaç idi diye sormak gibidir bu. Kendi yapmış olduğumuz aletler doğayı kendimiz için biçimlendirmemizden ibarettir saat dahil. Onları asıl öğe gibi düşünürsek olmaz. O nedenle tüm tanrısal fikirler birer putturlar. Kendi yaptığınız aletlerle bilmediğiniz doğal süreçlerin hepsini birden açıklayamazsınız. Her şey bir şey ile açıklanmaz. "Herşey" "bir" şey sayılıp, diğer herşeyin, o bir şeyin sıfatına indirgenmesi de akıl dışıdır. İnsanın herşeyi kendi aynasında görme çabasıdır. Mitolojidir. Mitolojiye inanılmaz,masala inanmaktan farksızdır.
Alt 13-11-2008, 13:48
Üyeliğini Sonlandırmış

Sevgili chaos öncelikle şu yazıyı okumanı rica ediyorum;

''Zamanımızın bütün bilimsel tetkikleri cevap bekleyen asli sorudan kaçıyor,hibir yere götürmeyen fakat süreç ilerledikçe karmaşıklaşan ikincil meseleleri inceliyor''
(Lev tolstoy,DİN NEDİR)

şimdi basitlik ilk kuraldır, Saat ve saatçi meselesini incelerken bile asli sorudan kaçıyorsun ve olayı iyice karmaşıklaştırıyorsun bu yaptığın her zamanki gibi ateistlere yarar (asli sorudan kaçıp ikincil meselelere doğrudan geçiş)

Bu tarzınızla ancak cahilleri kandırırsınız.

Saygılarımla
Alt 13-11-2008, 14:10
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Karadenizli kardeş HY Amca'nın kitaplarında dediği gibi hurda yığınına doğru esen bir rüzgar onu tesadüfen bir uçağa çeviremez. Yani bugün dinadamları bile evrimi çürütecem derken doğanın bilinçli bir el tarafından döndürülmediğini farkında olmadan itiraf ediyor. "Saaat yapmak için saat olarak kullanılabilecek yani zamanı bölümleyebilecek mekanik yapıların nasıl bir araya getirilebileceğine dair gözlemlere dayalı bilgiye ihtiyaç vardır" Doğa saat gibi bir özel amaca çalışmıyor. Doğa kör işliyor vücudumuz gibi. Dişin çekilirse öteki dişler ağızda olan boşluğu kapatmaya uğraşır mesela insanlar bu yüzden ama az ama çok dişleri eksilince ayrık dişli olabiliyor. Yarasaların gözleri var ama işlevsizdirler oysa doğuştan gözü olmayan insan bile var. Doğa böyle işler bilinçsiz işler. Yani "saat gibi belli bir amaç için hareket yasalarının öznel bir amaca indirgenmesinden oluşmamıştır doğa denilen olgu" Yani Chaos doğru söylüyor.
Alt 13-11-2008, 14:25
Üyeliğini Sonlandırmış

Atlas kardeş o ki sen bir saatin insan vüsudundan ve şu kusursuz işleyen kainattan daha kıymetli olduğunu ve daha mükemmel işlediğini söylüyorsan tartışma biter senle konuşacak ve tartışacak hiçbir şey yoktur artık.

Saygılarımla
Alt 13-11-2008, 14:30
Üyeliğini Sonlandırmış

Çocukken haftalar bana asırdı
derken saat oldu derken saniye
İlk düşünce yokluk beni ısırdı
Sonum yokluk olsa BU VARLIK NİYE

Yokluk sen de yoksun bir var bir yoksun
İnsan oğlu kendi varından yoksun
Gelsin beni yokluk akrebi soksun
Bir zehirki hayat özü faniye. .N.fazıl