Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-10-2008, 14:33
ASLIHAN ASLIHAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bence Tanrı ihtiyaçtan doğmuştur.Örneğin,bundan yıllar önce 'Bu gün yağmur yağacak' şeklinde bir cümlenin cevabı 'Sus!Allah bilir' şeklindeydi.Şimdi bunu insanlar tespit edebiliyor.Bundan yıllar sonra da -birçok şey açıklandığında- yani Tanrıya yorulması gereken bir şey kalmadığında,O ortadan kalkacak.Hastalıklara çare bulunduğunda artık Tanrının azabı kavramı yok olacak.
Şimdi Tanrıyı kim oluşturdu;yok etmek kimin elinde?
Kısaca Tanrı yoktur,insanların tanrı inanacına ihtiyacıvardır.
Alt 22-10-2008, 14:58
sinner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sinner sinner isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sinner - MSN üzeri Mesaj gönder

Aslıhana katılıyorum.
Tanrı karanlık çağların ürünü bence.
İnsanoğlunun açıklayamadığı kontrol edemediği doğa olaylarını yaratan doğaüstü güç.

Kuşların uçabilmesi, gece ile gündüzün değişmesi, iki denizin bir birine karışmaması, dağ gibi gemilerin suyun üstünde (suyun kaldırma kuvveti) durabilmesi o dönemin bilim tekniği ile izah edilemediği için Tanrın kudretine yorulmuştur.

Yine o dönemde yağmurun ne zaman yağacağı bebeğin cinsiyetini kimse bilemeyeceği için bunları sadece Allah bilir denmiştir
Alt 22-10-2008, 16:21
-InVi- -InVi- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

-InVi- - MSN üzeri Mesaj gönder

Din karsitlarinin elestirisel tutumlarini kismen anlamak ile birlikte
Tanri karsitlarinin elestirilerini cidden sacmalik olarak degerlendiriyorum,
burada genellikte tartisilan veya sözü edilen tanri, islam dinin teblig ettigi yaratan ve onun sifatlaridir. böyle bir yaratanin herseyi yaratma gücü oldugu gibi, yarattigina verdigi "özellikleri" , donelerini de kendisi vermistir, yani bir maddenin herhangi bir islevi varsa, bu islevi kendiden olusan bir basi bosluk icinde degil, onun sayesinde olduguna inanilir, böyle kabul edilir......
tanrsizlar bunu böyle kabul etmeye bilir....ama bu inanirlari ilgilendirmez ki......
onlara göre gayet kesin ve acik'tir....eger bugün bir yer cekimi, suyun kaldirma kuvveti diye birsey varsa, bu sadece ve ancak "o" öyle yarattigi icindir.....
bugün bilim, yagmur yagdirmaz veya yagan yagmuru durduracak konumda degildir, sadece ne zaman yagacagina dair haber verir.......
yagmurun yagmasina vesile olan sartlari ise bir yaratanin var olduguna inanilir.....

tanri yoktur demenin hic bir tutar tarafi yoktur.....
Alt 22-10-2008, 17:22
çakırcalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
çakırcalı çakırcalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yusuf33´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslıhana katılıyorum.
Tanrı karanlık çağların ürünü bence.
İnsanoğlunun açıklayamadığı kontrol edemediği doğa olaylarını yaratan doğaüstü güç.

Kuşların uçabilmesi, gece ile gündüzün değişmesi, iki denizin bir birine karışmaması, dağ gibi gemilerin suyun üstünde (suyun kaldırma kuvveti) durabilmesi o dönemin bilim tekniği ile izah edilemediği için Tanrın kudretine yorulmuştur.

Yine o dönemde yağmurun ne zaman yağacağı bebeğin cinsiyetini kimse bilemeyeceği için bunları sadece Allah bilir denmiştir
Dün YouTube'da bir video izledim. Sözde bir ateist genç kız, şarlatan bir dinciyle sohbeti sırasında "Allah, bir erkeğe dört kadın serbest ediyor da, neden bir kadın dört erkekle evlenemiyor? Bu adaletsizlik değil mi?" demiş, bizim şarlatan-dinci de taşı hemen gediğine koymuş (kendisini dinleyenlerle birlikte aynı şeyi söyleyip gülerek):"Tabi kızın asıl sorunu anlaşıldı. (gülüşmeler)... Dedim ki 'Evladım, bir erkek dört kadınla evlenince kadınlardan hangisi hamile kalırsa annesi de babası da belli olur. Ama bir kadın dört erkekle evliyse, çocuk kime baba diyecek? O çocuğun babası belli olur mu?' Haa, susup kaldı işte!" demiş.

Tabii söyleşide geçen kelimeleri, cümleleri birebir hatırlayamıyorum. Bu minval üzre dönüyordu. Benim şaşırdığım, bu ateist genç kızımız (?!) niye bu allameye dememiş: "Efendi, kadın dört değil, dört milyon kişiyle de yatsa, doğurduğu çocuğun babası bugün tıbbi tahlillerle tesbit edilebilir. Bu da, sözünü ettiğim haksızlığın haksızlığını pekiştirir. Bir erkeğin dört kadınla evlenmesine verilen izin, nesep kaygısıyla değil demek ki. Allah, gün gelip tıbbın bu aşamaya geleceğini bilmiyor muydu?"

Boş verin arkadaşlar, olmayan bir şeyin yokluğunun ispatı diye bir şey olmaz. Önce varlığını iddia edenler, varlığını ispatlasınlar. Bektaşi'nin namazı gibi "Ben kıldım oldu" zihniyetiyle, "Ahan da görünen herşey O'nun varlığının ispatı" derler; bilmiyorlar ki, sırf kendilerinin varlığı dahi, inandıklarının yokluğunun ispatıdır.
Alt 22-10-2008, 18:44
Kıdemli Üye

Evet sayın çakırcalı kesinlikle size hak veriyorum
Bütün bu fiilleri yapan Allahtır diyorlar biz de hani nerde diyoruz

"İnançsız" batı bu doğa olaylarında tanrısal bir numara olmadığını,
hepsinin bilimsel bir izahının olduğunu ve laboratuvar koşullarında tekrarlanabileceğini ortaya koydu.

Bu arada inananlar naptı ? Allah övmüş de yaratmış demeye ve Allah bize yeter demeye devam ettiler.

Madem o çok bilmiş tanrıları herşeyi kitapta açıklamıştı.
Ondaki işaretlerle neden önce inananlar bu doğa olaylarına bilimsel izah getiremediler ?

Hayır, onlar ne Tanrının işine karışabilirler, ne de ona akıl erdirebilirler.
Tarihte roketle uçan ilk Türk'e islam ulemasının cevabı aynı zamanda onun bilimsel ilerleme ve gelişmeye de bakışını sergiler :
"Allah uçmamızı isteseydi, bizi kanatlı yaratırdı."

Bugün aynı mantalite CERNdeki deneye de karşı çıkıyor.
Alt 22-10-2008, 19:06
Denetimdeki Üye

Degerli yusuf33

üstün zekaniza güverenek sözü acilmisken bir soru sormadan edemeyecegim,
malum bizler sadece "Bilip bilmeden inaniyoruz", peki sahsinizda "sizlere" sorayim.....
bu cern deneyi nasil oldu ?
yani bu deneyin olmasi icin öncelikle el verisli sartlar olusturulmadi mi ?
keza bu deneyi tetikleyen bir güc yok mu ?
yani dügmeye basan adam olmaksizin bu deney olabilirmiydi ?
dügmeye basan adamin dügmeye basmadan önce, gerekli ön calismalari yapmamis olsa idi, bu deney calistirilabilirmiydi ?

kaldiki hani ne oldu deney ?
iki tur sonra cöktü.....
peki hata kimde ? hata nerde ? parcaciklarda mi yoksa dügmeye basanlarin hatasi/ ihmali / dikkatsizligi / yüzünden mi ?

lütfen bu soruyu bir "saldiri" olarak kabul etmeyin, sadece muhtemmelen benden iyi herseyi cözmüs birisinden cevaplanmasini istedigim icin size sordum....
Alt 22-10-2008, 19:07
kandahar
Üye Değil

Allah'ın sıfatları insanlar içindir. Kelimelere de ihtiyacı olan biziz. Ayrıca iyi-kötü, adil-adaletsiz değerlendirmeleriniz de gene insani kıstaslarınıza göre. Tanrı hakkında değerlendirme yaparken bildiklerinizin bilmediklerinize kıyasla nokta kadar bile olmadığını göz önünde bulundurmak gerekir.
Alt 22-10-2008, 19:12
Kıdemli Üye

Sayın invi
az önce yazdıklarıma saçma dedin bir şey yazmadım.
Şimdi de zekama hakaret ediyorsun.
Ben sizin inandığınız şeye hiç bir zaman hakarette bulunmadım.
Artık fazla oluyorsun
Alt 22-10-2008, 19:15
Denetimdeki Üye

üstün zekaniza güvenerek suc mu isledik?
soruya cevap vermek ile yetinirseniz hepimiz icin cok güzel olacak
en cok da sizin icin

Not : lütfen bu soruyu bir "saldiri" olarak kabul etmeyin, sadece muhtemmelen benden iyi herseyi cözmüs birisinden cevaplanmasini istedigim icin size sordum....@-InVi-06:06

Konu -InVi- tarafından (22-10-2008 Saat 19:21 ) değiştirilmiştir.
Alt 22-10-2008, 20:09
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın pante,
Sizin dile getirdiğiniz bu mantıkla hareket edilse dahi, olayın yine mantıksızlığı pekişiyor. Dünya yaşamının ahiret yaşamı karşısında zerre kadar önemi yoksa, zerre kadar önemi olmayan bir zaman diliminde işlenen suçlardan dolayı kişiye sonsuz bir zaman boyunca acı çektirmenin mantığı nedir?
Bu benzetme pek uygun olmasa da dikkate almaya değer.

1430 yıl önce Arabistan'da kendisini peygamber ilan eden, hakkında tarihi bir kanıt-kayıt bulunmayan, çok eşli, çok cariyeli, çok köleli, çok erkekçi, çok savaşçı, çok akıllı, çok kurnaz, çok edip, çok konuşkan, çok tüccar, çok çelişkili bir din önderinin kitabına inanmadığı için sonsuza kadar hergün yakılıp derisi tazelenerek yeniden yakılan, yalnızca irin içirilip zakkum yedirilerek işkence edilen bu da yetmezmiş gibi sonsuza dek kör bırakılan insan mı daha suçludur yoksa ona bu cezayı veren mi?

Ahirette Allah'ı sorgulamanın, yargılamanın imkanı yok. Çünkü isteseler de inkar edenler konuşamayacaklar, hak-hesap soramayacaklar. Sorgusuz-sualsiz yallah cehenneme!
Dünyada imkan varken yanıtını verelim.
Dünya bir sınavsa, bu sınavda Allah'tan torpilli olanlar var, kopya çekmesine müsaade edilenler var, Allah'tan yardım görenler var. Bir kısma ise tersine engelleme var, müdahale var.
Allah'ın adil bir Tanrısı olsaydı eğer, cezası tüm insanlardan daha fazla olurdu herhalde.

Önerilen Siteler

Etiket
adalet

Başlık Düzenleme Araçları
Stil