Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-12-2008, 17:23
mep
Üye Değil

slmkull´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
mep abi nerdeymiş karmaşa ? yahu tabii anlamazsın orada çeşit çeşit ayetler var açık kapalı müteşabih zamanlı zamansız çekimli kinayeli atıflı vs... sen bunların uzmanı değilsinki abim yaa sen belkide arapça bile okuyamıyorsundur.geçen gün dr. hümanist insan saçma sapan karma karışık donatılmış siz mükemmel zannedersiniz dedi.ama maalesef bir şeyi unuttu, oda sonucu yani nedir sonuç; insan bir bütündür gerçektir netice itibariyle o istediği kadar tıbbi ilmiyle şudur budur desede beni sonuç ilgilendirir.haa! ona keza kuranda böyledir; belki ilk ayet sondadır belki son inen ayet ortadadır bunları irdeleyecek sizi tatmin edecek bir repertuarım yok kuran hakkında o düzeyde değilim hatta arapça eğitimimi bile yeni tamamladım yeni yeni yüzünden kırık dökük okuyorum daha açılamadım bile tecvid falan..öyle mealinden bir oradan, bir buradan çekiştirmekle olmuyor o, bilip bilmeden. gidersin bir uzman bulursun başbaşa sorgularsın. hem öğretmen hem öğrenci olunmaz.aynı zaman da kuran ilmin hadis ilmin siyer bilgin islam tarihi bilgin arapça bilgin tefsir bilgin vs.. olması gerekirki kıyas yapasın. hangisi var allah aşkına sende mep abi ayağının altını öpem doğru söyle abi saygılar
Abi n'apmışın yine yav...
Ben "Apaçık" bi kitabı anlamak için bunca şeyi biliceksem..bu kitap kime geldi be abi..alimler içinmi indirildi
Yukarda saydığın ilimlerin hiç biri yok bende abi..ama akıl var..
ha akıl yeterli değil diyosan kusura bakma ..
o zaman o kitapın muhatabı kimse onlar inansın ben almıyiim..
o ne be Allah bi kitap göndericek o na inanıyım diye ama kitabı anlamak
için alim oluca...akıl yetmiycek bi sürü ilim bilmem gerekecek..
hadi ordan yahu...!
Alt 18-12-2008, 18:01
slmkull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
slmkull slmkull isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

MEP Abime;o apaçıktan kasıt gerçekten ben indirdim sözleri bana ait demek,yanısıra ona ne şüpheki zaten siz apaçık,ve yalın olduğundan dolayı istediğiniz gibi evirip çeviriyorsunuz.hee birde şu var hz. muhammed hadiste derki "kuranı tüm gayretiyle anlamaya(tefsire)çalışan sapıtmıştır.(dinden çıkmıştır) doğru söylemiş abi sırf bu yüzden islamiyetin içinde ehl-i sünnet yolundan ayrılan sapık fırkalar bile çıkmıştır tarihte, batıniyyeciler,mutezileler vs..ve bilumum sizin gibi didik didik edip anlamaya çalışan bireysel şahıslar."inanan dağları aşmış,inanmayan düz yolda şaşmış" kuran falan bahane inanmayan için,neyse abi yinede sonuçta saygı duymaktayım size mademki bize göre ceza ve mükafat vardır öyleyse dinde zorlama yoktur.saygılar...
Alt 18-12-2008, 19:26
mep
Üye Değil

Hac(*) Sûresinin 16 . Ayetinde
Böylece biz Kur’an’ı apaçık âyetler halinde indirdik. Şüphesiz Allah dilediğini doğru yola iletir.
Nûr(*) Sûresinin 1 . Ayetinde
Bu, bizim indirdiğimiz ve (hükümlerini) farz kıldığımız bir sûredir. Düşünüp öğüt almanız için onda apaçık âyetler indirdik

Zuhruf Sûresinin 2,3 . Ayetinde
Apaçık Kitab’a andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu Arapça bir Kur’an yaptık

Bak arap kavmine diyo ki..
"apaçık kitabı iyice anlıyasınız diye"
Yani 1500 yıl öncesi arabı bu kitabı okuyup anladı..hemi...

Tanrı insanları doğru yola iletmek için bir elçi ve bir kitap gönderir.

Kitap ama ne kitap..
Akıl sahibi olmak yetmiyor..
Bir sürü ilmide bilmen gerekiyor..
Sanırsınki Bütün islam alemi alim..
Okuyor İlmi bilgisi çokça olduğundan anlıyor..
her şeyin sırrına vakıf oluyor..iman ediyor..
Zavallı bizler ilm yoksunu olmamızdan ötürü..
Küfre battıkça batıyoruz..
Bütün Ümmeti muhammed maaşallah dahi..
biz sefiller..
bilmez anlamaz cahil...
İman edeyim diyorum kimikere velakin..
bu cehaletle nasıl olacak bilemiyorum..
Ne arapça bilirim ne fıkıh bilirim..
hiç bi ilmi vasfa sahip değilim..
Akıl var ...var lakin..ilmin olmamasından ötürü..
Akli cehaletimiz önüne geçiyor iman etme dileğimizin..
ne yapmak gerek..imanda meşakkatli bir iş..
Yıllarımızı verip Biraz arapça biraz fıkıh,
hele bir kaçta ayet ezberledikmi..
belki aklımızı yener alimliğimizde bizde islam olur..
hidayete ereriz....

"Ya rabbi,Bizi doğru yola iletmek için gönderdiğin kitaba bak ...
Kiminin elinde.Sırlarla şifrelerle dolu bir bulmaca olmuş..
Kimisincede fen,Fizik,Matematik,coğrafya kitabı yerine konmuş
Sen apaçık demişken bu kitabı mukaddese,
senden çok bilenler,onda hazine gizli demiş...
Bir arap kavminin bile anlıyabileceğini söylemişken sen..
senin bilmediğini bilenler..anlamak için ilim gerekli demiş..
Ya rabbi...
Kitabı vermekteki Maksadın alimler anlasın diyemiydi seni..
yoksa Ademoğlu iman etsin diyemiydi..
Ademoğlu alim olmadıkça ...
anlıyamıyacaksa seni..
Muhammede cami yaptırtacağına..
okul yaptırsan daha iyi değilmiydi.."
Alt 19-12-2008, 02:40
slmkull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
slmkull slmkull isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

MEP abi dayanamam sanainanmak, inandırtmak uğruna haddimi aştımsa eğer, duygularınızla oynayıp, sizi germişsem özür dilerim.Bana öyle geliyorki, etki tepki yaratır misali, son yazışmalarımızın ivmesiyle ne varsa kusmuşunuz iç dünyanıza ait.iyi adamdın sen be abisenin tanrın yok diye kıskandınmı yoksa saygılar.....
Alt 19-12-2008, 09:18
mep
Üye Değil

slmkull´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
MEP abi dayanamam sanainanmak, inandırtmak uğruna haddimi aştımsa eğer, duygularınızla oynayıp, sizi germişsem özür dilerim.Bana öyle geliyorki, etki tepki yaratır misali, son yazışmalarımızın ivmesiyle ne varsa kusmuşunuz iç dünyanıza ait.iyi adamdın sen be abisenin tanrın yok diye kıskandınmı yoksa saygılar.....

slmkull abim..
Sözün bittiği yerde gibisin..

senin tanrın yok diye kıskandınmı
Yok be abim niye kıskanıyım ya..
Bi tanrım olsun istesem bende kendime bi tanrı yaratırım..
En kolay şeydir kendine bi tanrı yaratmak..kendini o na inandırmak..
bak şimdi bi başlasam eşhedü... diye... al sana bi tanrı.
gerisi zaten kolay..
Kalple iman edip olaya aklınıda karıştırmadınmı...ohhh..
senden kralı yok..
hem abim
Vakti zamanında bende sen gibi müslümandım..
ve inan bu sitedekilerin hepsi öncesinde müslümandır...
yani biz senin hislerini iyi biliriz..
Alt 20-12-2008, 01:30
Ayejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ayejj Ayejj isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

mep´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Vakti zamanında bende sen gibi müslümandım..
ve inan bu sitedekilerin hepsi öncesinde müslümandır...
yani biz senin hislerini iyi biliriz..
Bencede slmkull ve karadenizli gibiler potansiyel ateisttirler.çünkü bu tartışmalara giripte ikna olmamaları mümkün değil..Şuanda bilinç altı seviyesinde beyinleri burda karşılaştıkları soruları tartıyor.belkide yıllar sonra bu soruların ortaya çıkardığı ateist görüşleri bilinç seviyelerindede ifadesini bulacaktır.

Hacı tarzı yaşam şekillerine o zamanda devam edeceklerdir.Namaz kılacaklar ama işlerine geldi miydide Allahı bir kenara itip Al-i menfaatlerinin peşinde olacaklardır.

bu sözlerimi illa şahsen üzerlerine alınmalarına gerek yok misal olması açısından ,onların isimlerini andım.
Alt 20-12-2008, 03:02
katre_07 katre_07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07 - MSN üzeri Mesaj gönder

ınsanın tanrı ınancında suphesı olmamalı..

islamı gerektığı kadar algılayan anlayan bır ınsan hıçbir zaman ateıst olmaz..ama anlamamışsa anlayamamışsa ateıst olması kaçınılmaz olur..kesın çızgılerle ayrılmasa da ıslamdan çıkan bir çok ınsanın ateist olma sebebı budur..

dusunsenıze ıslamda tanrının ululuğu elzemdır..ee bu ınsan neye ınanıyor ..tanrıya..sonra neden ınandığı tanrısıdan vazgeçiyor..(anlamak zor)

sebeb ne? Kuran..

ya hu arkadaşım sen oncesınden nasıl ınanıyordun tanrına..Kuran da çellişki mi var..o halde dını reddet neden tanrıyı reddedıyorsun kı..

''ben sıze onun tarafından gonderılmış bir elçiyim''..işte çelişki ! o zaman tanrı yoktur demeyin..çünkü tanrıyı bulma yeriniz Kuran değildir..

Kuran tanrıyı bulduktan sonra onu tanıyacağınız yerdir..

saygılar
Alt 20-12-2008, 03:14
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Katre tanrıyı bulma yerini bilmiyorum ama inancını kaybetme yeri gazetelerin üçüncü sayfası olabilir.
Alt 20-12-2008, 03:55
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Sayın katre

Dinleri reddeden biri otomatik olarak dinlerin tanrısını da reddetmek zorundadır. Çünkü tanrı dinlerin ya da dinların temeli olan egemenin bir prototipidir.

Eski ilkel toplumda asla bir tanrı göremeyiz. Ama şef de göremeyiz. Bir özelligi daha var bu eski toplumların, orada özel mülkiyet de göremeyiz. Ne zaman ki özel mülkiyet başlar, birileri topragı çevirir ve burası benim der; ozaman şeflik ile karşılaşırız ve tanrı ortaya çıkar.

Ancak bu şefin yetkileri şimdilik kısıtlıdır. Tanrılar da onun için insani karakterlidir ve çoktur. Esas tanrı işte tam da bu arada çıkar. Şeflerin mutlak kral ve hakim oldukları dönem mülkiyete de hakim oldukları dönemdir. Ve o zamanlar tanrılar hep elçi vasıtasıyla hakimiyet kurarlar. Hammurabi de böyle hüküm sürmüştür, Sargon da, Ramses te.

Peki Muhammed'in bunlardan farkı nedir. O da aynı yöntemleri izlemiştir. O da aynı geleneklere göre asla şahidi olmayan bir peygamberdir. Kanıtı kendi vaazıdır. O dönemleri için bu normaldi belki ama artık 21. yy dayız.

Bir ilk varlık, sanatçı, başlatıcı düşüncesi bir tez olabilir, hatta hipotez de olabilir. Ama bu varlık bir tanrı olamaz. Çünkü tanrıların nasıl yaratıldıgını eski toplumlardan beri biliyoruz. O zaman agade'li Sargon'un tanrısının suçu ne. Yani İştar'ın.

O halde bir varlıga inanmanız belli yaptırımları gerektirmiyor. Bir varlıga inanmak ve kabul etmek ayrıdır, onun yaptırımlar gönderdigini söylemek ayrıdır. Bu varlık size direkt yaptırımlar vaaz ediyor ve direkt sizinle ilişki kuruyorsa amenna; ama bu varlıgı sizinle ilişki kuramayacak kadar aciz hale getiriyorsanız ve sizinle iletişimi ancak başkaları vasıtaları ile yerine getirebiliyorsa o zaman iki kere düşünün derim.

Siz kime inanıyorsunuz. Başlatıcıya mı, yoksa Muhammed'e mi. Başlatıcı size bir şey dedi mi. Öncelikle bunun ayrımına bir varın. Düşünün bakalım bu muazzam ilk varlık size ne zaman ne dedi. Yoksa o size bir mesaj gönderemiyecek kadar aciz mi.

Şayet aciz ise bu kadar aciz olan bir varlıgı reddetmek gerçek varlıgı olumlamak olurdu. Ne dersiniz.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 20-12-2008, 04:31
katre_07 katre_07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07 - MSN üzeri Mesaj gönder

dilaver´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın katre

Dinleri reddeden biri otomatik olarak dinlerin tanrısını da reddetmek zorundadır. Çünkü tanrı dinlerin ya da dinların temeli olan egemenin bir prototipidir.

Eski ilkel toplumda asla bir tanrı göremeyiz. Ama şef de göremeyiz. Bir özelligi daha var bu eski toplumların, orada özel mülkiyet de göremeyiz. Ne zaman ki özel mülkiyet başlar, birileri topragı çevirir ve burası benim der; ozaman şeflik ile karşılaşırız ve tanrı ortaya çıkar.

Ancak bu şefin yetkileri şimdilik kısıtlıdır. Tanrılar da onun için insani karakterlidir ve çoktur. Esas tanrı işte tam da bu arada çıkar. Şeflerin mutlak kral ve hakim oldukları dönem mülkiyete de hakim oldukları dönemdir. Ve o zamanlar tanrılar hep elçi vasıtasıyla hakimiyet kurarlar. Hammurabi de böyle hüküm sürmüştür, Sargon da, Ramses te.

Peki Muhammed'in bunlardan farkı nedir. O da aynı yöntemleri izlemiştir. O da aynı geleneklere göre asla şahidi olmayan bir peygamberdir. Kanıtı kendi vaazıdır. O dönemleri için bu normaldi belki ama artık 21. yy dayız.

Bir ilk varlık, sanatçı, başlatıcı düşüncesi bir tez olabilir, hatta hipotez de olabilir. Ama bu varlık bir tanrı olamaz. Çünkü tanrıların nasıl yaratıldıgını eski toplumlardan beri biliyoruz. O zaman agade'li Sargon'un tanrısının suçu ne. Yani İştar'ın.

O halde bir varlıga inanmanız belli yaptırımları gerektirmiyor. Bir varlıga inanmak ve kabul etmek ayrıdır, onun yaptırımlar gönderdigini söylemek ayrıdır. Bu varlık size direkt yaptırımlar vaaz ediyor ve direkt sizinle ilişki kuruyorsa amenna; ama bu varlıgı sizinle ilişki kuramayacak kadar aciz hale getiriyorsanız ve sizinle iletişimi ancak başkaları vasıtaları ile yerine getirebiliyorsa o zaman iki kere düşünün derim.

Siz kime inanıyorsunuz. Başlatıcıya mı, yoksa Muhammed'e mi. Başlatıcı size bir şey dedi mi. Öncelikle bunun ayrımına bir varın. Düşünün bakalım bu muazzam ilk varlık size ne zaman ne dedi. Yoksa o size bir mesaj gönderemiyecek kadar aciz mi.

Şayet aciz ise bu kadar aciz olan bir varlıgı reddetmek gerçek varlıgı olumlamak olurdu. Ne dersiniz.

saygılarımla
dinleri reddeden bırısı otomatık olarak dınlerın tanrısını da reddetmek zorundadır evt..ama tanrıyı reddetmek zorunda değildir..(teist arkdaşlar buna örnektir)

tanrıların yaartılması özel mulkıyetın sonucu olabılır..ama tanrı kavramı özel mulkıyetten once de vardı..

ayrıca geçmışe.. çok eskıye donuk bılgılerı genellemek doğru olmaz..sız bu bılgılerınızı yazının bulunduğu zamana goturebılırsınız en fazla..o zamandan daha önce tanrı kavramı olup olmayacağını nasıl bılebılırız..

ınsanoğlu acız old.berı bır ustun guç dusunmuştur..bir tanrıyı tasavvur etmıştır.(olacaksa en doğru genelleme bu olacaktır..çunku tanrının nasıl yaratıldığının..haşa! tanrı kavramının ınsana olan izdüşümünün bir diğer sebebı de- herkes bunda hemfıkır- ınsanın bazı bılmediği ..anlayamadığı korktuğu şeyler için yuce bır guce sığınmasıdır)

ben başlatıcıya ınanıyorum..ama bu suurlu bır başlatıcı..ve sıze gore tanrı olamayan başlatıcı benım ıcın bır tanrıdır..

son olarak tanrı hıçbir zaman acız olmaz..bu ınancımın ama ondan once kendı varsayımlarımın dusuncelerımın getırısı..

benım tanrım benımle.. ınsanlarla konuşuyor..tanrı ınancım onun doğadakı mektuplarını okumakla okumaya çalışmakla kok saldı çunku..ınananlar ıcın tum kaınat onun bıze sunduğu mektuplardır..isimlerıdır..sıfatlarıdır..tek old delildir..)

o ısmını soylemış..tek old.söylemış.. benım mektuplarımda boyle yazıyor..

mesela bırını sızınle paylaşıyım..

''elmayı kım yaratmışsa tum kaınatı da o yaratmıştır''

saygılar..

Önerilen Siteler

Etiket
adalet

Başlık Düzenleme Araçları
Stil