Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-01-2009, 02:31
gematria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gematria gematria isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Doğadaki düzeni Tanrısal bir planın görüntüsü saymak teolojinin vazgeçemeyeceği, kolaya kaçan bir açıklamadır...... Bilim, açıklamalarında, nesnel koşulları aşan bir nedene gitmez; her olgunun açıklaması başka olgularla olan ilişkisinde aranır...... Örneğin, deniz kıyılarını gezenlerin gözünden kaçmayan bir düzen vardır..... Doğal plajlarda çakıl ve kum gelişigüzel dağılmış değildir: Çakılların iri olanları kıyıdan en uzak, ince kum suya en yakın kıyı şeridinde serilidir; arada çakıldan kuma doğru giderek incelen alan yer almaktadır.... Bu düzen nasıl oluşmuştur? İlk bakışta burada bir düzenleyici elin çalıştığı, düzenin belli bir amaçla bilinçli olarak oluşturulduğu akla yakın gelebilir.... Oysa bilim, söz konusu düzeni, hiçbir amaç taşımayan doğal güçlerin mekanik işleyişiyle açıklamaktadır.... Bu tür düzenlerin doğada daha pek çok örneği verilebilir.... Tuz kristalini alalım. Bilindiği gibi tuz, sodyum ve klordan oluşur..... Tuz kristalinde yansıyan düzenin gerisinde, her sodyum atomundaki bir elektronun, her klor atomunun yörüngesinde ona karşılık olan boşluğa kolayca yerleşmesi gizlidir.....

Cansız dünyadaki sistemler gibi biyolojik sistemler de fiziksel düzenekler çerçevesinde açıklanabilir..... Bir hücrenin son derece girift olan metabolizmasını nasıl sağladığı kolayca anlaşılır bir olay değildir..... Ne var ki, fizyolojinin ilerlemesiyle bu karmaşık sürecin "yaşam gücü" türünden gizemli bir güce değil, oldukça basit kimi kimya yasalarına dayandığı görülmüştür..... Bu tür örnekleri çoğaltmaya gerek yoktur.... Bilim canlı ya da cansız her alanda gözlenen düzenin doğal güçler arasındaki etkileşimin ürünü olduğu gerçeğini yeterince kanıtlamıştır.... Organizmanın açığa vurduğu, "müthiş(göreceli)" diyebileceğimiz düzen de bir planı değil, doğal seleksiyonun işleyişini yansıtmaktadır.....

"Gerçek, inanmayı bıraktığında, çekip gitmeyendir."
Alt 18-01-2009, 15:44
ism@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ism@ ism@ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Atlas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Ama tanrı neden Yoktur ???"

Anladığım kadarıyla Kuran'ın tanrısını değil herhangi bir tanrının varlığını kabul etme konusunda bir soru. Aslında tanrının var olması ya da olmaması fikri çok sorun değil. Çünkü varsa ne insanların ibadetine muhtaç ne de kendisine inanmalarına.
Şimdi bir tasarımcı olacak evreni tasarlayacak ve üstüne şu dünyayı içindekileri uğraşıp yapacak sonra elini çekecek uzaktan her zulmü seyredecek. Filistin'de bugün yaşananlara sebep olacak geçmişte başka yerlere müdahale etmediği gibi müdahale etmeyecek. Neden bir tasarımcı tasarlasın da sırtını dönüp feryatlara kulak tıkasın ki bunun izahı yok.
Haa yok sınav mınav dünyası dersen o dinlerde var. O yüzden önce karar vereceksin İslam'ın tanrısını mı yoksa Deizmi mi savunacaksın?
Eğer kendisine dokunan bir sıkıntıdan sonra tarafımızdan bir rahmet tattırsak der ki: "Bu benimdir! O saatin geleceğini de sanmıyorum. Efendime döndürülsem bile, muhakkak O'nun katında benim için daha güzel şeyler vardır." İnkarcılara biz elbette yapmış olduklarını haber vereceğiz ve elbette o çetin azabı onlara tattıracağız.
41 Fussilet Suresi 50

İnkarcılar "O saat bize gelmez" dediler. De ki: "Hayır, duyu organlarıyla algılanamayanları bilen Efendime andolsun ki, o mutlaka size gelecektir..."
34 Sebe Suresi 3
Alt 18-01-2009, 16:07
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İsmetçim kıvırtmayalım önce tamam peygamberlere vahye inanma tanrı neden yok, dedin şimdi Kuran ayetleri asıyorsun. Karar ver İslam'ın El İlah'ı mı yoksa herhangi bir tanrı fikri mi?
Alt 18-01-2009, 16:17
ism@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ism@ ism@ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ben Kararımı Verdim Müslümanım El hamdülillah Ama Acıdığım ve merak ettiğim sizler deizm e dahi inanamayacak kadar neyse Kendi Tercihiniz ben inanmayan olarak size soruyorum Allahın olmadığını neden kabul etmiyorsunuz ??? Kuranın değil tevratın değil Hiç bir dinin değil Sadece Kendi allahınız
Alt 18-01-2009, 16:45
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bize acımana gerek yok sen üzme kendini, bilirsin seni severim canını sıkmanı istemem. Hem deizme inanmayacak kadar ne? Çekinme söyle istersen. Bir yerde de öbür dünya inancı olmayanlara "hayvan" yakıştırması yapmıştın silip sustuk. Devam etmeyeceksin umarım burası non-teist bir site. Herkes bunu biliyor ve kimse inanmak zorunda değil. Sakin sakin tartışacaksak tamam ama inanıyor diye ya da inanmıyor diye her lafı söyleme hakkı hiç kimsede yok.
Bir daha söyleyeyim şahsi kanaatimi şimdi dinleri kitapları geçtik mi, geçtik. Yani artık tartışmamız Kuran'ın tanrısı değil son olarak bunu dedik.
Bir iddia var ortada binlerce yıllık bir iddia kaç bin yıldır da kanıtlanamıyor. Ortada bir kanıt yok şu durumda inanmayı gerektirecek bir durum da yok. Peygambere ya da vahye inanmayınca zaten mesele yok. Tanrı bana direkt olarak seslenmedi bana doğrudan bir mesaj vermedi. Demek ki ya yok ya da varsa bile kendisine inanıp inanmamamla ilgilenmiyor. Zaten koca evrende bir minicik gezegen onun üzerinde yaşayan gelip geçici bilmemkaçıncı canlıyım benim inanıp inanmamamın ne önemi var ki.
Diye düşünüyorum. Başkasının inanıp inanmaması da beni zerre kadar ilgilendirmiyor. Filistin'de ölenler varken, biz yatakta uyurken sokaklarda yaşayan insanlar varken, zorla satılan fuhuş yaptırılanlar varken şu karabasanlarla dolu dünyayı değiştirmek için mücadele vermek öbür dünyadaki ödül hayali kurarak avunmaktan daha çekici. İnanan inanmaya devam etsin Allah'a Tanrıya Zeus'a ya da Osiris'e.
Alt 18-01-2009, 18:28
Ayejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ayejj Ayejj isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ism@´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Onaylamadım Sayın Kardeşim Biraz daha ince Düşünürsen Anlarsın

Sayın Ayejj İlk önce Sanki Allahı Kabul eder gibi Görünüp Sonra Allaha Karşı Çıkıyor Sanki Ondaki Eller, gözler, ayaklar O vücut Bu Evren Doğuştan Kendininde Allah Onları Elinden Alıyor Gibi

Sonuçta noluyor Allah Adaletsiz oluyor "İşte ya ben inancam aslında ama böyle bir adaletsizlik var Adaletsiz bir tanrı olamaz(sanki tanrı bulsa inanacak gibi)" Havası Veriyor

Allahın Nimetleri vardır Bizim inancımızda bu vücut bu evren Her şey nimettir Ve Karşılığında Saygı sevgi İstiyor
Sayın İsm@;

Sen kendi ağzınla söylüyorsun..Birine her türlü imkanları güzellikleri veriyor diğerine acıları kederleri veriyor. Bunu yapan açık şekilde adaletsizlik ,haksızlık ,kötülük yapmıştır.

Allah eğer varsa adalet sahibi olmak zorundadır. Haksızlık yapan bir Allah iyi güzel Olamaz.

Bir tanrı kötü bir bilince sahip olsada yaratabilir demek yanlıştır.
Çünkü kötülüğün içinde yaratma isteği mantık dışıdır.
Alt 18-01-2009, 21:11
unbe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
unbe unbe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Başarı Ödülü 

geçen gün oğlumun okuluna gittim.Oğlum henüz 8 yaşında ve 2. sınıfa gidiyor.Sınıf arkadaşlarından Öykünün annesini gördüm ve iki satır konuşup hal hatır sorayım dedim.Annesi oldukça kötü görünüyordu her zamanki gibi neşeli değildi.Neyin var dedim ve anlattı.Öykü on gündür hastanedeymiş yeni çıkmış.Çocukta hem yüksek diyabet hemde düşük kan şekeri var ve bunu dengelemek oldukça zor.Şimdi küçücük bir çocuğun böylesine ciddi bir hastalığa yakalanmasına seyirci kalan bir allah adaletlimidir???eğer iddia ettiğiniz gibi allah tanrı olsa neden böyle bir duruma seyirci kalıyor madem????Allah Tanrı vb. bir şeyin varlığı yok bana göre inanmak zorunda da hissetmiyorum kendimi çünkü müslümankende zaten cennet cehennem saçmalığına inanmazdım.İnananlarda zaten bu cehennem korkusundan inanıyor çünkü bütün dinlerde insanları korkutan birşeyler var.

"Varsan,çarp!!!"
Alt 19-01-2009, 16:31
sıcahsıcah sıcahsıcah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

pekiiii özürlülerin doğması evriminde çöküşünü getirir o zaman daha başka bir ihtimal arıyalım hep beraber evrim milyarlarca yıl mükemmele gidiş ise neden adriana lima da var özürlü bir bireyde herkesin misal ceyalanlar gibi bir biçim ve mükemmel görünüşe sahip olması gerekmezmi
Alt 19-01-2009, 16:35
gematria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gematria gematria isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ism@´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben Kararımı Verdim Müslümanım El hamdülillah Ama Acıdığım ve merak ettiğim sizler deizm e dahi inanamayacak kadar neyse Kendi Tercihiniz ben inanmayan olarak size soruyorum Allahın olmadığını neden kabul etmiyorsunuz ??? Kuranın değil tevratın değil Hiç bir dinin değil Sadece Kendi allahınız
bu soruyu cevaplamaktan yorulduk bu başlıktaki tüm mesajları oku ve eğer haala merak ettiğin bişey varsa gel ozaman güzel bi soru ile karşımıza ... cevaplanmış sorularla zamanımızı çalma lütfen başlıktaki mesajları okuman dileğiyle...

"Gerçek, inanmayı bıraktığında, çekip gitmeyendir."
Alt 19-01-2009, 16:36
sıcahsıcah sıcahsıcah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

arkadaşlar çok arabesk bir bakış açısı oldu yaw ya siz diyorsunuzki şimdi allah dert vermesin keder vermesin herşey dört dörtlük olsun neden kimse tarım alanlarında kullanılan ilaçlardan veya hastalandığımızda kullandığımız ilaçların yapısından yada soluduğumuz havanın kalitesinden bahsetmiyor herşey birşeyleri tetikliyor nedenmi çünkü etki tepki bilimin temelinde var ve allah bu sisteme bilimselliği bozmamak adına dokunmamıştır dokunmazda yoksa cici beyler ve hanımlar dinsizliği aklınıza bile getirmezdiniz demekki neymişl özürlülerin varlığı bizim bir icraatımız maalesef zaten allah da der ki"insanlara ben değil kendileri zulmeder" merak etmeyin hiçbirşey cezasız kalmayacak en azından inananların bakış açısıyla size kaldıysa yandık hitler bile mışıl mışıl uyuyor

Önerilen Siteler

Etiket
adalet

Başlık Düzenleme Araçları
Stil