Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > İslami Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-01-2012, 04:47
opeth opeth isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

aleviler birliğindeki kral çıplakmısın dost ?
Alt 25-01-2012, 19:35
kral ciplak kral ciplak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

opeth´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
aleviler birliğindeki kral çıplakmısın dost ?

Evet o kişi ben oluyorum sevgili dost...
Fakat bu isminle senin kim olduğunu hatırlayamadım, bi sakıncası yoksa bende seni tanımak isterim...
Alt 25-01-2012, 19:54
Yasaklandı

Orda ismim dopamindi dost.
Alt 25-01-2012, 20:01
DEMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DEMAN DEMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili opeth, dopamindi dostum, Alevilerbirligi.com fasitlerin saldirisi sonucu hacklanmis ve kullanilamaz hale gelmistir. Bundan dolayi site kurucusu, H. Balta, yep yeni bir site acmak durumunda kalmistir. Yeni adresimiz, Aleviler sözcügünü icermemektedir, cünkü Alevilik ismide hz. aliyi andiriyor ve dolayli yoldan asimilasyona hizmet ediyor. Asimilasyona karsi duran yegane forum olan Alevilerbirligi, dolayisiyla Yolunbirligi.com olmustur. Sizi ve diger dostlarimizida orada görmekten mutluluk duyariz...

Sevgi ve saygilarimla...

DEMAN

"Ben senin yalanlarınla ve hilelerinle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama bende senin önünde diz çökmedim, bu da sana dert olsun"...Pir Sêy Rıza

4 MAYIS: DÉSIM JENOSİDİNİ ANMA GÜNÜ

https://www.facebook.com/Alevism

https://www.facebook.com/BirAlevininKimlikMucadelesi
Alt 25-01-2012, 21:29
Yasaklandı

DEMAN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili opeth, dopamindi dostum, Alevilerbirligi.com fasitlerin saldirisi sonucu hacklanmis ve kullanilamaz hale gelmistir. Bundan dolayi site kurucusu, H. Balta, yep yeni bir site acmak durumunda kalmistir. Yeni adresimiz, Aleviler sözcügünü icermemektedir, cünkü Alevilik ismide hz. aliyi andiriyor ve dolayli yoldan asimilasyona hizmet ediyor. Asimilasyona karsi duran yegane forum olan Alevilerbirligi, dolayisiyla Yolunbirligi.com olmustur. Sizi ve diger dostlarimizida orada görmekten mutluluk duyariz...

Sevgi ve saygilarimla...

DEMAN
eyvallah.haklı bır değişiklik
Alt 25-01-2012, 22:23
kral ciplak kral ciplak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tekrar buluşmamıza memnun oldum...
İsminle ilgili bende kötü bir kalıntı olmadığına göre demek ki iyi geçinmişiz...
Merhaba dost...
Alt 25-01-2012, 22:25
Yasaklandı

kral ciplak´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tekrar buluşmamıza memnun oldum...
İsminle ilgili bende kötü bir kalıntı olmadığına göre demek ki iyi geçinmişiz...
Merhaba dost...
sizi orda çok savunmuştum dost. kral çıplakın idam fermanı konusu vardı hatırlarsanız.
Alt 25-01-2012, 23:32
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

kral ciplak´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki sorularınız asla mantıksız değil...
Gayet kibar ve anlaşılır biçimde sormaktasınız...
Ayrıca size olduğu gibi, muhtemelen bir çok okuyucuya da anlaşılır ve yararlı gelecek olan cevapları vermeme neden olan da yine sorduğunuz sorulardır...

Yukarıdaki sorularınıza gelince...
Her şeyden önce bir konuyu tekrarlamak zorundayım...
Alevilik konusunda ahkam kesecek seviyede bilgi birikime sahip değilim...
Bu konudaki düşüncelerim tamemen şahsıma ait ve kişisel gözlemlerime dayanmaktadır...

Evet, çok doğru anlamışsınız, ben hiçbir kutsal kitaba inanmıyorum... Dolayısıyla bir ilah-a da inanmıyorum...
Bu durum şahsıma özel olmayıp tamamiyle Alevilik gereği oluşmuş bir durumdur... Gerçi Alevilikte bir tanrı mevhumu var ama bu tanrı anlayışının bilinen şekliyle tek tanrılı dinlerin tanrılarıyla zerre kadar benzerliği yok... Hal böyle olunca şunları rahatlıkla söyleyebilirim...Bana göre Alevilik Allahsız, kitapsız, peygambersiz, meleksiz, şeytansız,hurisiz, gılmansız, cennetsiz, cehennemsiz, vs. vs. vs. bir dindir, inançtır, felsefedir, yaşam biçimidir...

Dede-lik ve Pirlik ikisi de soydan gelir...

Alevilikte bütün hesaplar Cem-de görülür...
Alevilikte öte dünya kavramı olmadığı için hiç kimse bu hayattan borçlu gitmez... Kişilerin hataları veya suçları varsa bu hesap Cem töreninde Dedenin hakemliğinde ve halkın katılımıyla yapılan törende gündeme gelir ve karara bağlanır...Eğer kişi affedilmeyecek bir suç işlemişse toplumdan dışlanır ve buna da düşkünlük denir... Bunun çok benzeri Hıristiyanlıkta var ve buna afaroz denir...

Yukarıda yazdıklarıma baktığımızda başta İslam olmak üzere Aleviliğin kitaplı dinlerle hiç bir ilgisi olmadığı kolayca anlaşılacaktır...
Son yıllarda devletin hız verdiği asimilasyon politikaları nedeniyle her yerde bıl miktarda duyduğumuz Alevilik İslamın bir parçasıdır veya özüdür gibi söylemlerin gerçekle zerre kadar ilişkisi yoktur...
Aleviliği İslam içi olarak göstermek her şeyden önce Aleviliğe hakarettir... İnançsal açıdan baktığımızda İslam için de aynı şeyin söylenmesi gayet doğaldır... Çünkü İslam-a göre Aleviliğin kabulü asla mümkün değildir ve direkmen küfür anlamına gelmektedir...Zaten İslamcıların Kızılbaş-Alevilere bu denli şiddetle saldırmalarının altında yatan ana sebep budur... Bir Yahudi veya Hıristiyan-a tahammül ve hatta yeri geldiğinde onlarla iş birliği yapmayı uygun bulan İslamcılar, söz konusu olan Kızılbaş-Aleviler olunca böyle bir şeyi asla kabul etmezler... Şahsen ben bu kesin ayrımın farkında olan biri olarak islamcıların bize gösterdiği tepkiyi oldukça normal karşılıyorum...

Tabi bunlar çok derin ve anlatımı uzun sürecek olan konulardır...
Ayrıca bu olayların inançsal yönünün yanı sıra bir de siyasal yönü var...
Bu konudaki düşüncelerimi öğrenmek isterseniz aşağıdaki linkte yer alan bana ait yazıyı okumanızı öneririm...
http://65.18.198.4/forumlar/showthread.php?t=26019

Saygılarımla...

Sevgili kral ciplak;

Yukarida yazdiklarinizin islam ile hic ilgisi yok bunu biliyorum fakat baska bir dinin alt mezhebini andirdiniz bana.

Aleviligin islam tarafindan kolay kabul edilmeyisi gerekcesini ben cok iyi anliyorum ve biliyorum. Cunku taban tabana zit.

Aslinda sunu soylemekte de yarar var.

Sizin gittiginiz yol , inanc veya felsefe buyuk olcude tahrifata ugramamis, suyasi erklerden etkilenmemis bir tanri inanci iceriyor.

Cunku semavi dinler domino tasi gibi sonradan organize hale getirilmis ve kitaplarda buna paralel tahrifata ugramistir.

Ben sanirim sizin veya sizin gibi dusunenlerin, inanc bakimindan koken olarak nerden geldiginizi anladim tarihin icinde.

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler.
Alt 27-01-2012, 11:26
Jolly Jocker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jolly Jocker Jolly Jocker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili Kral Çıplak,
Bu soruyu aslında sevgili Deman'a da soruyorum. Aslında herkesin görüşünü almak istiyorum.
AABF ve ABF yöneticilerinden belki tanıdıklarınız vardır.
Onlar aleviliğin islam dışı olup olmaması konusunda ne düşünüyorlar?

ABF ve PSAKD yöneticisinin birkaç söyleşisini televizyondan takip etmiştim geçmişte.
Aleviliğin ayrı bir inanç olduğundan ziyade, islam dahil pek çok inançtan etkilenen bir kültürel sentez olduğu yönünde açıklamalar yapıyorlardı.
Dikkatimi çeken nokta kültürellik vurgusuydu.
Hatta izlerken aleviliğin bu derneklerce sadece bir kültür -ama islam dışı bir kültür- olarak kavrandığı ve bu adamların aslında ateist olduğu izlenimine vardım.
Aslında izlenim de diyemem buna, sezgi gibiydi daha çok. Ya da şüphe.
Bu konuda fikirleriniz nedir?

Aleviliği nasıl tanımlamak gerekir?
Tamam islam dışıdır ve şu an için hayati konu budur. Ama ne olduğunu da düşünmek lazım.
Pek çok inançtan etkilenmiş bir sentez mi?
Yoksa belli bir inançtan kök mü alıyor? (Hermetizm, gnostisizm, budizm..?)
Bir kültür mü, felsefi inanç mı, dini inanç mı?
Sanırım bu konuda alevilik öğretisine tam hakim olan birileri gerekiyor bize.
Tabi bir de tarih biliminin yardımı.

Ben şu anki bilgimle, aleviliğin Anadolu'daki gnostik gruplardan(özellikle pavlikanizmden ve onun Balkanlardaki devamı olan Bogomillerden) temellendiğini düşünüyorum.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil