Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Dil, Mantık & Zihin Felsefesi

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-05-2021, 02:18
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Fizik Dininin Tanrısı Hiç'tir.

Fizik ve Nihilizm dinlerinin ortak bir Tanrısı var. "Hiç".
Hiç bir şey açıklamayan Hiç
ve kendi açıklanamaz Hiç.

Bu size bir şey ifade ediyor mu?

Sorgulanamaz biat edin. Herşeyi "Hiç" başlatmıştır ve herşeyden "Hiç" sorumludur. Kendi hiç başlamamıştır kendinden sorumlu olmayan "Hiç"
Hiç bizim yaratıcımız (değilse de olma/oluşma nedenimiz) ve tek sorumlumuzdur.
Hiç herşeyin varolmasının tek yegane sorumlusudur.
Hiç'i bularak herşeyi çözmüş görünüyoruz.

Hiç güzel bir sorumlu. Aslında bu güzel bir açıklama.

Bu bir ölçü de doğru. Bir şeylerin sebebi yok ve hiç bile değil. Yakın..
Aslında bir şeylerin sebebi hiçbirşey bile değil dersek bu doğru..

Sebepsizliğin kendi köken ve na-sebep olduğunda ve Hiç bile sebep olmadığında Hiç ortadan tam kalktığında bu doğru. Hiç'in bile olmaması ve Hiç'in bile Hiç olması. Yani Hiç e bile ihtiyaç yok. Bu tam doğru... Nedensiz varoluş.

Anlatmaya çalıştığım şey aslında şu sanırım. Bu forum ve bir kaç foruma daha sosyal ortamlar ya da bunları tartışabileceğimiz yerler ve durumlar ararken başka yerleri deneyip tıkandığımda geldim.

Kendi perspektifim de şunu deneyimliyordum. Mesela din ve Tanrı kavramıyla aldatıldığımızı kabul ediyoruz. Bazılarımız dindardı ve ilerleyen yaşamda farketti ve toplumun büyük çoğunluğunun aldatıldığını kabul ediyoruz. Ben buna benzer ve paralel bir şeyi din kavramı sonrası bilim kavramıyla da yaşadığımı söylüyorum. Nasıl bilimi otoriter bir paradigma addediyorsak. Siyasi politize olmuş bir kitle kontrol aracı gibi görüyorsak. Dini aydınlanma sonrası bilim içinde benzer şeyi yaşadığımı söylüyorum.

Din bizi tanrı kavramıyla aldattı ve fizik Hiç kavramıyla ve hiçbir şey bulamayacağına sonsuz arayış ve sonsuza kadar arayıp duracağımız kavramıyla sınırladı.

Felsefenin anlaşılmazlığı ve reddi sözde bilimsel düşünceyle destekleniyor ve ya da felsefe kamplara bölünmüş. Özgür bilgi uğraşı baltalanıyor. Bilime verilmiş önkabuller de var.

Dindarın özgürlüğe ve özgür bilgiye Tanrı kavramı üzerinden saldırması gibi kimi bilimsel denen kabuller ön ve hazır biçimde özgür bilgiye karşı.. Dahası bunlar tartışılamıyor. Bilimdara laf anlatmak dindara laf anlatmak kadar hatta daha zor. Dinden ayrılanı görüyorsun. Bilim dininden çıkan hiç yok gibi...

Tıpkı toplumun büyük çoğunluğunda din aleyhine konuşamadığın ya da gibi ve dini Tanrıyı eleştiremediğin gibi bilimsel kabulleri sana göre yanlışsa bile mantıksal tutarlı bir tabanda olsan bile yeterince eleştiremiyorsun. Engel var, sansür var, geçit vermiyor. Tabu düzeyinde bir bilimsel taban ve sınırlama var.

Özgür varoluş tıpkı dini bilgi tabanı nedeniyle nasıl tartışılamıyorsa belirli ölçülerde bilimsel bilgi tabanı nedeniyle de tartışalamaz.

Özgür bilgiye metafizik zırva denerek, metafizik zırva etiketi takarak ve buna bilimsel bilgi tabanı ya da bilimin kendi ve ön-kabulleri gerekçe gösterilebiliyor ve burada bilimin işlevi tıpkı dinin işlevi gibi özgür bilgiye karşı ve bilgi özgürlüğüne karşı. Bilim tıpkı din gibi ve bilimdar dindar gibi lejyoner işlevi görüyor. Sansür işlevi. Aracı oluyor.
Bilgi karartılması ve kirletilmesine sözde dindarın inancını ve gerçek hakikat bilgiyi koruması gibi bilimdar da diyor ki; "ben evet doğru gerçek bilim bilgisini savunuyorum". Yaptığı ise tam olarak tersi.. Özgür bilgi toplamış ve bunu tartışmak isteyeni paketleme.

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 30-05-2021, 02:51
Üye

Standart Bilimin Tanrılar Panteonu

Biyoloji Dininin Tanrısı Evrim

Varlık başlayamaz. Sokrates'in okulunun kapısında bir söz yazdığı söyleniyor. Kendini bil.
Birileri yukarıdaki sözü bir yerlere asmalı.

Varlık başlayamaz.

Bunu tartışırken ve yazarken burada benim üçüncü sınıf hiçbirşey bilmez bir bilgi okuryazarı ve felsefe okur yazarı olacağımı ve belirli türden kişisel hırsım olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun.

Varlık başlayamaz.

Yazdıklarım bu anlamda geçmişteki X tahlilci ya da bence kabul gören bir kaç filozofun yazdıklarından değersiz ve az değerli değil. Tarihi olarak. Biraz karmaşa içinde olabilirim ve bütünleşmiş cümleler kuramamış duygusal dağınıklar içermiş olabilirim farketmez. Önemini düşürmeyecek. Bunu Parmenides söyledi ve Elea okulunun direğiydi. Bunun farkındaydılar. Parmenides şimdi 110 diğer isimle birlikte bir çorbaya katıldı. A şunu dedi B bunu dedi cinsinden bir kategorizasyonda o onun görüşü bu bunun görüşü etiketiyle beraber tutuluyor. Hayır şunu söylüyorum Parmenides farketmiş. İşin aslı başka ontoloji tahlilcisi yok. Karşı karşıya koymayın çünkü aynı değil. Parmenides'e bir kavramı üzerinden monizm eleştirisi yapmak saçma, tuzak.

Bunu anlamanı rica ediyorum. Bunun üzerine durup o düşünmeni rica ediyorum çünkü varlık ortaya konamaz, başlayamaz, hiçte gelişemez ve oluşamaz ve varlık gelişmedi ve oluşmadı sonsuzdur ve vardır.

Evrim Tanrıyı yoketmek için ve tarihten silmek için yetersiz bir araç.

Daha güçlü bir aracım var. Evrimi yoketmek.

Ne Tanrı ne de Evrim'e ihtiyacımız var. Ne kendi kendine ne de Tanrı tarafından oldurulmaya ihtiyacımız var.

Nihai ya da mutlak bir evrim yok. Algı çerçevesinde ve gözlem çerçevesinde sınırlı bir evrim.
Bir şey evrimleşe evrimleşe sonsuzlaşamaz. Baştan beri sonsuzdur ve ilk halindedir varlık değişmeyecek. Bilim hurafe yumurtluyor. Bilimin tanrıları güçlerini kaybedecek.

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 30-05-2021, 21:50
Üye

Ontoloji nedir hiç düşündünüz mü?

Descartes : Acaba var mıyız? Var mıyım?
Düşünüyorum (varolup varolmadığımı sorgulayabiliyorum ve bundan kuşku duyuyorum, kuşkuya düştüm) o halde sanırım varım

Kuşku nedir?

Descartes'in varolduğu/varoluşu hakkında kendini ve varoluş/vaarolanı eş-bilmesi kesin değil miydi?

Kesinsizlik nedir?

Alt 30-05-2021, 22:02
Üye

a-Varoluş varlaşmıştır, sonradan varolmuştur
b-Varoluş varlaşmamış ve sonradan varolmamıştır

c-Varoluş başlamıştır
d-Varoluş başlamamıştır/başlangıçsızdır

e-başlangıç vardır
f-başlangıç yoktur

g-başlangıç varsa başlangıçtan önce bir şeyler vardır
h-başlangıç varsa başlangıçtan önce bir şeyler yoktur
e-başlangıç yoktur

Alt 30-05-2021, 22:13
Üye

(Çoklu onermeler "ya da" ve "ve" bağlaçları genellikle ikincil (kontrollü önerme) ya da karşıt genel vurgular uzun uzadıya yazmamak için bağlaşlaştırıldı)

Tum varlik "a" cinsinden a dir ya da degildir.

Tum varlik "a" cinsinden siniflanabilir ve siniflanamaz.

Tum varlik cinsinden olmayan anti varliklar ya da varliklar vardir ve yoktur.

Tum varlik cinsinden olmayan anti varliklar ya da varlik olmayan antiler bilinir ya da bilinemez.

A cinsinden olmayan varliklar a cinsinden bilinir ya da bilinemez

Sonsuz varlik cinsinden sonsuz varlik/çokluk vardir ya da yoktur

Sayilabilir ya da sayilamaz sonsuz varlik cinsinden cokluk sonsuz vardir yada yoktur.

Sayilabilir yada sayilamaz sonsuz varlik cinsinden cokluk birbiri cinsinden bilenebilir/sayıalbilir, indirgenebilir tanimlanabilir ve ya da tanımsizidr ve indirgenemez

Cokluk vardir ya da yoktur

Cokluk tek cinsinden sayilabilir (indirgenebilir) belirlenebilir ve ya da sayilamaz

Birbiri cinsinden olmayan seyler birbirini bilebilir ve bilemez

Cokluk/çokluklar birbiri cinsinden siniflanabilir ve siniflanamaz

Cokluk/çokluklar birbiri cinsinden bilineiblir /bilinemez

Bilinemez cinsinden olaylar sorgulanamaz erilemez ya da hakkinda cikarsama edinilemez ya da edinilir

Bilinemez cinsinden olaylar kavranabilir ya da kavranamaz

Varlik ve yokluk teklik cinsinden sayilabilir ve sayilamaz

Varlik ve yokluk birbiri cinsinden indirgenebilir bilenebilir ve bilinemez

Varlik ve yokluk cinsinden olmayanlar ilkesel olarak vardir ve yoktur

Varlik ve yokluk cinsinden ogeler birbirine gore tanimli ve tanimsiz degiskendir ya da degildir

Varlik hiclige bilesir ya da icermez

Hiclik sayilir ya da sayılamaz.

Hiçlik bir alandır ya da değildir

Hiçlik bir kütledir ya da değildir

Hiçliğin bir kütlesi vardır ve yoktur

Hiçlik bilinirlik cinsinden hesaplanamaz

Hiçlik tanımlanabilir ya da tanımlanamaz

Hiçlik bilinirliğe göre tanımlanabilir ya da tanımlanamaz

(Yokluk vb içinde aynı benzer önermeler kurulabilir ve kullanılabilirdi)

Hiclik varligi kapsar yada icerir yada disarir yada tumeller ve kapsar bunyesine katar ve bunyesinde eritir barindirir

Varlik hiclige gebedir ya da ya da bağıldır degildir /değilin değili

Varlik hiclik icinde yasayabilir ve yasayamaz ve tanilanabilir ya da tanilanamaz

Hiclik olmaksizin varlik vargelemez ve vargelebilir

Hiclik disinda da varlik var gelebilir vergelemez

Ben, ben olan ya da olmayan tum diger seyler cinsinden siniflanabilirim ve siniflanamam

Ben yapi tasi a olan seyler cinsinden siniflanabilirim ve siniflanamam

Ve yapitasi a olan seyler b cinsinden esit değildir

Ya da yapitasi a olan seyler a cinsinden esittir ve degildir ve esitlik gorecedir ya da degildir

Tum varolanin ya da varolabilecegin ya da antivarligin tumellenmesindeki matematiksel ifadesinde onu tumelleyen ve kapsayan x olsun

Ben x cinsinden oge ve veri iceririm ve icermem

Tanri x cinsindendir ya da degildir

X tek bir ogeye indirirlebilir ve indirgenemez

X tek cinsinden sayılabilir ve ya da sayılamaz indirgenemezdir

Ben diger herseyle birlikte varim

Ben olmayan diger herseyle birlikte varim

ve (olası x) butun tum kapsanabilirlik bilinci tumeli benim ana ogem ve nedenimdir ya da degildir

Tum nedenler bana ilisiktir ya da degildir

Tum diger nedenler bana bilesiktir ya da degildir

Madde ve zaman cinsinden ifade edilebilirim ve edilemem

Herseyin yapitasi madde ise

Madde ve anti madde olmayan hersey cinsinden ifade görebilirim ve goremem

Madde ve madde olmayan cinsinden ifade edilebilir her sey toplami kutlesi X olsun

X kutlesi beni icine katar ve katamaz

Beni barindirir ve barindiramaz

Varligim ona bagisiktir ve degildir

Varligim ona bilesiktir ve degildir

Ben bilinen yada bilinmeyen diger tum herseyle birlikte var ve yokum

Var ve yok olan her sey ben ya da a dir ya da degildir

Ben icinde varoldugum tum bu kutleyle beraber nedenselim ve varim ve kutlenin evrenin ve diger bilinmeyenlerin tum toplam ardisik nedenselligi benim nedenselligimdir

Herşey atom cinsinden olanlardan oluşur

herşey olmayanlar atom cinsinden olmayanlardan oluşur ya da oluşamaz ya da değil

Tanrı atom cinsinden oluşmaz

Atom cinsinden oluşmayan var

Atom cinsinden oluşmayanlar tanrıya göre var-bilinir değil a

Atom cinsinden oluşmayanlar (tanrya göre) atom cinsine dönüştürülebilir ve dönüştürülemez

Alt 31-05-2021, 01:21
Üye

"Bilim dinin dışına örülmüş çifte güçlendirilmiş ikinci kafes"

Bilim dinin dışına örülmüş güç seti. Güç ve gövde gösterisi.

Bilim propagandadadır. Okullar propagandadır..
Yeryüzünde özgür yayılan yayımına geçit verilen her türdem bilgi özgürlük karşıtı ve propaganda. Kölelik propagandası. Köle bilimi. Bilim dezenformasyon... Güçlendirilmiş dezenformasyon.

Bir bilgi aktif oalrak saldırı görmüyorsa 3 kez düşünün...

Alt 31-05-2021, 02:14
Üye

"ictenlik"´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Bilim dinin dışına örülmüş çifte güçlendirilmiş ikinci kafes"

Bilim dinin dışına örülmüş güç seti. Güç ve gövde gösterisi.

Bilim propagandadadır. Okullar propagandadır..
Yeryüzünde özgür yayılan yayımına geçit verilen her türdem bilgi özgürlük karşıtı ve propaganda. Kölelik propagandası. Köle bilimi. Bilim dezenformasyon... Güçlendirilmiş dezenformasyon.

Bir bilgi aktif oalrak saldırı görmüyorsa 3 kez düşünün...
Bana göre dinle bilim arasında sadece sınıf farkı var gibi. İkisi aynı kavram gibi.

Yani din alt sınıflara bilim orta sınıflara

Bazıları arada harmanlanıyor

Bunun dışında yol arayanlar/hissedenler genelde kendini politika sanat gibi kavramlarla ifade ediyor ya da bazen diğerleriyle birleşiyor.

Alt 02-06-2021, 20:40
Üye

Standart Corona ve bilim Savaşları

Tıp dünyasında bilimin ve bilginin yayım merkezinde kabul edilen ABD ve İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde şu var.

Ortodoks Modern Tıp ve Hekimlik ve bu anlamda Tıp Doktorluğu (MD'lik)
Alternatif Hekimlik ve Tıp Doktorluğu

Bunların ikisi de Hipokrat yeminli aynı akademilerden mezun olmuş hekimlerdir. Birincisi, ikincisi tarafından (üyeleri muhafazakar olmaksızın bile) Tıp karteli ve ilaç törstlerine ticari şirketlere bağımlı olmakla eleştirilir, onların yordamını izler.

İkincisi; sentetik ilaçtan önce geleneksel hekimlik, naturopati, fonsksiyonel ve bütüncül tıp vb. denilen gıda ve beslenme yaşam tarzı çözümleri ve doğal biyolojik destek ve ajan vb. kullanımına öncelik tanır.

Şimdi Tıp'ta bu ayrım iki-kutupluluk belirlidir. Çizgisi belirlidir. Biri diğerine onlar bu meslekten değil ve o tıp ve onun yaptığı doktorluk değil demez. Saldırmaz. Bir ölçü de varsa eminim genel tutum değil. Bu alternatifin kurumsallaşma aşamasında yaşanmışsa yaşanmış geçmiş ve oldukça bitmiştir.
Hasta hekim ve bilgi seçer. Devletlerin sağlık sistemleri birinciyle örülü ve bağımlıdır.

İkinci birinciyi içten dönüştürmeyi/eleştirmeyi de deneyen ayrışmış bir kol ve yapıya benziyor.

Peki bilimde bir ortodoks bilim ve alternatif bilim, ikincil bilimciler, daha gelenekselci ya da yenici ve değişik bir kol ya da benzeri var mı?
Bilimi kendi içinden eleştiren ayrışmış bir yapı var mıdır? Bilimde alternatifin var mı?

Corona sürecinde şu oldu. Merkel'in ve Almanya hükümetinin danışmanlığını da yapan bir özel hastane virolog ya da biyologu olan Drosden (ve arkadaşları) PCR testinin salgında kullanımına bilimsel geçit vermek, sağlamak için Avrupa Salgın Hastalık Dergisine 3 günde gecede denilebilekce bir hız da bir bir makale armağan etti ve makale jet hızıyla onaylandı. Buna Drosden belgesi dendi. Bunları twitter'dan öğrendik.

Bilimin içinde yine kendilerince tamamen aynı şeyi yani bilimi temsil eden hiç bir komplo örüntüsü olmayan "lockdown sceptics" (kilitlenme şüphecileri) gibi bir kol oluştu ve örgütlendi. En ufak komplo bağlamı kurulabilen ve alternatif açıklama yapan uzman, eleştirmen ve şüpheciler zaten İsviçre ve Fransa gibi ülkelerde bile akıl hastanesine kapatıldı. Gerçek bilim insanları. Polis kortejleriyle askeri kortejlerle. Evi basılan oldu. Saygı görmüş insanlar, bazılarının nobelleri vardı.

Farklı uzmanlık alanlarında 22 uzman bilim insanı birleşerek Drosden kağıdının yayından kaldırılmasını isteyen ve belgenin yanılgılarını gösteren bir makaleyi Avrupa salgın hastalık dergisine verdi çünkü PCR'ın salgını psikolojik olarak şişirdiği ve beslendiğini olağanüstü matematiksel ölüm ve bu anlamda kitlesel b salgın değil de histeri olduğunu düşünmeye başladılar.
Twitter da şunu yazdılar gerçek bilim o değil bu.
Bilim savaşları twitter da kitle gözlemine indi.

Bunu şunun için anlatıyorum daha önce bilim insanı derken kendilerini tamamen aynı kapsam ve kulvarda hisseden bu insanlar bir an da ayrıştı. Tıptakine benzer bir ayrışma viroloji, biyoloji ve diğer alanlara yayıldı ve sıçradı. Bir şeylere taraf oldu ve seçtiler.
Hayır bu gerçek bilim o sahte bilim dediler. Aynı içten yarılan yepyeni bir kol

İngiliz tabipler birliği resmi yayını BMJ'den öyle makaleleri geçti ve çıktı ki. Yayın ve dergi editörünün kendi makale yazıp insanlar sorumsuzluk, yolsuzluk ve dönen rüşvetler nedeniyle siyasi sorumsuzluktan, bilimin siyasete alet edilmesinden ölüyor diye makale yazdı. Pek çoğu bizi kimin neyin yönettiğinden yani güvenli ve sağduyulu bir aklın bizi yönettiğinden, bilim gibi kurumsal odakların sanıldığı gibi ciddi ve güçlü varlığından şüphelenmeye başladı ve kurgusal bir gerçekliği ,derme çatma yapıları iliklerinde hissetti. Resmen karmaşa ve kaos gözlemdi ve deneyimlediler.

--

Bilim diye birisi yaşamıyor, bilim diye bir varlık yok, bilimi temsil eden ortak bir akıl ve algı ve benzer bir üst irade ve gerçeklik ne yazık ki yok. Subjektif birleşkeler. Belki de subjektif çelişki ve çıkarlar, insan ilişkileri ve telaşlar, ticari şirketler, fonlamalar, sermaye hesabına hizmet ve iş görme kamusal yararı gölge de bırakmıştır.

Belki de kapitalizm vardır ve sermaye ve iktidar herşeyin birincil elden denetçisi üretçisi olarak kendi lehine her aşama da bunları devşirip dönüştürmüştür ki bunun içinde bir kaç yüzyıllık eğitim öğrenim ve okul kavramı da bilginin yapılanma ve örgütlenme dağıtım süreci de katılabilir.

Bilim onu demiyor, bilim bunu demiyor, bilim ona izin vermez. Bilim ona izin vermediği için o söylenemez. Bilim ona kanıt getirmedi o konuşulmaz ve zırvadır.

Özgür bilgi ve felsefenin engellenmesinin yeni bir yolu ve yordamı da tam olarak budur..

Bilim bunu düşündürmez
Bilim bunu yazdırmaz
Bilim bunu söyletmez
Bilimi A-X temsil eder
Özgürlük bilime aykırıdır.
Kitle kontrol aracı olarak bilim.

Bu çağda felsefenin (aslında bilgi ve bilimin insan ve kamu yararına) önünü açmak için kırılması gereken şeyler .

Şu aşamada bilgi özgürlüğüyle birlikte; yine bilgi özgürlüğü için dinden daha fazla özgür bilgi bilimi ve bilgi özgürlüğünün önünü yukarıdaki bilimsel tekelcilik ya da bilimin iktidar ve sermayece ele geçirilmesi tıkamaktadır. Neyi konuşacağıma bilim karar vermemz. Neyin özgür olacağına bilim karar veremez ya da karar odakları denenin bir kez kontrolünün ele geçtiğin düşünün. Medya ve sansür ve para gücüyle ve diğer güçler.

Bilimin forum tartışmalarında tıpkı din gibi bir formu var
ve engel olarak özgür bilgi tartışana belli sınırlar dayatılır
ve özgür alanlara geçit verilmez.
Özgür söyleşme ve özgür bilgi, akıldışı, bilimdışı ve diğer etiketler ile örneğin hurafe etiketi ile bilim aracılığıyla ve sözde bilimsel bilginin bilimsel oluşu gerekçe gösterilerek kolayca engellenir.

Alt 04-06-2021, 02:05
Üye

Standart Tıp Karteli ve Bugün ve Başıma Gelenler

Geçmiş flashback

Bir zamanlar doğru düzgün yemiyor içmiyor konuşmuyordum ve ailem beni aldı köye geldik aile ocağına.

Yatıracaklar diye deli doktoruna götürecekler diye evden kaçtım.

Ailem beni deli doktoruna götürmek istedi. Başka yakınmalar öne sürdüm (vardı da) geniş tıbbi tetkikler istedim en son güç bela Nörologa gittim. Tanı koydu Bipolar. Umuyordum...

Ailem yine ısrar etti seni deli doktoruna götürelim. Annem beni yatırmak için kardeşimin evine ambulans bile çağırdı.

En son bir kaç hafta köyde dinlenip kendimi hazır hissettim hadi dedim gidelim deli doktoruna. Doktora kurdum kafamda anlattım. Tarih boyu ses duyan sanrı yaşayan insanlar dedim veliler peygamber oldu sen inanıyor musun inançlı mısın?

Dedim bu sorunları bilim tıp çözemez biz yardımlaşmalı kendi aramızda topluluk oluşturup bu sorunu yaşayanlar birbirimize destek olmalıyız. Ben tedaviye gelmedim aile ısrarıyla geldim ilaç istemiyorum, tedavi istemiyorum, bu tip bir duruma o ilaçların yardımı olacağına inanmıyorum. Yani lütfen ailemi ikna et diyeceğim nerdeyse. Beni sana getirmesin. Yani haklarıma güveniyorum tedavi istemiyorsam beni yoluma gönder bir daha psikiyatriste getirmesinler gibi. O cümleleri kuramadım ama bu anlamda bir yardım umusuyla oraya gittim. Bir kez gideyim başımdan çıksın gitsin derdi diye. Kafam bin dağınık tabi ki mani ve psikoz evresindeyim

Neyse çıktım.

Babam doktoru görmüş geldi.

Sen bu adama ne dedin.

Bu adam delirmiş. Doktor öfkeden deliye dönmüş.

Babam sormuş ne yapalım. Samsuna felan (Büyükşehir olduğum yerde öyle Ruh sağlığı hastanesi bir şey yok)

Doktor şunu demiş.

Onu orda başedemezler Bakırköy e götürün.

Hocam Samsun.

Aynısı.

O gün bugün deli doktoru görmüyorum ben bir daha da görmedim...
O gün; o an; o saat; o an; orada; "o doktorun babama bunları diyebildiği için lisansını çöpe çevireceğime yemin ettim" (Bunu burada bir kaç yıl içinde hafızası gelişince foruma da yazıp yazıp sildim de) (Bu kafamda gerçekleşen bir şey çünkü bana göre babama bırakın dinlensin ne hali varsa görsün kendi tedavi istemiyor demeliydi bu benim hakkım. Hak kavramını ben bilmeyene öğretirim bu hukuk. burası sosyal devlet yasa devleti .Eğer değilse güç mü özgürlük özgürlük mü güç güç indiririm/bindiririm kazanırım.

Ben tedavi istemiyorum .... sen kimsin saygı duy! sana ne ! )

O gün ne "serotonin sendromu" ne "ani ilaç kesmeye bağlı manik kayma" diye bir şey duymamıştım. Sene 2012 . doktorlar ve poktorlar söylemedi ve eminim bilmiyor ya da farkında değildiler. Kendi sağlığının umursayıcısı olmalısın. (Don t care about us)

İki doktor da bir mani tablosunda neredeyse en az yarısından sorumlu olması gereken antidepresan kullanımı kesme geçmişini sor-gu-la-ma-dı...!

Ben o kavramları kendi tırnaklarımla, çabamla 2019 da öğrenmek zorunda bırakıldım. Zor bir çaba ile erişebildim. Toplumun bilgiyi öyle gizleme yöntemleri var ki! hayret edersin

Şimdi karşılıksız veriyorum.

Bunu aşağıdakini bana bugün torunu Bipolar teşhis edilmiş bir babaanne ya da anneanne yazdı.

Çok ama çok teşekkür ederim çok güzel bilgiler bana o kadar huzur verdi ki anlatamam bir yerden başlamamız lazım ama nerden nasıl Allah senden razı olsun yardımlarınızı okuyorum tekrar tekrar içime bir umut geldi

Bana sen doktor musun demedi?

Bana sen kimsin demedi?

Bilgi aldı sevindi , doktorların verebileceğine/verdiğine göre umut ,,,ışığı,,,

Yazdığım grupta doktor yöneticiler var . Psikolog lisansüstü var. Kripto üyeler çok

Bana bize sen kimsin (siz kimsiniz) bunları yazıyorsun (uz) (atık) demiyorlar.

Ban bazıları sen doktor musun diyor; bazıları sen kimsin? (bunu içten diyorlar duymuyorsun) bazıları pardon acaba mesleğin ne sorabilir miyim?

Yahu ne farkeder okudum araştırdım paylaşıyorum

Bir psikiyatristten alınan tanı ve yardımı çöpe çeviren yaklaşık 15 yorum ve o 15 yorumun bağlı olduğu onlarca alt yorum ve gönderi ağı ve bir blog ve yüzlerce makaleye bağlı bir ağ gelen kişiye (anane/babaneye) sunuldu. İnsan hikayeleri dahil. 15 dakika ile 1 saat içinde yapıldı. Toruna okutması reşit olduğu için ayrıca önerildi ve rica edildi.

Psikiyatrik tanının ve ilacın bu kişi için hiçbir geçerliliği kalacağını sanmıyorum çünkü grup psikiyatrik tanıyı kendi eliyle çöpe çevirmiş bir doktorun itiraflarıyla dolu. Onlarca gönderi. (canlı yaşayan bir türk doktor, özellikle psikiyatrik ilaçların ve psikiyatrinin kendi kullanımı üzerinde yaşamını ne hale getirdiğini anlatıyor ve klasik söylenceye uygun ya da değil bilimsel doneler ve kendi yorumları eşliğinde deşifre ediyor/etti
ve şu an tartışamalar nedeniyle banlı olduğu için İngilizce en çok üyesi olan gruplarda yazmaya devam ediyor. Erişilebilir açık profili var.)

"Onun dışında biz psikiyatristler doktor olmadığımızı ben çok sonradan farkettim" türünden uzayan doktor itirafları videoları arşivlendi,
bilgi arşivlendi, birikti, birikim var, bugün bir mümessil gelip hasta gelip saldıramaz
sen ne yapıyorsun bilim psikiyatri diyemez, karşıt olanları çektik,
en bilim severleri bilimle ikna ediyoruz artık, yeterli doneye ulaştık.

Bu kararlı çalışmanın, istencin bir başarısıdır çünkü üzerine odaklanmış bir grup yokken o makaleler yoktu biz dikkat kesildikçe yoğunlaşıp savaştıkça içerik arttı ya da biz ulaştık birikti bilmiyoruz bunu gözlemledik
Hala yeterli değilse de artık çok geçerli bir noktadayız
E nazında toplumun bir bölümü. Alternatif bilgi örgütlenmesi. Yanlış anlaşılsakta ve öte beri çekilsekte.

Daha bugün; antidepresanını tam yıl da bırakabilmeyi başarabildiğini açıklayan bir Psikiyatristin pubmed makalesi grupta paylaşıldı. Hastalar buna benzer şeyler yaşadıklarını doktora bildirdiklerinde yalan söylüyorsun, ilaç etkisi olamaz; senin hastalığın nüksetti; sen hastasında ondan oluyor diyen doktorlar ve psikiyatristler kendileri taraf oldular ve bunlara ulaştık.

Aşağıdaki iki yazı blogun tavanında artık. Bunları paylaşınca bir etki üretiyorsun. Bu iki gönderi tavandayken bizi doktor poktor pek rahatsız edemeyecek. Uğraşmak ve ulaşmak ve üretmek zaman ve çaba aldı. İşin aslı İsviçreli bir doktorun Thomas Binder'in tanımıyla empatik insanlarsa bize katılacak ve benden daha iyi yapıyorlarsa bu işi onlar yapacak-devralacak ve kendi itiraflarını sunacak.

GÖNDERİ 1
https://psikoutopya.blogspot.com/202...idepresan.html

GÖNDERİ 2
https://psikoutopya.blogspot.com/202...kuyacagna.html

Bunun aynısını başka şeyler için başınıza gelebileceğine hazır olun

Bana komplocu diyenlerin, bana klavye silahşörü devrimcisi, umut tücacarı-sahte umut mesihi diyen ve dedirtilenlerin, (güce yaslı sırtları) bana bilim ıvır zıvır diyenlerin hepsi yollarda döküldü dökülüyor

Bana sen doktor musun diyenleri de söyleyeyim. Çok çok oldu ve oluyor ve orada burada yazıştığımı önlerine konulmuş verilmiş hazır bilgiyi göremedikleri ve işleyemedikleri için (doktor gibi bir referansla güçlendirilmediği için doktora nazaran bilinmeyeceği düşünüldüğü için ) üçüncü sınıf üçüncü parti grup ve insanlardan yanlış ilişkilerle bilgi aramaya devam ediyorlar, yanlış bilgi tabanıyla sömürülüyorlar...

2,5 yıl o grup ve yöneticileri ve fikirleri ağır saldırı gördü ve hala da görüyor
Yeterli bir ekip yok, yönetim de yeterli ya da ne tam bilimsel ne tam ocu bucu.

Sadece saygı kazanıyoruz sevgi kazanıyoruz ve herkes doğru olanı yaptığını biliyor. Kolayca güç itaatçiliği ,bekçiliği ve yardakçılığı değil..

Güç korkusu değil bizi ya da orayı yöneten, ha yeterince yeterli değil ve oluşacak ve olacaktır.

Anneanneye/babananeye söylenen şu; ya da bildikleri (tıp ve toplum)

* Torunun artık Bipolar , (toplumda akıl hastalığı sanılıyor ney olduğunu bilmiyor; tıpta mental disorder zihinsel bozukluk kategorize ediliyor ki bu bilgi bile geniş bir çerçevede bir hastaya verilmiyor)

* Ömür boyu ya da ilk etapta 6 ay+6 ay ilaçlanacak gözlemlenecek (%40 engelli artık kesin)

* Ömür boyu kronik bir soruna sahip ilaç almazsa intihar eder, saldırır ya da atak geçirir korkusu, kişiden korkuluyor

Bir sorun yumağıyla eve ve topluma dönüyorsun.

Gruba gelenler oldu. Bizi şöyle tanımladı. Saldırgan, intihara ve zarar vermeye meyilli şizofrenler. O bilimmiş. İlacımızı almazsak biz öyleymişiz. Bilime itaat etmezsek. Bir de adımız var. onlar ve o türden o kişiler ...

Bizim ananeye babaneye dediklerimiz

* "drop the disorder" (aynı ad da facebook grubuna ve bağlı onlarca yazar ve çevrimiçi dayanışma ağ ve topluluklarına bir vurgu)

* Sirkadyen döngü ve mavi ışık bilgisi ve mavi ışık blokerleri (doktor söylemedi)

* Kan şekeri kontrolü, insülin direnci ve uyumsuzluğu, çok fazla diyabet geliştirme riski vb (doktor söylemedi bilgi vermedi)

* Elektrolit düzensizliği ve uyumsuzluğu, nöroinflamasyon diyabet kan şekeri ilişkisi (doktor söylemedi ve yardım etmedi)

* Lityum ve valporik asid yerine magnezyum omega mct melatonin, same ve istenirse ve diğer denemeler (doktor demedi)

* Yapılmak istenirse diyet ve beslenme önerileri

* Antidepresan kullanmaması gerektiği çoğu zaman bipoları kötüleştireceği

* Uyku için özel uğraş ve çaba dinlenmeye dikkat

* İlaçsız yaşayan ilacı reddeden Bipolarlar olduğu bilgisi (iyileşme olguları öyküleri varsa makaleler eşliğinde de hikayeler eşliğinde de olmayanlar yazılacak biliyoruz)

* İlaç kesme hızı ve bilgisi

* Akıl hastalığı olarak ele almama yorumlamama bilgisi

* Mani kökenli, muhtemelen antidepresan kaynaklı mani kökenli kimyasal biyolojik duygusal ve diger anomali oluşu bilgisi ve kişiyi tamamen normal ele alma gerekliliği bilgisi

* İlaçların yan etkileri ve nasıl bırakması gerekeceği (doktor söylemedi bilmiyor -doktorun bilmediğini doktor itiraf ediyor buradaki herşey doktor itiraflarına ve alternatif yeni makelelere dayandırılabilir .Tüm bilgi.)

* Erken ve ilk dönem psikozun ilaçsız tedavisi makale örnekleri
ve ayrıca norveç ilaçsız psikoz iyileştirme öyküleri makaleleri (doktor vermedi)

ve daha fazlası

biz safsata uydurmadık bilimsel bilgi ve bilim verdik

Hurafeler vermedik

...
forumkirpisi uyuyon mu? burda mısın? uğruyon mu? hangi nick

ben gördüm!

Konu "ictenlik" tarafından (04-06-2021 Saat 03:00 ) değiştirilmiştir.
Alt 04-06-2021, 15:00
copernicus copernicus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Evrim Tanrıyı yoketmek için ve tarihten silmek için yetersiz bir araç.

Daha güçlü bir aracım var. Evrimi yoketmek.

Ne Tanrı ne de Evrim'e ihtiyacımız var. Ne kendi kendine ne de Tanrı tarafından oldurulmaya ihtiyacımız var.

Nihai ya da mutlak bir evrim yok. Algı çerçevesinde ve gözlem çerçevesinde sınırlı bir evrim.
Bir şey evrimleşe evrimleşe sonsuzlaşamaz. Baştan beri sonsuzdur ve ilk halindedir varlık değişmeyecek. Bilim hurafe yumurtluyor. Bilimin tanrıları güçlerini kaybedecek.

Beyniniz çorba olmuş sanırım.

Önerilen Siteler