Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-01-2014, 01:23
ShahanRum ShahanRum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Audaz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ee tabi Farsi bir halk olan Kürtler.
Bu yanlış ama artık dile yerleşmiş bir genelleme. Kürtler Farsi değildir, İrani halklardan biridir. Burada İran'ı ırk olan Aryan olarak değil de en eski coğrafi isimlerden biri olarak düşünmeli. Aynı şekilde Kürt sanılan Zazalar da İrani bir halktır. Farslar da İrani bir halktır, İran'da yaşayan en kalabalık etnik gruptur ve köklü İran tarihinde egemen olan halktır.
Alt 13-01-2014, 01:28
marcos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
marcos marcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kürt-Ermeni meselesi en iyi tarihten öğrenilir.Milli Türk devletinin kurulduğu yıllarda ortak hareket etmelerine rağmen bazı bölgelerde birbirlerine silah dahi çekmişlerdir.1925-1930 yılları arasında Kürt komitacılar Suriyenin Halep şehrinde Kürtlerle Ermeniler arasında kavgaya son vermek için konferans düzenlemişler iki tarafa antlaşma imzalamışlardır.

http://bizimsokagincocuklari.com/wp-...EMES%C4%B0.pdf

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 13-01-2014, 01:29
Üye

ShahanRum´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu yanlış ama artık dile yerleşmiş bir genelleme. Kürtler Farsi değildir, İrani halklardan biridir. Burada İran'ı ırk olan Aryan olarak değil de en eski coğrafi isimlerden biri olarak düşünmeli. Aynı şekilde Kürt sanılan Zazalar da İrani bir halktır. Farslar da İrani bir halktır, İran'da yaşayan en kalabalık etnik gruptur ve köklü İran tarihinde egemen olan halktır.

+ İMZA

Zazalar Kürt değildir.Kürdi oldukları söylenebilir ama Kürt denemez.Biz Türklerde ki Kırgız halkı gibi.

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 13-01-2014, 01:34
Audaz Audaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ShahanRum´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İrani yerine yanlışlıkla farsi kullandım.
Alt 13-01-2014, 01:35
Audaz Audaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

marcos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
+ İMZA

Zazalar Kürt değildir.Kürdi oldukları söylenebilir ama Kürt denemez.Biz Türklerde ki Kırgız halkı gibi.
Kürdi değil , İranidir Zazalar tıpkı Kürtler gibi.Kültürleri yakındır bildiğim kadarıyla.
Alt 13-01-2014, 01:39
Üye

Audaz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kürdi değil , İranidir Zazalar tıpkı Kürtler gibi.Kültürleri yakındır bildiğim kadarıyla.
Antropolog olmadığımdan ısrarcı değilim.Hatta şunu söyleyeyim ki Kürtlerin kökeni ırkı soyu umurumda değil.

Beyanata bakarım.Birey kendini ne hissediyorsa odur.

Alt 13-01-2014, 02:29
Üye

PKK milliyetçi bir hareketse KKP nedir.

KKP Kürdisitan Komünist Partisi 1975 yılında THKO nun Şamda yaptığı toparlanma toplantısı sonucu ortaya çıkan TKEP/L gurubunun kolu olarak kurulmuş 1990 da bağımsız olma kararı almıştır.Necati VARDAR, Sinan ÇİFTYÜREK, Kemal BİLGET gibi tanınan şahsiyetler üye ve yöneticiliğini yapmıştır.Öyle talepleri vardır ki PKK milliyetçi ise KKP faşisttir.

Not olarak yazayım.Şam toplantısını Türkiye istihbaratına ispiyon eden Uğur MUMCU dur.

Bu ülke öyle bir ülkedir ki Uğur MUMCU yu sosyalist Apo' yu milliyetçi sanar.

Alt 13-01-2014, 11:31
Üye

PKK nin milliyetçi olarak algılanmasında suçun azınsanmayacak bir kısmıda Kürtler içinde kanı sütü bozuk gerzeklerin olmasındandır.

Bu gerzeklerin tamamına yakınıda eğitimlidir.

Alt 13-01-2014, 13:09
ShahanRum ShahanRum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

sosyalmarx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İlk defa Kürtçülüğe karşı makul eleştiriler yapanı gördüm. Teşekkür ediyorum. Genelde insanların %90'ı bu konuda saçmalıyor, hezeyanlardan bahsediyor veya sadece sığ bir Kürt düşmanlığı yapıyor.

Kürt milliyetçiliğinin anakronik olduğu fikrinize katılamıyorum maalesef. Türkiyeci bir insan Kürtlerin "milli bilince" sahip olmasını istemez, doğru. Ama bu demek değildir ki bu konuya uzaktan bakıp adını koyarken gerçekleri konuşmayalım. En azından kendi aramızda. Merak etme, internetin kenar köşesinde edilen bir iki gerçekçi tespit Kürtler'e milli bilinç kazandırmaz. Sadece burada forumdaşlar olarak birbirimizin aklına hakaret etmemiş, saygı göstermiş oluruz.

Kürtlerin 2014 itibariyle milliyetçilik yapmaları komik veya anormal değildir. Zamanında ulus-devletler heryerde kurulurken bunu kuramadılar diye "haklarını kaybettiler" gibi bir kural da olamayacağına göre... Burada işin gerçeğini konuşmak lazım.

Kürtler dört ülkede toplam 33 milyon insandır. Bugün tüm dünyada kendi ulus-devletine sahip olmayan nüfus olarak en büyük etnik gruptur. Norveç bile 4 milyonluk bir ulus-devletken, İsrail 6 milyonluk ulus-devleti için dünyayı yıkarken, Kıbrıs'ın kuzeyinde bir avuç insan için bile ulus-devlet hakkını tüm dünyaya bastıran bir Türkiye varken, kalkıp 33 milyon nüfusluk bir etnik grubun, hem de Saddam'ın elinde kimyasal silahlardan ölen, Türkiye'de kaçakçılığının cezasını F-16'larla paramparça edilerek ödeyen ve sonra da "parası neyse veririz" tavrına maruz kalan bir etnik grubun onur haysiyet ve hayatta kalmak uğruna milliyetçilik ve bağımsızlık peşinde koşması nasıl anormal olabilir? Bir halk ne diye kendi kaderini kendisine kendi "öz" vatandaşları kadar değer vermeyen başka halkların vicdanına bıraksın? Hangi gerizekalı bunu yapar ki?

Gönül ister ki biz Türkiye olarak bir ve beraber kalalım. Ama ben de bir tarafı Kürt olan bir Türkiyeli olarak diyorum ki bu Türkçüleri susturun. Türk bayrağını Türkiye'yi Kürtler'in Kürt olarak kendi bayrağı ve devleti olarak benimsemesine engel olacak şekilde Türkçü olarak tanımlamaya çalışan hasta adamlara engel olun, onları susturun. Çünkü bu tarz bir tavrın Kürt zihninde oluşturduğu sadece şudur: "Madem bu devlet ve bayrak benim değil de orta-asya kökenli bir ırkınmış ve benim olamazmış, o zaman ben de kendi devletimi kendi bayrağımı kurayım da kimsenin ağız kokusunu çekmeyeyim."

Ben kendimdem örnek veriyorum. Yeri geliyor Türkiyeci oluyorum. Yeri geliyor Türkçü tipler yüzünden kendimi "siz" "biz" diye konuşur buluyorum. Yeri geliyor Türk bayrağını sahiplenemiyorum çünkü onu sahiplenen hastalıklı güruh kendi "ırk" tanımlarına göre beni dışlıyor. Halbuki bu ülkeyi herkes kadar ben de seviyorum.

Bu ülkedeki asıl bölücülüğün kaynağını ve mesullerini görmek lazım. Bunlara dur demeden PKK'yı eleştirmek bir yere varmaz. PKK zaten baştan kopmuş gitmiş, Mao'cu köklerden geliyor. Biz aklı başında insanlar olarak aklıselimi aramalıyız.

Şunu bilin ki PKK Türkiyeli Kürtleri temsil etmiyor. O kadar tehdit ve propaganda imkanlarına rağmen Türkiyeli Kürtlerin BDP'ye verdiği oy %40 civarında kalıyor. Kürtler'in %60'ı Türkiyeci demektir bu. Ama bunun değerini bilmek, kırılganlığını anlamak ve bunu kazanmak lazım. Türkçülük, Heparcılık, yok soykırımcı, Atsızcı, genel bir cahilce Kürt düşmanlığı, bu aymaz ayrımcılık ve dışlama bu %60'ı da yavaş yavaş öbür tarafa yaklaştıracak ve Kürt milliyetçiliğini körükleyecektir. Bak kendimden örnek vererek bunu sana samimi olarak söylüyorum. Aklı başında herkes bu aşırıcı Türkçüleri susturmalıdır ve Kürtlere bu bayrağın ve ülkenin onların bayrağı ve ülkesi olduğunu söylemelidir. Tayyip bunu yapıyor işte. O yüzden Diyarbakır'da mitingde yüzbinleri toplayabiliyor. BDP'nin bölgedeki tek rakibi. Bu yüzden Tayyip büyük insan. Bu ülkeyi bölünmekten o kurtaracak. Ondan en çok nefret edenlerin başında da nedense tuzukuru Kürt düşmanları geliyor. Buna iyi dikkat edin.

Türkçü güruha karşı Anadoluculuk öne çıkartılmalıdır. "Türk" denilen insanların aslen Anadolu'nun kâdim halklarının İslamlaşmış ve Türkleşmiş halkları olduğu ve Kürtlerle yakın akraba olduğu vurgulanmalıdır. Zaten gerçek de budur. Türkiye'de kimse Moğol'a benzememektedir. Aynı toprakta yaşayan insanlar farklı dil de konuşsalar genetik olarak yakın akraba olmaları gayet de beklenen bir durumdur. Keza Türkiye'de yaşıyan bir kimsenin tipine bakarak nereli olduğunu bazen tahmin edebilsek bile bazı durumlarda Türk sandığımız bir kişinin Kürt, Kürt sandığımız bir kişinin Türk çıktığına hepimiz şahit oluyoruz. Türk ve Kürt birbirinden farklı ırklar değildir.

Bu yüzden Türkçü bölücülüğe karşı Anadoluculuk öne çıkartılmalıdır. Aklı başında herkes bunu konuşmalıdır. "Ortak paydamız İslam" diyen AK Partinin sunduğu birleştirici öğe fikrinden çok daha sağlam, çok daha doğru ve çok daha faydalı bir fikirdir. Vesselam.
İlk bir yeni sayfaya taşımış olalım şu mesajı. Mesajının büyük kısmına katılıyorum.

Zaten anlaşılmıştır da yine de yanlış anlamaya mahal vermemek adına açayım; kesinlikle Türkçü değilim, bunların zaten ne İslamcı versiyonu mantığa sığıyor ne de Atsızcı versiyonu. Bu devirde bile halen Türk ırkı diye gezenlerin olması tam komedi. Halen daha Kürtler Türktür diye iddia eden internet siteleri falan var, Sümerler Türktür safsatası mı dersin Kürtler devlet kurmamıştır saçmalığı mı... Var da var... Bilgi kirliliği öyle noktada ki, rezalet bir eğitim sisteminin ürünü insanlar ideolojik tarih yorumları yapınca tabiatımızda olan en uç noktalarda fanatikleşme süreci başlıyor. Yahu bilim yapmış araştırmasını, belki kesin konuşulacak kadar veri yok ama bir fikir verecek çalışma var ortada; Anadolu'daki Türkler Avrupalı çıkıyor. Hiçbir gen grubunun birbirine üstünlüğü de yok, benim gördüğüm kadarıyla dünyanın en karışık bölgesiydi Anadolu. Aslında ne kadar mantıklı, tarih boyunca herkesin uğradığı, İran gibi etnik çeşitliliği çok fazla olan bir coğrafya. Irkçı kafatasçı anlayış nereden bakarsan bak sınıfta kalıyor... Yalnız burada şunu belirteyim, Güneydoğu'daki gen dağılımı ile geri kalan bölgeler arasında ciddi fark vardı, bu açıdan Kürtler biraz daha homojen ve Türklerle daha az karışmış bir halk. Ama bu araştırmaların çok büyük nüfusu olan bu ülkeden kaç kişilik örnek gruplarıyla yürütüldüğünü ve ne kadar ciddiye alınması gerektiğini bilmiyorum, sadece fikir vermesi açısından söylüyorum. Zaten böyle genetik yaklaşımla, kafatası ölçüleriyle kimlik belirlemek, geri kalmışlığın, rezilliğin daniskasıdır.

RTE'nin büyük adam olduğuna kesinlikle ama kesinlikle katılmıyorum. Kitap okumayı bilmeyen, "Okuyor musunuz" sorusuna ödevini yapmaktan kaçan liseliler gibi "Özet okuyorum" diyen bir insan. Kürt sorunu konusunda Türkiye'ye üç beş seviye birden atlatması, yani Kürtlerin adam yerine konulması iyi güzel de bunu özgürlükler sevdasından, demokratik açılıp saçılma sevdasından yaptığını hiç sanmıyorum. Öyle olsa teröre bulaşmamış Alevileri de ciddiye alırdı, Hristiyan azınlığa daha hassas olurdu, gerçekten demokratik olurdu, AKP tipi ileri demokrasi değil tabii. Partisinin politik stratejisine göre hareket ediyor. Şimdi geldik başka bir noktaya, AKP'nin bu kadar partici politikalarıyla (dış politikaya hiç girmiyorum) Türkiye iyi bir duruma mı geldi? Kürtlere özgürlüklerinin verilmesi (sıkıyönetimin kalkması, Kürtçenin serbestliği, Kürtçe devlet kanalı, sırf Kürt diye ailesinin yanında polis dayağı yiyen vatandaş olmaması, devlet bakanının gazetecilere Kürtçe cevap vermesi vs.) için PKK'ya teslim olmak şart mıydı? Terör örgütünün kuruluşunun kutlanması mı normal? Yakalandığında söyledikleri düşünülünce bugün direktifler yağdıracak hale getirilmiş, bu millete çok büyük acılar yaşatmış terörist başı Apo'nun durumu ne olacak? Bu kirli adamın hayatını özgürlüklerle mücadeleye adamış, barışı getiren insan olarak kamuoyuna lanse edilmesi normal mi? Uğur Mumcu boşuna mı öldü? Diyelim ki bütün bunlar normal ve AKP'nin politikaları çok yerinde, öyleyse bu azalmayan Kürt nefreti nedir, karşıtlıklardan beslenen milliyetçilik ne olacak, Türk milliyetçiliğinin güçlenmeyeceği, artık değişmesi gereken Türkçü düşüncenin kuvvetlenip fanatikleşmeyeceği ne malum? AKP barış getirmedi, savaşa ara verdi, bu benim umutsuz gördüğüm geleceğe dair basit bir yorumum, inşallah yanılırım.

Kürtlerin nüfusu hakkında da haber siteleri harici pek bir fikrim yok ama bildiğim kadarıyla Kürtçüler hem Zazaları hem de Lurları Kürt olarak görüyor, Türkiye'deki sayımlarda öyle en azından. Gerçi zaten nüfusun çok olması pek de önemli değil, Hakkari'nin nüfusu 1 milyon değil de 10 bin olsa ne yazar, orada Türk yaşamadıkça... Aynı şekilde önceden de değindiğim "devlet kurma" safsatası da ciddiye alınmamalı, hadi de ki kurmamış -ki Kürt devletleri var- şimdi niye kuramasın, bu nasıl saçma bir düşüncedir anlamak mümkün değil...

Benim milli bilinçle bir sorunum yok, çünkü ben artık sorunsuz bir şekilde birlikte yaşamayı mümkün görmüyorum, böyle oldu bittiyle veya baskıyla da bir yere kadar... Bana komik gelen durum, Kürtçülerin bu yoldaki ilerleyişinin bir zamanların Türkçülerinden bir farkının olmayışı, gerçi neticede aynı toprakların insanları. 2014 senesinde bunun böyle olması ise ekstra komik, halbuki Türkiye gerçeklerinden ders alıp bilimsel anlamda ciddiye alınacak tezlerle tarihlerini ve dillerini savunmalılar. Zaten bugüne kadar her şeye duygusal yaklaşıldı, biraz da faydacı bakıp ülke için iyisini hesaplamalı. Bu yüzden tarafların anlaşıp ayrılması iki taraf için de en iyisidir. Bu benim ucu biraz hayalciliğe dokunan fazla iyimser düşüncem tabii, istenirse biraz daha ayrıntılandırabilirim. Ben de "bu vatan hepimizin, bu topraklarda yaşayan halkların kaderi ortaktır, ya birlikte var oluruz ya da ayrılıp güçten düşeriz" diye düşünüyorum ama savaşarak birlikte olmaktansa birbirini yemeden yan yana durmak daha iyidir ayarına geldim.

Bölünmenin kaynakları tek değil ki, JİTEM'le terör estirip zengin olan komutanlar, işkencelerle baskılarla düzen oturtmaya çalışan devlet otoritesi çok mu masum? Tabii ki değil. Ama bu ülkede sadece Kürtler mi işkenceye uğradı? Milliyetçiliğinden dolayı (Kürt Aleviler) Kürt hareketine destek verenler bir tarafa, Alevi kesim niye insan yakarak, bomba patlatarak ses duyurmadı? Bunları da geçelim, SSCB gibi Türkiye'den daha çok baskı kurmuş bir ülkede dahi Türkçülerin özgürlük hareketi kanlı değil. Bu yüzden Van depreminde yapılan yardımda bile hissettiğiniz bölünmüşlüğün en büyük sorumlusu PKK'dır, hiç de öyle özgürlükçü barışçı kardeşlik için uğraş veren bir örgüt değildir, uluslararası konjonktüre göre kılıf değiştiren başarılı ve halen daha ayakta olan terör örgütüdür. Fakirin Kürdünü Türkünü çıkaran bir örgüttür. Ekonomik tabanda siyaset yapmayıp, fakirin sesini duyurmak için politika üretmeyip ülkesine küsmüş solcuların destek verdiği yahut sempati duyduğu etnik milliyetçi Kürt hareketinin silahlı gerillalarıdır, kimine göre milli ordudur. Meclis ayağının iki lafından biri bize güzel gelen söylemler olması da RTE'nin Alevi olması kadar samimidir.

Türkiye'nin en rahatsız edici sorunlarından biri siyasi-dini tarafların partizanlığı, her konuda olduğu gibi bu konuda da fanatik tarafçılık kitleleri kontrol ediyor. Bu yüzden de mağduriyetler hiç bitmiyor, gerçekten de bu ülkede mağdur olmayan, cumhuriyet tarihine bakınca ezilmemiş tek bir grup yok. Gel de bir Türkçüyle Kürtçüyü ortak noktada buluştur... Gel de bir AKP'liyle CHP'liyi ortak noktada buluştur...

Son bir not olarak; en son paragraftaki görüşün hemen aynısını Halil İnalcık'dan da okumuştum, aklı başında her insanın birleşeceği ortak çözümdür zaten.
Alt 13-01-2014, 21:04
Üye

ShaHAnRum

Pkk aslında Ermenidir Apo' nun ismi Agop tur bakın bunlarda Ermeni düşmanıdır bunlar israilin oyunudur yok yok bunlar anti-semitiktir komünsttir Stalincidir yok olmadı milliyetçidir.Yav bu adamın anası Türk değilmi karısı Türk değilmi derin devletin adamıdır.Feodaldır yok Stalincidir yok olmadı Zerdüşt bunlar yahu bebek katili a adama bak ölen askerler için özür diledi hain la bu.Devlet kurmaktan vazgeçtik diyor alçağa bak alçağa Kürdistanı kuracakmış bölücü hain.İslamcı bunlar aslında yok olmadı Süryani aslında vesaire vesaire vesaire......

EDİ BESE LO

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil