Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > İslami Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-01-2014, 23:17
DisturbiaLogicFeel DisturbiaLogicFeel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

artık insanlar çağdaşlaşıyor, etnik kökenlerin anlamsızlığından kendilerine doğuştan dayatılan anlamsız kavramlardan arınabiliyor, bu sırf alevilik için değil gdiğer dini milliyetçi, tutucu yaklaşımlar içinde geçerli, hepsi fasafiso zaten
Alt 12-01-2014, 14:29
ShahanRum ShahanRum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Şirket mi ki bu iflas etsin? Eskisi kadar içine kapalı değil, sadece şu son 20 senede bile çok şeyler değişti.

Artık bilginin kopyalanıp çoğaltılması, en ücra yerlerden bile bilgiye ulaşılması çok kolay. Bu devirde inançların, kültürlerin yahut dillerin kaybolması çok zor, bu türden kayıplar oluyorsa da bu çok trajiktir ve bariz bir şekilde demografik sebeplerdendir. Türkiye'de hatırı sayılır Kızılbaş, Bektaşi, Nusayri ya da genel olarak adlandırıldığı gibi Alevi nüfusu olduğu için ve bu yolun takipçilerinin inançlarını kendi kültürleriyle sıkı bir şekilde yoğurdukları gerçeğini de dikkate alırsak, Aleviliğin kaybolması fazla fantastik bir düşünce oluyor. Tabii çok uzun zaman dilimlerine göre hesap yapılıyorsa bilemem, bana kalırsa çok ileri tarihlerde İslam bile Arap mitolojisi olarak anılacaktır.
Alt 17-03-2014, 10:16
SİYAHSANCAKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SİYAHSANCAKLI SİYAHSANCAKLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Türkiye aleviliği aslında ateizm ile inanç arasında kalmış,heleki gençliği ateist olduğunun bile farkında olmadan sorulduğunda bende aleviyim diyor,bu misyonu temsil eden en güzel örnek aziz nesindir..kişi bas bas bağırıyor ben inanmıyorum ama ne hikmetse hep alevi etkinliklerde yer alırdı..işte görüldüğü üzere anadolu aleviliği özellikle gençliği ateizme kaymıştır ama bir türlü dış dünyaya bu açılımı yapamamış zira en büyük korkuları alevilik içinde bulunduğu süreçte elde ettiği menfaatleri kaybetme korkusuyla ikilem arasındadır.
Alt 25-03-2014, 01:02
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alevilerin cogu aleviligi dinden cok kültür olarak görüyor. Birbaska deyisle dinsiz oluyorlar. Kültür olarak birsey diyemem ama bu gelisen teknoloji sayesinde din diye birsey kalmayacak buna eminim.

Eskiden dinler kulaktan kualaga yayilirdi . Kim ne söylerse ona inanilir. Anlatanda hep iyi birseymis gibi anlatirdi. Ama bu böyle degil. Bakiniz Avustuyada yasayan ben bugün türkiyede bilmem kac yil önce ölmüs olan Turan dursunu tanidim. Ama bugünün teknoloji olmasa ben halen kimseyi tanimiyor ve bildiklerim cevrem kisitli kaliyordu...

Teknolojimiz önemli. Düsünüyorumda bir 150-200 yil sonra eger dünyanin basina birsey gelmezse teknoloji dahada ilerlerse sanirim nufüsün yarisi dinsiz olacak.

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina
Alt 12-07-2014, 18:46
alevi27 alevi27 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Uriel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yayılmacı olmayan inanç gurubu ayakta durması daha zordur. Birde azınlıksa ayakta durması imkansızdır.

Farklı mezhepler arası evlilikler aleviliğin yok oluşunu daha da hızlandıracak.
Çevremde gördüğüm pek çok kişi artık alevi olduğunu kabul etmiyor kimisi ateist olmuş kimisi sunni. Alevi inancını sürdürmeye çalışanlarda var tabiki.

20-30 sene günümüz aleviliği daha küçük bir azınlık halini alacak.

50 sene sonra alevilik diye birşey kalmıyacak.
yanılıyorsun tatlım...
Alt 12-07-2014, 19:04
Üye

SİYAHSANCAKLI´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Türkiye aleviliği aslında ateizm ile inanç arasında kalmış,heleki gençliği ateist olduğunun bile farkında olmadan sorulduğunda bende aleviyim diyor,bu misyonu temsil eden en güzel örnek aziz nesindir..kişi bas bas bağırıyor ben inanmıyorum ama ne hikmetse hep alevi etkinliklerde yer alırdı..işte görüldüğü üzere anadolu aleviliği özellikle gençliği ateizme kaymıştır ama bir türlü dış dünyaya bu açılımı yapamamış zira en büyük korkuları alevilik içinde bulunduğu süreçte elde ettiği menfaatleri kaybetme korkusuyla ikilem arasındadır.
O zaman sana birkaç sorum var:

a) Aziz nesin'in kökeniyle, ailesinden aldığı eğitim ve görüşle ilgili ne biliyorsun?
b) Her Alevi etkinliğine katılanın Alevi olduğunu nerden çıkardın?
c) Diyelim ki anadolu alevi gençliği ateizme kayıyor(evet, bir kısım alevi genci ateizme kaymıştır, hatta ateist de olmuşlardır), kişi özgürdür, neyi benimseyebileceğine kendi karar verir. insanları tahakküm altına almak aleviliğe terstir.
ç) Sizce şu anki anadolu alevilerinin süreçten ne gibi çıkarı olabilir? Bahsettiğiniz ikilem nedir, biraz daha açın lütfen.

Alevilik yolu, felsefesi kesinlikle iflas etmez. Tarihe bakarsak bu daha net anlaşılır.
Alt 12-07-2014, 23:16
mrdragon mrdragon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın alevi27

Öncelikle hoş geldiniz.

Siz aleviliğin hangi açılımını benimsiyorsunuz?
Alt 12-07-2014, 23:53
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ozgur_beyin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
alevilik silinmez. çünkü asırlarca bunca baskıya rağmen silinmedi ,yinede silinmez
Saygideger özgür abim ,onbinyil önceki insan yasamiyla ondokuzuncuyüzyil sonlarina kadar olan insan yasami arasinda cok büyük bir fark yok ama son yüzyildaki gelisme dengeleri sürekli degistiriyor, bundan dolayi gelecek tahminleri aklin ve teknolojinin gelismesine gebe,benim evime her milletden cocuk gelir gözlemlediyim tek sey teknolojinin onlari esir aldigi,eskiden teknoloji yokdu ve cocuklar atalarinin inancini ezberlemek zorundaydilar ama bugün cok farkli,bir elli yil sonraki degisimi tahmin dahi edemiyebiliriz.saygilar ve selamlar

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 13-07-2014, 18:24
Üye

mrdragon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın alevi27

Öncelikle hoş geldiniz.

Siz aleviliğin hangi açılımını benimsiyorsunuz?
aleviliğin açılımı derken sanırsam ışıkçılar, türk-islamcı aleviler v.b. gruplardan bahsediyorsunuz. ben aleviliğin islam öncesinde de bir geçmişi olduğunu ve islama, türklüğe ya da başka bir şeye indirgenmemesi gerektiğini savunanlardanım.
Alt 13-07-2014, 20:19
mrdragon mrdragon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

alevi27´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
aleviliğin açılımı derken sanırsam ışıkçılar, türk-islamcı aleviler v.b. gruplardan bahsediyorsunuz. ben aleviliğin islam öncesinde de bir geçmişi olduğunu ve islama, türklüğe ya da başka bir şeye indirgenmemesi gerektiğini savunanlardanım.

Yani, Hz. Ali açılımları sizden bağımsızdır. İslamdan önce anadolu halkının yerel inanışlarından yola çıkıyorsunuz.

Ya da daha sanırım burada birinin dillendirdiği Eli, Oli yaratıcı aslında insandır üzerinden.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil