Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-04-2017, 23:43
Amon yarebbi Amon yarebbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Save The Day´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...............Halbuki durum şöyle. Dini açıdan evrime agnostik yaklaşıyor Taslaman. ...................... Yani dini olarak agnostik evrime karşı.

Bunları siz yazdınız.

Caner bey TARZINA karşı öyle mi? Eee nasıl olucak.

Bırakınca Caner bey kendisi yazsın. Siz onun adına yazmayın.
Alt 27-04-2017, 23:46
Save The Day Save The Day isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

postalmarx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yani diyorsun ki senin tek derdin cahil ateistlerle bu aptal oyunu oynamak. Böylece izleyen cahil bir iki müslüman da içinden der ki "hah, ateizm de boşmuş, bak cevap veremiyorlar, ben o zaman dinime inancımda daha emin olabilirim". Tek amaç bu mu?

Bu toplumun aydın bir insanısın. Tek katkın bu mu olacak?

İsimleri boşver. Şu isim veya bu isim önemli değil. Ne diye bu en önemli mevzuyu konuşmuyoruz? Ne diye bu politik açıdan bu kadar merkezi konuyu sadece bigbang-evrim tartışmasıyla sınırlamak istiyorsun? Bu konular bu şekilde dönüp durur, hiçbir yere varmaz. Bu tartışmaları Batılılar çoktan yaptı hem de bizden daha iyi yaptılar bile. Alıp bir iki kitap okusak tartışma nerde biliriz. Ama bu islam konusu henüz işlenmemiş. Kültürümüz henüz çok sığ özellikle bu yüzden zaten. Bu konuları işlemek aslında toplumumuzu geliştirmektir.

Caner Taslaman veya Edip Yüksel gelseydi bu foruma ne güzel olurdu, ama malesef yoklar. O zaman biz kendimiz bu konuları konuşmalıyız. Niye bu konuları görmezden gelelim? Ne diye magazinle vaktimizi geçirelim?

Bakın, bu forum çok nadiren akıllı müslüman yüzü görür. Şimdi sizden birkaç tane var. Ne diye asıl konuları konuşmak istemiyorsunuz? Bence hepimiz faydalanırız.
Dostum İslam tartışmaları Kuran'a dayanır. İyi Arapça bilmek gerekmez mi sence? Ayetlerin yorumlanması ve anlam verilmesi hayati önem taşıyor. Bu forumda bunu yapabilecek biri var mı bilmiyorum. Herkes farklı meal yazıyor, farklı ayet yorumu yapıyor. Aslında önce metod ortaya konulmalı. Ayetler nesnel olarak nasıl yorumlanabilir diye konuşulabilir.
Alt 27-04-2017, 23:49
Yasaklandı

Postalabd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunları siz yazdınız.

Caner bey TARZINA karşı öyle mi? Eee nasıl olucak.

Bırakınca Caner bey kendisi yazsın. Siz onun adına yazmayın.
Maalesef yanlış anlaşılma olmuş. Evrime karşı derken karşı çıkıyor ve kabul etmiyor manasında demedim. Evrime dair anlamında karşı kelimesini kullandım. Fakat dil göreceli olunca sıkıntılar baş gösteriyor. Bu arada Caner hocanın kitabından da alıntı yaptım. Sayfa da belirttim. Kendisi net bir şekilde belirtiyor zaten görüşünü. Onu okuyun derim.
Alt 27-04-2017, 23:53
postalmarx postalmarx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Dostum İslam tartışmaları Kuran'a dayanır. İyi Arapça bilmek gerekmez mi sence? Ayetlerin yorumlanması ve anlam verilmesi hayati önem taşıyor. Bu forumda bunu yapabilecek biri var mı bilmiyorum. Herkes farklı meal yazıyor, farklı ayet yorumu yapıyor. Aslında önce metod ortaya konulmalı. Ayetler nesnel olarak nasıl yorumlanabilir diye konuşulabilir.
Abicim nasıl istiyorsan öyle tartışalım. Sen sadece tartışmayı her dağıtana dönüp cevap vermemelisin. Metot olarak benim senden istediğim bu. Onun dışında serbest. Senin getirdiğin meali de ben kabul ediyorum. Yeter ki asıl mevzular konuşulsun.

Diyorsan ki evrenin genişlemesi ayeti, ve bu tarz mealler var. Ben bunu polemik konusu yapmam. Daha önce sadece dedim ki "bazı meallerde böyle deniyor" diye eklemek daha yakışık alır, ama kendi aramızdaki bir tartışmada farketmez.

Bu forumdaki insanların çoğu akıllı bir müslümanın ne kadar zor bulunduğunu idrak edemiyor. Ve saldırganca tavırlarla potansiyel tartışma ortamını bozuyorlar.

Müslüman tartışmacının argümanlarını ifade etmesine izin verilmeli. Konu her seferinde belli bir şeyde tutulmalı. Dışardan katılanlar konuyu çok fazla dağıtmamalı.

Ayetlerin yorumu konusunda da Müslüman tartışmacı kendisi söylesin nasıl bir metot kabul edilsin istiyor. Bence misafirlerimize çok zorluk çıkarmamalıyız böyle şeylerde. Yeter ki tartışma ilerlesin.
Alt 27-04-2017, 23:55
Üye

Maalesef yanlış anlaşılma olmuş. Evrime karşı derken karşı çıkıyor ve kabul etmiyor manasında demedim. Evrime dair anlamında karşı kelimesini kullandım. Fakat dil göreceli olunca sıkıntılar baş gösteriyor. Bu arada Caner hocanın kitabından da alıntı yaptım. Sayfa da belirttim. Kendisi net bir şekilde belirtiyor zaten görüşünü. Onu okuyun derim.
Tabii tabii .

Kuran içinde öyle diyorlar . " Yanlış anlaşılıyor"

Caner beyin sözlerini tartışmak içinde bir METOD lazım gelir değilmi?
Alt 28-04-2017, 00:04
Yasaklandı

Abicim nasıl istiyorsan öyle tartışalım. Sen sadece tartışmayı her dağıtana dönüp cevap vermemelisin. Metot olarak benim senden istediğim bu. Onun dışında serbest. Senin getirdiğin meali de ben kabul ediyorum. Yeter ki asıl mevzular konuşulsun.

Diyorsan ki evrenin genişlemesi ayeti, ve bu tarz mealler var. Ben bunu polemik konusu yapmam. Daha önce sadece dedim ki "bazı meallerde böyle deniyor" diye eklemek daha yakışık alır, ama kendi aramızdaki bir tartışmada farketmez.

Bu forumdaki insanların çoğu akıllı bir müslümanın ne kadar zor bulunduğunu idrak edemiyor. Ve saldırganca tavırlarla potansiyel tartışma ortamını bozuyorlar.

Müslüman tartışmacının argümanlarını ifade etmesine izin verilmeli. Konu her seferinde belli bir şeyde tutulmalı. Dışardan katılanlar konuyu çok fazla dağıtmamalı.

Ayetlerin yorumu konusunda da Müslüman tartışmacı kendisi söylesin nasıl bir metot kabul edilsin istiyor. Bence misafirlerimize çok zorluk çıkarmamalıyız böyle şeylerde. Yeter ki tartışma ilerlesin.
Mucize tartışmaları bilgi üzerinden yürüyor dostum biliyorsun. Yani eski zamanda yaşayan peygamber neyi ne kadar bilirdi, bilmiyorsa doğa üstü bir güç tarafından yazdırılmıştır gibi düşünülüyor. O dönem ve o coğrafyada yaşayan insanların bilgi seviyesine dair paylaşım olursa heralde mesele netlik kazanır.
Alt 28-04-2017, 00:10
postalmarx postalmarx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Mucize tartışmaları bilgi üzerinden yürüyor dostum biliyorsun. Yani eski zamanda yaşayan peygamber neyi ne kadar bilirdi, bilmiyorsa doğa üstü bir güç tarafından yazdırılmıştır gibi düşünülüyor. O dönem ve o coğrafyada yaşayan insanların bilgi seviyesine dair paylaşım olursa heralde mesele netlik kazanır.
Bence bu konuda beraber adım adım ilerleyerek, konu konu araştırmamızı yaparak, şurdan burdan alıntılarla konuyu geliştirmeliyiz. Bir ekip çalışması gibi bile yapabiliriz. Ne diye tartışmanın iki tarafı gibi olsun? Hakikati arıyoruz hepimiz. Hakikat neyse ortaya çıksın.

Bence Müslüman'ın önce sunum yapması gerekir. Ben itiraf ediyorum daha önceki bir iki tartışmamızda yeterince mütevazi davranmadım ve tartışmayı bir iki cevapla kazanacağımı sandım. Bu tartışmaya aslında zarar veriyor. Bu sefer daha mütevazi bir şekilde argümanları irdelemek niyetindeyim. Bence bu konuda benimle birlikte Müslüman arkadaşımızın sunumlarını argümanlarını saygılı bir dille, "çürütmek" niyetiyle değil, anlamak niyetiyle ve beraberce hakikati bulmak niyetiyle irdeleyecek pek çok arkadaşımız var.

Konulara cevaplar yazarken çok uzatmamalıyız. Ben daha önce abarttım bu konuda ve tartışmamızın o noktada daha fazla ilerlemediğini farkettim.

Bu arada tartışmanın ne adabını ne de içeriğini anlamayan ve magazin konularla veya konuyu anlamadan iki cümlede "çürütme" amaçlı yazılar yazan kimseye cevap verilmemeli ki konu bütünlüğü bozulmadan mesafe katedebilelim.
Alt 28-04-2017, 00:12
Yasaklandı

Bence bu konuda beraber adım adım ilerleyerek, konu konu araştırmamızı yaparak, şurdan burdan alıntılarla konuyu geliştirmeliyiz. Bir ekip çalışması gibi bile yapabiliriz. Ne diye tartışmanın iki tarafı gibi olsun? Hakikati arıyoruz hepimiz. Hakikat neyse ortaya çıksın.

Bence Müslüman'ın önce sunum yapması gerekir. Ben itiraf ediyorum daha önceki bir iki tartışmamızda yeterince mütevazi davranmadım ve tartışmayı bir iki cevapla kazanacağımı sandım. Bu tartışmaya aslında zarar veriyor. Bu sefer daha mütevazi bir şekilde argümanları irdelemek niyetindeyim. Bence bu konuda benimle birlikte Müslüman arkadaşımızın sunumlarını argümanlarını saygılı bir dille, "çürütmek" niyetiyle değil, anlamak niyetiyle ve beraberce hakikati bulmak niyetiyle irdeleyecek pek çok arkadaşımız var.

Konulara cevaplar yazarken çok uzatmamalıyız. Ben daha önce abarttım bu konuda ve tartışmamızın o noktada daha fazla ilerlemediğini farkettim.

Bu arada tartışmanın ne adabını ne de içeriğini anlamayan ve magazin konularla veya konuyu anlamadan iki cümlede "çürütme" amaçlı yazılar yazan kimseye cevap verilmemeli ki konu bütünlüğü bozulmadan mesafe katedebilelim.
güzel düşünmüşsün sevgili dostum
Alt 28-04-2017, 00:14
Üye

Caner bey demiş ki.

"ın varlığına ve Kuran’a aykırı olmayan hususlarda, dini tavır olarak bu konulara agnostik kalmanın en tutarlı yol olduğunu söyleyerek öneriyorum"

Sen demişsin ki
Yani dini olarak agnostik evrime karşı

Neden başkasının adına aldatıcı ve yalan beyanda bulunuyorsun ki ?

Savunmanı da GÖRECELİK üzerine kurmuşsun.

Göz göre göre yalan yazmışsın .Ayıp.
Alt 28-04-2017, 00:17
Yasaklandı

Postalabd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Caner bey demiş ki.

"ın varlığına ve Kuran'a aykırı olmayan hususlarda, dini tavır olarak bu konulara agnostik kalmanın en tutarlı yol olduğunu söyleyerek öneriyorum"

Sen demişsin ki
Yani dini olarak agnostik evrime karşı

Neden başkasının adına aldatıcı ve yalan beyanda bulunuyorsun ki ?

Savunmanı da GÖRECELİK üzerine kurmuşsun.

Göz göre göre yalan yazmışsın .Ayıp.
Yalan değil yahu. Cımbızla kelimeleri çekerseniz tabi anlamı kalmaz. Karşı ifadesini yanlış anladınız. Anlatmak istediğim o değildi. Karşı çıkıyor, reddediyor manasında bahsetmedim. O an aklıma gelen kelime o idi onu kullandım. Dair kelimesini kullanmam lazımdı, yanlış anlaşılmalara yol açıldı. Savunma kısmında ise ben yanlış anlaşıldığını söyledim bunu savundum. Yoksa Caner bey'in evrime karşı olduğunu falan savunmadım.

Önerilen Siteler