Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-04-2009, 14:05
sahozgur sahozgur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bilimsel metodda dinin ve felsefenin genellikle yeri yoktur ve bu ikisi sadece -eger kendisine inaniliyorsa bile- ikinci planda kalmali cunku 'guvenirlikleri' tartismalidir. Eger bir felsefe ya da din , bilimsel olarak kanitlansa idi bunu dikkate alirdik. Dolayisi ile guvenilir olmayan bir bilgiye mantigimizi tercih ederiz. - Hewreman -

Felsefe, ilkeler içererek, yüksek bir genellik derecesi sunan bir incelemeler ve düşünceler bütünüdür. felsefe olmazsa bimlimin temeli olmaz. Felsefe olmazsa bilimsel bilgi denetlenemez.
Alt 02-04-2009, 21:41
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Hewreman´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Iste bir kumas parcasi. Siz, bana, onun kirmizi oldugunu soyluyorsunuz. Butunuyle dogru mu bu? Siz, kirmizinin, kumasin kendisinde oldugunu dusunuyorsunuz. Kesin mi bu? Biliyorsunuz ki, gozleri bizimkilerden farkli olan ve bu kumasi kirmizi olarak gormeyecek hayvanlar vardir; ayni sekilde sariligi olan bir insan da, onu , sari gorecektir. Oyleyse bu kumasin rengi nedir? Bu, duruma bagli mi diyorsunuz? Su halde, kirmizi, kumasin kendinde degil, ama gozde, yani bizdedir.

Bu kumas hafif midir diyorsunuz? Birakin bakalim bir karincanin uzerine dussun, karinca elbette ki agir bulacak onu. Oyleyse kim hakli? Onun sicak oldugunu dusunuyorsunuz? Atesiniz olsaydi, soguk bulacaktiniz! Oyleyse sicak mi, yoksa soguk mu?

Bir sozcukle, ayni seyler, ayni anda, bazilari icin kirmizi, agir ve sicak, baskalari icin tam tersi olabiliyorsa, bu demektir ki, biz yanilsamalarin kurbaniyiz ve seyler, yalnizca bizim zihnimizde vardir.”
aynı fikirdeyim.. daha önce metal dedektörü örneğini vermiştim.. dedektör için evren metalden ibarettir, diğer cisimleri algılayamaz..

insanoğlu da yakın çevremizdeki gezegenlerde yaşam yok diyor.. bunun açılımı biz insanların algılayabildiği bir yaşam yok.. ama algı sınırlarımız dışında bir yaşam olmadığını iddia edemeyiz.. bilemeyiz..

belki şu an tüm gezegenlerin hepsinde çok farklı bir yaşam formları var.. ve her yaşam formundaki canlılar sadece kendilerini algılayabiliyorlar ve onlar da bizim gibi evrende yalnız olduğunu düşünüyorlar..

olamaz mı.. olur hem de bal gibi olur.. evren gizemdir...

Alt 03-04-2009, 05:58
Kıdemli Üye

KURAN’IN TEK MUTLAK DOĞRU OLDUĞU AKIL İLE (DE) BULUNUR
daha başlıkta şapa oturmuşsun be güzel kardeşim.. müslümanlar haricindeki diğer 5 milyar insanı akılsızlıkla suçluyorsun.. ki bunların içinde dünyaya yön veren bilim adamları(budistler hristiyanlar yahudiler vs..) mevcut ama bunların içinde maalesef kuranın mutlak doğru olduğunu anlayan bir müslüman yok...

Alt 03-04-2009, 06:21
Kıdemli Üye

Her dine eşit yaklaşıldığında ise görülecektir ki Kuran; tek doğru güvenilir yoldur. Aşağıda bu iddia ispatlanmıştır:
daha önce yazdığım başka bir forumda arkadaşın biri üniversite mezunu ve yaşamının bir kısmını avrupa ve amerikada geçirmiş biriydi..

tartışırken islamiyet için 2+2=4 gibi madden ve manen ispatlanmış bir dindir dedi (tüm inanırlar kendi dini için aynı şeyi düşünür)..

nasıl ispatlanmış ya dedim.. ispatlanmış şey inanç değil bilim olur dedim.. öyle olsaydı tüm dünya müslüman olurdu dedim..

buna karşılık arkadaş; dünyadaki tüm dinlerin ileri gelenleri, liderleriyle yapılacak bir toplantıdaki açıklamalarda islamiyetin hak din, gerçeklik olduğunu kabul edeceklerini iddia etti

tabii ben şok oldum..:eek: üniversite mezunu dünya görmüş bir insanın böyle bir sözü, inancın insanı ne hale getirdiğinin çok net bir kanıtıydı..

ben de dedimki.. öyle bir toplantıdan çıkacak sonuç sadece iki tanedir..

1.. tartışma sonunda herkes birbirine girip boğazlayabilirler..

2.. senin dinin sana benim dinim bana deyip herkes kendi rüyasını görmeye devam eder...

arkadaş buna cevaben: ne yani herkes kendi inancından bizim kadar eminmi ki dedi

tabii ben koptum..

tabii ki emin dedim.. adam inancını aynı senin gibi hakikat olarak(derin uyku) yaşayıp ona göre düzenliyor dedim..

ondan sonra arkadaş "ne yani bu evrende sahipsiz miyiz" gibi manalı sorular sormaya başladı.. ben de bir agnostik olarak "ne bileyim ben" dedim..

sonra arkadaş bunca inanç çeşidi, bolluğu içinde bir tanesinin mutlaka doğru olması gerektiğini söyledi..

peki sence hangisi ve neden dedim..

sonra arkadaş bir daha benimle hiç bir tartışmaya girmedi.. sanırım tohumu çatlatmıştım..

Alt 03-04-2009, 06:40
Kıdemli Üye

yine başka bir arkadaş islamiyetteki mezhep farklılıkları ve aralarındaki çekişmeden şikayetçiydi..

insanlar futbol takımı tutar gibi inanç sahibi oluyorlar dedi..ailesi neye inanıyorsa çocuk da ona araştırmadan ona inanıyor diye ifade etti..

her mezhepten islam alimleri biraraya gelip bir bütünlük sağlaması ve insanlardaki bu ayrımın kalkması gerektiğini savunuyordu..

ben de kendisine sen budist bir ailede dünyaya gelip islamiyeti kendinmi seçtin diye sorunca..

gerisini tahmin ediyorsunuzdur artık.. ona göre diğer dinler inançlar zaten tartışılmayacak kadar aldanma ve şeytan oyunuydu.. her inanırın inandığı gibi...

dediğim gibi dünya insanlığı henüz bilinç evrimini tamamlamadı.. inanç(neye inandığının hiçbir önemi yok, sadece islamiyetten bahsetmiyorum) henüz tedavi edilmesi gereken ve sanırım yakın zamanda halledilebilecek bir hastalıktır..

bir bilinç düzey açıklığı hastalığıdır...

Alt 03-04-2009, 06:54
Kıdemli Üye

Kuran’ın İlahi Vahy olduğu kesindir.

Kuran Tanrı Kelamıdır.

Bu açıklama, Kuran’ı Allah’ın koruduğunun bilimsel bir delilidir.
tabii bu arkadaşa kesinlik, bilim gibi kavramların tanımını sormak gerekiyor..

her zaman söylerim.. bilinenle bilinmeyen arasında kalın çok net bir duvar vardır... ama inançlı insanlarda bu kalın duvar görülmez, kalkmıştır..

inandığı şeyi bildiği zannı içindedir.. hayali bir olasılığı gerçeklikmiş gibi algılar.. bu çok ama çok derin bir uyku halidir..

evet hewreman isimli arkadaşa göre kuran bilimsel olarak gerçekliği kanıtlanmış bir kitaptır ama kuranı kabul etmeyen diğer tüm bilim adamları ona göre gerçeği göremiyorlar ya da gördükleri halde işlerine gelmediği için inanmıyorlar...

uyusunda büyüsün niiinniiii.. tıpış tıpış yürüsün niinniii..

hanimiş benim tosuncuklarım....

Alt 03-04-2009, 07:01
Kıdemli Üye

Hepinizi karşılık beklemeden Kuran Ahlakına çağırıyorum.

sen bize bu kadar iyilik yap.. ondan sonra karşılık bekleme.. yüreğim dayanmaz...

muhammed de aynı şeyi söylerdi.. ben bunlar için sizden ücret istemiyorum..

yuh yani yuuuhhh..

insanlık ancak bu kadar aldatılır ve aşağılanır...

hewreman kardeş ben seni aydınlatırım.. ama bedavaya olmaz.. çünkü karşılığında gerçek bir yaşam sunucam sana.. anlaştık mı...

Alt 03-04-2009, 08:32
Hewreman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hewreman Hewreman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Anlaştık .

hayallerinde sınırlama özlemlerini
Alt 03-04-2009, 08:53
Hewreman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hewreman Hewreman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

azınlık ;

sanırım vaktin çok kısıtlı ki , sadece ilk paragrafım ile son paragrafımı eleştirip diğer paragrafları göz ardı etmişsin.

"Bilimde dinin yeri genellikle yoktur" derken şunu kastediyorum: dindeki olağanüstü kıssalar ; bilimin ulaşmaya çalıştığı hayalleri tasvir eder gibi... Televizyonun icadı , elektronik kapılar , internet gibi teknolojiler yüzyıl önce bilimde yoktu ama benzerleri Kutsal Kitaplarda vardı... Dolayısı ile bilimin gelişmesinde dinin faktörü vardır ki dindeki olağanüstü temalar ; hayal gücümüzü zorlamaktadır. Süleyman Peygamber ile Belkıs'ın kıssasının 'ışınlama'yı ima ettiği gibi.

hayallerinde sınırlama özlemlerini
Alt 03-04-2009, 11:52
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

"Bilimde dinin yeri genellikle yoktur" derken şunu kastediyorum: dindeki olağanüstü kıssalar ; bilimin ulaşmaya çalıştığı hayalleri tasvir eder gibi...
1) gibi ... yani kesinlik yok.

2) yukarıdaki paragrafa göre bilimde dinin yerinden değil dinde bilimin yerinden bahsedebilirsin ... ama bu da nasıl bir garabet olur bilemem. Allah'ın bilime ihtiyacı var mıdır?

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil