Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-04-2009, 22:06
Hewreman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hewreman Hewreman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arrow Bir müslümanın İncil çözümlemesi

Bir müslüman derken kendimi kastediyorum. İncil ve Tevrat hakkında bazı araştırmalarım oldu. Bunları iki maddede sınıfladım.

I. BÖLÜM : İNCİL TAHRİF EDİLMİŞTİR.

II. BÖLÜM : İNCİL MUCİZESİ YOKTUR.

I

Kuran-ı Kerim ' e göre İncil tahrif edilmiştir. Çünkü İncil ' de sayılamayacak kadar çok yerde 'RAB İSA' kelimesi geçmektedir. Bu kelime ise İsa'ya Rablık vermektedir. Kuran-ı Kerim'deki Maide Suresi'nin 72. ayetine bakılırsa ; görülecektir ki İncil - şimdiki - yalan söylemiştir:

MAİDE SURESİ 72- Andolsun, "Şüphesiz Allah, Meryem oğlu Mesih'tir" diyenler küfre düşmüştür. Oysa Mesih'in dediği (şudur: ) "Ey İsrailoğulları, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a ibadet edin. Çünkü O, Kendisi'ne ortak koşana şüphesiz cenneti haram kılmıştır, onun barınma yeri ateştir. Zulmedenlere yardımcı yoktur."

Görülmektedir ki Kuran-ı Kerim'e göre İncil tahrif edilmiştir. "Oysa Mesih'in dediği (şudur: ) "Ey İsrailoğulları, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a ibadet edin."

II

Hristiyanların propagandalarına göre ; aşağıdaki cümleler İncil mucizesi olarak anlatılıyor : hepsini kapsayacak cevabı ; alıntılardan sonra vereceğiz :

(alıntıdır: )
Eski Ahit’te İsa Mesih’in doğasıyla ilgili birçok önbildiri bulunmaktadır...Bunların çoğu o kadar açıktır ki son zamanlarda yahudiler arasından bunları araştıran ve “Messianic Judaism” adı verilen akımları kuran birçok yahudi grup vardır. Bunlar her ne kadar kiliseye gitmeseler ve Pazar günleri ibadet etmeseler de(sinagog lara giderler) İsa Mesih’e,onun Tanrılığına,İncil’e,üçlü birliğe inanmışlardır.. Eski ahitte İsa Mesih ile ilgili 60’dan fazla önbildiri vardır...(üstü kapalı olanlar sayılırsa 300)

Bu önbildirilere Tevrat 'tan bir örnek :

“İnsanlarca hor görüldü,yapayalnız bırakıldı,acılar adamıydı hastalığı yakından tanıdı insanların yüz çevirdiği biri gibi hor görüldü ona değer vermedik.. ASLINDA HASTALIKLARIMIZI o ÜSTLENDİ,ACILARIMIZI O YÜKLENDİ..Biz ise Tanrı tarafından cezalandırıldığını,vurulup ezildiğini sandık..

OYSA BİZİM İSYANLARIMIZ YÜZÜNDEN ONUN BEDENİ DEŞİLDİ,BİZİM SUÇLARIMIZ YÜZAÜNDEN O EZİYET ÇEKTİ ESENLİĞİMİZ İÇİN GEREKLİ OLAN CEZA ONA VERİLDİ BİZLER ONUN YARALARIYLA ŞİFA BULDUK... HEPİMİZ KOYUN GİBİ YOLDAN SAPMIŞTIK(bu örneği İncil’deki İsa Mesih ve ÇOBAN benzetmeleriyle karşılaştırınız),Her birimiz kendi yoluna döndü YİNE DE RAB HEPİMİZİN CEZASINI ONA YÜKLEDİ

O baskı görüp eziyet çektiyse de ağzını açmadı,KESİME GÖTÜRÜLEN KUZU GİBİ Kırkıcıların önünde sessizce duran koyun gibi açmadı ağzını...
ACIMASIZCA YARGILANIP ÖLÜME GÖTÜRÜLDÜ, ŞİDDETE BAŞVURMADIĞI,AĞZINDAN HİLELİ SÖZ ÇIKMADIĞI HALDE ONA KÖTÜLERİN YANINDA BİR MEZAR VERİLDİ AMA ÖLDÜĞÜNDE ZENGİNİN YANINDAYDI..(İsa Mesih gerçekten de öldüğünde zenginin yanındaydı)...........CANINI SUÇ SUNUSU OLARAK SUNARSA.....CANINI FEDA ETTİĞİ İÇİN......ÇÜNKÜ ONLARIN SUÇLARINI O ÜSTLENDİ... (İşaya 53:2-12)

(alıntı bitti.)

Tevrat'ın İsa Peygamberden bahsetmesi kadar olağan bir şey olamaz ; çünkü Tevrat'ta değiştirilmemiş tahrif edilmemiş ayetler bulunabilir ve ileride gelecek olan İsa peygambere de işaret edebilir. Ama mesele ; Tevrat'ta İsa Peygamber'den bahsederken Müslüman inançlarına ters bir şekilde 'çarmıh-işkence' gibi temaların kullanılması ve bunun da Hristiyanlık'ta bulunan 'çarmıh-işkence' temasını 'mucizevari'(!) önbildirmesi meselesidir. Yukarıdaki Tevrat ayetine bakılırsa Tevrat ; İsa Peygamberin çarmıha gerileceğini ima edercesine kendisinden sonra gelecek Hristiyanlık dininin prensiplerinden binyıllar önce bahsediyor ; bu da İncil mucizesi olarak gösteriliyor.

Halbuki bunun İncil mucizesi olmadığı ortadadır. Aksi ispat edilemeyecektir ki : Tevrat'taki bu temalar , İncil'in yazımı sırasında yahudilerce değiştirilmekte olan Hristiyanlık dinine ve İncil'e aktarılmıştır. Hristiyanlık dini ile Tevrat'ın temalarının uyuşması İncil mucizesi ya da Tevrat'ın önbildirisi değildir ; İncil'in İsa Peygamber ile ilgili bildirileri aslında İncil'in yazımı sırasında Tevrat'tan kopyalanmıştır.

Bu konuyu tartışmaya açıyorum.

hayallerinde sınırlama özlemlerini
Alt 19-04-2009, 22:28
one
Üye Değil

Hewreman´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir müslüman derken kendimi kastediyorum. İncil ve Tevrat hakkında bazı araştırmalarım oldu. Bunları iki maddede sınıfladım.

I

Kuran-ı Kerim ' e göre İncil tahrif edilmiştir. Çünkü İncil ' de sayılamayacak kadar çok yerde 'RAB İSA' kelimesi geçmektedir. Bu kelime ise İsa'ya Rablık vermektedir. Kuran-ı Kerim'deki Maide Suresi'nin 72. ayetine bakılırsa ; görülecektir ki İncil - şimdiki - yalan söylemiştir:

MAİDE SURESİ 72- Andolsun, "Şüphesiz Allah, Meryem oğlu Mesih'tir" diyenler küfre düşmüştür. Oysa Mesih'in dediği (şudur: ) "Ey İsrailoğulları, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a ibadet edin. Çünkü O, Kendisi'ne ortak koşana şüphesiz cenneti haram kılmıştır, onun barınma yeri ateştir. Zulmedenlere yardımcı yoktur."

Görülmektedir ki Kuran-ı Kerim'e göre İncil tahrif edilmiştir. "Oysa Mesih'in dediği (şudur: ) "Ey İsrailoğulları, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a ibadet edin."

II

Hristiyanların propagandalarına göre ; aşağıdaki cümleler İncil mucizesi olarak anlatılıyor : hepsini kapsayacak cevabı ; alıntılardan sonra vereceğiz :

(alıntıdır: )
Eski Ahit’te İsa Mesih’in doğasıyla ilgili birçok önbildiri bulunmaktadır...Bunların çoğu o kadar açıktır ki son zamanlarda yahudiler arasından bunları araştıran ve “Messianic Judaism” adı verilen akımları kuran birçok yahudi grup vardır. Bunlar her ne kadar kiliseye gitmeseler ve Pazar günleri ibadet etmeseler de(sinagog lara giderler) İsa Mesih’e,onun Tanrılığına,İncil’e,üçlü birliğe inanmışlardır.. Eski ahitte İsa Mesih ile ilgili 60’dan fazla önbildiri vardır...(üstü kapalı olanlar sayılırsa 300)

Bu önbildirilere Tevrat 'tan bir örnek :

“İnsanlarca hor görüldü,yapayalnız bırakıldı,acılar adamıydı hastalığı yakından tanıdı insanların yüz çevirdiği biri gibi hor görüldü ona değer vermedik.. ASLINDA HASTALIKLARIMIZI o ÜSTLENDİ,ACILARIMIZI O YÜKLENDİ..Biz ise Tanrı tarafından cezalandırıldığını,vurulup ezildiğini sandık..

OYSA BİZİM İSYANLARIMIZ YÜZÜNDEN ONUN BEDENİ DEŞİLDİ,BİZİM SUÇLARIMIZ YÜZAÜNDEN O EZİYET ÇEKTİ ESENLİĞİMİZ İÇİN GEREKLİ OLAN CEZA ONA VERİLDİ BİZLER ONUN YARALARIYLA ŞİFA BULDUK... HEPİMİZ KOYUN GİBİ YOLDAN SAPMIŞTIK(bu örneği İncil’deki İsa Mesih ve ÇOBAN benzetmeleriyle karşılaştırınız),Her birimiz kendi yoluna döndü YİNE DE RAB HEPİMİZİN CEZASINI ONA YÜKLEDİ

O baskı görüp eziyet çektiyse de ağzını açmadı,KESİME GÖTÜRÜLEN KUZU GİBİ Kırkıcıların önünde sessizce duran koyun gibi açmadı ağzını...
ACIMASIZCA YARGILANIP ÖLÜME GÖTÜRÜLDÜ, ŞİDDETE BAŞVURMADIĞI,AĞZINDAN HİLELİ SÖZ ÇIKMADIĞI HALDE ONA KÖTÜLERİN YANINDA BİR MEZAR VERİLDİ AMA ÖLDÜĞÜNDE ZENGİNİN YANINDAYDI..(İsa Mesih gerçekten de öldüğünde zenginin yanındaydı)...........CANINI SUÇ SUNUSU OLARAK SUNARSA.....CANINI FEDA ETTİĞİ İÇİN......ÇÜNKÜ ONLARIN SUÇLARINI O ÜSTLENDİ... (İşaya 53:2-12)

(alıntı bitti.)

Tevrat'ın İsa Peygamberden bahsetmesi kadar olağan bir şey olamaz ; çünkü Tevrat'ta değiştirilmemiş tahrif edilmemiş ayetler bulunabilir ve ileride gelecek olan İsa peygambere de işaret edebilir. Ama mesele ; Tevrat'ta İsa Peygamber'den bahsederken Müslüman inançlarına ters bir şekilde 'çarmıh-işkence' gibi temaların kullanılması ve bunun da Hristiyanlık'ta bulunan 'çarmıh-işkence' temasını 'mucizevari'(!) önbildirmesi meselesidir. Yukarıdaki Tevrat ayetine bakılırsa Tevrat ; İsa Peygamberin çarmıha gerileceğini ima edercesine kendisinden sonra gelecek Hristiyanlık dininin prensiplerinden binyıllar önce bahsediyor ; bu da İncil mucizesi olarak gösteriliyor.

Halbuki bunun İncil mucizesi olmadığı ortadadır. Aksi ispat edilemeyecektir ki : Tevrat'taki bu temalar , İncil'in yazımı sırasında yahudilerce değiştirilmekte olan Hristiyanlık dinine ve İncil'e aktarılmıştır. Hristiyanlık dini ile Tevrat'ın temalarının uyuşması İncil mucizesi ya da Tevrat'ın önbildirisi değildir ; İncil'in İsa Peygamber ile ilgili bildirileri aslında İncil'in yazımı sırasında Tevrat'tan kopyalanmıştır.

Bu konuyu tartışmaya açıyorum.
sentezinize antitez olması açısından ilgili linkte hristiyanların net cevapları

mevcuttur

http://www.hristiyan.net/kutsalkitab...gi/tahrif2.htm

dipnot : hristiyanlık hakkında başka bir perspektiften bilgi ise zeitgeist belgelsellerinde mevcuttur bilgilenmekten korkmayın
Alt 19-04-2009, 22:35
Üye

Kuran ayetlerinin gerçek yorumu müslümanlara has olmalıdır ; başka bir dinin mensubu olup; kasıtlı yorumlarıyla yön vermek isteyen misyonerlere bırakılamaz. Kuran'ı İslam alimler yorumlar ve inen ayetlere hristiyan yorumlarıyla değerlendirme olamaz . Tezlerime antitez vermemişsin, direk kaçamak yanıt yazmışsın.

Alt 19-04-2009, 22:36
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

"Rab İsa" hitabıyla İsa'ya rab'lık verilir ama rab'bın anlamı öğretmenliktir.
Rab, Tanrı anlamında değildir. Öyle olsaydı asırlarca Hristiyanlar arasında "İsa Tanrı mı?" tartışması yapılmaz, Tanrı olduğu İncil'den kanıtlanmış olurdu.
Dolayısıyla bu İncil'in tahrif edildiğinin kanıtı değildir.
"Maide-72'ye göre İncil'de yazılanlar yalandır." denemez.
Kendi kitabında yazan ile, başkasının kitabının yalan olduğu kanıtlanamaz.
Hele o kitap 600 yıl öncesine aitse.
Sonrakiyle önceki değil, önceki ile sonraki yalanlanabilir.
Bir Hristiyan İncil'den bir ayetle Tevrat'ı yalanlayamaz. Çünkü İncil, Tevrat'ı tasdik eder. Buna karşın Tevrat'taki bir yazı ile İncil yalanlanabilir.
Kur'an da İncil ve Tevrat'ı tasdik eder. Sonra yazılan olduğu için; Kur'an onları yalanlayamaz ama Tasdik ettiğinden dolayı onlardaki ayetlerle Kur'an yalanlanabilir.

Bilmiyorum aradaki bu farkı anlayabildiniz mi Hewreman?
Yoksa müslüman gözüyle kanıtlamanın mantığı olmaz mı diyorsunuz?
Alt 19-04-2009, 22:37
one
Üye Değil

Kuran ayetlerinin gerçek yorumu müslümanlara has olmalıdır ; başka bir dinin mensubu olup; kasıtlı yorumlarıyla yön vermek isteyen misyonerlere bırakılamaz. Kuran'ı İslam alimler yorumlar ve inen ayetlere hristiyan yorumlarıyla değerlendirme olamaz . Tezlerime antitez vermemişsin, direk kaçamak yanıt yazmışsın.

BEN B İ L G İ N İ N H İ Z M E T K A R I Y I M

senin tanrının hizmetkarı degil...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Alt 19-04-2009, 22:40
Üye

Hıristiyanlar için İsa, Mesih'tir, tanrının oğlu ve bizzat kendisidir. ( http://tr.wikipedia.org/wiki/Hristiyanl%C4%B1k#.C4.B0sa )

ilk ineni ( Tevrat ve İncil'i ) ondan sonra inen TANRISAL Kitap ( Kuran ) yürürlükten kaldırır.

Alt 19-04-2009, 22:48
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kuran ayetlerinin gerçek yorumu müslümanlara has olmalıdır ; başka bir dinin mensubu olup; kasıtlı yorumlarıyla yön vermek isteyen misyonerlere bırakılamaz. Kuran'ı İslam alimler yorumlar ve inen ayetlere hristiyan yorumlarıyla değerlendirme olamaz .

incil ayetlerinin gerçek yorumu hristiyanlara has olmalıdır ; başka bir dinin mensubu olup; kasıtlı yorumlarıyla yön vermek isteyen misyonerlere bırakılamaz. incili hristiyan alimler yorumlar ve inen ayetlere müslüman yorumlarıyla değerlendirme olamaz .

bütün inanırlarda bu ayna görüntüsü çok nettir.. şaşmaz..

Alt 19-04-2009, 22:55
Üye

zaten onu yazdım : Kuran'a göre tahrif edilmiştir dedim , incil'e yorum getirmedim , hristiyanlar diyor : RAB İSA diye.

İncil' e müslüman yorumu olamaz , her din kendi içinden bakılarak anlaşılabilir ancak. zaten iyi okusaydın , ben yorum getirmiyorum hristiyanlık dininin içinden bakıldığında 'mucize' olarak tanıtılan ayetlerin hristiyan yorumlarını yazdım

Alt 19-04-2009, 23:05
Whiteface - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Whiteface Whiteface isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ilk konuda diyorsunki ''incil tahrif edilmiştir''. bakıyorum herhangi bir dayanak ya da sağlam kanıt var mı? yok. muhammed'in kendi dinine hristiyanları da katmak için uydurduğu ''incil ve tevrat değiştirilmiş'' yalanını bir tek kanıt olarak sunmuşsun. benim gibi hristiyanların, ne kuranda yazan ayetler umrundadır ne de muhammedin saçma sözleri. bunlar bizim için asla bir kanıt değildir. muhammed resmen hayali tanrısını da küçük düşürmektedir. tanrı kitabını koruyamayacak kadar güçsüz değildir.

kuranın orjinallerinin yakıldığını duymuşsundur herhalde.

''''İsa Peygamber ile ilgili bildirileri aslında İncil'in yazımı sırasında Tevrat'tan kopyalanmıştır'''''

buna çok güldüm işte. aynısını sizin muhammed kuranı yazarken yaptı. musevi ve hristiyan arkadaşlarından duydukları şeyleri kurana geçirdi. sonra hristiyanlara ve musevilere ''sizin dininiz artık geçersiz'' gibi iddialarla kendi dinine katmak istedi. çok da başarılı olamadı. sonra kurana daha sert ayetler koydu, gene tutmadı bu numara

peki şunu soralım kuranda mucize varmı?

muhammedin ikiye böldüğü ay mı? (buna cidden inanan varmı merak ediyorum, eğer ay yarıldıysa şuan nasıl sapasağlam duruyor yerinde. tekrar birleşti mi ayrılar parçalar)

365 tane gün kelimesi geçiyormuş kuranda sizin tanrınızın zaten işi gücü yoktu kitabınızın içine bulmacalar sıkıştıracak. hani kuran apaçıktı? birde gidiyorlar kuranı kerimin şifresi gibi kitaplar yazıyorlar. kuran kendisi diyor apaçıktır tüm ayetler diye. millet bunu aksini iddia edip şifreler arıyor kitapta.

allah diyen dana, aslan, karga, tavuk, devekuşu ben en çok bunlara gülüyorum. youtube da aratın bir sürü çıkıyor bunlardan. mucizeden çok komedi kategorisine giriyor bunlar. allah varlığını ispat etmek için bunlarla uğraşacak işi gücü yoktu.
Alt 19-04-2009, 23:06
KızıL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızıL KızıL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

katılıyorum

ÖRGÜTLENİN!!!

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil